Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak ochránit X2 kondík (otazník)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 19:36    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Otkundes napsal(a):

Jedním z takových zařízení je i obyčejná úsporka. Když se podívám na schéma zapojení, výrobce většinou chrání spínací tranzistory před impulsním přepětím předřazením tlumivky, s indukčností asi 2 až 5 mH, v závislosti na výkonu. Bývá navinuta na feritové tyčince. Tuto tlumivku osazuje buď před usměrňovač, nebo hned za filtrační kondenzátor, o kapacitě pár µF.

Nepleteš se tak trochu v řádech ?

citace:
Indukčnost L1 5mH neslouží k potlačení nějakého přepětí, ale jako pracovní a je nejčastěji na EE jádru s mezerou.
Indukčnost L2 ve vstupu by mohla nějakou minimální energii potlačit, ale má hodnoutu řádu 100uH, je na otevřeném jádru, čince a slouží k potlačení rušení směrem od úsporky.

Neplete se, Otkundes má pravdu, hulváte. Než začneš okolí obšťastňovat svými výlevy koprolálie, nebo co to máš za poruchu, rozeber si nějakou úsporku a skutečně tam při troše štěstí najdeš tlumivku(před nebo za usměrňovačem) na feritové čince s hodnotou například 2mH (skutečně 2mH, žádných 100uH a skutečně na feritové čince).
I ve zdroji odkud jsi bral příklad schématu se dají najít i jiná zapojení.



Philips GENIE 14W.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Philips GENIE 14W.png
 Velikost:  31.14 kB
 Staženo:  98 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 20:02    Předmět: Citovat

A opravdu je tam ta tlumivka jako ochrana tranzistorů před špičkama ze sítě? Nefunguje náhodou jako zdroj (omezení) proudu pro ten půlmost?
Zrovna jsem tu dneska překreslovala jeden předřadník. V něm jsou na vstupu tlumivky tři, první dvě (L1, L2) určitě budou filtrace, ale třetí (L3) asi bude mít funkci jinou. Mimochodem, ví někdo funkci té části s D10-D14, C3x a C8x? To je nějaké PFC?



predradnik.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  predradnik.png
 Velikost:  16.8 kB
 Staženo:  145 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 20:31    Předmět: Citovat

Mám jich tu v krabici asi 50.
Ve třetině je na vstupu jenom pojistka.
Ve druhé třetině odpor cca 10R.
A asi ve třetině jsou tlumivky.
Podle barevného značení od 150uH po 1,5mH, ale hlavně ty cívky mají odpor kolem 10R a sytí se třeba při 50mA Smile
I s 2mH tam mám, ale tam je na vstupu 10R odpor a ta cívka je až za elektrolytem v kolektoru tranzistoru a je součástí měniče.
Až u nějaké 20W úsporky jsem našel na vstupu 100n X2 a regulérní špulku filtru s odporem 5R a indukčnost bude v mH.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 20:54    Předmět: Citovat

to lesana: Máš samozřejmě pravdu, jako ostatně vždycky, s tím příkladem se mi to fakt nepovedlo. Byl jsem totiž hlavně vytočenej z toho danhardova urážení, že jsem se nechal poněkud unést.
Můj názor je, že i kdyby někdo postavil tisíce průmyslových veledůležitých zařízení a je velmistr ve svém oboru (a má pravdu i v tomto tlumivkovém případě), nedává mu to právo se chovat k druhým povýšeně jako namyšlené hovado. Musel jsem se ozvat, byť to nemá s elektronikou nic společného. Mně takové chrapounství prostě vadí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 21:03    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
to lesana: Máš samozřejmě pravdu, jako ostatně vždycky, s tím příkladem se mi to fakt nepovedlo. Byl jsem totiž hlavně vytočenej z toho danhardova urážení, že jsem se nechal poněkud unést.

Tak co se k tomu vyjadřuješ, když tomu nerozumíš, moralisto.
Jsem chrapoun a chovat se budu jak chrapoun chce Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 21:25    Předmět: Citovat

Lesano, je to nějaký vyumělkovaný.
PFC dělají už ty malý filtrační kondy, ten zbytek je magie Very Happy
Tady to vypadá, že se nabíjejí až odběrem, ale dohromady to nedává smysl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 22:25    Předmět: Citovat

Podobnou věc jsem našel v jednom předřadníku pro zářivku, taky nechápu funkci. Obkreslil jsem si schéma, protože jsem už nevěděl co s tím, nakonec prskalo v L3.


předřadník pro zářivku.png
 Komentář:
předřadník

Stáhnout
 Soubor:  předřadník pro zářivku.png
 Velikost:  47.68 kB
 Staženo:  120 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 22:42    Předmět: Citovat

Ono to takhle pasivně moc nefunguje.
Buď Ti nevadí modulace na světle a pak stačí malá filtrace a nepotřebuješ PFC a nebo ta pasivní PFC musí akumulovat energii v rámci půperiody sítě, čili tlumivka né v mH, ale v Henry.

K vlastnostem cívek asi toto
https://www.gme.cz/data/attachments/dsh.611-073.1.pdf
Kam spadne indukčnost 1mH cívky přes 80mA se taktně mlčí.
Přitom má povolený dc proud 280mA.
A jak se chovají cívky z úsporek, když jsou objemem poloviční, třetinové ?
Jakou energii odchytne cívka, když už je přesycená pracovním proudem ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17734
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 23:39    Předmět: Citovat

Vážení, už jste moc daleko od X2...
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: po říjen 23 2017, 10:04    Předmět: Citovat

Ve svých předchozích příspěvcích jsem se snažil najít jednoduchou ochranu proti tzv. spínacímu přepětí, které se v NN síti běžně vyskytuje. Toto přepětí, generované při spínacích pochodech běžných spotřebičů, nemá úroveň indukovaného přepětí, vzniklého při nedalekém úderu blesku. Můžeme uvažovat s přepětím od asi 0,5 kV, až někam k úrovni 4 kV, při šířce jednotlivého impulsu kolem 50 us, při strmosti náběžné hrany asi 5 us (mikrosekund). Takový impuls má relativně malou energii, řádově v jednotkách kJ, a proto většinu elektrospotřebičů nepoškodí. Nicméně, hoření oblouku (jiskření) na kontaktech spínače (komutátoru), je přerušované, a proto může docházet i ke vzniku série těchto „jehlových“ pulzů. Vzhledem k jejich šířce, a v nich obsaženým harmonickým kmitočtům, se již můžeme dostávat i do oblasti VF rušení. Proto i relativně malá indukčnost, představuje pro tyto impulsy značnou impedanci a může úspěšně bránit jejich průchodu do chráněného spotřebiče. Na rozdíl od srážecího rezistoru, na ní vznikají nesrovnatelně nižší tepelné ztráty.
Samozřejmě, každé srovnání trochu kulhá. I ta tlumivka ve zdrojové části úsporky, má jistě i jinou funkci, než jen ochranu před spínacím přepětím, z jehož pohledu jsem se na ni díval.
Dalším vhodným opatřením může být předsazení transilu (např. 1,5KE400) před chráněný kondenzátor, ale to již ve vláknu zaznělo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 23 2017, 10:29    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
Můžeme uvažovat s přepětím od asi 0,5 kV, až někam k úrovni 4 kV, při šířce jednotlivého impulsu kolem 50 us, při strmosti náběžné hrany asi 5 us (mikrosekund). Takový impuls má relativně malou energii, řádově v jednotkách kJ, a proto většinu elektrospotřebičů nepoškodí.

Můžeš udělat jednoduchý výpočet, jaký tam teče proud, když má impuls energii 1 kJ ?
Můžeš vypočítat konkrétní indukčnost, která by chránila X2 kondenzátor 100n proti pulzu 4kV 50us ? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 23 2017, 11:33    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Vážení, už jste moc daleko od X2...

Nemyslím, jde o chování zařízení v elektrické síti na výdržné napětí a chování současných X2 kondenzátorů je docela průser Very Happy
Mám tak také jedno zařízení, ale není tam použit X2 kondenzátor, ale 47n MKT 1000V, výrobce Siemens, v serii je 1k WK2 odpor a ac optron, nebo dc optron a antiparalelní dioda.
Na počáteční chybu, že dali dc optron a neosadili diodu se přišlo záhy, ale jinak to funguje už přes 20 let asi na 10k vstupech bez nějaké výrazné poruchovosti.
Teď jsem ale měřil 100n X2 z nějaké staré HP tiskárny a má 100n a byl určitě 10 let na síti. 8x20x18 mm MKT
Z úsporky, která měla asi 5000h, 88nF, 6x18x12 mm MKP
A z televize, kde byl taky asi 10 let pod proudem, 1,5nF Laughing 6x18x12 mm MKP
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33902
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po říjen 23 2017, 11:48    Předmět: Citovat

Pritom MKP sa pouzivaju na pulzne aplikacie, kde sa MKT velmi rychlo znici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 23 2017, 12:10    Předmět: Citovat

Tak jsem zkusil další pokus.
100n X2 6x18x12mm MKT z kopírky, 10 let pod sítí, ale nevím jestli tam nebyl vstupní filtr. Kapacita 104nF.
Jinak se snažím vytáhnout ten kond, co je na přívodu trvale pod sítí.

Staré PC ATX zdroje, to bude dobrý vzorek Smile
Mám tu Sony Trinitron, ta má taky asi 20 let v zásuvce, ještě udělá službu výzkumu, než půjde do sběrného dvora Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17734
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po říjen 23 2017, 16:02    Předmět: Citovat

Sony Trinitron jen 20 let a do SD? Máti mýho kámoše má Soňáka s úhlopříčkou cca 40 cm někdy z 70 tých let co začala barva. Ještě to má vedle obrazovky karusel na VHF a točítko na UHF.
Jede bez poruchy na STB dodnes. Jo to byla tenkrát kvalitka....

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 4 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund