Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektroměr
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt listopad 09 2017, 23:04    Předmět: Citovat

Dnes mi revizák říkal, že digitály se chovaj dost podobně, pokud se prohodí na jedný fázi vstup a výstup. Třeba byl elektroměrák nějaký hovado. U mě, když dával digitál prvně, tak zase neutáhl jednu fázi ve svorkovnici elektroměru a po zapnutí sporáku začalo ze svorkovnice "unikat pracovní médium". Laughing
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lucie



Založen: Nov 07, 2017
Příspěvky: 64
Bydliště: Trutnovsko

PříspěvekZaslal: pá listopad 10 2017, 7:29    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Dnes mi revizák říkal, že digitály se chovaj dost podobně, pokud se prohodí na jedný fázi vstup a výstup....................


Tak mohl přehodit vstup za výstup a pak to počítá víc?Dobu tam něco proměřoval a povídal že to je nějak divný ale že se v tom nebude raději moc vrtat že je to stará elektrika.Pak tam žmoulal k sobě nějaké dráty a zapojil to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá listopad 10 2017, 10:23    Předmět: Citovat

Je možné, že mohl přehodit vstup s výstupem při snaze elektroměr nafázovat na předepsaný sled fází. Původní nemusel být nafázováný, občas se to vyskytne. Klasický indukční elektroměr by v tom případě odpočítával, vliv na funkci elektronických elektroměrů záleží na typu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5161
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: pá listopad 10 2017, 17:13    Předmět: Citovat

To jsem žádostiv, co se z toho vyklube. Laughing U nás po výměně elměru to i vyfotí.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá listopad 10 2017, 17:25    Předmět: Citovat

E-Oni to pro případ sporu fotí taky. Na snímku je pouze elektroměr - číslo a stav. ČEZ u nových odběrů údajně fotí i elektroměrový rozvaděč, ale nevím v jakém rozsahu se to praktikuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lucie



Založen: Nov 07, 2017
Příspěvky: 64
Bydliště: Trutnovsko

PříspěvekZaslal: ne listopad 12 2017, 8:55    Předmět: Citovat

Fotil celou rozvodnou skříň.
Mám ještě dotaz ohledně toho případného špatného zapojení elektroměru.
Komplet dům jede světla + zásuvky na fázi L1 takže všechno kromě sporáku a čerpadla pro studnu.Můžeme na vyzkoušení odpojit jistič pro světla a zásuvky a přivést třeba na světlo L2 a zásuvky L3 fáze?Pokud opravdu přehodil vstup s výstupem tak snad ne na všech 3 fázích?Nejvíce se načítá na elektroměru právě přez tu L1 na kterou jedou dva byty.Máme koupený měřák do zásuvky,obrázek přikládám.Jenže než to změříme ve všech zásuvkách tak to zabere ještě nějaký čas.Třeba ale pc bere 170W,TV + satelit 75W,Pračka na jedno praní sebere celkem 780W.Vše ted používáme opravdu jen minimálně.PC třeba jen hodinu denně kromě dětí které mají každý svůj a sobota mastí nějaké hry a pc nevypnou za den až večer.Jim to bere také kolem 250W.Ale i tak už spotřeba za den klesla oproti prvnímu dni kdy to zapojil z 31kWh na nějakých 25kWh.

Děkuji



GB202-1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  GB202-1.jpg
 Velikost:  35.42 kB
 Staženo:  15 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: ne listopad 12 2017, 13:17    Předmět: Citovat

Což o to, přepojit jednofázové okruhy bytů z fáze L1 na L2 a L3, samozřejmě lze. Ale je nutno dodržet nejméně tyto zásady:
1.) do elektroměrové části nesmí být zasahováno, tj, plomby se nesmí poškodit,
2.) přepojení lze udělat v rozvodnici až za výstupem z elektroměrového rozvaděče,
3.) práci musí provést pouze kvalifikovaný elektrikář, což je důležité pro zajištění bezpečnosti Vaší i Vašeho majetku.
4.) jakékoliv provizorní laické pokusy, a zásahy do elektroinstalace musí být vyloučeny!

Ještě mě napadá, v jakém stavu je to čerpadlo ve studni? Neuklidní se elměr, když čerpadlo jističem na pár hodin vypnete?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne listopad 12 2017, 13:48    Předmět: Citovat

Pokud jde jenom o ověření měření na každé fázi zvlášť, nemusíte hned nic přepojovat. Stačí vypnout všechny jističe připojené na zbývající fáze. Stejně je nutné vypnout všechno ostatní, aby byl elektroměr zatížen pouze zkušebním spotřebičem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne listopad 12 2017, 14:58    Předmět: Citovat

Běžně bývají elektroměry zapojeny tak, jak je na obrázku. Začátek napěťové a proudové cívky je vyveden zvlášť a je mezi nimi propojka, jak vidno. Výstup vpravo má stejné pořadí odshora L1, L2, L3, N.
Do elektroměru může vést maximálně 8 vodičů, u dvousazby ještě jeden navíc.
Jestli ani tohle ti dnešní zásuvkáři nejsou schopni správně zapojit, resp. zkontrolovat, zda 3+1 drát z neměřené části jdou na správný svorky, tak je načase vyměnit ne elektroměr, ale elektrikáře. To je děs...
Nafotit aktuální stav, zavolat skutečného odborníka, ať to odplombuje a zkontroluje a co nejdřív po kontrole zavolat distribučákům, ať si to přijdou znovu zaplombovat.
Já to řešil při předrátovávání celého rozvaděče/hlavního jističe přesně tak. Akorát jsem se pro jistotu předem dotázal, jestli to s platným §8 vyhl. 50 mohu odplombovat a přepojit.
Bylo mi řečeno, že mám nafotit stav s plombou, pak udělat co potřebuju a zavolat jim. Až pojede někdo okolo, tak že se zastaví to zaplombovat a tak se i stalo. Neměnil jsem elektroměr ani jistič, jen dráty, protože tam byly šestky hliníkový propojky a já je tam už nechtěl. Žádný problém.



P1010026.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1010026.jpg
 Velikost:  174.09 kB
 Staženo:  26 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lucie



Založen: Nov 07, 2017
Příspěvky: 64
Bydliště: Trutnovsko

PříspěvekZaslal: ne listopad 12 2017, 17:04    Předmět: Citovat

Čerpadlo ve studni to nedělá.Vše jede na L1 a jen čerpadlo se sporákem na všechny 3.

Tohle zapojení platí i pro staré elektroměry s kotoučkem?Také tam je propojka někde na L1 L2 a L3 jako na obrázku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne listopad 12 2017, 17:16    Předmět: Citovat

Zapojení silových svorek a propojek je stejné. Na propojkách napěťových cívek nejde nic splést, jsou propojeny už z výroby - pokud se rozpojí, příslušná fáze neměří vůbec.
To ale není podstatné - pokud elektroměr neměří správně v kterékoliv fázi, je to záležitost ČEZu.
Není-li v silách odběratele ověřit správnost měření svépomocně, je to záležitost pro elektrikáře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: po listopad 13 2017, 11:36    Předmět: Citovat

Jenom upozorním, tím že neukazuje elměr desetiny, se může stát při vaření se nic nemění - naskočí až celé číslo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po listopad 13 2017, 11:47    Předmět: Citovat

U nás elektroměrák po revizi mého rozvaděče (kontrola PEN atd) vše nafotil při příchodu, plomby na elměru, které jsem ani neměl sundané (mám masku) fotil taky,vyměnil je preventivně a fotil a fotil. A pokud něco u nás nesedí, nedejbože sled fází, odchází hned. ČEZ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund