Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

potřebuju poradit jak nastavit směrování v síti
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt listopad 02 2017, 18:08    Předmět: potřebuju poradit jak nastavit směrování v síti Citovat

Mám tu jeden nový gigabite router a jeden vysloužilý, který již využívám jen jako switch, protože propustnost do internetu je 30Mbps a s aktivní Wifi pouze 15Mbps. Pro účely routování dnes nevyužitelný. Takže jsem ho zapojil jako switch, kde propustnost je ještě slušných 55Mbps.
Chtěl bych však ještě využít jeho WAN port a připojit k němu další PC, které by mělo také přístup do internetu a celé mé domácí sítě.



poskytovatel 10.10.10.192/26 brána 10.10.10.193

router 1 je zapojen do internetu
LAN 192.168.1.96/27 brána 192.168.1.97 DHCP 100-119

router 2
LAN 192.168.1.96/27 brána 192.168.1.120 DHCP zatím vypnuto, ale uvažuju o zbytku adres (121-126)

destination network 192.168.1.97 (adresa brány mé domácí sítě)
subnet mask 255.255.255.224 (maska domácí sítě)
gateway 0.0.0.0
interface LAN+WLAN
(to je předpokládám, že z jakékoli adresy mého routeru můžu poslat požadavek na jakoukoli bránu)

destination network 10.10.10.193 (brána poskytovatele)
subnet mask 255.255.255.192 (maska poskytovatele)
gateway 0.0.0.0
interface WAN
(předpokládám přijmání dat a zasílání na naše veřejné adresy)

destination network 0.0.0.0
subnet mask 0.0.0.0
gateway 10.10.10.192 (síť poskytovatele)
interface WAN
(předpokládám odesílání požadavků do všech sítí)


Asi jsem udělal něco špatně. Do připojení k internetu routeru 2 jsem zadal 192.168.2.120/32
Do směrování routeru 2 jsem zkusil vepsat
destination LAN IP 192.168.2.120
subnet mask 255.255.255.255
default gateway 192.168.1.96
hop 10 ?? nevím jestli je třeba definovat přesně
LAN ?
(předpokládám požadavky z mé sítě budou zasílány routeru 2)

a dále také do směrování routeru 2
destination LAN IP 0.0.0.0
subnet mask 0.0.0.0
default gateway 192.168.1.120
hop 10 ??
WAN ?
(brána bude moci odesílat požadavky do internetu)

a najednou mi kleklo připojeni k web rozhraní routeru
na adresu 192.168.1.120 nefunguje ani ping

Wink

Asi jsem ho uplně nezacykloval nebo nezblbnul. Jelikož Wifi stále funguje. Laughing Ale nevím jak to nastavit, aby fungoval jako další port pro PC nebo alespoň nějaký intranet, třeba pro IPTV bránu přijmače Amiko nebo nějakho diskového úložiště.

Pak mě napadlo že jsem mohl dát bránu routeru 192.168.1.121/30
a do toho WAN nastavení dát 192.168.1.122/30


Naposledy upravil Mira_A dne čt listopad 02 2017, 21:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15542
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt listopad 02 2017, 18:51    Předmět: Citovat

Tak obrázek už tam je, teď je to čitelnější. Wink

Naposledy upravil p32 dne čt listopad 02 2017, 22:25, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5018
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: čt listopad 02 2017, 19:30    Předmět: Citovat

schéma:

Internet modem --> WAN port router1 , LAN port --> WAN port router2.

nastavenie:

Router1:
DHCP,
IP 192.168.1.1 až 100
maska 255.255.255.0
Internet provider (WAN port): automaticky

Router2:
DHCP,
IP 192.168.2.1 až 100
maska 255.255.255.0
Internet provider (WAN port): automaticky


Takto by ti mali oba routre fungovať na internet, aj na WiFi (každý vlastná). Tiež budú fungovať všetky LAN porty. V PC nechať všetko na automatiku.

Keď chceš mať nejaký PC prístupný z internetu, použi port forwarding a IP reservation (alebo mu ručne prideľ IP mimo rozsah DHCP, napr. 192.168.1.105).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt listopad 02 2017, 19:34    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Máš v tom opravdu zmatek. Chtělo by to obrázek, co vlastně chceš. Wink


Neřekl bych i když možná se ti nelíbí, že WAN druhého routeru má adresy v rozsahu lan. Existuje však možnost vzít router a to myslím jakýkoli 4LAN 1WAN a správným směrováním z něj udělat 5 port switch.
Ještě jsem nezmínil, že firewall druhého routeru je vypnutý to je taky.
důležité, když má pracovat jako switch.


Naposledy upravil Mira_A dne čt listopad 02 2017, 20:32, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt listopad 02 2017, 20:31    Předmět: Citovat

Jde mi o využití prázdného WAN portu. Varianta 1 je udělat z něj LAN tedy 5 port switch nebo nějaký intranet server. A potřebuju vědět jak se má udělat správně směrování.
Začíná být nedostatek zásuvek.
3xPC,1xTV, android BOX, to tu mám ještě nezapojenou VOIP bránu.
Jedna LAN bez problémů a rozsah třeba třiceti adres je výhodnější.
Snadná kontrola nechtěného připojení vetřelce.



rstimage001.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  rstimage001.png
 Velikost:  46.57 kB
 Staženo:  94 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt listopad 02 2017, 21:15    Předmět: Citovat

PotPalo napsal(a):
schéma:
Internet modem --> WAN port router1 , LAN port --> WAN port router2.

Asi neumíš číst. Píšu jasně, že WAN port druhého routeru má nízkou propustnost a je nepoužitelný pro internet ostatním PC.

Internet --> WAN port router1 , LAN port --> LAN port router2 -- WAN port (jako 5LAN nebo INTRANET)

citace:

Keď chceš mať nejaký PC prístupný z internetu, .... (alebo mu ručne prideľ IP mimo rozsah DHCP, napr. 192.168.1.105).


A to má být zas co, o ovečkách a vlkovi ???? Laughing

Já bych řekl port fowarding, virtual server nebo ještě lépe DMZ.
A může být klidně i na DHCP pokud je mu adresa přiřazena navždy.


Naposledy upravil Mira_A dne čt listopad 02 2017, 21:47, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LADER



Založen: Apr 01, 2013
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: čt listopad 02 2017, 21:46    Předmět: Citovat

Já bych WAN routru 2 oželel, propojil bych oba routry po straně LAN a ve druhém bych vypnul přidělování adres (DHCP) a WiFi. Ten první by to zvládal za oba.
_________________
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15542
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt listopad 02 2017, 21:50    Předmět: Citovat

No a podle toho nákresu (hezký) ti to funguje? Já bych asi WAN u druhého routeru neřešil, protože pokud ho zapojíš jen jako switch, tak ten WAN nevyužiješ a adresy budeš mít v rozsahu nastaveném na 1. routeru (pokračování). Sám osobně bych řešil jen jeden (lepší) router a k němu prostě připojil opravdový switch s osmi a více výstupy. VOIP asi nemusíš počítat, protože většinou jsou tyto brány nebo founy průchozí.
Na tom routeru si potom můžeš pro každý port nastavit forwarding (nebo něco jiného) podle libosti, jen bych doporučil jednotlivé adresy portů rezervovat, např. pro kameru, ext. HDD přes převod RJ/USB, tiskárny atd., ať se ti to tam potom neposouvá. Nebál bych se použít i více switchů kvůli roztahání drátů z routeru více směry (poschodí) a tam na konci nastrkal switche.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt listopad 02 2017, 21:54    Předmět: Citovat

LADER napsal(a):

Chci u obou routerů kvůli pokrytí. Druhý DHCP není třeba, ale jak jsem si přečetl možný je a dokonce se doporučuje. Nebo se dokonce doporučuje nastavit další DHCP na jednotlivých počítačích. Není to však nutnost.
WAN routeru 2 chci zprovoznit včetně zachování možnosti administrace routeru 2 z LAN.

P32 napsal(a):

Představ si že to funguje, proč by nemělo? Akorát jak píšu to využití portu WAN druhého stroje potřebuje větší znalosti směrování v síti. Jak se ta směrovací tabulka vyplňuje a co tam správně vepsat. To už nestačí nastavit na automatiku a zapnout NAT. Funguje i Wifi na obou strojích.
Když se udajně nastaví stejný SSID a heslo zabezpečení, tak dokonce nemusíš potvrzovat přecházení, ale měl jsem s tím nějaké potíže. Už si nepamatuju jestli jsem nenastavoval i stejný kanál. Ten by měl být různý a mělo by se počítat ze sousedními, aby se to nebilo. Takže ideálně kanál 1 a 13. VOIP bránu mám právě darem a je neprůchozí. Chci co nejméně zařízení kvůli spotřebě. A osmiportový router je za jinou cenu. Tady využívám nový router a na druhé patro další. Každý pokrývá jedno.
Propojeno jedním kabelem. Mezistropy je propustnost Wifi žalostná.


Naposledy upravil Mira_A dne čt listopad 02 2017, 22:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LADER



Založen: Apr 01, 2013
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: čt listopad 02 2017, 22:15    Předmět: Citovat

Já mám TP-Link a v něm je nahraný DD-WRT. Tam se jednoduše v záložce Networking přiřadí WAN místo k eth0 k eth1, tím se stane pátým portem na LAN.
Jak je to u tvýho routru nevím. Některý routry tohle vůbec neumožňují.

_________________
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt listopad 02 2017, 22:27    Předmět: Citovat

LADER napsal(a):
Já mám TP-Link a v něm je nahraný DD-WRT. Tam se jednoduše v záložce Networking přiřadí WAN místo k eth0 k eth1, tím se stane pátým portem na LAN.


No umožňují, ale musíš si to umět nastavit a po tom pátrám jak. Jo některý to mají dokonce ve firmware od výrobce, takže nemusíš mít dokonce nic alternativního. S toho tvého by to šlo snad i vyčíst mít takový k dispozici jak se to nastavuje. Pokud DD-WRT umí ukazovat směrování. Podobně jako TP link. Je to v Advanced Routing - Systém routing table. Pokud tam něco takového má. Wink Stačí to přiřadit pátý port na LAN a zkopírovat záznamy routing table (static routing nebo jak to mají nazvané). Taky se podívat jak se změní MAC na jednotlivých rozhraních.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LADER



Založen: Apr 01, 2013
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: čt listopad 02 2017, 22:44    Předmět: Citovat

Našel jsem starší simulátor DD-WRT. Dnes je tam více možností a je to trošku jinak.
_________________
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5018
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 10:11    Předmět: Citovat

Tak sorry, asi som nepochopil otázku. Pokiaľ ide len o to použiť WAN ako LAN, a kvôli tomu je táto opičárna, to sa mi nezdalo. Taký 8 portový switch odo mňa nikto nechce ani zadarmo, tak neviem kde je problém tam jeden zaradiť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PixelOrgy



Založen: Sep 04, 2007
Příspěvky: 1965

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 11:52    Předmět: Citovat

Jaky ma byt ucel toho PC zapojenem ve WAN portu routeru? Jde jen o to, ze 4 zasuvky jsou obsazene, a potrebujes tu patou?

nebo chces ten PC oddelit od zbytku site, a nastavit mu specificke routy/fw pravidla apod?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 19:35    Předmět: Citovat

PotPalo napsal(a):


A má ten osmiportový switch WIFI? Já tu jeden osmiportový switch mám, klidně bych ho tam mohl dát místo toho routeru, ale potřebuju zároveň mít pokrytí bezdrátovou sítí. Nechci dávat další zařízení kvůli výdajům za elektřinu tj. při 4W cca 34kW/rok. Ale za deset let už je to pěkná částka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund