Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka autobaterií 14A
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2017, 14:56    Předmět: Nabíječka autobaterií 14A Citovat

Kamarád mě požádal, jestli bych mu ve "volných" chvílích nepostavil nabíječku autobaterií 12V, ale až 14A. Aby mi to "zjednodušil" dal mi k tomu spínaný zdroj Omron S82F-3024, který těch 14A umí. Napětí na něm jde stáhnout na 18V. Nabíječka by měla mít nabíjecí proud regulovatelný, když už ne plynule, tak alespoň v několika krocích přepínačem.
Hledal jsem na internetu, ale nic takhle výkonného jsem nenašel. Neřešil to už někdo nebo nemá někdo nápad, jak to udělat?
Vím, že tu je vlákno o nabíječkách z PC zdrojů, ale tam se kvůli vhodnému zdroji nechytám. Měl jsem jich několik a žádný nešel použít, bez 5V nenastartoval.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2017, 15:18    Předmět: Citovat

Proud omezíš sériově s výstupem zapojenýma žárovkama na 12V - jdou použít klidně i H4 s jedním přepáleným vláknem. Ty žárovky můžeš samozřejmě navzájem spojovat i paralelně pro vyšší proud. U 1 vlákna 12V 55W můžeš při napětí zdroje 18V počítat, že do baterky přes něj poteče řádově 5A - a s postupným nabíjením bude proud maličko klesat. Výhoda wolframovýho vlákna totiž je, že má nelineární odpor a tím stabilizuje do určitý míry proud - když je baterka hodně vycucaná, teče vyšší proud, vlákno se víc nažhaví a jeho odpor vzroste. Jak se nabíjením snižuje napěťovej rozdíl mezi zdrojem a baterkou, klesá proud, ale jak vlákno chladne, jehoodpor klesá = pokles proudu není tak dramatickej, jako by odpovídalo snížení rozdílu napětí.

Přesný hodnoty proudu ale musíš změřit pro konkrétní zdroj, konkrétní žárovku i konkrétní baterku, protože bohužel takhle nelze nastavit exaktně přesný hodnoty proudu a výsledek bude vždycky závislej i na tom, jak velkou baterku = s jak vysokým vnitřním odporem budeš takovým nabijákem nabíjet. Pro nabíjení olova ale taková metoda stačí, přičemž já osobně ještě doporučuju hlídat dosažení nějakýho napěťovýho maxima na celý baterce - buď stejnýho jako v autě 14,5V, aby z baterky neubejval elektrolyt, nebo cca 16,5-16,8V, kdy má baterka finálně dost - ale je nutný ji při tomhle vysokým nabíjecím napětí hlídat a po nabíjení zkontrolovat jak množství, tak i hustotu elektrolytu, protože dochází ke ztrátám elektrolytu jak elektrolýzou vody, tak i k rozstřiku kyselýho aerosolu...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!


Naposledy upravil EKKAR dne čt listopad 23 2017, 15:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2017, 15:19    Předmět: Citovat

A aky zazracny napad chces pocut? Smile Naco by ti bol zdroj z PC, ked dostatocne vykonny zdroj uz mas? Aj tak je to vsetko na jedno kopyto - uprav napatovu spatnu vazbu tak, aby isla nastavit na 15V, a uprav povodnu prudovu ochranu, pripadne ju vyrad a dorob vlastnu prudovu spatnu vazbu a hotovo Wink Pokial to nedokazes, tak nic sa nedeje, popros kamarata, aby poprosil ineho kamarata Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12445

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2017, 15:58    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
... U 1 vlákna 12V 55W můžeš při napětí zdroje 18V počítat, že do baterky přes něj poteče řádově 5A...
Zdá se, že poněkud přeceňuješ "schopnosti" wolframového vlákna.
Při 12V teče žárovkou 4,58A. Při 6V to tedy 5A asi nebude. Leda by byl zakopaný pes ve slově "řádově".
Jinak s tebou souhlasím až na to, že používat "žárovkovou automatiku" ve s pojení s PC zdrojem považuji za absolutní rezignaci na bastlířskou "čest".
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2017, 16:16    Předmět: Citovat

Si to změř sám. Několik podobnejch nabíječek jsem stavěl - a nikdy jsem se nesetkal s tím, že by dvě různě starý žárovky, neřkuli dvě žárovky různejch značek dovolovaly i při jinak totožnejch deklarovanejch elektrickejch parametrech (12V 55W u H7 nebo 12V 55/60W u H4) téct stejně velkej proud. Uvědom si, že v tomhle režimu je žárovka podžhavená a víc než jindy záleží na přesný konstrukci jejího vlákna, jak moc se ochlazuje a tím i jak moc naroste jeho odpor. Je to prostě jen "řádově" několik Ampér - kolik přesně záleží na víc proměnnejch a nedá se to nikdy předpovědět přesně.Rozdíly klidně 20-30% jsou i mezi různýma typama jedný značky - mně stačilo zkoušet nahradit v takovým zapojení obyčejnou H7 Osramku typem Osram Night Breaker. Obě mají deklarovanej příkon 55W - ale charakteristika vlákna je někde úplně jinde ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2017, 16:28    Předmět: Citovat

Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2017, 16:33    Předmět: Citovat

Chlapi, ta nabíječka má mít pokud možno plynulou regulaci a ideálně i ukončení nabíjení. A to žárovkou asi nedám. Takové jsme si dělali před padesáti roky, jediný rozdíl byl v tom, že ty staré mají klasické trafo. Wink
Tady v tom zdroji je použitý MB3759, ale jak ho umravnit podobně jako PC zdroj, to jsem nenašel. Datasheet k němu jsem našel, ale schema ke zdroji ne a z datasheetu tu regulaci vykoumat neumím. Cry

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2017, 16:52    Předmět: Citovat

No to Ti teda moc nepomohl . Jestli je to tento zdroj , tak to je z nějakého amíckého krámu vyhozený . : https://eu.mouser.com/ProductDetail/Omron-Automation-and-Safety/S82F-3024/?qs=%2fQj7vCji9EBuy9b5QtuMwA== ,
jinak zapojení zdroje je jasná z datasheetu : http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/FujitsuMicroelectronics/mXyzqstz.pdf str. 21 . Jen vytáhni ten PC zdroj a dej se do toho .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12445

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2017, 16:54    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Rozdíly klidně 20-30% jsou i mezi různýma typama jedný značky...
Asi ti to musím přeložit: Napsal jsem, že proud žárovkou v sérii se zdrojem a AKU nemůže být stejný nebo dokonce vyšší (t.j. "řádově 5A") než proud samotné žárovky připojené ke zdroji. Jinak bych takovou chtěl někdy vlastnit. Very Happy
Jinak nic měřit nemusím, měřili jiní, někteří si z toho udělali i bakalářskou práci.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2017, 16:57    Předmět: Citovat

Kdysi v minulosti jsem se díval na toto : http://sopotniceeu.emartinka.cz/default.asp?IDKategorie=10&IDClanku=8092910 a jinak koukni i na stránky belza , ten to má také rozumně popsáno .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2017, 16:57    Předmět: Citovat

Když nejde upravit původní zdroj, je nejrychlejší a nejlacinější zapojit za něho hotové moduly
-pokud stačí do 10A

https://www.ebay.com/itm/10A-DC-DC-Adjustable-CC-CV-Step-down-Power-Supply-12v-5v-24v-LCD-volt-amp-meter/222281884740?hash=item33c1086444:g:nv8AAOSwYIxYAUQL


a třeba pro 15A

https://www.ebay.com/itm/300W-15A-20A-CC-CV-Constant-Current-Adjustable-Step-Down-Converter-Voltage-Buck/132405668260?epid=2199491774&hash=item1ed3fe29a4:g:nssAAOSwfVhaErrI
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1266
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2017, 16:59    Předmět: Citovat

S tím problém nebude - ta MB3759 je v podstatě stejná jak klasický obvod 494, tak se dá použít například doplněk podle PE-AR 4/2006.
Jen patřičně dimenzovat a chladit...



Nab 4-2006.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Nab 4-2006.png
 Velikost:  85.22 kB
 Staženo:  222 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2017, 17:08    Předmět: Citovat

Masar - až na to, že ta tebou zmíněná bakalářská práce je zaměřená na úplně jinou oblast činnosti = "jinej pracovní bod". Ta práce popisuje oblast svícení, tj. oblast kdy je vlákno nažhavený na teplotu 2000K+, jenže v nabijáku popisovaný konstrukce je teplota vlákna někde úplně jinde, protože úbytek napětí na něm stěží přesáhne 50% nominálního napětí žárovky ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1266
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2017, 17:10    Předmět: Citovat

Jinak v těchto "průmyslových zdrojích" bývá proudové omezení s LM358 (nebo ekvivalent) a to by asi šlo (stejně jako snížení výstupního napětí) udělat jen drobnou úpravou zapojení v duchu předchozího obrázku... takže bych to viděl na přidání potenciometru a nějakého malého měřidla nebo LED sloupce jako indikace výstupního proudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12445

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2017, 17:36    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Masar - až na to, že ta tebou zmíněná bakalářská práce je zaměřená na úplně jinou oblast činnosti = "jinej pracovní bod"...
Nevím, proč ti pořád musím vysvětlovat, že s klesajícím napětím proud žárovkou klesá a nemůže tedy být "řádově 5A", t.j. víc než nominál.
Tím nijak nevyvracím určitý stabilizační charakter sériového zapojení žárovky v nabíječce nebo i v jiných zařízeních (stabilizace amplitudy generátorů, ochranné funkce v reprobednách apod.).
Charakteristiky žárovek jsem měřil v labinách SPŠE koncem 60-tých let a ty jistě také, tak si tu oblast H4 pod 10V (nebo "pracovní bod" chceš-li) doplň sám. Wink
Jinak je dobře, že diskuse nabrala ten správný kurs - směrem k úpravě PC-zdroje, tak ji nezatěžujme už žárofkama, ju?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 1 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund