Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla B116 brum a roztřesená nahrávka.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: ne říjen 01 2017, 16:39    Předmět: Citovat

Na to nemám vybavení, ale pokud je to v obou kanálech tak to nebude záznamový zesilovač (dvě samostatné desky) typuji to na oscilátor. Ale kolega říkal že mu doma leží B113 a tam je elektronika stejná tak budu zkoušet měnit desku za desku. Ale stejně se chystám to překondit celé jsou tam polské iskra a Tesla zelenina a za ty roky už asi nebudou top.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne říjen 01 2017, 17:15    Předmět: Citovat

Bez vybavení je to těžké. Jestli máš ale možnost přehodit funkční moduly, zkus to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne říjen 01 2017, 17:29    Předmět: Citovat

Jestli můžu doporučit, tak jako "malé" radiální elyty tam nedávej nic horšího, než je Nippon SMG.
Jsou u Ecomu doslova za pakatel, mají naprosto minimální svody /v nf technice docela důležité/ a vydrží. Blbě se shání hodnota 10u/63V 5x11 a 4u7/100V 5x11, ale mám jich zásobu přes dvě stovky od typu, kdyby bylo třeba. Ostatně na tech modulech i na základovce je tolik místa, že tam vejdou v pohodě i průměry 6,3 a 8mm, někde i větší.
Výborné axiální Nichicony, v rozměrech bývalých růžových TE981-TE986 má TME.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne říjen 01 2017, 17:32    Předmět: Citovat

Pokud to pouze nenahrává či blbě, ale spolehlivě maže, tak to oscilátorem není...
Bylo by dobré upřesnit pojem "roztřesená" nahrávka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: po říjen 02 2017, 17:19    Předmět: Citovat

Zrovna včera se mi poštěstilo a kolega mi donesl nefunkční B113. Po seřízení brzd a páskové dráhy už hraje. Sice je vadný jeden koncák ale to mi nevadí. Je zajímavé že brum je na obou úplně stejný. A další věc co jsem zjistil že už tam proběhla úprava oscilátoru. Vytáhl jsem ho ven a vyměnil elity 4,7uF a místo 0,5uF jsem dal 1uf. Je zajímavé že původní nebyly o moc horší než nové (bral jsem něco z Hadexu) Zítra budu zkoušet. taky mě překvapilo že na B116 mi hodně hrčí motor i po promazání a v B113 není slyšet. Tak je taky přehodím. To kmitání je těžko popsatelné bez osciloskopu. Ale prostě zvuk by měl být hladký ale po nahrání je takový kostrbatý možná tak na 50hz ale to jen odhaduji.


osc.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  osc.jpg
 Velikost:  133.73 kB
 Staženo:  46 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po říjen 02 2017, 17:23    Předmět: Citovat

Těch úprav na řadě 113-116 proběhla hromada. Máš všecky přeloučské "Technické informace"? V nich je většina, ale některé "drobnosti" ani nehlásili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: po říjen 02 2017, 17:27    Předmět: Citovat

Jen co jsem našel na netu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po říjen 02 2017, 17:33    Předmět: Citovat

Nemyslíš "brumem" to, že máš na zesilovači ohulený hloubky, nebo citlivější basový repráky?
Já si opravdu nevzpomínám a ani jsme to kromě B73 nikdy neřešili, že by si u této řady někdo stěžoval na brum 50Hz /pokud tam nebyla zásadní závada, samozřejmě/.
Jestli to brumí i při play, tedy zadeklované snímací hlavě a nechybí tam ten násuvný, stínicí plechový kryt vývodů hlavy, tak 50Hz se tam v podstatě už nemá už jak dostat. Blbá filtrace má vždycky 100Hz.

Napadla mě ještě jedna drobnost, kterou ale nemám úplně ověřenou.
Všechna síťová trafa i motory jsou navrhované ještě na 220V. Jak dobře známe naše výrobce traf /hlavně Dubnicu/, tak se skoro bez ohledu na oteplení vždy snažili o maximální úspory mědi.
Tím chci říct hlavně to, že trafa od nich byla skoro vždycky na hranici sycení pro dané plechy.
Nemáš v síti třeba 235-240V a bručí to prostě proto, že je už přes čáru přesycené jádro síťáku a proto výrazně víc "svítí" do svého okolí?

A ještě jedna věc: Posloucháš to na dražší, kvalitnější sluchátka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 8:44    Předmět: Citovat

Brum je slyšet jakpřes sluchátka (Koss Porta Pro) tak ho slyším i přes receiver Sony. Ale s tím bych se i smířil. Brum je slyšet když magnetofon stojí (třeba přehazuji cívky) ale i v pauzách mezi skladbami ale to až při vyšší hlasitosti.
Teď jsem měřil napětí v síti a naměřil jsem 237V což je tedy dost (přestěhoval jsem se nedávno).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 11:36    Předmět: Citovat

Máš po ruce kus nějakého většího trafoplechu? Myslím třeba I-E příložky z velkého trafa ze spálené svářečky, E-I plechy z jádra EI64 apod. Musí to být bezpodmínečně trafoplech, ne nic obyč Fe, třeba sebesilnější.
Máš něco takového?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 11:56    Předmět: Citovat

Mne zase napadá, jestli ten magnetofon nemáš někde poblíž něčeho s trafem nebo tlumivkou, z čeho by se ten brum mohl indukovat do toho magneťáku. (např. lapmička, oddělovací trafo...)

Další věc, nemáš ho spojený s něčím, je připojeno buď zástrčkou s ochranným kolíkem, či něco, co má mezi primárem a sekundárem "Y" kondenzátor? (Typicky napájecí zdroje k ntb apod.).

V neposlední řadě mě napadá, zda-li máš před snímací hlavou kovovou "záklopku", která hlavu "přivře" při přehrávání? Typicky když ta u B11x schází, indukuje se do ní brum z magnetického pole motoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 12:20    Předmět: Citovat

Už jsem to psal - první předpoklad jsou dobře přiléhající "dvířka" a taky ten plechový stínicí kryt na vývodech hlavy. Doufám, že to tam všecko má.
Pokud jo, tak zkusit odstínit trafo/motor, popř. zkusit kompenzační tlumivky, jako byly v Sonetu a v prvních B43.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 12:29    Předmět: Citovat

Plech nemám, oba magnetofony mají přívodní šňůru jen dvoulinku bez zemnícího vodiče. Vím že mi zdroj od NB ruší staré lampové rádia ale to je jiná frekvence to není 50hz. Oddělovací trafo nemám ale mám od tesly ten síťový filtr v hliníkové krabičce tak to můžu zkusit zapojit přes to.
Oba magnetofony mají záklopku hlavy (116 pružnou 113 pevnou).
jinak rušení je v paneláku spousty.

Magnetofon jsem zkoušel hrát jen tak bez ničeho přes sluchátka asi ve dvě ráno. Vše bylo vypnuté, TV,STB router, NB prostě vše jen lednice jela. Ale pokud by bylo něco v síti bruměly by i jiné zařízení. Je pravda že v bytě kde jsem se nastěhoval přede mnou měnily rozvod z hliníku za měď, ale krom toho že nenatáhly světlo ani vypínač do ložnice tak se jeví vše v pořádku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 12:41    Předmět: Citovat

Ty magnetofony dosahovaly odstupu okolo -55 až -59dB přes pásek a celé nf pásmo. Je jasné, že při přímém poslechu na sluchátka a pauzách tam zbytek brumu nějak slyšet bude.
Zrovna Porty jdou hodně zespoda /mám podobná sluchátka GT5, která mají myslím i stejné měniče/ a tak jakýkoliv nedostatek ještě zdůrazní.
Právě ty GT5 používám při "vychytávání much" co se odstupů týče, většinou přímo připojené na výstupy zesilovačů, kdy ta sluchátka naprosto nemilosrdně vystrčí všecko, co tam nepatří...
Jestli to nebude tím, že máš prostě na ty stroje příliš vysoké nároky, zvyklý na to, že v CD či mp3 záznamu zpravidla není ani stopa brumu.
Tady je to ale daný principem /magnetický záznam/ a je to něco za něco - buď rovný průběh už od 30Hz a maličko horší odstup brumu, anebo korekce "zaseknutý" na 50Hz a z toho vyplývající lepší odstup. Tady byla obecná snaha o co nejširší kmitočtový rozsah, ale krásné ideje konstruktéra vždy zčásti zhatí buď rozptyl traf a síťových motorů, nebo šum tranzistorů.
Limity mag. záznamu jsou co do odstupu mnohem výš, jenže za použití spec. konstrukcí a opatření. Tohle je běžný komerční stroj, třebaže vyšší třídy.
I ten blbý maďarský Mechlabor STM610 má na 19cm/s zcela jiné odstupy, než komerční stroje. Jenže má oddělené, stíněné zdroje, prostorově umístěné a izolovaně upevněné v rámu nejmíň půl metru od hlav a spoustu dalších opatření.
Subjektivně - když připojím sluchátka na tvrdé výstupy +6dBu snímacích zesilovačů, tak tam není ani stopa brumu při žádné funkci, jen neznatelný šum..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2017, 12:53    Předmět: Citovat

K těm zdrojům - psal jsem "nemáš ho spojený s něčím", tedy, že by se spojily kostry těchto přístrojů, nemyslel jsem rušení, které máš na mysli ty.
Stejně tak o u těch traf a lampiček jsem to myslel, že by přímo jejich rozptylové magnetické pole zasahovalo do prostoru, kde máš ten magnetofon umístěn...

Ale jak píšeš, samotný magnetofon, spojený jen se sluchátky, žádné zařízení s trafem uvnitř vedle, vzniká to tedy přímo v magneťáku. Pak už jen usuzovat podle toho brumu - jinak hučí indukovaný brum, zatímco nedokonalé vyhlazení zase spíš bručí (vlivem graetze je to 100Hz), atd. Zkusil bych zaskratovat vývody snímací hlavy, jestli se ten brum změní - pak by jasno, jestli se to vzniká tam, popř. "vchází" jinde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 2 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund