Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rádio - identifikace stavebnice
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pauli23



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2017, 21:43    Předmět: Rádio - identifikace stavebnice Citovat

Rád bych touto cestou poprosil pamětníky, kteří by mi pomohli identifikovat stavebnici rádia na přiloženém obrázku. Tato stavebnice je někdy ze 70 let, ale nemohu si vzpomenout na její název. Schéma jsem již také někde důkladně založil... Dochovala se mi pouze tato deska se součástkami, chybí tam reproduktor a feritová anténa (prázdný držák). Deská má zespodu vyleptané číslo: 5PB 00004.1x

Díky

DOPLNĚNÍ:
Z diskuze zkušenějších pamětníku vyplynulo, že se jedná o desku z rádia Tesla IN70.

Jelikož rádio mám ve stavu, v jakém je na fotce a rád bych jej používal, touhle cestou prosím příchozí uživatele, zda by se doma nepodívali po nějakém vraku tohoto rádia k mé kompletaci. Vrak, či jiné nekompletní rádio by my asi nejvíce usnadnilo celkové počínání. Případně se podívali do šuplíků po hůře dostupný dílech jako je: krabička (nemusí být v top stavu), cívky, repro,…

Za nabídky předem děkuji.



DSC_0139.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC_0139.JPG
 Velikost:  122.96 kB
 Staženo:  315 krát



Naposledy upravil Pauli23 dne st prosinec 13 2017, 17:41, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2696

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2017, 21:48    Předmět: Citovat

Od pohledu přidávám - Chybí také ladicí kondenzátor, možná mezifrekvenční transformátor,..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5651
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2017, 21:50    Předmět: Citovat

Ono ti tam toho chybí víc, třeba ladící kondenzátor.
Bude to podobné zapojení jako radio IN70, podle toho elektromechanického MF filtru. Bývaly často vadné.
Zahoď to, nemá cenu se s tím trápit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Pauli23



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2017, 21:51    Předmět: Citovat

kulikus napsal(a):
Od pohledu přidávám - Chybí také ladicí kondenzátor, možná mezifrekvenční transformátor,..


Ano, ke kompletaci tam toho chybí více... Jak je vidět, není to dostavěné (nejsou osazené i součástky). Myslím, že k tomu byla i nějaká krabička. To už ale nemám. Feritku a repro jsem již použil na nějaký jiný můj výmysl. To u toho ještě před časem bylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pauli23



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2017, 22:03    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
Ono ti tam toho chybí víc, třeba ladící kondenzátor.
Bude to podobné zapojení jako radio IN70, podle toho elektromechanického MF filtru. Bývaly často vadné.
Zahoď to, nemá cenu se s tím trápit.


Jezevče smekám, je to asi ten IN70. Jen mě to ze zvědavosti zajímalo, co je to zač. Neměl jsem se od čeho odrazit, tak jsem zabrousil na tyto stránky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2017, 22:03    Předmět: Citovat

Jezevec má pravdu, je to plošňák z IN70. Porovnej si obrázky: shora, zespodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pauli23



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2017, 22:08    Předmět: Citovat

Ano má, už to studuji. Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2017, 22:48    Předmět: Citovat

Schéma si můžeš stáhnout tady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pauli23



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2017, 23:15    Předmět: Citovat

Ještě jednou díky. Je to zajímavé kapesní rádio.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2017, 23:33    Předmět: Citovat

Já jsem si říkal, že to na stavebnici moc nevypadá - naopak mi to spíš připomínalo tovární výrobek ze začátku 70. let, jenže tak sběhlej v těch veteránech zase nejsem, abych je typově rozpoznal na první pohled. Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pauli23



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2017, 23:41    Předmět: Citovat

Někteří veteráni jsou zajímavě konstrukčně řešení. Škoda, že se na ně zapomíná. Sice nejsem sběratel těchto věcí, tak zase takový vztah k tomu nemám, ale zachovalá a funkční historická elektronika se mi líbí. Škoda, že města více nepodporují sběratele, aby tyto zajímavosti v nějakém periodiku někde připomínali veřejnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 10:08    Předmět: Citovat

Pauli23 - co ti brání napsat článeček na podobné téma do nějakého místního "Hlasatele". Když mám nějaké téma tak ho zpracuji na 1/3 stránky A4 a odešlu do místního Zpravodaje. Dokonce na článeček o čtyřech místních radioamatérech jsem měl docela slušnou odezvu. Článek o zahrádkaření zase moc nezaujal Mad .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 10:47    Předmět: Citovat

Zas tak moc toho tam nechybí, to úplně nejdůležitější /magnetostrikční filtr/ tam je. Zbytek by se dal získat z jiné IN70, nebo doplněním ještě pořád celkem běžných součástek. Chybí tam feritka, ladicí kond /používaný typ i jinde/, jeden koncový tranzistor, jeden MAA125, posuvný přepínač SV-DV a ještě pár drobností.
Nebo i těžbou součástek z jiného, ale v podstatě téhož zapojení, jen s jiným vzhledem, co se vyrábělo pod názvem Rena. Někdo může mít přijímačů Rena víc a jeden třeba pustí na díly.
Jsou v tom pouze a jen tuzemské součástky, bez potíží v originálu sehnatelné i dneska. Největším problémem je krabička IN70. Na to, jaký to je přijímač, obsahuje neobvykle velký reproduktor s průměrem 65mm, stejně jako měla Rena. Jsou to identická zapojení, jen designově jinak řešená.
Výrobu IN70 a Reny musela iniciovat a zorganizovat sama Tesla Rožnov, aby dokázala užitečnost prvních monolitických lineárních IO - zde typy MAA125 se třemi tranzistory. Jeden v mezifrekvenci, druhý spolu s dvojicí GC511/521 tvoří kompletní a dost výkonný koncový stupeň.
Magnetostrikční filtr /zde 455kHz/ pomohl zvětšít selektivitu, citlivost a zmenšit rozměry. Místo filtru by jinak museli osadit dvě klasická mf trafa s příslušnými obvody.
Na své dosažené vlastnosti i reprodukci jsou přijímače IN70 i Rena velmi malé a pokud by to bývali konstruktéři nezazdili použitím nevhodného napájení /zde baterie 71D-6V/, které bylo drahé a špatně se shánělo, tak by tyto přijímače byly daleko populárnější, byly celkem levné.
IN70 mám po starší sestře, která si jej koupila za měsíční brigádu o posledních prázdninách.
Protože destičkové baterie 71D věčně nebyly, byly drahé a přijímač s touto baterií dlouho nehrál, tak se našlo řešení v podobě ploché baterie, přikurtované gumičkou zazadu k přijímači /rozsahy se tak často nepřepínaly/ a dvěma drátky k patentkové destičce přijímače. Zjistilo se totiž, že i při 4,5V tyto přijímače velmi uspokojivě, čistě a velmi dlouho hrají..
Zdroje pro malé přijímače byla v určité době otázka velmi kritická - nic pořádného nebylo k dosažení. Protože Rena už byla místo 71D tuším pro 4 tužkovky, přesto dopadla stejně blbě - tužkovky totiž v menších městech věčně nebyly. A když už byly, stejně prd vydržely..
Čeho bylo ale pořád dost, byly malé kulaté 3V baterie 2R10 do tehdy běžných svítilen. Na dvě tyto baterie jsou konstruovány např. i všechny přijímače typu a velikosti Dolly.
Jenže kvůli jedné 2R10 by podobné přijímače musely přibrat nejméně 1,5cm na délku a možná kvůli desce i něco na výšku, kvůli 3V použít nízkoimpedanční reproduktory atd.
Už by prostě nebyl typicky kapesním, tak jak byl deklarován.


Naposledy upravil sinclair dne pá prosinec 08 2017, 11:17, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 10:55    Předmět: Citovat

je to sběratelská raritka, první čs integráč, není to náhodou to rádijko z Kolína
co na DV chytalo pouze Československo 1102.9 m ?

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pauli23



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2017, 11:00    Předmět: Citovat

Sinclere, ty mě hecuješ abych to zprovoznil. Very Happy Teď jsem otevřel Kotka na straně 114 a vypis chybějících věcí jsi definoval velice přesně. Rádio se mi líbí pro svoji velikost, to uznávám. Součástky by šly taky někde sehnat, ale bez toho původního obalu to nebudu mít věc ke každodennímu užitku. Pořád to bude rozdělaná věc. Škoda, že nemám ještě jedno pro kompletaci.

Naposledy upravil Pauli23 dne pá prosinec 08 2017, 11:02, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 1 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund