Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký koaxiální kabel pro UHF?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 877
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: so říjen 07 2017, 19:47    Předmět: Jaký koaxiální kabel pro UHF? Citovat

Dobrý den, poradíte mi prosím nějaký kvalitnější kabel k TV anténě, aby odolal povětrnosti?
Měli jsme svody od antén vedené bílými koaxiály, měděný drát + taková jako pěna + hliníková fólie+ pár křížem pocínovaných drátků - jeden vydržel asi 7 let, druhý byl po skoro té samé době už rozpadlý že po dešti sloužil jako hadice ve které prolínala voda až ke konektoru STB který byl metr a půl nad podlahou, ačkoli vstup kabelu do domu byl v úrovni podlahy! Prosáklá voda způsobila silnou korozi v konektorech tak jsem to musel násilím vykroutit kleštěmi.

No zatím jsem to nahradil novým ale chci něco kvalitního, ne takové "optimalizované" srajdy.

Kdysi dávno jsme měli ještě k ČB TV na II. program k velkému plzeňskému sítu takový hodně tlustý zelený koax, typ bohužel nevím - průměr asi 10 mm, a to byl materiál! Jádro pramínek měděných drátků, izolace tuhý bílý poloprůsvitný plast, pak masívní opletení křížem měděnými drátky a přes to světle zelený plášť, tento kabel ač volně hozený ze střechy dolu, zčernalý a obrostlý mechem byl i po x-letech na střeše uvnitř stále jako nový, bez jediné prasklinky!!
Bohužel tento zelený jsme už dávno vyhodili, nešel narvat do současných konektorů a do mrňavých F už vůbec ne.

Dá se ještě sehnat takový zelený kvalitní kabel jako se dělal ještě za ČSSR? Nebo měli byste tip na něco podobného? Pokud bude mít velký průměr tak i konektor (jak co je na TV tak i F) do kterého by pasoval.
Díky moc!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: so říjen 07 2017, 19:56    Předmět: Citovat

Nordix (pokud jej ještě seženeš), Cavel, Televés, vše v tzv. "venkovní provedení" s černým PE pláštěm s ochranou proti UV záření!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Charos



Založen: Oct 16, 2009
Příspěvky: 798
Bydliště: u Chrudimě

PříspěvekZaslal: so říjen 07 2017, 20:21    Předmět: Citovat

Nordix už skoro nikde nemají, já nedávno tahal rozvody TV+SAT tímto (také jsem sháněl něco slušnějšího):
http://www.eltasat.cz/satelitni-a-dvb-t-technika/koaxialni-kabel-belden-h-125-cu-6-8mm-celomedeny-cerny-venkovni
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3283

PříspěvekZaslal: so říjen 07 2017, 20:23    Předmět: Citovat

Ja doporucuji TELEVES 2155, ale to uz tu zaznelo Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 877
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: so říjen 07 2017, 21:42    Předmět: Citovat

Díky, ty Televes 2155 a Belden H-125 vypadají zajímavě.
Ten Nordix, který myslíte? Ono jich je několik.

Jo, ten náš co jsme měli, poctivý tlustý zelený, by měl mít podle typového kódu označení VLEOY 75-7,25
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne říjen 08 2017, 0:29    Předmět: Citovat

Ten zelenej plášť přímo na opletení byl taky šmejd. Po čase (cca 8-10 let) se na něm udělaly od UV záření a čoudu z komínů boláky a popraskal jeho plášť.
Pro STA se na venkovní montáž používal jinej, taky zelenej, ale měl pod venkovním pláštěm další poloprůhlednou izolaci a pak teprve stínění. Občas ho vídám stále funkční na starejch barákách po cca 35 i více letech provozu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 08 2017, 1:26    Předmět: Citovat

Jirko, ale tam byl rozdíl v průměru, ne?
Doma jsem tyhle starý koaxy rušil po 20 letech, když jsme zateplovali a dělali střechu.
Koaxy sem poctivě kuchnul, od původních antény byl ten tlustší, vevnitř nádhera.
Poslední namontovaná byla Colorka na (kdysi) OK3, ta už byla tahaná tím novějším, rozdíl byl vidět, Povrch pláště byl sice aj u těch starších popraskaný, ale opletení bylo zelené jen u toho novějšího, s menším průměrem.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 638
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: ne říjen 08 2017, 15:54    Předmět: Citovat

Do maloobchodu se teď dodává tenhle typ venkovního koaxiálního kabelu:
http://www.rajelektro.cz/koaxialni-kabel-cb113uv-100m-s5265-p9323/

Profíci si pak můžou vybrat tady:
https://eshop.antech.cz/trideni-dle-sortimentu/koaxialni-kabely/

Ovšem pozor, e-shop je určen jen pro profesionální partnery a prodávají jen celá balení!

Je ovšem otázka, jakou mají tyto moderní (čti ošizené) kabely životnost, to se samozřejmě nikde neuvádí. Nejlepší zkuženosti mám se starým bratislavským dvouplášťovým kabelem, jak píše Michal22. Problém dnes je dostat ho do současných F a IEC konektorů, protože je přece jen privela tlustý....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 877
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: ne říjen 08 2017, 17:56    Předmět: Citovat

Díky za tipy.
Ale není ten CB113UV zase nějaká hlína? Jak vidím někde napsáno EMOS moc to ve mně důvěru nebudí...
Tyjo ale po delším pátrání zjišťuju že ty původní koaxiály se pořád vyrábí v bratislavském podniku VÚKI Shocked
http://www.vuki.sk
http://www.vuki.sk/sites/default/files/6_vccoyd_sk.pdf
http://www.vuki.sk/sites/default/files/8_vceoy_vleoy_sk.pdf
jenom podle popisu nemají izolaci jádra tuhou ale tu měkkou pěnovou.

Akorát 20 metrů mi asi nepošlou.... Laughing Smile


Naposledy upravil foxrider dne ne říjen 08 2017, 18:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3283

PříspěvekZaslal: ne říjen 08 2017, 18:08    Předmět: Citovat

"20metru", tim jsi mel zacit Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 877
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: ne říjen 08 2017, 18:11    Předmět: Citovat

Cowley: Proč?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne říjen 08 2017, 22:47    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Pro STA se na venkovní montáž používal jinej, taky zelenej, ale měl pod venkovním pláštěm další poloprůhlednou izolaci a pak teprve stínění. Občas ho vídám stále funkční na starejch barákách po cca 35 i více letech provozu.
To byl nejspíš VCCOD 75-5,6 (VFKV 633) Ø9,5mm. Měl jsem ho přes 30 let přímo u komína, vnější plášť se ve venkovním prostředí úplně rozpadl, ale kabel fungoval až do digitalizace bez viditelného zhoršení signálu.
Ve své době nešel nikde koupit, zásobovač ho sehnal až někde na Slovensku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 638
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: ne říjen 08 2017, 23:36    Předmět: Citovat

To foxrider:

Kabel jsem kuchnul a zjistil jsem, že jádro je zcela bezpečně měděné, dielektrikum pěnové, stínění hliníková fólie posílená drátky. Ty drátky sice vypadají jako měděné pocínované, ale to nebudou, protože proč by je kdo cínoval, červenou barvu mědi nevidím ani po oškrábání pod lupou, ale železné taky nebudou, magnet je nepřitahuje. Plášť je černý, jednoduchý, jeho materiál vypadá lepší než u vnitřních koaxů, ale je to jen můj subjektivní dojem.

Lepší se mi jeví ten dříve doporučovaný Belden H125 Cu. Pokud jsi z Prahy-východ, můžeš si těch 20 m koupit třeba tady bez poštovného:
http://www.ceha-kdc.cz/shop?fulltext=koaxi%C3%A1ln%C3%AD

Napadá mě taky, že by šlo koax vložit do UV chráničky Kopoflex, která by jeho životnost určitě zvýšila, jenom si musíš dát pozor, aby sis nezavedl děšťovou vodu pod střechu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne říjen 08 2017, 23:53    Předmět: Citovat

Jednou jsem viděl chránění koaxů u antény že byly prostrčený nějakým černým plastovým potrubím cca 40 mm s na konci navařenejma dvěma kolínkama aby to vytvořilo tvar vycházkový hole a tudíž skrz ní nemohlo po kabelech zatýkat. Roura byla připáskovaná ke stožáru a v střešní kuželový plastový průchodce byla zablemtaná medvědím hov..m. Co to bylo za rouru netuším, ale asi měla UV ochranu, protože tam byla pár let a nebyla od jihu vyšisovaná.

to Achab: Jo ten kabel byl v obchodní síti nesehnatelnej, ale u STA-čkařů vyšmelit šel. U těch šedivejch velkoprůměrovejch STA-čkovejch IEC konektorů (stejný byly i útlumáky) zadělat šel ale do malejch účastnickejch IEC, případně zásuvek ani náhodou.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: po říjen 09 2017, 12:38    Předmět: Citovat

CB113UV od Emosu v žádném případě nepoužívat ve venkovním prostředí s UV zářením! Je to prostě takový typický český odrb!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund