Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

rura, konvica a mikrovlnka na jednom istici
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4188

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2017, 23:37    Předmět: rura, konvica a mikrovlnka na jednom istici Citovat

Chcel by som vymenit stare bakelitove istice v byte v panelaku za nove moderne. Povodne su v byte styri obvody (4 istice): svetlo 10A, 2x zasuvky 16A a extra 16A pre pracku. Po rekonstrukcii kuchyne pribudli dalsie tri kable: elektricka rura, umyvacka riadu (plan do buducna) a zasuvky na kuchynskej linke (rychlovarna konvica, mikrovlnka a nejake obcasne drobnosti ako hriankovac, mixer...). Zatial su provizorne rozhodene na povodne istice. Nie je problem vymenit terajsie 4 bakelitove istice za nove a pridat dalsie tri, ale problm je uz teraz, ked sa zapne naraz rura, mikrovlnka a konvica, tak zarucene vyleti prislusny istic v byte. Obavam sa vsak, ze ak to rozodim na samostatne istice, tak sice ziaden istic v byte nevyleti, ale na schodisti za vytahom je hlavny istic pre byt, tiez bakelit 23A a teda je vzdy lepsie, ked vyleti istic v byte a zostane svietit aspon svetlo, ako ked vyleti hlavny istic na schodisti a treba ho ist potme nahodit.
Viem ze existuju akesi prioritne rele, ale to je tak vsetko, co o tom prakticky viem.
Ma niekto skusenosti, ako sa taketo situacie riesia? Co by malo mat vyssiu prioritu? Mikrovlnka, rura, rychlovarna konvca, zehlicka, pracka? Daju sa prioritne rele u nas bezne kupit, ci je to vysoko specificky tovar? Vypne prioritne rele druhy obvod hned po zapnuti prveho, alebo az ked sa bude druhy spotrebic snazit odobrat vyssi prud ako je celkova rezerva? Bude pracka pokracovat v prani, alebo budem musiet spustit praci program odznova? Budem musiet zakazdym nastavovat aktualny cas na mikrovlnke? Budem musiet cakat hodinu, kym dopecie rura kvoli dvom minutam varenia vody na caj?
(Nemali by uz domace spotrebice v dnesnej dobe bezdrotovych smart aplikaci riesit toto inteligentne navzajom medzi sebou? V sulade s nejakymi nariadeniami a restrikciami nejakej komisie europskej unie pre ekologicke one... tieto, vsak viete co.? Uf, som sa nechal trochu uniest uvahami...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17866
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2017, 23:43    Předmět: Citovat

A ten hlavní jistič 23A máš třífáz, nebo jednofáz? Pokud trojfáz, tak musíš nejsilnější spotřebiče, co mohou jít spolu najednou rozhodit na ty tři fáze. Pokud máš jednofázovej hlavní jistič, tak se obávám, že tu Tvoji plně elektrifikovanou domácnost budeš muset nechat předělat na trojfázovou přípojku, protože jednofázová to neutáhne ani náhodou.
Párkrát jsem to dělal, bytovky mají třífázovou stoupačku a tak jde jen o jednání s rozvodným závodem a výměnou elektroměru a domovního jističe. Otázka je, zda se na pozici původního elektroměru vejde novej větší trojfázovej a zda tam nebude technicky něco, co podle součastných předpisů už nesmí být.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33992
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2017, 23:54    Předmět: Citovat

Rura nejde stale na plny vykon, ma termostat a voda v konvici sa vari kratko. Istic po nejaku dobu udrzi aj vacsi prud ako menovity. Takze ak nebudes na elektrine aj varit, podla mna bude ten 23A stacit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4188

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2017, 0:36    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9783
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2017, 1:06    Předmět: Citovat

Varná konvice nejede hodinu, tudíž se při její činnosti dá kupříkladu trouba vypnout, nebo se možná vlezeš do okna, kde je vypnutí termostatu. To samý platí i o mikrovlnce - většinou ji pouštíš na pár minut na ohřátí něčeho, takže i zde jde přerušit činnost trouby. Varnou konvici si můžeš přenést k jinýmu okruhu a nouzově použít tak. Záleží na tom, zda současná činnost těchto třech spotřebičů je pro Tebe nezbytná.
když budeš jistič často přetěžovat, bude Ti vypínat dřív - vyhřeje se Ti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2017, 8:23    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Na Slovensku je trojfazovy istic velmi velky luxus.
V odkazu je cena za nové připojení 3×25A cca 152€, u nás (E-On) je to v přepočtu přes 500€. Máte to ještě poměrně levné. Nevím jak v SK, ale při zvýšení proudové hodnoty jističe se doplácí pouze rozdíl od původního stavu.

Obvody s větší spotřebou by měly být v bytové rozvodnici jištěny zvlášť, ale výpadku hlavního jednofázového jističe to nezabrání, pokud je přetížen. Blokování některého spotřebiče přednostním relé může pomoct, ale vhodnost použití je nutné posoudit pro každý konkrétní případ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15536
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2017, 10:04    Předmět: Citovat

Podle mě je všechno jinak. Na těch pár prkotin ti musí stačit venkovní jistič 20 A. Pokud ti to vyskočí všechno, tak po zapnutí pračky pokračují tam, kde skončily. Na mikrovlnce a jiných zařízeních budeš muset vždycky znovu nastavovat čas. My máme na 20 A hlavní jistič připojené pračku, bojler, troubu, myčku, indukčku, rychlovarnou konvici a sejde se to na vyskočení jistitče tak 3-5x do roka. Stačí přemýšlet o tom, kdy se trouba rozehřívá a pračka ohřívá vodu a je to v klidu.
Podle mě máš problém v drátech, v zásuvkách a ve starém hlavním jističi. Tak si ho napřed ověř, jestli nefunguje už jen na úrovni 12-16 A hodnoty jističe.
Určitě podotahuj všechny dráty v zásuvkách a kde se dá, samozřejmě PŘI VYPNUTÉM HLAVNÍM JISTIČI.

Existuje ještě jednoduchá úprava, o které se zde už psalo. Dát tam dovnitř bytu za jistič hlídací proudové relé, kde by pak byly dvě větve a ty by sis určil, která je prioritní a která se může vypnout při větším odběru na té prioritní. Např. https://www.elkoep.cz/hlidaci-proudove-rele---pri-51
Určitě se může vypínat pračka, ale ne trouba - musela by se podle typu znovu nastavovat. Stará trouba se vypínat může, po zapnutí přece jen jede dál. Musel by sis ověřit proudovou spotřebu proudu u problémových spotřebičů a určit prioritu jejich trvalého zapnutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2017, 11:14    Předmět: Citovat

V panelákách se běžně dávaly hl. jističe IJV 25A a stačilo to. Ovšem u těchto bytů byl obvykle jediný větší spotřebič sporák 5,5kW. Problémy s výpadky začaly až výraznějším překročením projektem dané výkonové rezervy a soudobosti pro ostatní spotřebiče.

V dotazovaném případě je možné hlavní jistič zvýšit na 25A, je to pořád v rozsahu 20-25A. Za stejnou cenu "utáhne" skoro 0,5kW navíc a byl by nový, nevyhřátý. Původní jistič 23A určitě není typ IJV, nejbližší v řadě se vyráběly 20 a 25A.

Dotahování vodičů jak píše p32 je sice potřebná údržbová činnost, ale na přetížení jističe to nemá žádný vliv, stejně jako stav zásuvek apod. Jediná možnost při jednofázovém odběru je spotřebiče nezapínat současně, případně to zajistit pomocí přednostního relé. Taky lze použít dvě relé pro tři spotřebiče nebo skupiny s různou prioritou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15536
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2017, 12:07    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
V panelákách se běžně dávaly hl. jističe IJV 25A a stačilo to. Ovšem u těchto bytů byl obvykle jediný větší spotřebič sporák 5,5kW.

Bydlel jsem v paneláku 35 let, ale standardem byl sporák s plynovou přípojkou, tzn. plotny na plyn, trouba na plyn. Měnilo se to většinou za kombinaci sporáku s plotnama na plyn a troubou na elektřinu (2kW na zásuvku). Venkovní jistič byl vždycky o řád vyšší, tzn. 20 A, uvnitř je 2x16 A a 2x10A. Samozřejmě na těch jiných panelákách to mohli vymyslet jinak podle inteligence místních machrů, ale to si každý zvykl.
Kontrolu zásuvek, drátů atd. jsem vzpoměl kvůli tomu, že z příspěvku vycházelo to, že údržba je silně zanedbaná. Napřed si uklidím a potom pracuji na čistém, ne? Samozřejmě na to někdo kašle, ale kupodivu to ničemu nevadí dalších 20 let.
Pro nejméně problémů bych doporučil to řešení s přednostmím relém. Potom nemusí do ničeho dál vrtat a přesvědčovat ženskou, kdy se co má zapínat a co hlídat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33992
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2017, 12:32    Předmět: Citovat

V starsich panelakoch som videl dokonca len 3 istice. V dvoch miestnostiach dokonca nebolo vyvedene svetlo na strope, namiesto toho vypinac vypinal jednu zasuvku Rolling Eyes Tam by skutocne mohol byt hlavny istic len 20A.
V novsich je zase isticov viac, ja som mal tusim 6. A hlavny 25A. Sporak celoplynovy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1939

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2017, 12:50    Předmět: Citovat

Taky máme v paneláku 2 zásuvkové okruhy,2 světelné,kotel ,pračka. Před 30 lety když jsme se nastěhovali tak to bylo jedno, ale teď těch spotřebičů přibylo tak si to paní hlídá aby nešlo všechno najednou. Ze začátku taky nechtěla pochopit ,že nemůže zapnout vše najednou. Naučila se to protože musela lítat na chodbu nahazovat hlavní jistič. Very Happy Hlavní máme 25A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19562
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2017, 14:17    Předmět: Citovat

Pozor na jednu věc: jestli má jistič skutečně štítek s 23 A, platíš sice stálé platby za jistič 25 A, ale to neznamená, že platíš za víc, než máš.
Hodnota 23 A uklazuje na jistič IJM s motorovou charakteristikou, kterou ti při výměně za nový už asi ani na Slovensku ditributor nepřipojí. Aspoň u nás se požaduje vypínací charakteristika B, tedy jistič vedení (obdoba černého IJv).
Obecně totiž jistič 23 A s motorovou charakteristikou vydrží stálý proud 30 A nejméně 5 minut (některé kousky až 20 minut), zatímco jistič 25 A s charakteristikou B vypadne při stejném proudu do 4 minut.
Stačí však do toho odběru zapnout spotřebič s větším nárazovým proudem, což jsou téměř všechny, a uvedené doby neplatí, oba jističe zpravidla vypadnou do 1 s.
Druhá možnost (a nejbližší skutečnému stavu) je ta, že ten starý jistič je dlouhodobým zatěžovacím proudem blízkým jmenovitému proudu jističe vyhřátý natolik, že se jeho hodnota snížila i pod 60 % deklarované. Tedy máš tam místo 23 A jističe vlastně jistič 14 A, ten ti odběr 20 A vyrazí nejpozději za nějakých 10 minut (nezapne-li třeba žárovka nebo mikrovlnka, jak jsem psal výše), ale platíš za rezervovaný výkon odpovídající hodnotě 25 A. Bez měření, jaký trvalý proud vyrazí ten jistič do 5 minut, to však nezjistíš.
Taky mám jednofázovou přípojku s IJv 25 A, ale zatím nebylo třeba ho měnit. Bez ohledu na to, že dnes mám všechny pažravé spotřebiče odjištěné v 5 okruzích místo původních dvou, je u nás po celá léta zvykem nezapínat pračku, myčku, mikrovlnku či konvici současně, nanejvýš dva z těchto spotřebičů současně, nota bene, když se zrovna peče v troubě, tedy soudobý odběr nepřesahuje nějakých 15 A, to vyjímečně snese i nějakou startovní špičku. Hlavní jistič teda nemá důvod se vyhřát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2017, 14:18    Předmět: Citovat

Projektových řešení bytů byla celá řada, u starších se dával hl. jistič pouze 15A. Některé neměly žádné elektrické vybavení, jenom lázeňská kamna, sporák a lokální topení na uhlí. V těchto byly 2-4 okruhy, jištěné na 6-10A: zásuvky, světla, případně bojler a zvlášť infrazářič. Tyto instalace přestaly provozně vyhovovat už za socialismu. Dost jich přežívá v původním, často už havarijním stavu.
Při rekonstrukcích je vhodné instalaci provést rovnou jako trojfázovou s jednofázovým připojením. Usnadní to možný budoucí přechod na tři fáze - zásahy se omezí pouze na přívod a elektroměrový rozvaděč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19562
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2017, 14:36    Předmět: Citovat

Zapomněls podotknout, že hlavně je třeba mít rekonstruovanou instalaci připravenou na síť TN-S, protože v dosavadní TN-C by se musela instalace zase předělávat celá. Proto je dobré mít rozvody se samostatným ochranným vodičem připravené předem.
Rozdělení okruhů na tři fáze místo jedné v bytové rozvodnici je proti tomu ten menší problém.
V mnoha činžákách by především přechod na třífázové měření znamenal i výměnu celých stoupaček a nezřídka i přípojky. Ty jsou dnes dimenzované a jištěné s předpokladem na rozfázování - na každé fázi je pověšený každý třetí byt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2017, 16:22    Předmět: Citovat

Předpokládám, že osoba znalá provede rozvod automaticky v TN-C-S. Spíš jsem měl na mysli zadání, aby elektrikář s přechodem na tři fáze vůbec počítal. Například v některých případech natahali rezervy pro sporáky místo pětižilovými kabely pouze 3C×6mm², zásuvky s ohledem na trvale jednofázové připojení omezili na 2 obvody a rozvodnici na pár modulů. Při přechodu pak nebylo ani co rozfázovat a půl instalace se dělalo znova.

Možnost výměny elektroměrů záleží na typu rozvaděčů nebo elektroměrových jader. Někdy stačilo přidat vodiče, jeden elektroměr a trojfázový jistič se často vešel bez větších úprav. Původní stoupačky byly i ve starších domech pro rozložení zátěže většinou trojfázové, u jednotek se sporáky zásadně. Problém bývá spíš to, že v některých lokalitách časem chtěli výměnu všichni nájemníci a prostorové rezervy jsou na konci možností. Hlavně se to týkalo starých paneláků s lokálním topením, kde se hromadně přecházelo na akumulačky nebo přímotopy. U těchto bytů dodavatel požadoval trojfázové připojení i na samostatný sporák.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund