Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vadný spínač aku-šroubováku [vyřešeno]
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: pá prosinec 01 2017, 14:47    Předmět: Vadný spínač aku-šroubováku [vyřešeno] Citovat

zdravím a prosím o radu,

Tento plošňák jsem vykuchal ze spouště na aku-vrtačce(z Lidlu). Součásky, které jsem dal do rámečků, jsou to rezistory? A pokud, jak poznám jejich hodnotu z těch čísel na nich? Lze nějak usoudit, na kolik wattů jsou konstruovány? Aku-pack je na 12V(3x li-on 18650). No a kde se dají takové pidi rezistory sehnat? Pokud tedy vůbec....

Jde mi o to, že ty všechny rezistory(?) jsou asi proražené. Nejsou průchozí. Původní vlastnost spínače je taková, že pomalu když se stiská, tak se vrtačka rozjede nejprve v pomalých otáčkách. Při větším stisku se roztočí rychleji. Bylo to tak v mnoha krocích. Poslední dobou, zpětně jsem si všiml, že ty stupně jsou jen 2 a že se vrtačka roztočí hned rychle. Dlouho mi to nedošlo, že se to takto zhoršuje. Až do dneška. Rozdělal jsem tedy spínač s tím, že ho pročistím. Ale to nepomohlo, takže jsem pomocí baterií a 1.5V motorku zkoušel průchodnost jednotlivých součástek. Motorek se u jednotlivých součástek neprotočil.



P1400215ab.JPG
 Komentář:
plošňák

Stáhnout
 Soubor:  P1400215ab.JPG
 Velikost:  200.96 kB
 Staženo:  235 krát


P1400214a.JPG
 Komentář:
detail IO

Stáhnout
 Soubor:  P1400214a.JPG
 Velikost:  75.22 kB
 Staženo:  171 krát


P1400216a.JPG
 Komentář:
tato součástka má 3 nožičky a je napájena zespodu plošňáku. Ale nožičky prochází k IO

Stáhnout
 Soubor:  P1400216a.JPG
 Velikost:  99.73 kB
 Staženo:  177 krát



Naposledy upravil klacek dne ne prosinec 17 2017, 19:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3488

PříspěvekZaslal: pá prosinec 01 2017, 15:05    Předmět: Citovat

Nemůžeš přece takto zkoušet odpory baterkou a motorkem, změř je běžným multimetrem, ale věř, že jsou na 100% v pořádku.
Např. odpor 683 znamená 68kΩ, 473 je 47kΩ atd....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá prosinec 01 2017, 16:33    Předmět: Citovat

Ověřil bych hlavně, jestli není proražený MOSFET a modlil se , aby to tvoje zkoušení článkem a motorkem přežil ten řídící IO. Převelice by mě zajímalo, jakými myšlenkovými pochody jsi k této "diagnostické" metodě došel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: pá prosinec 01 2017, 16:45    Předmět: Citovat

no právě že běžným multimetrem bych musel ty součástky vypájet(aspoň jednu stranu). A tak titěrnou práci si nechávám až jako poslední možnost. Pokud ale uzavřu obvod přes ten rezistor, a přes motorek, tak přece poznám, jestli vůbec něco ten rezistor "pustí".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: pá prosinec 01 2017, 16:47    Předmět: Citovat

ZAKY, ja jsem nezkoušel motorkem IO, ale jen ty rezistory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mkat



Založen: Jun 22, 2009
Příspěvky: 615
Bydliště: tisovec

PříspěvekZaslal: pá prosinec 01 2017, 17:21    Předmět: Citovat

Neviem,ale ja také veci meriam bežne na plošáku-naletované.Len tie súčiastky odletujem pri ktorých mi merák ukazuje bludy.(uplný skrat ,veľky odpor atd. )
_________________
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4957
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá prosinec 01 2017, 17:29    Předmět: Citovat

@klacek: Tak to si skúšal blbo. Keď majú rezistory cca 100 K Ohm, tak ťažko cez ne pohne motorček, to by ani LEDku nerozsvietilo. Princíp je ten, že cez tie rezistory prechádza slabučký prúd, a ten potom zosilňuje v tom IO na impulzy, ktoré otvárajú mosfet, a poháňajú motorček.

Na tej spúšti sa tie cestičky nejako roztlačili, možno sa medzi sebou spájajú, to by vysvetľovalo menej stupňov rýchlosti. Prečisti to špáradlom. Iné miesta na plošnom spoji sú tiež podozrivo vyšúchané, nemôže to tam byť prerušené?


Naposledy upravil PotPalo dne pá prosinec 01 2017, 17:34, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá prosinec 01 2017, 17:30    Předmět: Citovat

Já z toho nějak nemůžu Sad Zkoušel jsi motorkem rezistory (proč, co jsi od toho očekával, říká ti něco Ohmův zákon?) ale ne IO, to jsi ho odpájel, nebo jak jsi docílil toho, že jsi nic nepřipojil na IO, ale na rezistory ano? Třeba ten rezistor 120kΩ vlevo nahoře, co asi tak myslíš, že to udělá, když přes něj připojíš motorek k článku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: pá prosinec 01 2017, 18:04    Předmět: Citovat

Tak to si skúšal blbo. Keď majú rezistory cca 100 K Ohm, tak ťažko cez ne pohne motorček
Ale ja nevěděl, jaký mají odpor. Ani jsem si nebyl jistý, jestli je to rezistor. Něco znám, ale zdaleka ne všechno. Jsem takový lepší začátečník s odvahou a ochotou se něco přiučit.

Na tej spúšti sa tie cestičky nejako roztlačili, možno sa medzi sebou spájajú, to by vysvetľovalo menej stupňov rýchlosti. Prečisti to špáradlom. Iné miesta na plošnom spoji sú tiež podozrivo vyšúchané, nemôže to tam byť prerušené?
Spojené ty cestičky nejsou a přerušené po cestě taky nejsou. To jsem se díval hned. Spojené být můžou. Ten plíšek, co přes ně jede, má nějakou šířku. A ta je větší, než ta mezera. Kdyby nebyl větší, tak by se na okamžik vrtačka zastavila, neboť by plíšek byl "mezi". Kdyby to bylo někde spojeno, tak by se vrtačka roztočila hned po mírném stisku. Ale ona zabera až když je spoušť zmáčklá skoro na doraz. Ale na samém konci to ještě hodí jednu, vyšší rychlost.



Já z toho nějak nemůžu Sad Zkoušel jsi motorkem rezistory (proč, co jsi od toho očekával, říká ti něco Ohmův zákon?) ale ne IO, to jsi ho odpájel, nebo jak jsi docílil toho, že jsi nic nepřipojil na IO, ale na rezistory ano? Třeba ten rezistor 120kΩ vlevo nahoře, co asi tak myslíš, že to udělá, když přes něj připojíš motorek k článku?
Na jednu "nožičku" jsem dal + a na druhou "mínus". V obvodu baterie+motorek. Pokud je průchozí, což s takovým vysokým odporem asi není, jak tady od vás čtu, tak se musí uzavřít obvod a motorek se roztočit. Proud nemá kudy jinudy jít proti zemi(nebo mínusu), než přes měřený rezistor. Druhým směrem, přes všechny ostatní rezistory a pak přes IO to jít nemůže. Teoreticky ano, ale pokud neprojde ani přes ten jeden odpor skoro nic, tak přes 7 dalších+IO snad už tymtuplem nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4957
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá prosinec 01 2017, 18:18    Předmět: Citovat

Tiež môže hnevať motorček, špinavý/zodraný komutátor, má väčší prechodový odpor. Skús tam dať namiesto motorčeku žiarovku (alebo iný motorček, ak máš), či bude plynule meniť svit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12407

PříspěvekZaslal: pá prosinec 01 2017, 18:58    Předmět: Citovat

klacek napsal(a):
...a pak přes IO to jít nemůže. Teoreticky ano, ale pokud neprojde ani přes ten jeden odpor skoro nic, tak přes 7 dalších+IO snad už tymtuplem nic...
...Jsem takový lepší začátečník s odvahou a ochotou se něco přiučit...
Té odvahy trochu UBER a na učení hodně PŘIDEJ. Jinak se ti brzo bude motorek točit furt naplno nebo naopak vůbec. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5652
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 01 2017, 19:02    Předmět: Citovat

klacek napsal(a):
... Něco znám, ale zdaleka ne všechno. Jsem takový lepší začátečník s odvahou a ochotou se něco přiučit.

Bohužel pro tebe, neznáš prakticky nic. Jinak by tě ani ve snu nenapadlo zkoušet odpory baterkou a motorkem. Napětím té baterie jsi už mohl řídící IO zničit.
Pokud tě elektronika zajímá, v první řadě se nauč základní veličiny a jejich vztahy mezi sebou. A taky jak vypadají vzhledově jednotlivé typy součástek, jejich značení a hodnoty a taky jak se od sebe liší a jakou mají funkci v obvodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5157
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2017, 10:49    Předmět: Citovat

Počkej si na další akci v Lídlu Wink . Vzhledem k tomu co jsi uvedl je to ta nejlepší rada..
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2017, 19:38    Předmět: Citovat

Vezmu tužku a papír a ten obvod překreslím - Dyk ten šváb nic jinýho, než operák nebude. Navíc ty odpory spolu s tím pofidérním přepínačem simulují potenciometr. Obejdou se bez napařování uhlíkové vrstvy na plošňák.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2017, 19:58    Předmět: Citovat

doma mam parkside brusku a ta ma ako zdroj PWM obycajnu 555 Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund