Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rádio - identifikace stavebnice
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pauli23



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 11:01    Předmět: Citovat

Ano, je tam dvakrát použit MAA125.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9659
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 11:07    Předmět: Citovat

ještě dnes se vyskytuje na inzerci v nálezovém stavu za pakatel cenu
bastlíme, bastlíme...

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 11:15    Předmět: Citovat

Vidíš, a já k tomu toho Kottka ani nepotřebuju, vysypal jsem to z palice. A vysypu i třeba v případě vraku Menuetu.
Ty roky strávené v opravně Tesly nejdou zapřít..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pauli23



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 11:20    Předmět: Citovat

"... tak se našlo řešení v podobě ploché baterie, přikurtované gumičkou zazadu k přijímači..."

Tento způsob jsem používal dlouhá léta u přijímače jménem Dolly. Jsem se s chutí zasmál, že jsem asi nebyl jediný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9659
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 11:26    Předmět: Citovat

nevím proč ale tenkrát byly čs baterky (tužky zejména) trvale centrálně plánovaně nedostatkové zboží a dovážely se padělky bulhary například,
taková běžná kalkulačka Elka mimo dosah adaptéru je dokázala vyšťávit za dva dny

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)


Naposledy upravil konosuke dne pá prosinec 08 2017, 11:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 11:29    Předmět: Citovat

Velmi často míval IN70 sežraný vnitřek kvůli mizerným, tekoucím 71D. Čili kvůli kastli, feritce, přepínači, potenciometru, knoflíku ladičáku a pár dalším maličkostem by stálo za to jej někde na Aukru za stovku kompletní koupit.
Tenhle plošák naopak vypadá velmi dobře - vypadá, že do bývalého přijímače baterie nikdy nevytekla, je velmi zachovalý.
Bude potřeba prověřit vývody všech součástek s pozlacenými Fe vývody - tedy IO a GC511/GC521 - vlivem bodové koroze Fe pozlaceného drátu uhnívají a upadávají. Naštěstí je tohoto materiálu pořád dostatek a lze si i vybírat.
Např. v tomto zapojení je velmi vhodné, aby koncové GC511/521 neměly příliš vysokou betu, jak často mívají - rozhodně ne nad 50 při proudu 10mA. Toto zapojení s tím může mít problém ve formě nestabilní symetrie okolo středu a ve formě zákmitů. Neboť ve zpětné vazbě koncového stupně je už i tak uzavřen poměrně velký zisk. S běžnými, průměrnými tranzistory problém nemá. U jednoho exempláře Reny jsem se kdysi snažil ji "vylepšit" použitím páru GC511/521 s betou určitě přes 100 a po asi hodině laborování musely pryč a původní zpátky. Rozdíl ve výkonu a reprodukci nebyl žádný, zato to ale masivně kmitalo a nebylo možno nastavit pracovní bod ani klidový proud.


Naposledy upravil sinclair dne pá prosinec 08 2017, 12:41, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pauli23



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 11:36    Předmět: Citovat

"zbytek" vlastněného rádia je opravdu celkem zachovalý. Pokud seženu ještě jedno pro kompletaci, tak ho zprovozním a budu jej používat.

Teď se mi v šuplíku podařilo najít potenciometr s vypínačem. Snad dohledám i jiné součástky. Obavu s dohledáním mám o ladicí kondenzátor a cívku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 12:27    Předmět: Citovat

Na tišťáku je první znak pětka, tak začínala výkresová čísla dílů a výrobků z kolínské Tesly.
Když se to tam vyrábělo, byl jsem tam po prvním ročníku FEL na praxi, taky nás někdo prováděl po podniku, i tam co se vyrábělo pro vojáky jsme byli ale do jedné dílny nás prý nesmí vzít. Když jsem se ptal, co tajného se tam vyrábí, tak prý tajného nic, ale IN 70. A kdyby nás tam vzal, tak by se tam určitě něco ztratilo i kdybychom my co jsme tam byli na praxi to neukradli.
Very Happy

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 12:30    Předmět: Citovat

Tak pokud seženeš kastli s pár chybějícími elektro-mechanickými díly, tak jsem ochoten svou funkční IN70 nafotit a případně i dodat zbytek chybějících elektrických dílů. I některé z těch původních možná nebudou úplně v pořádku - myslím zrovna ty růžové axiální elyty TE981 naštorc i radiální zelené, může být něco poškozeno z polovodičů. Naštěstí se MAA125, KF i GC poměrně snadno měří a platí to i o zbytku.
V každém případě je kompletní, nové, pasivně-aktivní osazení celého IN70 záležitostí jednoho pytlíčku 5x7cm Smile
Důležitá bude nepoškozená krabička a pokud možno reproduktor ARZ092. Ten se už dnes velmi blbě shání. Feritová tyčka je k mání a její nové navinutí nečiní potíže, počty závitů mám opsány z originálu - stejně, jako typ otočného styroflexového kondenzátoru. Potenciometr je jen vzhledově upravený typ /jiný knoflík/ z Dany, Zuzany, Dolly a dalších, těch je mraky.
Také je důležité, aby nebylo pádem poškozeno jádro /tzv. činka/ magnetostrikčního filtru, protože ten je tímto nevratně poškozen. Dá se to poznat podle toho, že ve filtru něco "hrká" a jakoby se v něm něco přesýpalo. To je jeho největší slabina, feritová činka je velmi tenká a křehká.
Nějaké MSF, ladičáky WN704.08, feritové tyčky, mf trafko /pasuje po přeladění na 455kHz z Dolly/, kondenzátory i polovodiče bych ještě měl mít v zásobě, odpory neodcházejí, pokud nejsou uhnilé či prasklé.
Ale potenciometry už bohužel nemám /ne s černým knoflíkem, ale s krémovým ještě jo/.
Možná najdu i takovou pitomost, jako je asi 8cm speciální, tenké bílé dvoulinky 2x0,15mm2, co se běžně nikdy neprodávala - na jednom konci jsou oletované žíly pro zapájení do desky a druhý konec je pertinaxová destička s patentky na 71D Smile
Totiž - ty pertinaxové destičky s patentkami byly velmi úzké a byť z 1,5mm pertinaxu, tak se při výměně baterie a těsnějších patentkách lámaly. Tak proto jsem si něco i nasyslil Smile, resp. zůstala mi hromada podobných "záložních" věcí v šuplíkách - při likvidaci dotyčné opravny v r. 1991.
V jednom jediném týdnu, bez nějakých předchozích varovných signálů /opravna byla oblíbená a běžela až do poslední chvíle naplno/ zfleku přišlo okamžitě o práci 22, s vedoucími a skladníkem možná 26 vysoce kvalifikovaných lidí, s haldou dlouholetých zkušeností s čímkoli z ranku TV/R/STA i nf techniky a rozhlasu, opravdových zkušených machrů - hlavně tedy z úseku TV a STA. Já se mezi ně ještě tehdy, po 7 letech deseti až dvanáctihodinové práce počítat nemohl.
Na R úseku byli dva starší chlapi - jeden vyučený přímo u Philipsů a druhý v Radiotechně-tedy pobočce Telefunkenu.
Neexistovalo vůbec nic, co by nedokázali spravit, umravnit, nahradit a poté sladit na nejlepší parametry. Byli prostě tak vyučení, naučení a zvyklí pracovat poctivě a ve prospěch zákazníka celý život...Ty dva pány jsem obdivoval a celých sedm let, přestože bylo mezi kolegy běžné tykání, jsem jim vykal. Byli to noblesní, málomluvní, ale při potřebě něco vysvětlit velmi sdílní chlapi s výchovou z 1. republiky, z doby, kdy se na toto řemeslo, ale hlavně ke zkouškám dostali jen ti nejlepší.
Na úseku TV bylo asi 12 lidí, co i v dobách naprostého nedostatku originálních ND, hlavně na dovážené přístroje, dokázali z hoven úspěšně plést biče, uměli to i přesně naopak a ještě s tím vším uměli i hlasitě zapráskat v podobě spokojených zákazníků a obratu opravny, fakt Very Happy.


Naposledy upravil sinclair dne pá prosinec 08 2017, 12:44, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9659
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 12:30    Předmět: Citovat

Yarda1: Možná bys zjistil jaké šváby vkládají do IN70 a identické mohly sloužit i armádě...definice vojenského tajemství je jasná !
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 12:35    Předmět: Citovat

Jsou tam úplně standardní, nevybírané MAA125 a zbytek také, není tam krom tříděného filtru vůbec nic speciálního. Samozřejmě tam mohou přijít i lepší MAA145, ale MAA115 už ne - ty mají malé dovolené Ucc.
KF124-125 je dobrý tam nacpat s co největší betou a individuálně jí odporem nastavit pracovní bod - vrátí se to v citlivosti na SV.
Možná bych našel pro IN70/Renu servisní sešit, měly společný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9659
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 12:42    Předmět: Citovat

ale jistěže, stačilo oddeklovat IN70 zakoupený v Elektře a státní tajemství bylo fuč...s tím utajováním všeho možného, to byla paranoje socíku
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pauli23



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 12:48    Předmět: Citovat

Nečekal jsem tak velkou odezvu na plošný spoj, o kterém jsem chtěl vědět typové označení.

Je fakt, že bych měl začít prvně shánět původní krabičku s reproduktorem. Potom pokračovat dále.

Sinclaire, díky za ochotu s nabídkou dílů. První pohledám, co mám já k mání. Historické věci a ND nesbírám a neskladním, tak snad něco najdu. Co bych tě ale poprosil je o ten servisní sešit, případně později i o detailní fotky.

Mohu se zeptat, kde zrušená opravna sídlila?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 13:03    Předmět: Citovat

Naši nic netajili.
Kdo paranoidně tutlal i údaje součástek ze spotřebky, byl SSSR. Ale spíš proto, že ty jejich bambusáky MP a GT byly ve srovnání s československými tak mizerný, že by se za jejich parametry logicky museli stydět.
My jsme v opravně tabulky s parametry měli /i televizáci od elektronek a dalších ruských prvků/, ale přibližné náhrady psal nějaký pitomců futrál.
Protože nahrazovat takovou mršinu, jako byl třeba MP40 naším GC511 byla nebetyčná rozežranost.
Stejně tak náhrady jejich mizerných ruských pokusů o NPN typy, MP35-37. Jako náhrady byly totiž doporučeny GC521, což je rozežranost úplně stejná. Bohatě totiž všude stačily a ještě excelovaly naše GC507, v případě NPN naše 101-104NU71 či i GC525-527. Tyto posledně jmenované jsou jen přeznačené 105-107NU70.
Namísto komplementárních koncových "špuntů" GT402-404 se dávaly naše GC511K/521K a ještě to mělo rezervy.
Je fakt, že ruský napěťový tranzistory řady P a MP, kterým se říkalo "patnáctky", protože měly skoro jednotně uváděno 15V/0,15W/0,15A/0,15MHz a lišily se jen betou, vydržely kolikrát i hodně hrubé zacházení. Ale k čemu takový tranzistor je, když šumí jak niagára /15dB/ a přitom má betu okolo 30..
S vf tranzistory řady GT, řečenými "čočka" to bylo podobně. Na většině jejich pozic excelovaly maďarské AF201-202, nebo pokud vešly, tak 0C170. Nahradit takový P422-P433 naším 0C170 znamenalo hodně zatlumit příslušný obvod, neboť se to ziskem a vysokým mezním kmitočtem 0C170 rozkmitávalo..

Pauli23, v Uherském Brodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9659
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 13:12    Předmět: Citovat

Však kdysi přibalovali k výrobku i schéma zapojení kterémuž málokdo rozuměl
a opravna měla svůj servisní návod. Možná to mělo určitý význam u vývozu...
u japana či germána schéma nebylo nikdy, za to vícejazyčný uživatelský manual a vo to šlo.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 2 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund