Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rádio - identifikace stavebnice
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 13:39    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Yarda1 napsal(a):
...Marsík, některé návody z Domácích potřeb i sešitky polovičního formátu jsem měl taky, nevím, kam se poděly, určitě jsem je nevyhazoval Sad
Jestli chceš, mám je naskenovaný ...
Nebylo by to špatné. Pro mne to už asi nebude, syny to nějak minulo a na vnoučata jsem se ještě nezmohl. Ale určitě by se to někomu hodilo. Třeba v Marsíkovi to napodobení funkce tranzistoru klapkou de vodním korytu, nevzpomínám si, že bych to viděl jinde.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31844
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 14:03    Předmět: Citovat

Bylo, určitě v knížce Elektronika kolem nás, vyšlo to někdy koncem 80. let, byla to kniha A4 formátu a tam byl trandík nasimulovanej vodní klapkou ve velkým korytu řízenou pádýlkem vystaveným proudu vody v menším, vedlejším korejtku.

A toho Marsíka netuším jestli skutečně mám, musím prohledat archívy ... Sešitky z Domácích potřeb určitě, ty už jsem tady nedávno někomu posílal.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 14:35    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Nejsem si vůbec jistý, jestli byl Novák dobrá literatura.
Od Nováka mám knihu "Amatérská oprava tranzistorového přijímače" (SNTL 1966). Není určená pro pionýry, ale taky tam není nic zásadního, co by se nenašlo v jiné podobné literatuře. Přesto se domnívám, že ve své době to pro začínajícího amatéra-opraváře byla při ceně 10Kčs docela užitečná příručka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 14:43    Předmět: Citovat

Sinclair: silný AM vysílač SV se rozehrál i připojením gramce do vstupu phono,
byl extrémně citlivý, poněvač šlo o fenomén rušivý a nežádoucí řešilo se zkrácením signálového kablíku (anténa) a vf zablokováním prvního trandu korekčáku malým kondíkem pár desítek pF zkusmo až do zániku jevu

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pauli23



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 18:15    Předmět: Citovat

Ad rádio:

V rádiu jsou použity dvě diody se značením KA505. Mohl by mi někdo přiblížit jejich parametry, nebo nějaký soudobý ekvivalent.

Má někdo rozměry (nebo tech. výkres, náčrtek, fotku) na vzpomínanou Tesla normalizovanou rámovou anténu, sloužící k slaďování. Ze zvědavosti by mě to zajímalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 18:38    Předmět: Citovat

Dioda KA505 je tranzistor KC508 s uštípnutým kolektorem.
Podobně jako kdysi "diody" KA500, používané v elektrofonických varhanách, to byly pro změnu vybírané KC507 a pro změnu s uštíplým emitorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 18:40    Předmět: Citovat

Je ta dioda napsaná správně? Nějak mi nemůžu najít.
Tak mě Leoš předběhl a ujasnil to Very Happy

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pauli23



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 18:45    Předmět: Citovat

Záměrně jsem to neuvedl, že je to tranzistor s uřezaným vývodem. Jen jsem nevěděl, kde jej mám zařadit. Díky. Je možno jej nahradit varicapem KA204?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 18:47    Předmět: Citovat

Rozhodně nikoliv, zní odpověď na poslední otázku.
Správná odpověď je stejným způsobem upravený tranzistor KC508. Very Happy
Je opravdu vadný? Co jsi na tom přechodu v obou směrech naměřil?

Podobné hovadiny dělala Tesla vícekrát, jen nejsou tak známé - a dokonce i v průmyslové elektronice.
Pamatuju si z jednoho servisního sešitu třeba diodu KY431.
Víte někdo, o co šlo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pauli23



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 19:03    Předmět: Citovat

Nenaměřil jsem nic, protože nebylo na čem. Very Happy

Sinclaire, jen tě doplním, že upravené KC508 nemá ustříhnutý collector, ale emitter. Je ale možné, že pracovníci v Tesle to stříhali, jak se jim zachtělo. Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31844
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2017, 0:23    Předmět: Citovat

Tak to by asi neprošlo. Vlastní kapacita přechodu kolektor-báze je výrazně odlišná od kapacity přechodu emitor-báze už jenom kvůli jiný ploše a tloušťce přechodový vrstvy. Kdyby to tam každej šmikal jak by se mu hodilo, vyšla by z toho směs, ve který by byly statisticky rovnoměrně zastoupený dva různý typy.

Jinak dobrá zpráva - toho Marsíka skutečně v .pdf mám.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pauli23



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2017, 9:47    Předmět: Citovat

Tak to je všeobecně známo ze základů elektroniky. Ono už je samotná hloupost místo diody dávat takto upravený tranzistor. Však v té době Tesla vyráběla nespočet různých typů, tak nerozumím, proč sáhla v tomto případě po takovém řešení. U amatérské konstrukce bych tomu rozuměl. Pokud si to Sinclair dobře pamatuje (chybějící kolektor) a mě leží takto upravená a označená součástka na stole ve více vyhotovení (chybějící emitor), tak potom pro to nemám jiné vysvětlení.

"Pamatuju si z jednoho servisního sešitu třeba diodu KY431.
Víte někdo, o co šlo?"
To opravdu nevím. Ale vzpomínám si, že jsem se s touto součástkou setkal při opravě nějakého zesilovače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2017, 10:26    Předmět: Citovat

též pěkné vlákno o tranzistorových (a lampových) stavebnicích rádii
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=78332&postdays=0&postorder=asc&highlight=minor&start=0

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2017, 10:31    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Tak to by asi neprošlo. Vlastní kapacita přechodu kolektor-báze je výrazně odlišná od kapacity přechodu emitor-báze už jenom kvůli jiný ploše a tloušťce přechodový vrstvy. Kdyby to tam každej šmikal jak by se mu hodilo, vyšla by z toho směs, ve který by byly statisticky rovnoměrně zastoupený dva různý typy.
Nejde jen o kapacitu, ale i o závěrné napětí. Z tohoto hlediska je přechod BE obvykle pěkně mizerná dioda se závěrným napětím okolo 6V. Proč to Tesla dělala, je mi záhadou. Že by zmetkovitost v začátcích výroby křemíkových tranzistorů byla tak velká?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2017, 10:53    Předmět: Citovat

Ano, je to skutečně tak. Dělali to přesně podle potřeby - např. ta dioda "KA500", což je KC507 s ustřihlým emitorem, měla fungovat jako rychlý spínač a zároveň s co nejnižším odporem v propustném směru, přitom s relativně vysokým Uka. Což přechod C-B KC507 určitě splňuje. Jestli tam probíhal ještě nějaký další výběr, to se dneska už nedozvíme.
Já si pamatuju právě z období IN70 a Reny, že tam měl výrobce nějaký problém s kapacitou těch diod či něco podobného - a proto asi použili tohle improvizovaný řešení, který bylo rychlejší a efektivnější, než kdyby Rožnov měl vymýšlet novou, extra diodu jen pro podobný aplikace.
Pokud máš tedy v originále použitý, původně běžný planární tranzistor s uštíplým jedním vývodem /je jedno kterým/, tak novou "diodu" prostě uprav z KC508-KC509 stejně a je to - my to dělali taky tak, pokud to bylo potřeba.
Měli jsme v dílně dvě takový přihrádky, kam vedoucí dával všecko, co oficiálně přišlo nahlášený od výrobců - ohledně změn, parametrů, objednacích čísel a tak. U některých drobností si to prostě mladý člověk jen přečetl, řekl si v duchu "jo, beru na vědomí" a mrsk s tím zpátky.
Jenom větší průsery, nebo velké změny v konstrukci se namnožily a dávaly se po kopii na příslušný úsek. Byly toho spousty a jen něco málo z toho se povedlo při likvidaci zachránit - spousta "méně důležitých" věcí prostě po čase skončila v papíru.
Jak by se to dneska všecko hodilo..Jenže v těch letech člověk a navíc mladý neuvažoval tak, že by se tenhle systém někdy měl změnit.
Brali jsme to prostě tak, jak to bylo tenkrát ložený a navíc každý individuálně podle sebe, někdo hůř, někdo líp.
Já můžu dneska jenom děkovat své tehdejší mladické /vlastně i dnešní stařecké/, celkem vysoké toleranci k bordelu. A taky tomu, že jsem měl ve svý skříni a pravým dolním šuplíku celkem dost prostoru na všelijaký papíry i věci, co byly nějak zvláštní, nebo mě tenkrát prostě zaujaly.
Lidská paměť je sviňa a je navíc i trochu selektivní. Jasně, že jsme si tenkrát dělali všelijaký naschvály a i vyslovený sviňárny, ale to špatný člověk prostě tak nějak vytěsní. Něco jiného jsou ale technický věci - tam prostě nějaký problém, nebo věc, se kterou se člověk tenkrát musel potýkat, nějak uvízne v paměti, možná kvůli tehdy vydanému úsilí, nebo co já vím čemu.
Ani já sám pro sebe si nenárokuju, že bych si snad pamatoval všecko úplně přesně - je to spousta let a od té doby se toho hodně dalšího událo.
Tuhle blbost si ale pamatuju poměrně přesně a to proto, že když se v IN70 a Renách musel, obvykle po pádu rádia na zem, měnit celý MSF /samotné činky do něj nám nikdy nedodali, ač slíbili/, tak jsem to v tech rádiích objevil. Že jsou tam divně označené, v katalozích nikde oficiálně nevedené "diody", udělané fakticky z tranzistoru.
To jsem si ověřil pak později, když u jedné z nich upadl jeden ze dvou pozlacených vývodů, tak jsem prostě vzal první KC, co bylo po ruce, uštípl stejný drát, jako byl uštípnutý na "originálu" a ono to fungovalo.
A tak nějak si pamatuju, že zůstala jen prostřední báze a vývod u výstupku, čili u KC emitor. IN70, co mám schovaný po ségře /s pokroucenou membránkou repráčku, ale hraje/ to takto je.
Jestli to později nějak změnili - to fakt už netuším. Už jsem se k těmhle věcem později, jako "zkušenější", moc nedostal.
Já tyhle věci sériově dělal jenom, když byl kolega přes tyhle věci /dost často/ nemocný. Měl jsem na krku /jako jeden ze tří takto zaměřených lidí/ převážně nf a tranzistorovou techniku jako takovou, ale ani lampy v nf mi nebyly cizí - ostatně i proto jsem později objížděl rozhlasové ústředny.
Takže když vedoucí hledal, na koho přešaltrovat větší díl práce, co normálně dělal třeba nemocnej Ludva, tak jsem byl víceméně první na ráně, vlastně jeden z nejmladších, co "na tranzistorech už vyrůstl", jak říkával. I proto, že druhý zbylý kolega "takynf" byl prostě starý mazák, na kterého se toho už moc naložit nenechalo. Byl věčně pryč "někde v terénu", prostě si to uměl zařídit.
Samozřejmě, že já tehdy, jako mladý moc neoceňoval, že mám místy tolik práce a že se tím vlastně učím. Byl jsem mladý, svobodný, mohl jsem si relativně dělat, co chtěl, peněz hromada a měl jsem tehda "důležitější zájmy", než zůstávat do večera na dílně, to je snad jasný Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 6 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund