Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vadný spínač aku-šroubováku [vyřešeno]
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2017, 0:42    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Vezmu tužku a papír a ten obvod překreslím - Dyk ten šváb nic jinýho, než operák nebude. Navíc ty odpory spolu s tím pofidérním přepínačem simulují potenciometr. Obejdou se bez napařování uhlíkové vrstvy na plošňák.
Datasheet obvodu včetně vnitřního zapojení a typické aplikace je tady. Wink
(je třeba stáhnout to pdf z odkazu dole)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dudo02



Založen: Feb 27, 2007
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2017, 14:03    Předmět: Citovat

misocko napsal(a):
doma mam parkside brusku a ta ma ako zdroj PWM obycajnu 555 Very Happy
555ka je použitá aj v profesionálnej rade naradia BOSCH.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2017, 14:56    Předmět: Citovat

Copak na aplikace s 555 mají nárok jenom amatéři? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 11:12    Předmět: Citovat

prosím vás, ještě bych se chtěl zeptat, ta růžová smd součáska, co to je zač? U těch rezistorů je velikost pouzdra 0805. Ten větší je 1206.

Mám objednaný měřák(jak jsme ho řešili ve vedlejším vlákně). Všechno jim pak poměřím, ale už dopředu bych se chtěl zeptat na ty další součástky. Abych se pak nezdržoval a mohl pověřit nákupem osobu blízkou, která bydlí vedle geemka a součástky mi v pátek doveze.

Ten IO je označen dost nečitelně i pod velkým zvětšením. Je to buď GS089 ATFCJ, nebo GS069 ATFCJ

A z druhé strany plošňáku je součáska označená gfp50n06.

Tyto 2 součástky jsem na síti nenašel. Věděl by někdo, jaká je náhrada za ně?

Schéma, jak tady někdo poznamenal, kreslit nevím, jestli má význam. Vždyť je to všechno jen z té jedné strany a ten tranzistor?je napojen na ty 3 kolečka(díry/kontakty) vedle zenerky(na obr.pod zenerkou). Zapojení elektrod nevím, neboť to bez měřáku nepoznám.

Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 11:25    Předmět: Citovat

klacek napsal(a):
...Tyto 2 součástky jsem na síti nenašel...
Copak jsem ti nedal odkaz na ten IO?
A před tím
klacek napsal(a):
prosím vás, ještě bych se chtěl zeptat, ta růžová smd součáska, co to je zač?...
... a ten tranzistor?je napojen na ty 3 kolečka(díry/kontakty) vedle zenerky(na obr.pod zenerkou)...
Nejsi náhodou provokatér? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 13:36    Předmět: Citovat

heh, dobrou náhodu jsem zažil. Odeslal jsem svůj poslední dotaz a asi za 20vt.volal pošťák, že stojí za dveřama a má pro mě balík. Měřák dorazil. Tak jsem proměřil ty odpory a jimi to nebude. Všechny jsou ok.

Masare, děkuji za upozornění na ten odkaz. Přehlídl jsem ho. děkuji za odkaz.

A otázku ohledně jestli jsem provokater nebudu brát vážně. Povím jen tolik, že když jsem chodil do školy, tak tyto mikro součástky(SMD) byly k viděni velmi vzácně. Nějaké počítače a velmi moderní televizory. Obojí velmi drahé, aby se to válelo někde u popelnice na ulici. I pokažený počítač měl svou značnou hodnotu a moderní televizory(třeba s teletextem) byly teprv v začátku, takže se to ještě nikde neválelo. A za celé 4 roky se nenašel žádný dobrodruh, který by si nechal svou drahou TV opravit u nás v dílně. Na provoz do firem jsme nechodili, neměli jsme to jako obor.
Od té doby jsem neměl možnost se s těmito pidisoučástkami seznámit. Od školy jsem robil v rubání. Než šachtu zavřeli. Elektroniku jsem nikdy příliš do hloubky nechápal. Na druhou stranu jsem se ji, díky tomu, že jsem ji měl ve škole a v dílnách, nikdy příliš nebál. A poslední dobou mne ta problematika láká. Ale některé základní věci se musím nějak dovědět, abych se mohl posunout dál.
Jestli tě to provokovalo, tak promiň.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 13:53    Předmět: Citovat

No já jen, že se ptáš, co je ta "růžová součástka" a před tím jsi věděl, že je to "zenerka". Tak tedy jen ztráta paměti? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 13:56    Předmět: Citovat

nene, zenerka je ta nalevo dole. Ale pod horní řadou čtyř rezistorů je jedna taková narůžovělá. Ta nevím co je zač. Zenerku jsem poznal, tu jsme měli v učebnici elektroniky a ještě jsem si na ní vzpomněl Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 14:03    Předmět: Citovat

Keramicky kondenzator.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 14:18    Předmět: Citovat

klacek napsal(a):
...Tyto 2 součástky jsem na síti nenašel. Věděl by někdo, jaká je náhrada za ně?
Za IO náhradu neznám. Za tranzistor GFP50N06 je možné použít např. IRFZ48N (GME) .
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 14:42    Předmět: Citovat

děkuji

se dívám, že číňan ty IO má. 5ks za 4USD. Jen se ještě zeptám na to druhotné označení. Na tom mojim IO je krom gs069 ještě ATFCJ. Na tom čínském je OXPOM, nebo OXNOM, nebo OJEaJ, nebo OJD2J, nebo GS069W 1509A. Má to druhotné označení nějaký vliv? Nebo to je jen značka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 17:52    Předmět: Citovat

Věřím, že nemá. A také neznám důvod, proč bys ho měl kupovat. On snad nefunguje? Na jeho výstupu není PWM? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 19:34    Předmět: Citovat

no, ono to zjišťování dostupnosti těch součástek má ještě původ v době, než mi přišel ten měřák... Tak nějak ze setrvačností.... Každopádně není-li to těmi odpory, tak to může být jedině tou zenerkou, keramickým kondíkem, tranzistorem, nebo tím IO.

Nechci se na každou blbost tady ptát, tak zkouším zapojit strejdu Gůgla. Trvá to ale. Mám strach, že jak je ten unipolár takový náchylný, tak abych ho ještě nepoškodil. Třeba nikde jsem se nedočetl, jaké je rozložení nožiček na součástce. Tak nějak jsem ze zapojení a schématu a datašítu vydedukoval, že G je uprostřed. Je to tak?
děkuji

Ještě nevím, jestli je na výstupu PWM, neboť ještě nevím, jak se to měří :-/ Zatím jsem pátral po měření N-Mosfetu. Nicméně pokud to nebudu schopen změřit(IO), tak pokud budou ostatní součástky ok, tak pak už jedině IO.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 20:12    Předmět: Citovat

tak jestli návod http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5630 od forbiddena je spolehlivý, tak asi je v čudu ten mosfet. Jestli je G uprostřed, tak by proti D a S neměl být v žádném směru vodivý. Vodivý je dle pípáku v obou směrech proti S i D.

A když jsem dal D proti S(test diod), tak v obou směrech jsem naměřil 0.02V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2017, 20:58    Předmět: Citovat

G není uprostřed.
Tady jsem ti nakreslil schema tvé destičky.
Ještě mi tam chybí rekuperační dioda, ale možná je jinde...
Ten kondenzátor asi bude mít menší hodnotu, nevím... Wink

p.s.: Ze schémátka je patrné, že pro plynulý chod regulátoru je žádoucí, aby propojovací kontakt v mezipoloze spojoval dva sousední kontakty, aby nedošlo k zastavení.



pwm.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  pwm.png
 Velikost:  63.33 kB
 Staženo:  184 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.32 sekund