Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Soumrak snímač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17687
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 22:49    Předmět: Citovat

Kdybych to neměl před mnoha lety změřený, tak bych to nepsal. Ale taky jsem tomu nejdříve nevěřil. Měl jsem stykač SS25 připojenej na stole k jednofázovýmu elektroměru a po 20 hodinách přímotopnýho tarifu stačí už jen kalkulačka x 365. Wink
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17687
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út květen 28 2019, 1:11    Předmět: Citovat

Po cca 1 roce provozu se na zapojení ovládání světel garáže přes vačku a soumrakovej spínač (na předešlý stránce) objevila divná závada. Ta relátková sekvence by měla zabránit, aby když se setmí a vrata jsou otevřený, tak by se nemělo rozsvítit.
No a najednou se to chová divně, už jsem to asi 3 x přistihl, že pokud se setmí, tak to relátka nebloknou a rozsvítí se světlo garáže. Ovšem podivný je, že když to nasimuluju ve dne zacloněním fotoodporu, tak to chodí jak má.
Napadá mě, že tou simulací se celkem rychle změní intenzita světla ale pokud to je podle "přírody" tak se intenzita mění velice pomalu a i když je v soumrakáči dost velká hystereze, může to zakmitat.
Kutilmil a Masar, nenapadá Vás nějaký jiný vysvětlení?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: út květen 28 2019, 7:39    Předmět: Citovat

Po té tvojí "energetické" úpravě zapojení je tam "hazardní stav" při sepnutí soumrakového spínače. Bude-li Re2 rychlejší než Re1, sepne se dřív, než ho stačí Re1 odepnout. Chtělo by to zavést zpoždění přítahu Re2.
Pokud dojde k zakmitání soumrakového spínače (není nic neobvyklého při "světelné zpětné vazbě"), může se tento "hazardní stav" uplatnit s větší pravděpodobností.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17687
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út květen 28 2019, 16:33    Předmět: Citovat

Dík za tip. Nojo, ale jak udělal zpoždění cívky na 230AC? Dávat tam časák je trochu víc peněz. A navíc to je nabastlený do malý krabice Gewiss, kam se nic dalšího nevejde. Relátka Elko jsou pájený napřímo, takže prohoz nebo zkoumání rychlosti nepřipadá v úvahu. Co by se dělo, kdybych zkusil RE2 napájet cívku přes diodu? Pokud dokáže vůbec sepnout, mohlo by být pomalejší, nebo se pletu?
No zkusím zrušit "energetickou úpravu" a uvidíme.
Divný je, že to skoro rok nedělalo. Ale faktem je, že v tom soumrakáči odešel operák, dal jsem tam podle datašítu ekvivalent a od tý doby to občas udělá.
Trochu jsem pak kroutil s trimrem úrovně sepnutí, ale spíná to při podobný intenzitě. Je tam ještě druhej trimr, význam není popsán ale mohla by to být hystereze.
Jinak zpětná vazba od zapnutí osvětlení nehrozí, fotoodpor je za zdí venku a "nevidí se" navzájem.

edit: možná jsem našel příčinu. Fotoodpor je na západ. Dnes je zataženo a funkce byla ok. Ale ty dny, co to blblo bylo jasno a jak je slunce vysoko a zapadá skoro až na severozápadě obzoru, tak do toho svítí, navíc skrz stromy co se hýbají. Možná ten soumrakáč na to reaguje nějakým zakmitáváním. Teď je fotoodpor v zaklapávací liště, zkusím na něj nasadit neprůhlednou trubku aby "koukal" jen na zem.
Budu to pozorovat jestli tam není ještě jiná závislost.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: út květen 28 2019, 21:17    Předmět: Citovat

Dva z možných způsobů zavedení zpoždění uvádím níže, ale možná bude stačit jen vhodný rezistor v sérii s cívkou k méně "ochotnému" sepnutí. Provoz AC relé na DC proud je třeba otestovat, aby nedocházelo k přílišnému zahřívání cívky . Z toho hlediska je třeba volit sériový odpor.
Wink



Zpoždění.png
 Komentář:
 Velikost:  5.52 kB
 Zobrazeno:  98 krát

Zpoždění.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17687
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červen 01 2019, 19:11    Předmět: Citovat

Zkusil jsem u Re2 zpožďovače přítahu jak se sériovým odporem, tak s diodou a odporem. Relátko s odporem 27K již drnčelo, zkusil jsem 24K. Bylo to trochu lepší ale ne dokonalý, z 15 zaclonění to 2 x zablblo. Pak jsem to zapojil v původním Kutilmilovým zapojením, tedy fáze na vačku natvrdo, ne na výstup soumrakáče. S tím bylo 15 zaclonění 100% OK. Takže jsi měl pravdu, časovej hazard mezi relátkama. No uvidíme, jak se to ještě bude chovat jako celek na reálný snižování intenzity při západu slunce.
Díky za spolupráci.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1672

PříspěvekZaslal: so červen 01 2019, 22:12    Předmět: Citovat

Pro snížení spotřeby cívky relé (nebo stykače), jsme kdysi používali odpor, v sérii s cívkou relé. Při vypnutém relé, byl ten odpor překlemován pomocnými kontakty relé. Při sepnutí relé, se tyto kontakty rozpojily a do obvodu relé byl zapojen odpor, který omezil proud, protékající obvodem. Jde jen o to, zda ještě máte u svých relátek volné kontakty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4252
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: so červen 01 2019, 22:36    Předmět: Citovat

Celerone Celerone...... No keď už chceš "nulovu spotrebu" tak to RE1 uplne zruš a daj na bránu na tu vačku dva mechanické spínače. To RE 1 nerobí nič iné len kopíruje a v druhom kontakte neguje stav spínača na vačke. použil som dve rele preto lebo si písal o jednom vačkovom spínači......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17687
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červen 01 2019, 23:04    Předmět: Citovat

Neřešte to. Relátko bere z 230V 8mA a to jen po dobu otevřených vrat, což je tak průměrně 6 hodin denně. To je cca 4 kW za rok, nemá smysl to nějak řešit.
Soumrakáč bere trvale za světla 5 mA a za tmy (proud skrz relé) 15mA a to v poměru 12/12 hodin, takže sežere za rok 20 kW a to je 5 x víc, než relátko. A bez spotřeby soumrakáče to nejde.
Vačkovej spínač tam vícepólovej dát nemůžu, nejsou pro něj dráty ve zdi a navíc by se dvoupólák na rám dveří nevešel.

Jo a dnešní reakce na soumrak byla OK. Ale to byla skoro rok od montáže taky. Spíš to vypadá, že se nějaký relátko provozem "oprskaly" kontakty a rozhodilo se původní časování.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1672

PříspěvekZaslal: so červen 01 2019, 23:37    Předmět: Citovat

No, já nevím Celerone, ale řekl bych, že proudem, řádově kolem 10 mA, protékajícím cívkami relé a koncákem u vačky, toho na kontaktech moc neoprskáte. A oprskané kontakty v obvodu svítidla, by se měly projevit poněkud jinak, než jak jste závadu popsal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17687
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne červen 02 2019, 0:45    Předmět: Citovat

Jak jsem psal, neřeš to. Možná že ten proud je na kontakty relátek naopak moc malej a "nečistí se". Teď to chodí jak má a jak jsem tu psal nedávno v jiným vlákně, opravy jsou práce kterou už moc nemusím, mám radši zábavu a relax. Wink
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund