Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Led pásky - pájet - nepájet?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jirik31



Založen: Oct 03, 2017
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 10:57    Předmět: Led pásky - pájet - nepájet? Citovat

Ahojte, mám jednoduchý dotaz - pájet nebo nepájet led pásky k sobě? Řeším led pásek za tv a v návodu je napsáno toto :
WARNING: It is not recommended to use more than around 100 LEDs, you will run into power issue, cause the connectors are at their limit. In this case solder the corners! Everything other keeps the same.
V návodu se spojují 4 kusy led pásku k sobě pomocí svorek které se nepájí. tzn jsou jen secvaklé. A doporučují tam použít maximálně 100 ledek takto spojených, jinak prý je potřeba ty spoje spájet. Pájení RGB pásku není moje silná stránka, když jsem to dělal posledně tak to nedopadlo moc dobře Smile - nemám nato moc dobrou pájku a ty spoje jsou zatraceně blízko u sebe.
Jaký je prosím problém kdybych ty pásky pouze spojil těmi zacvakávacími spojkami a použiju tam celkem 130 ledek?
Pásek je APA102 RGB adresovatelný 30 led na metr, 7,2 wat na metr. Zdroj 5V 10A

P.S. pod kuch linkou mám sai 5 metrů led pásku a ledek je tam 300 celkem vysoce svítivých a mám to povětšinou taky spojené jen zacvakávacíma, ale je to jen jednobarevný pásek takže tam je to z části spájené, ptže je tam víc místa nato prostě. Ale v těch nespájených spojích se to ani moc nehřeje atd. Tak nevím...už to tak mám 5 let a no problem. Nikde nemůžu najít proč pájet / nepájet ty ledky.

Díky za názory Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 13:49    Předmět: Citovat

Protože pájenej spoj má menší přechodovej odpor, průtokem proudu se míň hřeje a je na něm menší úbytek výkonu, kterej ho zbytečně ohřejvá, místo aby svítil v LEDkách - ve srovnání s nějakým namačkávacím dotekem.

Já osobně bych navíc u všech LED-stripů delších jak 1m dával paralelně k nim nataženej 0,5mm "ranžír" = zvonkovej kroucenej dvojdrát, kterej bych co půl metru kousek oholil a při dodržení polarity připájel k těm slaboučkejm fóliovejm vodičům pásku. S úbytkem napětí bych se zaručeně dostal na mnohem nižší hodnotu, než s jakou navrhujou svoje výtvory "LEDkový indžinýři" - který se pak diví jak Divizna tomu, že 10m dlouhej pásek napájenej na jednom konci mají "flekatej" =po zapnutí jim od napájenýho konce postupně slábne jas, jak na slaboučký Cu fólii pásku narůstá úbytek napětí... Průběžně položenej paralelní a hlavně průřezově mnohem silnější zvonkovej dvoudrát zajistí neměnnej jas pásku bez velkejch odchylek nezávisle na vzdálenosti od napájecího bodu.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5133
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 14:02    Předmět: Citovat

Tak a ještě napájet z obou konců, to se muselo koneckonců dělat i se šantánovými 12V žárovičkami, když byly po plyšáku v módě Laughing
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Richard



Založen: Sep 27, 2017
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 14:09    Předmět: Citovat

Já všem vždy doporučuji pájet, pájet, pájet. Zabýváme se prodejem LED a ty konektůrky jsme úplně vyřadili z naší nabídky. Je to přesně jak píše EKKAR. Pro usnadnění práce našich zákazníků jsme to vyřešili tak, že 95% našich LED pásků má na dělitelných spojích rovnou nanesený cín. Práce je pak mnohem snazší. Pokud použijete správný postup pájení a kalafunu, tak tenký kabel nádherně přilne a cín pokryje pouze pájený bod a nerozlije se na další pájecí body.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 16:17    Předmět: Citovat

workhard napsal(a):
Tak a ještě napájet z obou konců, to se muselo koneckonců dělat i se šantánovými 12V žárovičkami, když byly po plyšáku v módě Laughing
Když máš položenej paralelní ranžír, máš napájení v podstatě celoplošný - a obzvlášť u LED-stripů schovanejch do profilů s difuzérem ten 2x0,5mm ranžír schováš naprosto luxusně dovnitř - a můžeš tak mít s naprostým klidem i 20-25m pásku napájenýho z jednoho místa ... A co jsem zatím zaznamenal, tak soudruzi návrháři často opomíjejí možnost napájet pásek "zprostředka" = místo jednolitýho třeba 3-4m dlouhýho pásu s napájecím zdrojem na jednom konci a s vejš popsanýma problémama způsobenýma úbytkem napětí směrem ke vzdálenýmu konci nikoho z nich nenapadne učunit naprosto rovnocenný osvětlení pomocí dvou POLOVIČNÍCH pásků - napájenejch z místa někde poblíž středu navrhovaný dýlky. Jistě, ne vždycky to tak je možný učunit, ale případů kdy to jde a bylo by to mnohem výhodnější jsem viděl desítky - a přesto to bylo "vyřešeno" jedním páskem napájením "jednostranně" ... a samozřejmě s problematickým poklesem jasu od úbytku napětí na dlouhejch tenkejch vodičích ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 18:26    Předmět: Citovat

Nejdelší jsem zatím lepil asi 6m, asi jen 5W/m a přišlo mi skoro automatický, napájet to při takové délce z obou stran, dvěma připoloženými smaltovanými dráty 0,8. Je přeci jasný, že i při nejlepší vůli/rozumné ceně nemohou mít průběžné fólie v pásku bůhvíjaký průřez. U jednobarevných ještě, ale u RGB už jde o samotné milimetry, vícevrstva a prokovy se tam, pokud vím, nepoužívají. To by asi stálo jiný peníze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 18:42    Předmět: Citovat

Jenže Leošu, na tomhle se krásně ukazuje, jak přemejšlí elektrikář a jak hovada honosící se titulem "indžinýr", případně " Pan Indžinýr Archytekt". Je zajímá, jak to vypadá vizuálně - ale na to, jak to jima "vyprojektovaný" osvětlení je nebo není funkční, na to už serou jak na placák ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund