Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Úprava T814A
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 17:56    Předmět: Citovat

Elektrosvite, možná ano, v prvních sériích.
Někde mám i změnové listy vydávané Teslou, kde je uvedeno i sériové číslo, od kterého se mění osazení. Semtam, v některých kusech 813A ještě GC byly, ale opravdu málo. I v Bratislavě měli ti pastevci dost rozumu na to, aby se problémových bambusáků zbavili.
3603A se vyráběl téměř souběžně s 813A a ještě i po náběhu "senzorové" 814A, se senzory byly na začátku potíže, ale ne tolik jako s laděním předvoleb - to byla hotová katastrofa. Někdy nepomohla ani výměna těch ladicích víceotáčkových potvor za nové - už i nové byly na hovno, muselo se do nich něco čisticího vpravit a stejně i tak to po půlroce začalo zlobit zas. ty dvojdráhy prostě stály za prd už z výroby.
Velmi matně si pamatuju, že kolegové do některých kusů adaptovali ladicí potenciometry z TV předvoleb a myslím, že maďarských či jugoslávských.
Už je to dávno a některé drobnosti člověk prostě zapomene.
V paměti uvíznou jen špeky, které dotyčného nějakým způsobem potrápily.
Třeba zrovna mizerné KY130/80 v předpětí konců nejmíň prvních sérií 814A. Měnilo se jim náhodně Uak až tolik, že to i přes tavné jištění odstřelilo některý konec i s budiči. Dělaly to některé ještě v záruce a vedle toho spousta jiných běžela bez problémů.
Špek byl v tom, že se změny Uak u těchto diod děly naprosto náhodně, někdy to drželo i několik dní, pak bác a zase několik desítek hodin pokoj. Navíc u jiných, předchozích modelů se nic podobného nikdy nedělo.
Staticky, krátkodobě se na nich nedala naměřit žádná anomálie ani při malém, ani jmenovitém proudu. Koneckonců "obyčejnou" diodu by normální servisák podezíral až jako poslední možnost, měnily se pertinaxové trimry a proměřovaly odpory v předpětí, bezvýsledně.
Přišel na to kolega tím způsobem, že se nasral a vyletoval všech osm diod prostě do prdele, nahradil je jugoslávskými Iskrami 1N4001 - a byl pokoj. Přijímač byl myslím celé dva týdny zapnutý na dílně a nic.
Potom se při delším měření-pozorování čtveřic vyletovaných diod přišlo na to, že jedna či dvě z každé čtveřice zcela náhodně a v různých mezích mění Uak od 0,6V až třeba po 1,5V, přitom ale usměrňovací schopnost zůstala zachovaná a nikdy to neudělalo při větším proudu.
Myslím, že později se o zrovna této řadě diod a jejich chování psalo i v AR a ještě později někdo psal o tom, že na vině bylo nedodržení technologické kázně u přípravy pouzdřicí hmoty - dělaly to totiž i některé série KY132, co zase způsobily bolení hlavy Jandovi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pivo0



Založen: Sep 24, 2017
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 18:03    Předmět: Citovat

Aha, mě se také rozlaďují předvolby u T814 a nefunguje horní indikátor vyladění.jaký odpor bych na té cívečce měl naměřit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 18:40    Předmět: Citovat

Pivo0, nikdo ale netvrdí, že konec, resp. celá nf část 814A mají špatný zvuk, tos mě možná blbě pochopil. Naopak - na tu dobu měla nf část těchto přijímačů celkem nadstandardně dobrý zvuk a nadstandardně dobře vyřešený třeba loudness i přebuditelnosti vstupů, což ostatně potvrdilo i kvalifikované měření při testech v AR.
Věřím i tomu, že nf část 814A v kombinaci s těmito dvoupásmovkami může hrát velice příjemně. Trochu problém je jejich nešťastná impedance - pokud by byly osmiohmové, byla by situace se šumem mírně ve prospěch 8R beden.
Nic to ale nemění na faktu, že příčinou klidového šumu, při staženém regulátoru hlasitosti je nf část sama, resp. osazení tranzistory s vyšším šumovým číslem, než je předepsáno v TP. Osazení tranzistory se v průběhu výroby i měnilo, minimálně v jedné sérii se objevily polské BC413, ale nepamatuju se věrohodně, že by byly u tohoto osazení nutné nějaké další zásahy. Problém byl tam, kde byly naše KC a pak i ty rumunské BC412, občas bylo nutné měnit za KC149 i dotyčné T901-902, proto jsem o nich psal.
2N5551 není nízkošumový tranzistor, je to spíš "vysokonapěťový", obecný zesilovač a spínač malých proudů, nemá definováno šumové číslo.
Jako nízkošumový jsem jej nikdy nezkoušel použít, ale v diferenčních zesilovačích konců s nimi nebyly po stránce šumu žádné potíže.
To proto, že tam pracují ve stupni, kde se zpracovává signál o úrovni zpravidla kolem jednoho voltu, při celkem malém zisku na stupeň, takže např. koncové zesilovače s nimi mají při správném zapojení zemí lineární odstup běžně okolo -95dB.
Ale na zesilovacích stupních s větším ziskem, napájením do cca 30V a s úrovněmi okolo 100mV bych se asi bál je použít, ostatně k tomu není ani rozumný důvod - jsou na tento účel totiž mnohem vhodnější tranzistory. Třeba zrovna jmenované BC550B-BC550C, pokud možno Philips /se stříbrným čelem/. Ale vhodných typů bylo už uvedeno víc.
2N5401/2N5551 se většinou používají tam, kde je zapotřebí větší napěťová rezerva Uceo /mají totiž 160V/ a současně tam jde o vyšší úrovně nf signálu.

Pokud bys měl zájem, mohl bych Ti na zkoušku poslat třeba šestici KC239F, vyzkoušených v přípravku, co mám na "měření" šumu - ono jde spíš o testovací/porovnávací přípravek s "etalonem" pro porovnání/vyřazení kusů s vysloveně nadměrným šumem při Ic od 100 do 200uA.

Bylo by vhodné postupovat odzadu - KC148 na stupních T901/902 zcela určitě nebyly nijak vybírány a začal bych s nimi, pokud konce slyšitelně šumí oba dva a hlavně i v krajních polohách potenciometru balance.
V jedné či druhé poloze potu balance jsou totiž vstupy koncových stupňů "zkratovány" - uzemněny vazebním kondem a jeho impedancí, takže šum by měl výrazně poklesnout. Pokud se tak neděje, jde evidentně o velký vlastní šum stupňů T901/902.
Pokud se pamatuju, tak nějakým způsobem byly ve výrobě vybírány jenom tuzemské tranzistory KC149 do sledovačů, korekcí a do 1. stupňů předzesilovačů mgd. přenosky. Měly na sobě kromě svého, bílého pruhu ještě jednu větší tečku, či druhý pásek oranžovou barvou. Možná tam takové máš také.
Jednu 814A mám ve vlastnictví také, ale já ji přeosazenou tranzistory Siemens už dostal. Nebyl tedy žádný důvod v ní něco měnit /kromě žárovek senzorů, stupnice a podobných blbostí/, ona prostě s bednami ARS948 nešumí.

EDIT: cívky budíků se bohužel často a neopravitelně přerušovaly - uhníval supertenký drát na otočné cívce. Měnil jsem jich opravdu hodně.
Pokud indikátor opatrně odpojíš a změříš ohmmetrem dig. multimetru, měl by ukázat něco okolo 1,5kOhmu /papírově má mít ten typ citlivost 40uA/. Ukáže-li nekonečno, nebo nějaké vandrující megaohmy, pak je neopravitelně přerušený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pivo0



Založen: Sep 24, 2017
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 18:55    Předmět: Citovat

S korekcema není asi problém, vidím to spíš na ten konec.Ještě dodám, že jeden kanál šumí nepatrně víc, ale nemá to nic společného s balancí.Ještě mě napadají další otázky ohledně poruch na tom rádiu. Tak např. nefunguje indikátor vyladění, ten horní.Indikátor bude asi v čudu, protože do něj něco leze, ale kdo ví. A zajímalo by mě, jak velká katastrofa je jeho udávané zkreslení 1%.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 18:55    Předmět: Citovat

Rozlaďující se a problematicky laditelné předvolby - vysloveně mizerné potenciometry předvoleb, se kterými téměř nelze nic dělat. Můžeš zkusit je prostříknout třeba něčím, určeným pro potenciometry, jako je Kontakt 60 apod., nebo příp. původním Kontoxem 5, jestli ho doma najdeš, ale je to pouze nakrátko - po nějakém půlroce až roce to začne vysírat znovu. Jestli si troufneš na adaptaci na jiné víceotáčkové potenciometry nevím, ale není to snadné, neboť ten sráč opravdu není - hlavně mechanicky - snadno nahraditelný.
Můžu se poptat bývalých kolegů, jestli si nepamatují ten typ potenciometrů z TV předvoleb, který tam nějakým způsobem šel napasovat.

EDIT: Zkreslení 1% je alibistickou horní hranicí výrobce a to při plném jmenovitém výkonu 15W/8ohm, aby byl výrobce "krytý" i v případě lajdácky nastavených klidových proudů, symetrické limitace, při použití vysoce mimotolerančních polovodičů apod.
Pokud jsou nastavené klidové proudy koncovými tranzistory alespoň 25mA /R921,922/ a pokud je při plném buzení do zátěží 2x8R nastavena správně symetrická limitace obou půlvln /R917,918/, nemělo by zkreslení celého nf kanálu a při plném jmenovitém výkonu přesáhnout hodnotu cca 0,3%.
Bez škopku, pouze s multimetrem Ti velmi vřele doporučuju se na trimry v koncových stupních POUZE DÍVAT.


Naposledy upravil sinclair dne po září 25 2017, 19:07, celkově upraveno 4 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pivo0



Založen: Sep 24, 2017
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 19:00    Předmět: Citovat

Rozladěné je to jen tehdy, když to vypnu a nechám vychladnout, potom to drží skoro trvale.Napadá mě nějaký elyt v obvodu MAA550
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 19:08    Předmět: Citovat

Pokud drží manuální ladění, nemá s tím MAA550 ani nic kolem něj společného. Uvažuj - zdroj ladicího napětí je jen jeden, společný. Sice to jde přes houf vymezovacích trimrů, ale AFC by to mělo i při mírném kolísání UL udržet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pivo0



Založen: Sep 24, 2017
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 19:09    Předmět: Citovat

původně ty trimry byly skoro uprostřed své dráhy, jenže zesilovač jsem opravoval a musel jsem vyměnit KD606 za nové párované a i budiče a abych naměřil na odporech 0,5R 10mV což se rovná klidovému proudu 20mA, musel jsem ho natočit o dost směrem ke středu desky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 19:11    Předmět: Citovat

Sorry, dneska píšu jak obrazek_cenzura, proto tolik editací..
Co jsi dal na místa budicích tranzistorů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pivo0



Založen: Sep 24, 2017
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 19:13    Předmět: Citovat

Manuální ladění drží ale občas taky vypadne a museim znovu točit kolečkem, dokud se nerozsvítí stereo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pivo0



Založen: Sep 24, 2017
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 19:14    Předmět: Citovat

Ty, co tam maj být dvojici bc211 a bc313
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 19:23    Předmět: Citovat

Nekecej! Kde se dneska dá koupit regulérně spárovaná dvojice BC211/BC313? Povídej, hned si je objednám!
Vandrování UL může být způsobený některým z vymezovacích pertinaxových trimrů - hnijou. Zkus dlouhodoběji sledovat napětí přímo na MAA550. Pokud se nehýbe, bude to některý z trimrů.
Všecky hovňáky i v blokování napájení jsi nahradil TC205-206?
Sám potenciometr ručního ladění jako vadný nepamatuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pivo0



Založen: Sep 24, 2017
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: út září 26 2017, 13:43    Předmět: Citovat

Spletl jsem trochu větu, má znít trošku jinak, aby to nevyznělo, že jsou párované i BC211/313, ty totiž jsou párované pouze na hFE Very Happy Párované jsou pouze KD606 a ty jsem koupil u Denkla.Někde jsem se dočetl, že u budičů to není zas takový problém.Zatím ten stroj jede bez problémů a i když jsem to před pár týdny pálil celkem nahlas.Blokovací hovňáky jsem zatím ještě neměnil, ale vypadá to opravdu na ty potenciometry, protože mám pocit, že při manuálním ladění to vypadlo jen tehdy, když sem měl špatný kontakt na anténě.Předvolby padají často.
Chystám se tedy koupit místo šumících KC148 BC550C nebo spíš BC550B?Jestli se tím problém moc nevyřeší, tak pak už teda nevímVery Happy
Ještě se chci zeptat, zda se dá něco dělat s hučícím trafem, něčím ho podložit a pod.Polejvat ho něčím se mi nechce a utažené je dostatečně. Vrčí hlavně, když nasadím dřevěné víko (logické) Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: út září 26 2017, 16:56    Předmět: Citovat

Kontrolní otázka Very Happy : Ty rezistory R909,910 jsi dal zpět na 1kOhm ? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pivo0



Založen: Sep 24, 2017
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: út září 26 2017, 17:53    Předmět: Citovat

Ještě ne, nemužu se rozhodnout, protože takhle to hraje o dost líp Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund