Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přenosová linka NF nestíněným kabele
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2017, 12:33    Předmět: Citovat

No právě proto, že je éter tak obrazek_cenzura bordelem poměrně velkých výkonů, tak je nezbytně nutné, aby taková linka jela na co nejnižší impedanci.
Nabízí se porovnání např. s nízkoohmovým reproduktorovým vedením, prostě káblem k bedně. Z jedný strany je to buzený z vnitřního odporu řádu desetiny ohmu, po třeba deseti metrech je to zatížený čtyřmi ohmy.
Kdyby ses i třikrát vzteky posral, tak se Ti těžko povede i těsnou blízkostí třeba velkého trafa, nebo i mobilu na káblu do něj něco dostat. A to prosím reprokábl není v 95% symetrické vedení, alébrž v drtivé většině asymetrické. Dílčí symetrii a nulový potenciál proti zemi může mít leda tak těch pár zesíků s můstkovým výstupem-a to ještě ne vždycky.

Zato sekundár 6W trafka 100V/4R už je celkem dost tvrdý, symetrický zdroj signálu pro linku, celý sekundár pro 6W má asi 0,8 ohmu.
Ostatně nemusí být primár trafa buzený z "pravého" 100V zesilovače, ale klidně i z výstupu kteréhokoli výkonnějšího koncáku, co má na výstupu aspoň těch 40-60V rms. I potom zbyde na sekundáru toho 6W trafa dost tvrdého napětí na to, aby se to dalo i pékáčkem přenést na kilometry.
Na konci vedení to zakončit nejlíp 100R-200R odporem podle úbytku a sejmout vajíčkem 3AN670.07 - převod 1:1. Myslím, že i po zatížení vedení zbyde ten volt a půl na vybuzení čehokoli dalšího.
Kromě toho čím nižší impedance vedení, tím nižší kapacitní vliv vedení, to je Ti asi taky jasný.
Hele Miro, tohle si zkus : Určitě máš doma rezervní 500m špulku PK2. Vem mulťák, co umí kapacitu a pro tu prdel si změř, jakej kondík mezi žílama těch 500m pékáčka představuje Smile To budeš čumět Smile

Řeší to dvě plastový krabičky, jedna s 6W trafkem, reprosvorkama a nějakými odlišenými svorkami pro vedení, druhá se stejnými svorkami pro vedení, odporem, vajcem a XLR-kem. To spíchneš razdva. Ty trafa, nízká impedance a symetrie proti zemi jsou nutnost, z toho se nejde vylhat ničím jiným.
Já se nikdy ani nepokusil přímo na symetrický trafovýstup mixu připojit podobnou linku přímo a na druhé straně jenom třeba kilový odpor a hned trafovstup konce. Na to jsem neměl odvahu, takže s takovým přenosem nemám zkušenosti. Krom toho mnoho moderních mixů má symetrii na výstupech sice nízkoimpedanční, ale elektronickou a často to bývá různě ošulený "impedančním vyvážením", což je elektrický podvod slušného kalibru a se skutečnou symetrií nemá nic společného.
V dnešní době už je vf přenos běžným zařízením, byť značkovým příšerné riziko, je to nespolehlivý.
Hotovo dvacet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2017, 15:58    Předmět: Citovat

Věděl jsem, že aspoň jednu z podobných, účelových krabiček pro toto a příbuzné použití ještě někde mám.
Tohle je koncové trafo /na konec linky/, vstup linky je na zdířkách. Je v tom malé, linkové EI12 1,55V vrábelské trafo 1:1 z ústřednového modulu ZM, zakončené odporem 220R. Ten kontrolní reproduktorek je velice citlivý, japonský 25 ohm typ s velkým magnetem a v sérii s 50R odporem. Je možné ho přepojit přepínačem přes další velký odpor buď přímo na vstupní zdířky, když v lince běželo 100V a současně na symetrický dělič pro linkové trafo a dál do XLR, anebo repráček přepojit na sekundár toho 1,55V trafka paralelně s XLRky, pokud se přenášela nevýkonová linka, dala se tak ještě víc přizatížit linka přetransformovaným odporem 75R.
Ta akustická kontrola neporušenosti vedení je k nezaplacení Smile
Byly to tenkrát jednotky kilometrů, po stromech, do rýhy v polňačce a tak různě. Spojovaný tehdy těma vojenskýma, gumovýma rychlosvorkama a těm čert věř, po tolika letech skladování.

Miro, čím Ty připojuješ to otravný PKčko postupně k reproduktorům? Na hulváta jen zkroucený dokupy a na svorkovnici, nebo máš na reprákách a káblech nějaké svoje konektory? Já teď používám tzv. mikrofonní Canon, čtyřkolík, který jsem na kabelu takovou šikovnou, těsnou gumovou návlečkou z automotive až po krček "zvodotěsnil" Smile
Je to sice nejlevnější konektor /panel samec nad 10ks pod pětku, kabel samice nad 10ks myslím 12 Kč. Když se dají do každého modulu repráku dvě panelový samice, na 50m úseky PKčka zvodotěsněný samce, tak je to hrozně pohodlný zapojování a dokáže to bez potíží přenášet i hodně velký výkon - jestli teda 550VA v navěšených 100V reprákách je pro Tebe velký výkon. Smile
To už je víc úbytku na tom CuFe PKčku, přestože ten můj typ má být údajně ten nejlepší. Má totiž ocelové žíly jen dvě a zbytek měď /myslím ale, že je to bronz/ celkový průřez Fe+Cu je 0,82mm2. Jsou prý druhy, kde jsou ocelové žíly i čtyři a měděné tři. Přívod od zesíku k 1. repráku je sice 2Ax1,5, ale mezi repráky už jenom PK2.
Za korunu metr, je kabel 2x0,82mm2 bez řečí to nejlevnější, i kdybych měl třeba některé časem vyhodit, nebude mi to líto.
Snažil jsem se lacino sehnat tu trávově zelenou dvojlinku CYH 2x0,75 bez oceli, co se prý používá-používala v lomech i jinde na elektrické odpaly trhavin. Ale sehnal jsem jen zbyteček, asi 100m. Stejnou barvu měly přívodní flexo dvojlinky k předrevolučním vánočním soupravám.
Kdyby někdo měl tak 500-1000m této CYH a lacino, bylo by to asi lepší, než to PKčko. Já tu jeho pevnost stejně málokdy využiju, leda při sukování na stromě Smile

Druhou krabičku stejného typu, ale s výkonovým trafem a taky tímto samým repráčkem jsem teda zrovna nenašel, ale někde určitě bude.
Zvláštní je, že ty teslácké postříbřené, původním určením asi měřicí zdířky vůbec nejsou, ani po hodně letech zčernalé, ačkoli to není zrovna v přívětivém prostředí /pohozený v kejsu spolu s málo používanýma káblama a jinými 100V přípravky v bývalé garáži/.
Zato teda ty kolíky panelového samce XLRka od rejžáka vypadají dost otřesně, určitě i dutinky samice téhož původu. Přišlo mi tenkrát ulítlé do přípravku na pár akcí cpát dovnitř 5x dražší Neutriky. Ale asi jsem měl, tohle je humus a jedna z příčin, proč tu rejžáckou bižuterku nenávidím.
Ale to se spraví, několikerým zasunutím a vytažením Smile
myslím jako nějaké těsnější kabelové koncovky.



trafo01.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  trafo01.jpg
 Velikost:  132.55 kB
 Staženo:  45 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4031
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2017, 17:34    Předmět: Citovat

Cca před 3 roky jsem pro tento účel kupoval modul JLC100 od Jedie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2017, 17:38    Předmět: Citovat

Těch vojenských kabelů je několik druhů, každý má přesně stanovený počet Fe a Cu žil. Něco tady
http://www.csla.cz/vyzbroj/spojovaciprostredky/kabely.htm
My používáme převážně dvoulinku Ať už kroucenou nebo lepenou. A připojení reproduktorů jak jsi trefně napsal, "na hulváta". Taky co jinýho a rychlejšího při cca 60-ti hnízdech na trase. Vždyť je to jen na víkend. Každý reprák má metrovou Cu licnu a tu pak kroutíme na to PK . Živím to 3x-4x ADJ 636 tedy cca 2kW ale jedeme s 240V výstupem. Ono při 2km jsou i na PK značné ztráty. Na 1km to dělá zhruba 100 Ohmů. A jak už jsem někde uváděl, protože máme pák klubíček PK1-jednožíly, jako druhý vodič dobře poslouží Země.

_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
oravan



Založen: Jan 02, 2010
Příspěvky: 675

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2017, 18:29    Předmět: Citovat

PK1 je nevhodný , PK dvojlinka keď tak a ku každému repráku šmykni trafo klasicky rozhlasovú vetvu na 100V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2017, 18:30    Předmět: Citovat

Když se použije kilometr Země jako vodič pro přenos takového signálu, šlo by se na to zemní vedení nějak napíchnout? Myslím píchnout do země dvě elektrody a poslouchat? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2017, 18:50    Předmět: Citovat

Určitě tam bude něco jako krokové napětí a ten rozdíl potenciálů by stará vojenská 4 OOO Ohmová sluchátka rozehrál. Very Happy Prostě vycházíme z toho, že máme k dispozici čisté oddělené vinutí výstupáku s potenciálem 240V. To dotáhnu k nejbližšímu svodu uzemnění, tam připojím jeden vodič a druhý linkujeme jako živý. U hnízda repráků odpíchnu živý a pochopitelně musím druhý vodič opět uzemnit. Buď na plot, svodidla, reklamní poutač a nebo do země vrazím metrovou tyč kterou počůrám (zaleju solankou). A funguje to. PK1 má na 2km více jak 100 Omů. Uzemnění zlomek toho. Taky zvučit závodní okruh 4km není žádná legrace.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2017, 19:25    Předmět: Citovat

Mirku a ty ADJ636A Ti běží paralelně, nebo je máš rozhozené po jedné do samostatných linek?
A ještě mi prozraď, co za Golema Ti ty moduly nosí :-)Mně to málem dojebalo záda..

Kremik: no pokud by ses napíchnul na začátek a konec, nebo aspoň na začátek a pak do poloviny délky té "zemní trasy", tak bys po nějakém zesílení teoreticky mohl poslouchat ten úbytek na zemním odporu. Tohle by mě tedy kuva nenapadlo ani v divokým snu Smile A taky mi nějak necvaká, proč bys to vlastně dělal Smile

Kromě toho - 100V či 240V rozhlas běžně takto vést nelze, i kdyby to bylo na sebevodivější půdě. Oba póly výstupů 100V či 240V těchto rozhlasových zesilovačů zásadně nesmí být zemněné, jsou vůči zemi funkčně izolované a fakticky symetrické.
Myslím že zrovna i ten ADJ636A to takto má - to je 500 až 600W rms /dle limitéru/ RPD výkonový modul. Má sice uzemněný střed sekundáru, ale tato zem je vztažena jen proti sekundární napájecí zemi zesilovače, není a nesmí být vyvedena ven, má to tak z vícero důvodů a jedním z těch důležitých je hlavní smyčka nfb, která to celé zatahuje asi 25dB, snižuje vnitřní odpor a znemožňuje nebezpečný vzrůst sekundárního výst. napětí při odpojení zátěže.
Dalším důvodem je i to, že výkonová páteřní linka RPD s napětím 120 či 240V je vlastně už technicky považovaná za nn v soustavě TT, ani 100V rozhlasový rozvod nemá výjimku. Pokud by byla linka jakkoli vztažena napětím proti zemi, dělalo by to s vyrovnávacími zemními proudy rozsáhlých rozvodů i se zesilovači stejné prasárny, jako rozvodná 50Hz síť.
Stejný bordel nastane, pokud nějaký prudce iniciativní, zásuvkářský kkot, co nezná 2A kabely, spojí jeden pól 100V rozvodu v budově se zemí sítě, nebo dokonce s fází některého vypínače. To se pak dějou věci..

Na radiouzlech RPD byly i měřicí soupravy i citlivé ochrany, které odpojily výstupy zesilovačů při poklesu izolačního odporu rozvodu proti zemi zpravidla pod 1kOhm. Často ale byly ručně vyřazené z funkce kvůli vodě na izolátorech a vlhkosti v kabelech. Mělo to i ochrany proti zavlečení cizího napětí do kterékoli žíly - obvykle pádem drátu nn sítě na dráty RPD. Ne všude a vždy byly izolované, i když to bylo předepsáno.

Tímto způsobem lze vést pouze nenáročné věci, které klasickou symetrii proti zemi nepotřebují a nepřenášejí větší výkony - jako byly a jsou havarijní MB telefony a celkem uspokojivě to s jedním drátem a zemí fungovalo, ostatně telefonní Polní Kabel PK1 na to byl přímo určený.
Určitě by to "jaksi" fungovalo i s tím rozhlasem, ale při výkonech 500W a víc do jedné 100V linky by ta "zem" musela být opravdu kvalitní a to na obou stranách. Ale pokud vím, tak z mých známých tohle nikdy nikdo nezkoušel už kvůli té otravě s kvalitním uzemněním.

Ale proti gustu...pokud to Mirovi při 240V funguje a má zajištěno, že ten jeden drát s 240V proti zemi nikoho nedokope, tak proč ne Smile
Ale pokud Ti někdo ten halabala uzemňovací drát od tlakohnízda odpojí od svodidel či urve od plotku, tak přes primáry trafáků hnízda, co mají ss odpor pár ohmů, má ten dotyčný vlastně v hrsti 240V proti zemi Smile
To v mokru či na bahně vůbec nemusí být prdel, zvlášť při špičkách signálu, kdy to lítá vysoko nad 240V. On ostatně slušně "kopal" i blbej dráťák na uliční úrovni 120V, ještě před blokovým trafem a to bohužel i proti zemi - zvlášť, když bylo mokro.
Já jako děcko jsem těch 120V měl na půdě načerno "odbočený", prostě proto, že to s 30V trafem ze skříňky vole řvalo jako krááva Smile
Jednou jsem na to zkušebně připojil i přímo kmitačku nějakého natrženého repráku z rádia, normálně to utrhlo a vystřelilo membránu ven Smile
Jako děcka jsme z toho měli prdel, pošťáci-dráťáci už asi o dost menší Smile I to 30V trafo bylo pro 120V rozvod dost velký přetížení a pár ulic to určitě slušně zeslabilo. Byli jsme tak asi ve čtvrté třídě. V pětce to už být nemohlo, to už jsem chodil do kroužku a dělal úplně jiný ptákoviny.



EZL125_sch01.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  EZL125_sch01.jpg
 Velikost:  283.69 kB
 Staženo:  55 krát



Naposledy upravil sinclair dne po listopad 06 2017, 20:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2017, 20:05    Předmět: Citovat

Koncáky ADJ nemají zemněný střed sekundáru, jsou 100% v luftě na rozdíl od TB 500 kde je skutečně střed do groungu zesilovače. Jeden konec váží 32 kilo, proto je má trvale v autě, kde mám i ostatní režii. Takže je naštěstí nenosím. A že je na drátu až 300V proti zemi? ano je ale jedná se o silně proměnný modulovaný napětí. Párkrát jsem ji dostal ale vzhledem k tomu, že to není 50, to tak nevadí. Opravy kroutilkama musíš dělat v moderátorský pauze nebo v rukavicích. A dobrý pro škodiče, kteří se serou na trati do jiných věcí než čumění na závody. Very Happy


_8300011.JPG
 Komentář:
Moje mobilní "studio" se vším co potřebuji

Stáhnout
 Soubor:  _8300011.JPG
 Velikost:  264.41 kB
 Staženo:  78 krát


_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2017, 20:54    Předmět: Citovat

Já si ty svině zapojení furt pletu, TBčko s ADJ. Jo, TB500 má střed na GND zesu a vazební vinutí.
No to máš dobrý čoveče, jen připojíš 230, linky a vijó.
A ještě jednu káru na repráky Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st listopad 08 2017, 13:05    Předmět: Citovat

Miro kuvafix, už mám ty Tvoje baluny na titulce Seznamu Smile
Nešly by ty linkované odkazy přes postnutím nějak "opucovat", ať to pak neotravuje?
Nemám reklamu úplně bezezbytku bloknutou, hezký holky ve spodním prádle na titulce mi nějak neva Smile ale dva odkazy na vf baluny teda jo Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st listopad 08 2017, 18:57    Předmět: Citovat

To přejde, párkrát to zkusí a pak je to přestane bavit. Já říkám, je to jedno, když tam nebudu čumět na baluny, bude tam něco jinýho. Ale se.re mě to taky. Aby se člověk bál někam kouknout. Prostě si musíme zvykat, jsem zaregistroval, že šmejdi přesunují svoje aktivity z bilboardů od silnic na sítě.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund