Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Žehlička ETA 3244
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 6:54    Předmět: Žehlička ETA 3244 Citovat

V této žehličce se přepálil už několikrát opravovaný - zkracovaný ´´žhavící odpor´´, který slouží zároveň jako indikace nahřívaní plotny a je v sérii s topným tělesem a termostatem.
http://home.tiscali.cz/servisnidokumentace/eta/2244.htm

Předpokládám, že to asi nepůjde propojit a zapojit doutnavku paralelně k topnému tělesu? Ten žhavící odpor tam asi bude mít i vliv na omezení proudu..

Vím, že se ten žhavící odpor dá ještě koupit. Proč tam tedy nedali doutnavku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 9:21    Předmět: Citovat

Provozním proudem vzniká na odporu úbytek napětí, který stačí pouze pro žárovku (1,5-2,5V), doutnavka tam nebude. Výhodou je přímá indikace činnosti tělesa (topení).
Typy s doutnavkou se vyrábí taky, ale indikují pouze sepnutý stav termostatu (zapojení paralelně k tělesu).

Vyřazením odporu a přepojením na paralelní doutnavku se nic nestane. Ovšem záleží, jestli úpravu umožňuje konstrukce konkrétní žehličky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 9:48    Předmět: Citovat

Ono to je tak, že se ta odporová spirálka rozžhaví do rudého žáru a tím svítí jako kontrolka. Je to divné, ale asi to bude tak. V té žehličce není není nikde žádná patice pro žárovku ani doutnavku, jenom skleněný hranol jako kontrolka a pod tím ta spirálka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 10:21    Předmět: Citovat

V tom případě je na zvážení, jestli odpor shánět, pokusit se ho vyrobit nebo předělat na doutnavku. Tyto odpory jsou většinou všude doprodané, možná má nějaký servis. Nebo přímo ETA, ale s dopravou se to nevyplatí. Nejjednodušší je to zapojit přímo bez odporu a indikaci vynechat.

Žárovka se obvykle dávala do prostoru mezi základnou držadla a svorkovnicí, nebo přímo do dutiny držadla s vyvedenými vodiči. Možná by šla doutnavka nabastlit tam. Cpát ji do původního umístění odporu nejspíš nebude vhodné kvůli možným problémům s malým prostorem a připojením vodičů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 10:41    Předmět: Citovat

Tak jsem tam nabastlil doutnavku a vše jde jak má. Tu spirálku bych ani nescháněl, to už radši opravdu tu indikaci vynechat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 13:10    Předmět: Citovat

Doutnavka je v tomto umístění blízko topného tělesa - aby nebyl problém s nadměrným teplem. Běžná PVC izolace vodičů dlouho nevydrží a v omezeném prostoru může dojít ke zkratu. Pokud má doutnavka pájené spoje, mohly by se i roztavit.
Doutnavka by měla být dostatečně stabilně upevněná a nejlíp chráněná tepelně izolující podložkou, vodiče s tepelně odolnou izolací. Náhrada odporu Cu vodičem taky není ideální, vhodnější je originální materiál na tyto vývody (FeCr?), třeba z vadné žehličky. Propojka na kostru u podobných typů byla většinou z běžného drátu FeZn.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 18:40    Předmět: Citovat

Našel jsem pár těchto "žhavících" odporů a ze zvědavosti jsem je proměřil - nemají ani půl ohmu a průměr drátu je 0,4mm. Ten průměr asi není moc velká náhoda, protože soudruzi v Etě používali 0,4mm kanthal jako topný drát do svářeček fólií, takže asi použili to, co měli po ruce.

Důvod použití byl asi jednoduchý - kus odporového drátu je levnější (a jednodušeji sehnatelenější) než žárovky nebo doutnavky - mohli si ho v Etě jednoduše vyrobit sami.


Náhodou mám toho odporového drátu takovou menší špulku, tak jsem vyzkoušel navinout jeden odpor - 7 závitů na asi 1mm silný trn, to upnout do čokolády a tak to testovat. Zátěž bylo původně 1400W těleso (zapojené na 230V) a bylo to moc - spirála se během chilky rozžhavila skoro do bíla a vypadala, že moc dlouho nevydrží - to byl proud cca 6A. Tyto suché žehličky ale mají tak 1000W (cca 4A). Tak jsem to všechno zapojil přes triakový regulátor a stáhnul trochu proud - při 3A spirála červeně až oranžově žhnula a při 4A už pěkně svítila (asi tak, jak originál), obojí fungovalo delší dobu bez změny svítivosti (moc dlouho jsem to ale nezkoušel, protože se mi začalo přehřívat to 1400W těleso).

Přidávám pár fotek (z telefonu) - jak to +/- vypadalo pří 3A a 4A - reálu to vypadalo trochu jinak, ty barvy asi foťák moc nepobral.



Fotografie0497.jpg
 Komentář:
Při 3A

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie0497.jpg
 Velikost:  27.46 kB
 Staženo:  228 krát


Fotografie0498.jpg
 Komentář:
Při 4A

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie0498.jpg
 Velikost:  51.67 kB
 Staženo:  195 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: pá říjen 06 2017, 10:26    Předmět: Citovat

Po odstranění toho žhavícího odporu to nehřeje jak má. Nějak moc to hřeje. Můžeš mi změřit odpor toho žhavícího odporu v rozžhaveném stavu? Nebo úbytek napětí který na něm je?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá říjen 06 2017, 11:58    Předmět: Citovat

Úbytek napětí by se musel srovnávat při definovaném proudu - v reálu je v sérii odpor tělesa žehličky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá říjen 06 2017, 14:59    Předmět: Citovat

Teď to už do pondělka neudělám, ale předtím jsem zkoušel měřit odpor a vycházel okolo půl ohmu (jak těch původních spirál, tak u té nové), což u kanthalu tak vychází - 0,4 má 11Ω/m, 9cm má 1Ω, tato spirálka měla tak 4-5 cm. Pokud počítám s výkonem žehličky 1000W (jako má klasická Eta 2246), tak mi se vším všudy vychází ubytek napětí na spirálce tak 2V.

Ještě by to chtělo změřit, ale mám to všechno v práci, tak v pondělí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: so říjen 07 2017, 8:25    Předmět: Citovat

Dá se ten kanthal běžně koupit?
Kdybych nesehnal poslal bys mi kus v obálce?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út říjen 10 2017, 21:16    Předmět: Citovat

Takže, proměřil jsem to, co jsme měl v práci a víceméně to odpovídá - při 4A byl úbytek tak 2V, při 5A tak skoro 3V (blbě se to měřilo).

Sehnat by se mohl dát teoreticky všude možně - v nějaké prodejně součástek (metr za cca dvacku), v nějaké prodejně přísloušenství pro "elektrické kuřáky" (materiál na žhavící spirálky - cena může být stejná), teoreticky podnikovou prodejnu Ety a koupit "topný drát" do svářečky folií (na starší typy 0760-0762, mělo by to být to samé a mělo by to stát podobně).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2017, 9:33    Předmět: Citovat

Samotné vyřazení odporu by nemělo mít na teplotu až tak podstatný vliv. Žehlička je pravděpodobně na 220V, zvýšení na 230V už může být na výkonu znatelné. Zvlášť při určitém přepětí, někde je i přes 240V.
Ovšem tyto spotřebiče by měly být provozovatelné v toleranci napětí až ±10%. Dlouhodobé vyšší přetěžování sice moc neprospívá životnosti, ale žehlička se nakonec používá jenom občas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2017, 10:20    Předmět: Citovat

Včera jsem koupil kanthal průměru 0,5mm. Navinuto 7z na průměr asi 1,5mm. Při provozu je na tom úbytek 2,6V a žhne to do ruda. Na výkon to fakt nemůže mít větší vliv. Bez odporu to bere asi 5,6A při 230V. Termostat normálně spíná. Ani nejde nějak nastavovat, takže bude taky OK. Asi se bude muset žehlit při nižší teplotě...

Ten odpor nahradím doutnavkou. Myslím, že ta spirálka nemůže mít v rozžaveném stavu velkou životnost... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2017, 10:29    Předmět: Citovat

Vyšší výkon nemá na nastavení teploty vliv - termostat jenom dřív vypne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund