Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Účinky el. proudu na organismus.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
gloom



Založen: May 17, 2014
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt červenec 12 2018, 12:41    Předmět: Účinky el. proudu na organismus. Citovat

Zdravím zdejší elektro odborníky,
mám na vás takový hloupý dotaz. Dnes mě kolega požádal, zda-li bych mu neupravil kabeláž k osvětlení soutruhu. Já vůl si nezkontroloval, zda-li je stroj vypnut, jen proměřil multimetrem, který nenaměřil žádnou hodnotu a tak jsem se chopil "práce". Po chvíli se mi krapet zatočilo v hlavě a zabylo mi mdlo a napadlo mě teda vzít multimetr ještě jednou do ruky a ono tam 24V střídavých. Hledal jsem důvod, proč jsem poprvé nic nenaměřil a bylo mi řečeno, že světlo chvíli svítí, chvíli ne a pak jsem našel nějakou vyhořelou pojistku spojenou drátem, který zřejmě neměl dobrý spoj a tak to sem tam nesvítilo a já zrovna nic nenaměřil.
Nic nemění na tom, že jsem vůl, dal na kolegu a nezkontroloval si sám, zda-li je zařízení vypnuto, ale o co mi jde.
Ze školy si matně pamatuji, že i malé napětí může mít vliv na rozklad krve a jiné zdravotní potíže. Strašili nás, jaké může mít elektřina fatální následky. Jaký proud tama šel, jsem neměřil, ale napájení bylo pro 24V/100W žárovku.
Nevím, jestli jsem si to vsugeroval či co, ale ceý den mi praská v uších, jsem malátný, ale na druhou stranu si říkám, že kdyby to bylo vážné, tak by to se mnou už seklo. Mám zažito, že pokud nedostanu pořádnou pecku, tak to nic není, ale.....
A tak stojím nad otázkou, zda jít či nejít k lékaři, kór po přečtení tohoto článku:
https://www.wikiskripta.eu/w/%C3%9A%C4%8Dinky_elektrick%C3%A9ho_proudu_na_organismus
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: čt červenec 12 2018, 12:43    Předmět: Citovat

Myslim, ze na doktora uz je neskoro, schytal si 100W a to je privela Twisted Evil
Inak rozklad krvi sposobuje jednosmerny prud, ty si schytal striedavy, takze ti pomixovalo tymi vibraciami cervene a biele krvinky, teraz mas len cervenobiele, tam uz je kazdy lekar marny Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1413
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: čt červenec 12 2018, 13:01    Předmět: Citovat

Můžeš být naprosto klidný, k doktorovi nechoď, tedy aspoň s tímto problémem.
Běžný odpor suchá ruka - suchá ruka je cca 150 kOhm, takže max. proud je při 24 V AC je pod 1 mA.
24 V AC je všude uváděno jako bezpečné napětí.
Střídavý proud nepůsobí rozklad krve, to je výsada proudu stejnosměrného. Při dostatečném ss napětí (proud nad 5 mA) a čase, může být takový jev zaznamenán, ale v té době už by místo vniku proudu vykazovalo značné popáleniny.
Veškeré signály pro ovládání těla jsou prakticky střídavé. Proto se střídavý elektrický proud projevuje záškuby až křečemi svalů. Proto se třeba při napětí 230 V už vodiče nepustíš, jako ses nepustil tyček induktoru za školních let.
Blbá je taky smrt při zasažení střídavým proudem, protože to se člověk udusí, protože se zkřečují mezižeberní svaly, kterými dýcháme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: čt červenec 12 2018, 13:02    Předmět: Citovat

24V a až do 50V ti to nic neudělá,pokud nebudeš vyloženě holit dráty zubama nebo na to sahat rozřízlym prstem.Klasickej bytovej rozvod už ucejtíš,slabší to může i zabít.Pokud ale nestojíš ve vodě nebo nesletíš ze žebříku,nic moc se ti obvykle nestane(jednou jsem si teda málem vypíchnul oko nožem,kterym jsem ten nevypnutej drát holil).Pokud se ti to ale stává často s napětím 230V a víc,můžeš onemocnět nebo zblbnout.
BTW.moje nejkurióznější místo zásahu proudem je brada,nejčastější jsou samozřejmě prsty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4242
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt červenec 12 2018, 13:32    Předmět: Citovat

kdysi dávno jsem byl svědkem kdy se kabeláři od telecomu při prozvánění kabelů domlouvali pomocí polních telefonů s induktorem. Upadl mu drát a tak dal oba dráty do pusy, že je odizoluje zubama. V tu chvíli netrpělivý kolega na druhé straně kabelu protočíl kličkou . Od té doby vím jak pění Barbus (pro neznalé holící pěna) normálně slintal a klepal celou hlavou . To bylo rumu na uklidnění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt červenec 12 2018, 13:32    Předmět: Citovat

Gloome hlavně jestli v tak základních otázkách nemáš jasno, se neser do zařízení silnoproudých, nejen pro svoje vlastní zdraví ale i pro pozdější zodpovědnost až na soustruhu necháš něco špatně pro druhého a zůstaň u věcí napájených bezpečným napětím. Pro pracovní stroje platí fůra předpisů které nejsou pro srandu.
Blbě ti může být buď z vyděšení což může taky potřebovat doktora, nebo z výparů pokud ten soustruh používal nějaký humus na mazací emulze?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5658
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 12 2018, 14:35    Předmět: Citovat

gloom napsal(a):
...
Nevím, jestli jsem si to vsugeroval či co, ale ceý den mi praská v uších, jsem malátný, ale na druhou stranu si říkám, že kdyby to bylo vážné, tak by to se mnou už seklo. Mám zažito, že pokud nedostanu pořádnou pecku, tak to nic není, ale.....
A tak stojím nad otázkou, zda jít či nejít k lékaři...


Moje rada zní: určitě běž k doktorovi... ...k psychiatrovi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 294

PříspěvekZaslal: čt červenec 12 2018, 15:21    Předmět: Citovat

Mazací emulze jsou pěkný svinstva. U známého na obráběcí dílně nafasovali "ekologickou" emulzi a po týdnu se skoro všem objevila vyrážka na rukou.
Další pecka byla, když jim začali "chcípat" mobilní telefony. Podle vyjádření servisu prý ten mobil snad musel máčet v kyselině, některé díly se úplně rozpadli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt červenec 12 2018, 15:37    Předmět: Citovat

Leze na Tebe nějaká nemoc a dal sis to do souvislosti s prací na tom soustruhu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: čt červenec 12 2018, 19:49    Předmět: Citovat

tak, tak, k doktorovi choď (zmerat tlak a podobne) ale tych 24V si nemohol pocitit, ked si si ich nedal na jazyk

PS, to si elektrikar? teba ešte v živote netriaslo 240V ? ako to preboha robiš? Laughing aha, bezpečne Very Happy, (okrem toho som sa len oklepal a po chvili busenia srdca bol kľud, aj ked nehovorim ze je to sranda)
pani, koľko z Vás je tu ešte "panicov" ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: čt červenec 12 2018, 19:59    Předmět: Citovat

gloom napsal(a):
….....Jaký proud tama šel, jsem neměřil, ale napájení bylo pro 24V/100W žárovku...…..

Tuto větu bych od zkušeného elektrikáře nečekal... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: čt červenec 12 2018, 20:52    Předmět: Citovat

misocko napsal(a):
...tych 24V si nemohol pocitit, ked si si ich nedal na jazyk...

Musim sa pochvalit, ze ako male decko som dostal TT vlaciky, s tym velkym regulovatelnym trafom - a samozrejme som si pamatal, ze 9V baterka sa skusa jazykom, ci je este dobra, tak som chcel odskusat aj to trafo - netusil som, ze na vystupoch Zubehoer bolo ~16V Twisted Evil To bol posledny raz, co som meral napatie jazykom Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: čt červenec 12 2018, 21:05    Předmět: Citovat

JiriTom:
dobry postreh, tuto vetu by som necakal ani od amatera elektrikara, vieme teda s kym mame do cinenia


Naposledy upravil misocko dne čt červenec 12 2018, 21:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt červenec 12 2018, 21:09    Předmět: Citovat

citace:
To bol posledny raz, co som meral napatie jazykom

Mám ty trafa dvě. No nebo si líznout telefonního drátu, tam je kolik? 48 nebo 60 V...
Jednou mi dal slušnou šlupku kondenzátor z jednorázového foťáku, mělo to blesk. No nedalo mi to, tak jsem to rozebíral; předtím jsem s tím "cvakal". Nějak neopatrně jsem na ten kond sáhl a pěkná šlupka to byla.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33903
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt červenec 12 2018, 21:22    Předmět: Citovat

Lizala sa 4,5V bateria. 9V je uz dost neprijemna.

Kondenzator z blesku dokaze blyskat aj bez vybojky. Staci skratovat vyvody nejakym nastrojom. Este dost dlho potom ten zablesk vidis Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund