Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj hodinového impulsu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st říjen 25 2017, 22:00    Předmět: Zdroj hodinového impulsu Citovat

Zdravím potřeboval bych poradit. Do jednoho zařízení potřebuji nainstalovat zdroj hodinového impulsu. Musí to být napájené z baterie s životností minimálně rok, jednou za hodinu to generovalo pus dlouhý cca 1 - 10s. Roční odchylka času by se měla vejít do 15ti minut. Zatím to zkouším pomocí PICAXE a DS3231, bohužel se bez uspání nedostanu pod cca 1,5 - 2mA. S uspáním a programovým odpojováním DS3231 se sice dostanu na 0,15mA, ale pak to zase musím pravidelně probouzet a zjišťovat čas a to zase tu spotřebu zvyšuje. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31835
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st říjen 25 2017, 22:21    Předmět: Citovat

Nejde tam pro doplňkový napájení použít třeba malou fotovoltaiku?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33905
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st říjen 25 2017, 22:29    Předmět: Citovat

Vyuzivas alarm z RTC na prebudenie procesora?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st říjen 25 2017, 22:31    Předmět: Citovat

A co denní hodiny SPH-Q nebo NAPA-D? Akumulátor vyndáš, na jednu alkalinku tužkovku vydrží jít 10 měsíců až rok, když je budeš napájet alkalickým monočlánkem C, tak i dva roky. Nacvakáš tam sepnutí jednou za hodinu. Kontakt sice zůstane sepnutý kolem 10 minut (plus mínus něco málo), ale to už zkrátíš pomocí RC členu a tvarovacího obvodu, který mimo dobu sepnutí kontaktu hodin může zůstat bez napájení. Zatím jsem neměl horší, než s nepřesností do dvou minut za půl roku.
Ten tvarovač samozřejmě můžeš napájet z jiného zdroje, protože jsi nenapsal, jaké má ten impuls mít ostatní parametry (otevřený kolektor, bezpotenciálový kontakt, proud, napětí). Doba trvání impulsu je trochu málo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st říjen 25 2017, 22:59    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Nejde tam pro doplňkový napájení použít třeba malou fotovoltaiku?

Tu raději ne, je to na dost opuštěném místě uprostřed lesů. Dala by se využít voda 6l/s ale dost by to zřejmě zkomplikovalo výrobu.

rnbw napsal(a):
Vyuzivas alarm z RTC na prebudenie procesora?

Zkouším to obráceně, spící procesor z venku nic neprobudí.

Hill napsal(a):
A co denní hodiny SPH-Q nebo NAPA-D? Akumulátor vyndáš, na jednu alkalinku tužkovku vydrží jít 10 měsíců až rok, když je budeš napájet alkalickým monočlánkem C, tak i dva roky. ...


Něco takového jsem měl na mysli. Dokonce jsem uvažoval nad budíkem s magnetem na minutové rafičce a jazýčkovým relé. Říkáš že ty spínačky na tu alkalickou vydrží jít tak dlouho? V návodu píší 48 hodin na tu vestavěnou. S tvarovačem a dalším napájením se počítá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1752
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2017, 1:00    Předmět: Citovat

A ešte keby si použil nejaký budík riadený DCF ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2017, 6:04    Předmět: Citovat

Dej tam takovy procesor co jde probudit externim prerusenim.
Pripadne muzes napojit neco primo na alarmovy vystup.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2017, 6:39    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):
...Něco takového jsem měl na mysli. Dokonce jsem uvažoval nad budíkem s magnetem na minutové rafičce a jazýčkovým relé. Říkáš že ty spínačky na tu alkalickou vydrží jít tak dlouho? V návodu píší 48 hodin na tu vestavěnou. S tvarovačem a dalším napájením se počítá.


To je tím, že akumulátor má jmenovité napětí jen 1,2 V a to je na hraně zaručované spolehlivé funkce hodin, i když je vyzkoušené, že při 1,15 V ty hodiny obvykle ještě jdou. Normálně dobíjecí proud na něm udržuje kolem 1,35 V, takže v době výpadku sítě mají hodiny z čeho žít, ale toto napětí rychle padá na 1,2 V. Především jde však o akumulátor nevalné kapacity. Zaručovaná doba chodu 48 hodin je minimum, hodiny mi bez sítě šly ještě něco přes dva týdny, než na akumulátoru spadlo napětí asi na 1,15 V, to už strojek jen krokoval na místě. Ovšem akumulátor, který jsem tam nacpal, nebyl ani NiCd, ale NiMH, byl už dva roky starý.
Alkalince 1,5 V to trvá násobně déle, než se tak hluboko vybije (strojek totiž je buzený švábem se zaručovanou funkcí při napájecím napětí v rozsahu 1,2 až 1,7 V, ale na motorek zbývá o 0,4 V méně).
Ale, jestli stačí přesnost ±3 minuty, tak to udělej s tím magnetem na minutové ručce budíka. Na vyšší se touto metodou patrně nedostaneš, přece jen strojek má i nějaké axiální vůle a poloha pro sepnutí má určitý rozptyl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1752
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2017, 8:28    Předmět: Citovat

[quote="Hill"]
jova1 napsal(a):
Na vyšší se touto metodou patrně nedostaneš, přece jen strojek má i nějaké axiální vůle a poloha pro sepnutí má určitý rozptyl.

s takouto nejakou optozávorou by to bolo asi ovoľačo presnejšie... a snímač umietniť tak,aby ručička stúpala,alebo klesala (štvrť/trištvrte)...vtedy sa vôle strojčeka trochu umravnia váhou ručičky.



pctdetail.521-043.1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  pctdetail.521-043.1.jpg
 Velikost:  8.22 kB
 Staženo:  97 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2017, 8:35    Předmět: Citovat

Myslím, že kdyby se ti tam vešel, na napájení spínacích hodin, alkalický článek D ("monočlánek" LR20) tak by to rok dalo tutově. Můžou mít až 12 000mAh
Když jsem dělal plynoservis, tak ve starších průtokových ohřívačích Junkers, bylo napájení automatiky dvěma "monočlánkama". A při pravidelných kontrolách jsem je po roce preventivně měnil. A vím o jednom, kde to fungovalo víc jak dva roky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2017, 9:55    Předmět: Citovat

S optozávorou a třemi kotouči, v každém jedna dírka, které se jednou denně překryly, to dávalo sekundový impuls velmi přesně jednou za 12 hodin. Pohon strojkem z budíku Prim Miniquarz (krystal 4,19 MHz, tento budík je i v rádiu Tesla 461A Forte).
Kotouče jsem pro jistotu aspoň přibližně vyvážil.
Jenže musíš zajistit, aby optozávora byla aktivní jen pár sekund před měřením a pár po něm, jinak celou hodinu bude LEDka svítit zbytečně, což je vyhozená energie.
Byla by tedy možná kombinace kotouče (s příslušně dlouhým otvorem místo sekundové ručičky: počet požadovaných sekund) snímaného optočlenem a napájení celého snímače spínané jazýčkovým kontaktem, magnet by byl na minutové ručce. Ten by rozsvítil LEDku optozávory a případně dostal napájení na další obvody, optozávora by "počkala" na odkrytí a po opětném přerušení paprsku by bylo možné přebytečné napájení LEDky odpojit nezávisle na tom, že je jazýčkový kontakt ještě sepnutý. Mechanickým seřízením kontaktu proti magnetu by se dal ten zbytečně prosvícený čas minimalizovat i na začátku cyklu.
Jo, samozřejmě - magnet to chce silný, ale co nejmenší, ručičku vyvážit, pak by celkem nezáleželo na poloze jazýčkového kontaktu. Ovšem v poloze "na tři hodiny" je umístění jazýčku vhodnější i pro případ, že by se vyvážení ručky odlepilo.
Jestli má impuls trvat 10 s, přičemž magnet sepne kontakty půl minuty předem, a celé se to odpojí 20 s po skončení impulsu, bude proud LEDkou (řekněme 20 mA) a unipolární logiky (2 mA) odebíraný jen po dobu 1 minuty. Výsledný odběr se takto "smrskne" na průměr 370 µA, a to už by snad šlo, nebo ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2017, 10:46    Předmět: Citovat

Děkuji vám všem za typy. Tu kombinaci dvou "ručiček" na zpřesnění jsem už použil na vypínání bití věžních hodin. Tam to snímaly indukční snímače. V této konstrukci zase až tak velká přesnost časů jednotlivých hodinových spínání vyžadována není, ten magnet na minutové rafičce by určitě stačil.
Večer ještě vyzkouším tu variantu alarmového výstupu přímo z RTC, podle datasheetu tam ta možnost je. Protože se tím bude řídit měření průtoku pitné vody a ten je tam těch cca 6l/s, je ještě ve hře malá, třeba vrtulová turbína s generátorem, která by to pak vše mohla napájet a nemuselo by se řešit nějaká minimální spotřeba a drahé lithiové baterie. Zatím jsem ve fázi co bude vhodnější, zda ten bateriový provoz s občasnou výměnou drahé baterie nebo provoz na turbínu s rizikem mechanické poruchy. Možná by byla optimální kombinace obou, napájet to primárně z té turbíny a jako záložní tam mít tu baterii co by vydržela eventuálně přes rok provozu kdyby turbína selhala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ST78



Založen: Nov 16, 2009
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2017, 10:57    Předmět: Citovat

Pokud platí aby (cituji):
"jednou za hodinu to generovalo pus dlouhý cca 1 - 10s"

a přitom píšeš:
"Zatím to zkouším pomocí PICAXE a DS3231"

tak to můžeš zkusit bez toho PICAXE. S DS3231 jsem sice nedělal, ale při běžném pohledu do datasheetu jsem objevil:
"The alarms can be programmed (by the alarm enable and INTCN bits of the control register) to activate the INT/SQW output on an alarm match condition... The alarms can also be programmed to repeat every second, minute, hour, day, or date."
Pokud si na patřičný výstup dáš monostabil, kterým si budeš nastavovat délku impulsu, pak by to mělo "jít i bez drátů, milý Marconi"... (Tím myslím, že PICAXE tam nebude nic dělat. Kromě úvodního nastavení DS3231).

Pozn.: Poslední citát jsem si dovolil převzít od již nežijícího génia Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2017, 11:04    Předmět: Citovat

O téhle variantě jsem psal v posledním příspěvku.
"Večer ještě vyzkouším tu variantu alarmového výstupu přímo z RTC, podle datasheetu tam ta možnost je."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ST78



Založen: Nov 16, 2009
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2017, 11:11    Předmět: Citovat

Tedy se omlouvám za zbytečnou informaci. Příspěvek jsem začal psát, když byla posledním příspěvkem Hillova reakce. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund