Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak funguje žárovka-„samozkratka“?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so prosinec 09 2017, 12:18    Předmět: Citovat

Varistor? V dnešní době? Příliš jednoduché a funkční. Tady je prostor pro novodobé inženýry. Do každé patice MCU s Arduinem, triak a trochu rejže. Vyhodnocení proudu, napětí, ev teploty žárovky a podle algoritmu řídit otevírání paralelního triaku. Jednoduchý jak facka.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: so prosinec 09 2017, 12:52    Předmět: Citovat

Běžní lidé si bohužel neuvědomují, že tato funkce má za cíl pouze dočasné překlenutí závady (aby děti neplakaly, že nesvítí světelný řetěz) a indikaci prasklé žárovičky. Tedy že je nutná promptní výměna žárovky.

Takže "lavinovitý efekt" si doma vyzkoušelo 90 % uživatelů. V praxi to ale spíš dopadá tak, že u některé žárovky tahle funkce selže, celé se to někde zastaví, řetěz zhasne úplně a putuje do asekolu.

Po Vánocích bývá žeň těchto vyhozených řetězů. Mám z nich náhradní žárovky, ani nevím, kde bych je jinde sehnal. Je jich nepřeberné množství různých voltáží a watáží.

I když dnes už frčí ledkové řetězy, ty se v asekolech po sezóně objevují taky, protože ledky navzdory reklamním tvrzením "praskají" možná ještě dříve než žárovičky.
My doma používáme žárovičkové řetězy, které mají mnohem příjemnější barvu světla. Ty ledkové mají takový divný agresivní nádech, platí to pro bílé a hlavně pro barevné řetězy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so prosinec 09 2017, 13:21    Předmět: Citovat

V kazdom navode je napisane, ze vypalenu ziarovku je potrebne ihned po zisteni vymenit. Ak je retaz seriozny vyrobok, tak ma pri zastrcke stitok, kde je uvedeny pocet a typ ziaroviek - podla toho sa daju zohnat.

Jednu 50-ziarovkovu som po tej "retazovej reakcii" zachranil, tusim polovica ziaroviek bola spalena. Vsetky som vybral a na lab. zdroji skusal, ci svietia. To teple ziarovkove svetlo je omnoho prijemnejsie ako LED.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so prosinec 09 2017, 14:02    Předmět: Citovat

Staré žárovky zas tak moc nehořely, aspoň pokud nesvítily nepřetržitě přes celé svátky. Soupravu na fotce jsme měli doma asi 20 let. Dvě náhradní žárovky vystačily nadlouho, časem bylo potřeba tak 3-4 doplnit. Cena soupravy se rovnala až dvoudennímu platu, takže při poruše se rozhodně nevyhazovala. Když stromek zhasl, každý si radši dal práci s hledáním vadné žárovky. Při 16ks to trvalo nanejvýš pár minut.


P_001.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P_001.jpg
 Velikost:  77.86 kB
 Staženo:  74 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so prosinec 09 2017, 14:21    Předmět: Citovat

Nějak jsem těm řetězům nepřišel na chuť. Na stromek jsme měli starý ze Zlatokovu Trenčín se zeleným opletem kabelů. Pak někdo koupil podobný, zřejmě od nástupnické firmy. Liší se jen moderní kabeláží, plastové výlisky objímek jsou stejné. U obou byly/jsou obyčejné žárovky- při přepálení jedné řetěz zhasne. Oproti těm čínským mají aspoň životnost, za celou dobu jsem měnil jen jednu žárovku. Do čínských se mi málokdy daří sehnat odpovídající žárovky. Mechanicky neseděly ještě nikdy (musel jsem předělávat ty plastové sokly), elektricky taky vždy ne. Letos jsem viděl náhradní balení žárovek jen v Hornbachu, jinde ne. Po e-shopech jsem nepátral. V originálním balení bývají vždy tak 2-3 náhradní, asi aby to lidi následně vyhodili a koupili nové. Vždycky mě naštve, když funkční řetěz uložím do krabice a po opětovném vybalení tak 2 žárovky nesvítí. Stává se vám to taky? LEDkové řetězy nějaké máme, tam se bojím spíš polámání tenkých kablíků, než odejití LEDek. Barva světla nic moc, v tom máte pravdu.

EDIT: Přesně ten řetěz, co je na fotce, jsme měli. Jen krabice byla červená, byla to starší verze, asi z konce 60. let. Nový je taky stejný. Achabe, byl jsi rychlejší...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4992
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: so prosinec 09 2017, 15:12    Předmět: Citovat

Stáva sa, že v krabici to svieti pekne, ale keď sa to dá na stromček, už to nesvieti. Very Happy Pohybom sa vždy uvoľní nejaká žiarovečka.

Uvažujem, tie svetielka zo Zlatokovu boli dimenzované na 220V. Lenže dnes nameriam v sieti aj 242V. Chcelo by to znížiť na cca 210V, aby vydržali dlhšie. Čo navrhujete? Vyrobiť si autotrafo, alebo oddeľovacie trafo, prípadne tyrystorovú reguláciu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so prosinec 09 2017, 15:16    Předmět: Citovat

Stačí jednu-dvě žárovky přidat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so prosinec 09 2017, 15:33    Předmět: Citovat

Osmdesat:
Máš pravdu, ale:
1. Kdo čte k těmhle věcem návod?
2. kolik lidí se vyprdne na výměnu žárovky, která jako jediná nesvítí a ostatní jo - rozuměj že ta žárovka je vyshuntovaná tou vnitřní propojkou.
Jinak těm žárovkám kolikrát stačí slabý klepnutí a je po nich. Párkrát jsem - než jsme ten řetěz nahradili LED, tak jsem ty žárovky vyšrouboval, zavěsil řetěz a žárovky zašrouboval zpět. To samý při "demontáži" - to se spotřeba těch náhradních žárovek dost snížila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4992
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: so prosinec 09 2017, 16:21    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Stačí jednu-dvě žárovky přidat...

Takto som riešil čínsku reťaz, pridal som 50% žiaroviek (z dvoch reťazí som spravil jednu), a je to nezničiteľné. Svieti to slabšie, ale nepozná to vypálenú žiarovku.

Ja som myslel tie Zlatokovácke, kde sú špeciálne tvarované žiarovky a úchyty (napríklad Lucerny). Tam nemám čo pridať, žiarovky len tak by tam vyzerali škaredo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so prosinec 09 2017, 17:12    Předmět: Citovat

Zlatokov vyráběl i regulátor napětí, jmenoval se nějak ARN + číslo.

EDIT: tento.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so prosinec 09 2017, 18:39    Předmět: Citovat

Osmdesat napsal(a):
Ty ledkové mají takový divný agresivní nádech, platí to pro bílé a hlavně pro barevné řetězy.

manželka koupila onehdá blikající řetěz s modrofialovými LEDkami . . .
. . . strašná barva !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so prosinec 09 2017, 18:49    Předmět: Citovat

Asi máme stejný. Barva nepřirozená, ale když to musí být...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 09 2017, 18:51    Předmět: Citovat

Když jsem před lety koupil novou soupravu žárovek na stromek, tak jsem tam rovnou ze staré sady přidal dvě do serie. A je klid.

Santa Klaus to vem, že to svítí míň. Ježíškovi to nevadí.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so prosinec 09 2017, 19:01    Předmět: Citovat

Děckám na stromek budiž, ale někdo s tím má omotaný celý barák. Z domu na to nevidí, ostatní to nezajímá, ale žere to proud snad až do Hromnic. Ani by mě nenapadlo se s takovou dekorací namáhat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7417

PříspěvekZaslal: so prosinec 09 2017, 20:10    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Minimálně do poloviny 80-tých let se tyto žárovky u nás nevyráběly (aspoň ty vánoční jsem neviděl). Nejběžněji byly dostupné 14V/0,15A ve tvaru plamene svíčky, používané v sadách po 16ks. Později svítící muchomůrky, zřejmě na podobné napětí.
Nevím, kde se ty žárovky vyráběly, ale mám takové z roku asi 1980. Taky ve tvaru svíčky, různobarevný "plamen", dlouhá bílá "noha". 20V/0,1A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund