Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Úprava T814A
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 17:50    Předmět: Citovat

Nevidíš, jak blbě topologicky je deska konců navržená, to je celé.
Já bych si při svých vlastních zkušenostech vůbec nedovolil do smyčky zv rýpat, protože už dlouho vím, k čemu to při podobných deskách vede.
Dovolit si to mohou nezodpovědný, pouze teoreticky vybavený lidi, co vidí pouze schéma a jednají podle toho, co je naučili ve škole, popř. podle toho, co vyčetli v teoretických knížkách.
Neučili Tě, že je třeba řešit nejprve příčinu a nevytloukat klín klínem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pivo0



Založen: Sep 24, 2017
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 17:52    Předmět: Citovat

Takže rozervu tim koncák nebo se nemám bát? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 17:52    Předmět: Citovat

Nejsi za vola, akorát v tomto konkrétním případě prostě nemáš pravdu a doporučuješ dost riskantní zákrok. On nemá možnost přesně zkontrolovat stabilitu osciloskopem a obdélníkem, víš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 17:57    Předmět: Citovat

pivoO, pokud nemáš možnost zkontrolovat stabilitu konců po úpravě, neriskoval bych to. Při větším vybuzení mohou konce zakmitávat a odstřelí Ti výškáče.
Jak jsem napsal, je třeba nejprv řešit příčinu /tj. zdroj šumu/ a až potom, není-li jiné cesty, řešit následek, resp. úrovňové poměry v PZ a v koncích.
Vyhoď ty odpory do řiti a řeš nejprve výměnu šumících tranzistorů.
Až bude možnost kontrolovat stabilitu skopem, tak se lze pustit do mírných úprav v koncích.
Píšu záměrně "mírných", nikoli zásadních.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 17:59    Předmět: Citovat

sinclair: Řeknu ti to asi takhle: nejenom ty jsi praktik. Zesilovačů od flašek přes tranzistory po IO jsem postavil hezkou řádku...

Rozhodně se nemíním hádat nebo si s kýmkoli něco vyčítat. Tazatel napsal dotaz, já jsem mu řekl bezbolestné vyzkoušení i s poukazem, že se třeba někdo ozve a poradí...

Toť vše... Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pivo0



Založen: Sep 24, 2017
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 18:00    Předmět: Citovat

už sem také od dvou lidí slyšel, že výměna těch KCček nemá skoro žádný efekt, takže já už nevím čemu mám věřit Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 18:03    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
pivoO, pokud nemáš možnost zkontrolovat stabilitu konců po úpravě, neriskoval bych to. Při větším vybuzení mohou konce zakmitávat a odstřelí Ti výškáče......................

Pal to do plných, když ti ty výškáče odejdou, mám je v garáži a pošlu ti je... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pivo0



Založen: Sep 24, 2017
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 18:07    Předmět: Citovat

OK. Alespoň, že na ty výškáče mám záruku Very Happy
Jak jsem už psal, nikdy s tim nebudu dělat diskotéku. Potenciometr ještě nebyl ani v 1/4
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 18:28    Předmět: Citovat

Já nijak netvrdím, že bych tu snad byl jediný praktik. Bohužel jsem ale měl tu možnost se s těmito aparáty potkávat a opravovat je kontinuálně déle, než deset let. Za takovou dobu se na konkrétních kusech těchto aparátů naučíte mnohem víc, než když budete postupovat jen teoreticky podle schématu. Ono se stačí jen podívat na fyzické provedení - koncáky, připojené dlouhými, tenkými dráty, blokované jen jedním 10n přímo na desce a už nikde jinde, dokonce i Boucherot je navržený na kompenzaci zátěže 8R. Dokonce i přívody od zdroje a od pojistek konců, včetně zemí jsou tam tenké až běda.
Není vůbec důležité, kam až byl vytočen potenciometr hlasitosti. Může se stát, že je tam vmontovaný budicí pár s hodně rozdílnými betami, totéž u konců a náchylnost k zákmitům je na stole. K tomu přidejme poměrně nízké klidové proudy a z toho plynoucí činnost v nelineární oblasti i vlivem nepřesného párování - třeba, po tolika letech od výroby lze očekávat úplně cokoliv.
Totéž u kompenzačních kapacit, třeba zrovna těch 100p v rozkmitu nemusí být úplně ok nebo mizerný M1 hovňák v Boucherotu a neštěstí je na světě.
Ale tak jestli má pivo0 zajištěny od JiriToma nový pár výškáčů, tak směle do experimentů se 4R zátěží a změněnou zv.
Možná bude potřeba jen jeden - konce jsou asymetrické i topologií desky a délkami drátů, v obou koncích nemusí být v řiti oba hovňáky ani v Boucherotu, ani v blokování napájení konce na desce, rozpárované budiče a konce mohou být jen v jednom koncovém stupni, může tedy zakmitávat klidně jen jeden. Tak neověřeným experimentům zdar!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pivo0



Založen: Sep 24, 2017
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 18:36    Předmět: Citovat

Hovňáky jsem nahradil TC205.Při kmitání by to asi všechno dost hřálo si myslím , takže snad budu mít štěstí a nic neodpálím. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 18:42    Předmět: Citovat

Hřát to vůbec nemusí, to je další nebezpečná a teoretiky šířená pověra. Hřát to bude až při opravdu masivním kmitání na úrovni skoro plného výstupního rozkmitu - a jako první začne při masivním kmitání hořet, popř. silně topit odpor v Boucherotu.
Při kmitání v konstantní úrovni několika málo voltů nic hřát ani hořet nebude, pokud to bude naneštěstí kmitat třebas někde okolo 30-50kHz. Při těchto frekvencích ještě nebude proud Boucherotem tak velký, aby začal hořet. Úroveň kmitání se ale bude měnit s vybuzením a je hodně těžko odhadovat předem, kterým směrem. Někdy může kmitání s vybuzením zaniknout, někdy se naopak rozšíří až při vybuzení blízkém plnému - až se masivněji uplatní odpor + indukčnost těch tenkých drátů, kterými je to celé propojeno.
Tohle mám už hodně bohatě "nacvičeno" třeba z AZS215, což je poměrně podobná prasečina, jen vyrobená Vráblemi. Okořeněná ještě přechoďáky na řadových konektorech a činností proudového jištění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 18:53    Předmět: Citovat

Mimochodem - zkoušel jsi k přijímači připojit jiný pár soustav, třeba osmiohmových, klidně i s typově shodnou řadou reproduktorů?
Pamatuju se, že nejmenší potíže s registrací šumu /při současně dobrém přenosu výšek/ měli majitelé osmiohmových třípásmovek také z Bratislavy, 1PF067xx, osazené ARN738, ARO687 a ARV168. Majitelé těchto beden si na klidový šum u 813-814A téměř nikdy nestěžovali.
Teď jsem si na to tak mimochodem vzpomněl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 19:49    Předmět: Citovat

Existuje ještě jedna "prasečina", která by mu mohla pomoct a nemusel by vrtat do zesilovače. Psal, že regulátor hlasitosti nevytáčí ani do 1/4. Já to sice nechápu, stačí hezčí písnička a "už to jede", ale kdyby do přívodu k reproduktorům vrazil po odporu tak ± 10Ω, mohlo by mu to docela pomoct.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 20:16    Předmět: Citovat

A co tak kusem plastelíny vytunit výškáče? Confused
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5162
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 20:25    Předmět: Citovat

Laughing Laughing Laughing Mám z tebe bolení hlavy To není na Tebe, Tome Wink . Ze by novej tampónek?
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund