Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Podezření na TC 235 v korekcích T814A a jejich náhrada
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12468

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2017, 17:54    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
...Spíš bych si dovedl představit úkrok stranou kolektorového napětí BC413 směrem dolů - na stejnou kladnou hodnotu, jako má emitor KC149. V tom případě by vazební elyty korekčního obvodu zůstaly bez polarizace a s příslušnými následky.
A jak (kudy) by se to napětí z kolektoru BC413 dostalo k vazebním kondenzátorům, které by "zůstaly bez polarizace?" Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2017, 18:01    Předmět: Citovat

Jejich vlastním svodovým proudem.
Celý korekční obvod je navíc řešen jako vysokoimpedanční, svody ani normálně neklesají tak rychle.
+13V z emitoru KC149 přes svod elytu 10uF, proti tomu +13V z kolektoru BC413 přes svod 2uF a máš dva sériové elyty bez jednoznačné polarizace a mezi nimi potenciometr 50k. Může nějakou chvíli trvat, než svody rozumně poklesnou - při rozdílu obou kladných napětí v pár stovkách mV ss napětí.
To bude těch cca 10s, po kterých popisovaný jev zmizí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12468

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2017, 18:25    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
...+13V z emitoru KC149 přes svod elytu 10uF, proti tomu +13V z kolektoru BC413 přes svod 2uF a máš dva sériové elyty bez jednoznačné polarizace a mezi nimi potenciometr 50k...
Ne, sinclaire, mezi nimi jsou dva potenciometry a pokud mají alespoň přiblížně svoje hodnoty odporu, napětí na nich se během 0,5 s blíží 0V. Takže žádné vazební kondenzátory nemohou být bez polarizace, ikdyby napětí na kolektoru BC413 kleslo třeba o 10V.
Wink
p.s. Přikláním se k názoru (tipuji), že pivo0 má problém pouze ve vadném (znečištěném popř. vydřeném) potenciometru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2017, 18:51    Předmět: Citovat

Jenom pro odlehčení:
Stejný problém - chrastící potenciometry - "nejen" hlasitosti mám na stroji, který jsem téměř celý stavěl na vojně. Za těch několik desítek let jsem se k tomu jaksi nedostal. Hlasitostní potenciometr se chová podobně, jak popisuje pivo0: mě ale chrastí cca 1 minutu po zapnutí a oba kanály. Koncepce korekcí podobná - zpětnovazební - okolí taky podobné.
Možná se do toho někdy pustím, ale kdo ví... Desítky let je to nepoužívané, ale stále to funguje. Je v tom VKV díl stavěný podle AR, plošné cívky, místo piezo filtrů 10,7 MHz tam je feritová tyčka se zkratovacími kroužky atd.Smile Ukazatel ladění je z bateriového radia Rekreant, nerealizovaná stupnice je podsvětlená. Smile

Ta hliníková tlačítka vlevo jsou z gramorádia velitele útvaru z jeho kanceláře. Kde to bylo nebudu raději uvádět... Smile



vojna_orez.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  vojna_orez.jpg
 Velikost:  262.45 kB
 Staženo:  95 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2017, 19:09    Předmět: Citovat

Tak jo - však on se snad pochlubí sám, až najde pachatele.

Tož to smekám - tolik času mi za celých cca 20 měsíců nezbývalo, abych udělal něco i pro sebe samotného. Snad nějaké drobnosti, poskládané ale většinou z polotovarů jako ND, ale jinak šlo všecko "za hotové" a domů..
Řekl jsem si, že když už tam mám být dva roky zavřený, tak ať je z toho aspoň tolik, co bych měl v civilu. Tam to vycházelo výrazně líp Very Happy


Naposledy upravil sinclair dne so prosinec 02 2017, 19:40, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pivo0



Založen: Sep 24, 2017
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2017, 19:09    Předmět: Citovat

Tak az to zjistis, tak mi pls rekni, cim to bylo Laughing Ja se na to mrknu jeste zitra, nebavi me ta tezka drevena krava furt otacet na strany spoju, musim se na to vyspat zas Laughing Ja stejne asi vyhazim ty vlhkostnasavajici zluty svitky a pak se rozhodnu co tam nacpu.Toho potenciometru se bojim nejvic, je to nejvic prace to kuchat, kdyz si nejsem jisty, zda to tim opravdu je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pivo0



Založen: Sep 24, 2017
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2017, 19:23    Předmět: Citovat

Mimochodem, neda se nekde sehnat to velky kolecko na AM stejny je i na FM? Kamaradka ho nejdriv vylomila a pote uz nevim kde je? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2017, 19:43    Předmět: Citovat

Noo, zas tak těžká ta 814A není, to zas kecáš, jen jsi línej měřit a hledat, jseš měnič součástek.
Ale nároky na prostor na stole to jo, je to hrozná kráva.
Odpojit všecky přívody k desce, matky a vytáhnout celou desku i s poťáky, jinak to nesvedeš.
Velké stříbrné knoflíky už nemám, bohužel.
Budeš muset dát buď podobné a zároveň oba stejné, anebo nechat vytočit kalíšek z duralu na nějaký černý, plastový knoflík s pérem, jestli to chceš historicky identický.
Jde to věrně napodobit vícero způsoby, nejvíc jich bude znát Milan Švrčina aka Betaron aka svmbass z VK. To je skvělý bastlíř a po stránce strojařiny machr nad machry. Vezme takovou věc do hrsti a za minutu už ví, jak to vyrobit. A nebo věrně napodobit tak, že to poznáš od originálu jen lupou a tím, že to není ošmatlaný Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2017, 19:52    Předmět: Citovat

Proč třeba nezkusíš dráhu napřed prostříknout? Mezer na injekční jehlu je v krytu poťáku hlasitosti snad celkem dost, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pivo0



Založen: Sep 24, 2017
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2017, 20:08    Předmět: Citovat

Co se nejvic doporucuje na prostriknuti potenciometru? Dalsi zjisteni- kdyz domacknu tu hridel potaku a tocim, tak to nechrasti.Divny ale je, ze kdyby byl vadnej potak, tak by to prece chrastilo trvale a ne jenom par vterin po zapnuti site.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12468

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2017, 20:33    Předmět: Citovat

Vždyť jsem ti to napsal jasně: aby potenciometr chrastil, musí být splněny současně 2 podmínky:
1) znečistěný nebo vydřený potenciometr
2) ss proud potenciometrem
Třetí, nejmenovanou podmínkou, je otáčení hřídele.
Takže když ten proud po 10s zanikne, zanikne i chrastění potenciometru.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2017, 22:11    Předmět: Citovat

masare, ten pohyb gumáků ukazuje na stejnosměr na dráze. Pouhé přerušování nf signálu špínou by nemělo důsledky v podobě pohybu gumáka.
I u kapacitně vázaných koncáků na zátěž pak lítá napětí na všech vazbách včetně výstupní, v extrémním případě to umí i urvat horní závěs a rozervat spoj membrána+cívka+středička. Skoro stejně, jako na zátěž ss vázané konce.

Stalo se mi to někdy v osmičce, u nejstaršího typu ARZ669, ještě s tím bílým, tkaninovým horním závěsem, blbě utěsněnou bednou.
Někteří si tu verzi určitě budou pamatovat. Bylo mi to tak líto, že jsem se málem rozbrečel. Udělal mi to mírně napěťově pošponovaný TW3G, ve kterém povolil jeden či oba inverzní bambusáky.
Byl jsem totiž tehda tak blbý, že jsem si myslel, že když jsou všecky ty tranzistory v koncákách úplně nové, tak že určitě vydrží víc. Navíc v textu návodu o tom možném "tuningu" byla lákavá zmínka. No a kromě dvou bambusáků a pojistky za pár šušňů to odesral i drahý reproduktor
Dřel jsem na ty dva basáky šest sobotních dopolední, svážením kartónů ze čtyř obchodů. Stály kolem 200 Kčs/kus. Prostě moc na kapsu smrada i na rodiče, co v té době moc nevydělávali a nemohli moje výmysly plně sponzorovat. I na osazení toho TW3 jsem si vydělával podobně, za všeobecného posměchu bohatšího spolužactva.
U tohoto typu basáku to Tesla /to utěsnění ozvučnice/ přímo nařizovala v listu, dodávaném v krabici s reproduktorem. A já jako cucák jsem si z nějakého varování v nějakém papíru akorát tak hovno dělal.
Za padesátikorunu i s poštovným mi ho tenkrát ve valmezu za týden opravili.
Někde ještě budu mít ten průvodní list schovaný.
U pozdějších verzí už s gumovou vlnou ta poznámka už nebyla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12468

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2017, 23:32    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
masare, ten pohyb gumáků ukazuje na stejnosměr na dráze. Pouhé přerušování nf signálu špínou by nemělo důsledky v podobě pohybu gumáka...
Jasně, velikost zdvihu membrány závisí od rychlosti a rozsahu kroucení hřídelkou potenciometru, což je v podstatě generace signálu v oblasti pásma kmitočtů, vhodný pro ten "gumák".
A ano, Transiwatty uměly s gumáky pěkně cvičit, jsem svědek. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pivo0



Založen: Sep 24, 2017
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2017, 10:11    Předmět: Citovat

sinclair: A ano, v tomto případě jsem měnič součástek.Co bych měl jinýho dělat s 40ti letym strojem, který má polovinu kondenzátorů v pí*i Very Happy Měřit to je ztráta času někdy, když vyměním kondenzátory a ono se to samo opraví.Že jsem přišel pro radu sem, tak touto cestou jsem si chtěl jenom ušetřit čas, protože tu jsou mnohem zkušenější lidé, než jsem já a předpokládal jsem, že tu někdo bude, kdo se s touto poruchou už někdy setkal a bude vědět.Samozřejmě, že to nakonec změřím, co jiného mi taky zbývá.
Tahle 814ka mi dorazila s vytřískaným koncem, taky jsem dumal nad tím, proč ty KDčka a BCčka odešly, když sem kontroloval osazení DPS a elyty.Vůbec jsem nenašel chybu Very Happy Druhý den jsem úplně zoufalej přiložil pípák k jedný blokovací keramice a bylo mi to jasný.Předtím bych ani nevěřil, že by na pohled zdravý keramický kondenzátor mohl být ve zkratu.
Od té doby, začínám věřit u těchto starých krámů úplně na všechno a úplně všechny součástky vyměnit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2017, 12:15    Předmět: Citovat

pivo0, ano, v případě takto starých strojů a ještě porouchaných se téměř plošná výměna součástek dá zdůvodnit. Inverzní BC211/BC313 spolu s koncovými KD606 odcházely jakoby "samy" už před 30 lety, bylo to z několika málo prozaických důvodů. Abych zas nebyl dlouhej, tak jindy. Že to odešlo až nedávno, nebo před pár málo lety je celkem zázrak. U "zánovních" kusů to byly jiné příčiny a u letitých zase jiné.
V každém případě feferóni v Bratislavě dělali ohledně použitého materiálu doslova psí kousky a to i u těchto aparátů "nejvyšší třídy". Pastevcům z Vráblí se dařilo se tomu jistou dobu úspěšně vyhýbat, ale jimi vyrobené přístroje /pod jejich hlavičkou, anebo pro Litovel/ trpěly zase něčím jiným. Oba výrobci se ale po jistou dobu nedokázali vyhnout hovňákům, protože TC235 ještě nebyly a dovozy plastových svitků byly určené přednostně pro Oravu. Vráble aspoň dávaly na kritická místa teryleny TC276-TC280, tím se dost zachránilo, ale všude být nemohly kvůli své velikosti a hlavně ceně.
Obecně se dá říct, že to, co navrhl a vyrobil Janda, bylo při srovnatelných či lepších parametrech s vrábelskými neskonale spolehlivější. Třebaže Jandovo řešení bylo obvodově jednodušší, často se to vyrábělo z odporů 10-13% a zbytek z toho, co se Elektronice zrovna povedlo sehnat.
V TW140S už nebyl hovňák ani jeden a nebýt odpadního tepla, daného řešením, co ničilo elektrolyty, tak by všecky TW140S a odvozeniny chodily spolehlivě dodnes. Nebylo dřív a ani dnes není sporu o tom, že TW140S, vyráběný zhruba v souběhu s vrábelskou AZS220, je o celou třídu lepším přístrojem.
Nebýt těch zpropadených hovňáků, které želbohu jistou dobu museli používat všichni, tak by mnohé TW30G, TW40 chodily spolehlivě i dneska.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund