Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronkový baskytarový zesilovač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: so listopad 25 2017, 17:46    Předmět: Citovat

Ahoj
Krom toho co píše Sinclair výše a dobře, zkusil jsi ten potenciometr třeba u výšek prostě vyměnit? uněkterých levnějších jsem se setkal s tím že v krajní poloze dělali bordel, myslím že to poznáš když tam vložíš do dráhy ten rezistor a ono to v kraji bude pořád blbnout.

Jinak by to možná chtělo lepší fotku vnitřku, někdy rozhoduje jen poloha vodičů a jejich délka třeba poloha vodiče výstup první a vstup druhé triody.
Invertor, výstup preampu a konec jsou na osciloskopu "sladěny" abys zbytečně nebudil tam kam už nepotřebuješ, máš zapojen FB?

Stíněné vodiče na anodu jsem nikdy nepoužil a myslím že je to trochu zbytečnost, mělo by to být poskládáno tak aby to hrálo dobře i bez toho, stíněný vodič snad jedině od jacků vstupu, smyčky atp.

ale je možné že to vše prostě obejdeš tím že usekneš konec toho potenciometru pro výšky a bude klid, kdo ví : )

Jinak na můj vkus moc dlouhé vývody součástek, zbytečně.

(Jestly ty bílé kostky výkonové rezistory jsou z ges, tak nedoporučuji kupovat, kup něco od Vitrohm spíše.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so listopad 25 2017, 18:43    Předmět: Citovat

Delší vývody součástek jsou u často přenášených a chvěním namáhaných aparátů spíš výhoda. Ty delší přívody totiž odpruží to chvění či náraz, kdežto krátký přívod způsobí, že to uletí buď u součástky, nebo se ulomí očko.
Je to fakt vyzkoušený - plus to, že vysloveně těžší a nehřející součástky /včetně velkých axiálních svitků/ se vyplatí fixovat. Tam se při větším nárazu může stát, že už to delší vývody natažením neodpruží, ale vlastní velkou setrvačnou hmotou se vytrhnou z těžké součástky vývody.
Stejně tak není vůbec dobré pájet vývody součástek, nebo dokonce několika součátek zároveň a přímo na oka objímek.
Netýká se např. tenčích stíněných kablíků i tenčích plných vodičů do asi 0,5mm.
Z tohoto důvodu je i maximálně nevhodné propojovat žhavení silným, plným zkrouceným dvojdrátem. Tvrdý drát totiž brání přirozenému volnému pohybu kontaktu v objímce a má snahu jej na některou stranu tlačit - což nesnášejí zátavy elektronek. Zásadně zkroucené měkké lanko a u objímky ještě udělat omega půlsmyčku, aby se kontakty v objímce mohly volně hýbat.
Oka objímek mají být naopak kvůli dobrému pružení maximálně odlehčená, třeba cca 2 cm tenčí licny z oka objímky na oko lišty. A teprve pak mají následovat sestavy šikovně a promyšleně krátce propojených odporů, kondenzátorů apod.
Dělával jsem to tak, že objímky každých dvou elektronek preampu se nacházely zespodu mezi dvěma jednořadými očkovými lištami. Pak vychází vše nejkratší, co to jenom jde. Poučil jsem se už dávno u elektronkových Regentů, které ještě neměly preampy na plošných spojích.
Regenty 30 a 60 měly celé koncové stupně na lištách a nic jim neupadávalo. Naopak takový MV3 měl s plošákem furt něco, přitom jeho předchůdce VA2/MV2 na lištách podobný problémy nikdy neměl..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: ne listopad 26 2017, 16:39    Předmět: Citovat

Děkuji Vám! Zkusím ještě to co poradil sinclair a pokud by byl ještě problém tak se zase zeptám. Jinak když to už bude dobré tak samozřejmě dám vědět také. Jo a ty odpory opravdu beru z GESu. Kdybych ještě příště něco stavěl doufám že konečně pro sebe tak zkusím objednat u Vitrohm. Koukal jsem že je má i GM. Díky moc a zdravím!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: ne listopad 26 2017, 19:17    Předmět: Citovat

To ferdislav - FB, myslíš zpětnou vazbu? Ano. Přidělával jsem tam presenc. Dělal jsem podle fendera 5F6, tedy z 8ohmů přez odpor 27k a potenciometr 5k a kondenzátor 100n na zem. Při plném presencu to zas začíná kmitat tak mám podezdření že to dělá invertor nebo konec. Na koncovkách mám GS odpory 22k. Asi příjde tedy na řadu osciloskop abych zjistil kde to vziká.
Jinak ten problém s masterem zmizel když jsem dal do běžce kondenzátor 1n a to předpětí mřížky odpor 100k. Takže už jen to kmitání. Škopek mám v práci tak ho přinesu zítra domů a budu měřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: ne listopad 26 2017, 20:07    Předmět: Citovat

jj zpětnou vazbu jsem myslel. ohledně toho presenc naplno, tak daleko asi nikdo nepůjde pak když bude hrát protože to je pak jako žiletka... tady často dávám schválně na "ostrý konec" potenciometru před dráhu rezistor 1k třeba, podle hodnoty pot. aby uzivatel co má potřebu se vším kroutit naplno nedošel až do doho stavu kdy mu to začne nějak pískat, svištět atp myslím že s tímhle mají problém některé i tovární zesilovače pro kytary, ale nikdo nehraje se všemi knoflíky uplně všude nadoraz, takže to zas tak nebolí ...
Na jednom aparátku zapojení orange xx jsem řešil dlouho podobný stav a pořád v preampu a nenašel, pak jsem rozebral a znovu složil invertor a konec, vše blíže a kratší a bylo to vyřešené, takže nic není nemožné : )

ten 1n jsi dal do běžce, jako běžec k zemi přes 1n ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: ne listopad 26 2017, 20:22    Předmět: Citovat

Nene. Tím kondenzátorem jsem oddělil běžec a mřížku E2 z obrázku. Potom jsem dal mezi mřížku a zem odpor 1M.
Ještě si s tím presencem pohraju. Třeba Marshall JCM800 2204 používá ve FB a presenci odpor 100k ze 4ohmů a potencimetr 22k společně s kondenzátorem 100n a paralelně k tomu odpor 4k7, tak to ještě zkusím třeba předělat. Tak jak je to na obrázku.
Dám vědět ale nevím jestli to stihnu zítra.



JCM800_2204.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  JCM800_2204.gif
 Velikost:  196.08 kB
 Staženo:  84 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: ne listopad 26 2017, 20:48    Předmět: Citovat

Tím že jsi použil jen 1n sis ale hodně ořízl hlubší tóny, všimni že u bass předzesilovače jsou vazby 68-100n u kytary třeba 22n a méně, když si tam dáš přepínač s volbou buď ten tvůj 1n a k tomu paraelně přidat třeba 100n uslyšíš výrazný rozdíl..

S tou Fb se dá různě hrát a testovat kam až zajít...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: ne listopad 26 2017, 21:25    Předmět: Citovat

Zkusím zítra dát větší kondenzátor a porovnat. S tou FB si pohraju. Věřím že to bude dobré. Díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: st listopad 29 2017, 18:31    Předmět: Citovat

Přátelé - kamarádi!
Tak se opět potvrdilo jakej jsem "figura". Vodiče od koncovek do výstupáku jsem měl natažené sice spodem ale blízko k invertoru. Tedy jsem je přendal nhoru na šásko a je po problému. Zesilovač nevrčí, nešumí (tedy prřiměřeně), když mám zesilovač bez signálu a jdu po chodbě s otevřenými dveřmi do dílničky což je asi 5 metrů k zesilovači s bednou tak nepoznám že běží a to ani při plných korekcích včetně presence. A volume je naplno. Baskytaru nemám doma ale ve zkušebně tak jsem na to pustil tranzistorák a hraje to nádherně. Chci ještě osadit novou párovanou dvojku KT88EH a bude to.
Takže Vám ještě jednou moc a moc děkuji za rady!
Až bude v bedně a to by mělo být o výkendu tak dám foto.
Zdravím! Kaca
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: st listopad 29 2017, 19:26    Předmět: Citovat

Kaca: Právě kvůli problémům, které popisuješ, jsem kdysi nejraději dělal zesilovače koncepce Laney Clip 100. Zasílám fotku rozložení součástek na desce. Vlevo nad elyty bylo síťové trafo a cca vprostřed šasi výstupní trafo. Takže vstupní flašky a jejich obvody byly daleko od výstupáku. Na desce jsou všechny součástky, na horní části šasi jsou jenom trafa a elektronky.
Mělo to samozřejmě nevýhodu v tom, že celek byl nevyvážený. Ale pokud se přenášecí ucho posunulo směrem k těžišti, bylo to snesitelné. Velká škoda, že nemám jedinou fotku celé koncepce...

Jinak gratulace k pěkné práci a hodně nadšení do práce další, na tvoje fotky jsem se díval. Smile



rozlození.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  rozlození.JPG
 Velikost:  122.22 kB
 Staženo:  129 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: čt listopad 30 2017, 6:16    Předmět: Citovat

Děkuji a zdravím!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: čt listopad 30 2017, 8:28    Předmět: Citovat

Jj, poloha vodicu je dulezita, ale aspon je ta vlastni konstrukce zajimavejsi kdyz clovek hleda a bada, neni nuda ; )
Nezapomen na ten kondik s vetsi kapacitou at je basa hezky hluboka ; )
At se vede
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: čt listopad 30 2017, 16:59    Předmět: Citovat

Tak ještě jednou díky! Jste fajn lidi! Fotky sem dám hned jak to bude v kabátě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2017, 16:33    Předmět: Citovat

AhojTe! Tak kabát ještě není z lakovny doma ale mám ještě jeden skromný dotaz na odborníky: Někde jsem se doslechl že greed stoppery na koncovkách mohou být u basového aparátu až 25k. Mě se to zdá zbytečně moc. Mám osazené 22k ale chtěl bych vědět jestli je nemám zmenšit. Třeba Fender 5F6 nemá ve schématech žádné ale na jednom schémátku jsem našel 1500ohmů. Není možné aby tak velké GS ubírali na celkovém výkonu?
Mám osazenou párovanou dvojku KT88EH.
Díky a zdravím! Kaca



bassman5fa.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  bassman5fa.gif
 Velikost:  40.71 kB
 Staženo:  62 krát


bassman_5e6-a_schem.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  bassman_5e6-a_schem.gif
 Velikost:  24.09 kB
 Staženo:  63 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2017, 17:28    Předmět: Citovat

Namátkově jsem vybral pár údajů:

Laney Clip 100 - 10k
Music 70 a 130 - 4k7
Dynacord Eminent II - 15k
Fender Bassman 6G6 - 0k
Marshall JMC800 - 1k5
Matŕshall JMC200 - 1k
MesaBoogie 5050a - OPRAVA na 220k z 0k, díky Sendyx OPRAVA
Peavey 5150 - 2k2
Yamaha T100 - 2k2

A tady něco o tom: https://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&u=http://www.diyaudio.com/forums/tubes-valves/176441-kt88-grid-stopper.html&prev=search

Pokud to máš na stole a bednu a baskytaru k tomu, zkusil bych si s tím pro zajímavost pohrát: vrazit tam zkušebně třeba postupně 0k - 10k - 33k -100k a testovat zvuk (a nezblbnout u toho Smile). No a vždy k tomu připojit generátor, osciloskop a odporovou zátěž a změřit to. Odhaduji, že až ten M1 bude nějak poznat... Sám jsem vliv nikdy nezkoušel, ale v tom odkazu to myslím i počítají, ale jen jsem to prolítl.

EDIT:
Kaca napsal(a):
AhojTe! Tak kabát ještě není z lakovny doma ale mám ještě jeden skromný dotaz na odborníky......
Rozhodně se nepasuji na odborníka, aby se toho někdo nechytal... Very Happy

Naposledy upravil JiriTom dne čt prosinec 07 2017, 19:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 2 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.28 sekund