Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaká je vhodná centrála pro domek
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Karel51



Založen: Mar 17, 2015
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: čt listopad 02 2017, 23:24    Předmět: Jaká je vhodná centrála pro domek Citovat

Dobrý večer, letošní vichřice mě vystrašila a musím řešit otázku náhradního zdroje v rodinném domku, nechci celý ale stačí když budu mít jištěno 3x mrazák - 150 l, 280 l, 500 l a lednici 375l, + televizi. Těch centrál je dneska hodně, jako návrh by byl třeba
Scheppach SG 3100 7799 Kč, trvalý výkon 2500 W nebo múže být jiný. Jak je to s elektronikou třeba u LCD televize nebo u ledniček a zabezpečovacích systému domů. Můžete poradit?.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 6:20    Předmět: Citovat

Pro napájení mrazáku/ledničky potřebuješ měnič, který je utáhne. Běžně se udává, že pro rozběh motoru kompresoru je potřeba cca 10x takový výkon, než pro trvalý běh. Takže pokud má motor 200W motor, potřebuješ měnič s výkonem minimálně 2000 W nebo více.

Pro napájení motoru i elektroniky je vždy lepší používat sinusový generátor. Poznámka vypadá na první pohled nelogicky, ale dneska se dělají centrály i tak, že generátor vyrábí nějaké stejnosměrné napětí a výstupní napětí se tvoří pomocí střídače. Je to kvůli řízení a stabilizaci napětí a frekvence. Takže výstupní napětí může být jiné, než sinusové.

Hezký článek je třeba tady https://www.deramax.cz/jak-vybrat-menic-napeti-stridac-a-nenapalit-se nebo www.menicenapeti.eu ci www.menicenapěti.net a mnoho dalších.

Jestli dobře počítám, tak ledničky máš celkem čtyři, takže si myslím, že vhodný generátor bude tak kolem 3 až 5 kW. Motory se nebudou rozbíhat současně, ale vyloučit se to nedá a centrála na to musí být připravena, jinak ti ji motory přetíží a zastaví.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 6:55    Předmět: Citovat

Tohle jsem zatím řešil pouze teoreticky. To že elektrocentrála může vyrábět stejnosměrný proud a mít střídač co ze stejnosměrného udělá střídavý je pro mne novinka a pokud skutečně budu muset nějakou elektrocentrálu kupovat, rád bych se něčemu takovému vyhnul.
Co se týká potřebného výkonu, asi je vhodné pouvažovat, zda výpadek elektřiny nastává dost často a bývá delší než tak půl dne nebo jestli si budu elektrocentrálu pořizovat pro případ "co kdyby náhodou".

Pokud budu předpokládat tu druhou možnost, asi bych potřebný výkon určil z úvahy, že bych spotřebiče (lednici, mrazák, oběhové čerpadlo plynového topení) zapínal na střídačku - lednice, mrazák a topení nemusí běhat stále, stačí je pustit jen občas, pak vypnout a zapnout další.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 7:40    Předmět: Citovat

Už jsme to tu řešili. Pohledej na fóru. Já z podobného důvodu také sháněl centrálu a koupil jsem invertorovou z lídla. Má trvalý výkon 1kW a nárazově 1,2. Mám vyzkoušeno, ze utáhne dvě lednice zaráz s podmínkou, že se připojují postupně. Nevím jaký průběh generuje, ale motory běží tiše a klidně jako na síť. Malou výhodou je, že pokud není odběr, ubere si plyn a nežere tolik paliva.
Nevím kolik chceš investovat, ale pokud bych to myslel vážně asi bych šel do nějakého Kipura 2kW
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5157
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 16:55    Předmět: Citovat

Navrhuje centrálu skoro za osmičku Wink . Nějaký armádní přebytek by se asi dal sehnat výhodněji a není to žádná moderní sr.čka.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 18:54    Předmět: Citovat

Důležitá je za a voda . Pokud máš čerpadlo , tak pod 5kVA nelze jít . Ano , invertorovou v žádném případě . A to , že se centrála zastaví je také nesmysl . Vesele bručí dál , ale odbudí se . 3,5kVA neroztočí 1,1kW třífáz motorek . Když už ti bude stačit jedna fáze , tak stejně počítej s vařením . Také o ni uvažuji . Rozhoduji se mezi 5 a 7 kVA . Pochopitelně s kombinovaným palivem .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 19:33    Předmět: Citovat

Značková 2kVA, nejlíp klasická "neinvertorová" Honda. Jsou to držáky jak sviňa, snášejí nárazy při rozběhu ledniček, mrazáků atd.
2kVA pro domek, pokud není člověk rozežranej a nechce v nouzovém režimu péct buchty či kuře v elektrické troubě, tak bohatě stačí.
Osvětlení, plynové topení /automatika kotle a čerpadlo/, TV, PC, všecky pomocné komponenty k příjmu TV a internetu, lednice a mrazák - na to všecko 2kVA bohatě stačí - i méně.
Sám mám "kufříkovou" 2,2kVA jednofázovou Hondu a s ní jsme už i ty buchty při 2-denním výpadku pekli. Mám od doby častých výpadků ulice v rozvaděči spec. přepínač a přívodku, při přepnutí se všechny 3 fáze za přepínačem propojí, aby šlo všechno.
El. trouba plynového sporáku je jednofázová, myslím 1.800W, ve sporáku Mora 813 s původním triakovým regulátorem. Protože Honda dává opravdový sinus, má klasický alťas 230V a všecko funguje, jak má.
Utáhla v pohodě i PAčko se sinusovým výkonem zesilovačů 1000W.
Jen je potřeba v "nouzovém režimu" nepoužívat zbytečný píčoviny.
Co tak slyším, tak s invertorovými a modifikacemi sinusu jsou jen potíže.

Koupil bych zase "klasickou" a zase Hondu, třeba i používanou, ale bez elektronických vyjebávek, co jen zvyšují poruchovost. Honda má i slušný servisní zázemí, kdyby něco a stejně jsou to držáky. Co se může vyjebat na klasickém altíku? Uhlíky? Buzení je tak jednoduchý, že vešlo do krabičky se zásuvkami, volmetrem a jističem..
Často jela i 60h v kuse, jen jsem dolejval benzín. I po víc, než 15 letech furt běží tiše, startuje na první zátah a nikdy nás nezklamala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2092

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 20:30    Předmět: Citovat

Ano pro me je HONDA nejlepsi volba, mam na starost jednu, bohuzel ne moji.
Ale je tam jedna vada a to cena. Tato pred 5-ti lety stala pres 50k.
Nejradsi bych ji adoptoval, je 1F a chyta na prvni skubnuti.
Ovsem techto masin se ochotne nikdo nezbavuje.
Dneska jsem taky koukal co je momentalne na trhu a blize me zaujala treba i tahle
HERON 8896116 EGM 30 AVR

Ovsem nevim, jak by zvladla novou kombi lednicku s kompresorem rizenym elektronikou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 22:15    Předmět: Citovat

Jo, silně podobnou potvoru mám. Trošku lžou. Motor má 6,5k při dejme tomu 5000 tis otáček/min. Jenže otáčky jsou 3000. A výkon-možná 3-4 koně. Dává (moje) 1,6 kW. Uvažuju, beze srandy o přeplňování a taky o montáži setrvačníku, ten chybí nejvíc pro proudové špičky..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1689
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 22:24    Předmět: Citovat

Mám malý dotaz.
Jak budeš ty spotřebiče krmit?
Přes prodlužovačku a nebo zapojíš centrálu do domácího rozvodu?
Shodou okolností jsem měl dnes jeden podobný telefonát.
Když jsem vysvětlil kamarádovi že je lepší centrála s větším výkonem , tak jsem se pak zeptal jak to chce zapojit?
A víte přátelé co mi řekl po výběru na prodejně?
"V prodejně mi řekli že připojení do domácího rozvodu je velice jednoduché. Máme k centrále redukci , kterou připojíte agregát do zásuvky ale musíte vypnout na domečku hlavní jistič."
Kdo z Vás je trošku znalý , tak musí uznat , že ten prodavač (ačkoli za to nemůže) musí ukončit pracovní poměr!
Když jsem před mnoha lety dělal v Domažlicích na opravách vrchních sítí , tak mi podobná hovadina zabila kolegu.
JZD při výpadku proudu zapnulo agregát.
Jenže se napětí nějak přes posranou žárovku dostalo do distribučního trafa 380/22kV
Naindukovalo se tam napětí , a než to Jirka stačil zkratovat tak bylo po něm!

_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 22:27    Předmět: Citovat

Inu na odborném foru kokotiny . Prostě 2kVA na chatu a 5kVA pro DOMEK , jak je psáno v úvodu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2092

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 22:32    Předmět: Citovat

Ja jsem ted otloukal v mistnosti skoro uprostred baraku omitku a tahal v ty cimre novy draty.
Tak jsem si natahl par zasuvek solo co se pripoji vyhradne jen na koncovku k centrale.
Takze je to vlastne uplne oddeleny od rozvodu z distribuce.
Jenze to neni samozrejme realizovatelne jen tak narychlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1689
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 22:38    Předmět: Citovat

BOBOBO Very Happy
asi tě budu muset přijet navštívit

_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so listopad 04 2017, 7:26    Předmět: Citovat

Já nevím -dvojí rozvod, není to nepraktický? Proti přepínači VS32 a IEC 1x16A přívodce distribučáci nic neměli, ani revizák ne.
Je to sice už nějaký čas, kdy jsem byl přinucenej to tak udělat, ale nevidím důvod, proč by to nemělo jít i dneska. Třeba v drůbežárnách, co jsou na elektrice vyloženě životně závislý to taky tak mají, jen jim to tam přepínají velký stykače, vzájemně blokovaný.
Udělal jsem to při boomu v devadesátkách, kombinace relativně laciné elektriky, přímotopů a hlavně blbých lidí, co na to skočili.
Nárůst střední spotřeby i soudobosti baráků jako prase, až vypadával deon na trafačce, protože na to nestačila.
Zpravidla v zimě a v pátek či v sobotu večer.
Pochopitelně po zrušení pohotovostí JME nebylo o víkendu nikoho, kdo by přijel to nahodit. Z pohotovosti v Otrokovicích se i po urgencích neobtěžovali, typická hláška byla "pane, víte kolik toho na okrese máme?"...
Párkrát se "někdo" nasral, urazil zámek a nahodil to sám Smile
Vyřešili to po svém - novou, pancéřovou rozvodnou skříní se zapuštěným spec. zámkem, ale trafo nevyměnili..
Pokud se to v domovním rozvaděči odehrává za zaplombovaným elměrem a zaplombovaným hlavním jističem, tak si tam defacto můžete namontovat cokoli, pokud je to bezpečné a revizák se Vám pod to podepíše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: so listopad 04 2017, 10:33    Předmět: Citovat

Co říkáte na armádní centrály, co se objevují různě na inzeráty, Jednička se dá za 2 litry pořídit. Ta by mohla naskočení ledničky snad vydržet. Na vojně jsme s tím svítili v táboře a měli na tom i televizi, ale nic dalšího. Chodila naprosto spolehlivě. Mě by šlo opravdu jen o to světlo a ledničku, aby se neskazilo jídlo.
_________________
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund