Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Trafo pro ohradník
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: pá září 22 2017, 9:09    Předmět: Trafo pro ohradník Citovat

Nazdar všem.

Mám podobný problém jako luccas - http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=71582&highlight=ohradn%EDk - dostal jsem na opravu stejný ohradník po přepětí v síti.
Primár trafa je v háji, ze silikonové bužírky jsem tahal jen 2cm kousky drátu. Neřešil jsto někdy někdo?
Celé jsem to zkreslil (doufám, že dobře) a vychází mi, že napětí mezi body C1/C2 je vcelku jedno jaké bude, okolo 12V by mohlo stačit, napájí to jen generátor a spíná tyristor a stejně je to stabilizované ZD (D6).
Ale jaké by asi tak mohlo být napětí mezi body C1/C3? To se ukládá do kondenzátorů C6-C8 a je to asi hlavní napětí pro generování výstupního VN impulsu.
Nebo mě napadlo - použít dvě trafa - jedno na 12V pro generátor a druhé např. na 60V a před něj dát autotrafo a až bude VN impuls v požadované síle, tak to změřit a nechat navinout podle toho nové trafo.

Psal jsem i uživateli Achab, ten už bohužel trafo nemá, dal ho Luccasovi.
Volal jsem i do STS Uhlířské Janovice, dělali to prý ve vedlejší STSce, tak jsem tam pro jistotu volal taky, ale nic tam už nemají - ono se není co divit po skoro 30 letech.

Děkuji za Vaše názory.

Petr Filipi

Edit - Lucass píše ve svém příspěvku a odporech vinutí. Pokud by 3,2Ohm bylo 12V (generátor) , pak 85Ohm by bylo asi 300V (VN impulzy).



Ohr-1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Ohr-1.jpg
 Velikost:  239.4 kB
 Staženo:  206 krát


Ohr-2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Ohr-2.jpg
 Velikost:  207.86 kB
 Staženo:  234 krát


Ohr-3.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Ohr-3.jpg
 Velikost:  202.32 kB
 Staženo:  265 krát


Ohr-4.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Ohr-4.jpg
 Velikost:  185.32 kB
 Staženo:  270 krát


Schéma-03.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Schéma-03.pdf
 Velikost:  214.22 kB
 Staženo:  702 krát



Naposledy upravil petrfilipi dne so září 23 2017, 19:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá září 22 2017, 14:59    Předmět: Citovat

Když si to schéma otočíš trafem doleva, spodní vinutí bude dávat kolem 12-15V. protože C4 je na max 35V, pak je dál odpor R11 a dál jen zenerka, co to stejně sráží na 8.8 až 12V.
To horní vinutí bude jen galvanicky oddělených 220V (je to starý výrobek z dob ČSSR).
Na zkoušku by Ti měli stačit stejný 3 12V trafa. Jedním budeš napájet 12V stranu a druhým budeš napájet sekundár třetího a tím získáš 2X oddělených nějakých 230V. (prvním 230V na 12V a druhým 12V na 230V, třetí přímo 12V na napájení elektroniky. )
Možná bys jedno trafo mohl ušetřit a elektroniku napájet z meziokruhu 12V mezi těma dvěma trafama.
Teď se na to schéma pořádně koukám a vidím, že je to obyčejný astabil z tranzistorama PNP napájený 12V, který spíná tyristorový vybíjecí obvod, co vybíjí "sběrací kondenzátory" do impulsního trafa. Sběrací kondenzátory mají na sobě dvojnásobné napětí, protože D1,D2 a C5 tvoří zdvojovač.
Je to umění takhle nepřehledně nakreslit úplně jednoduchý triviální obvod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá září 22 2017, 15:51    Předmět: Citovat

Tři transformátory vyjdou dráž než jeden nový, případně převinutí původního. Navíc trafa v zapojení
230/12V - 12/230V musí mít přiměřený výkon k uvažovanému zatížení, jinak je napětí moc "měkké."

Ideální by bylo odpočítat závity. Porovnání odporů cívek je nespolehlivé, není jisté jestli mají obě vinutí stejný průměr vodiče, nebo rozdílnou délku.


Naposledy upravil Achab dne pá září 22 2017, 15:53, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: pá září 22 2017, 15:52    Předmět: Citovat

Díky za radu, s těmi trafy to zkusím, resp. mám jedno oddělovací 220/220, to by na zkoušku mohlo stačit.
S nakreslením se omlouvám - máš pravdu, že je to klasicky astabil. Teď už to v tom vidím. Ale bral jsem to jako obecný generátor, tak jsem to moc neřešil a nezkoumal.

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá září 22 2017, 18:06    Předmět: Citovat

Víme, že jeden výstup je takový, aby dal na astabil bezpečně 12V. Je tam Nějaká zenerka cosi NZ cosi, takže astabil pažravý nebude. Ano,ten silový obvod bys na zkoušku mohl živit oddělovákem 1:1. kdybys měl vhodný oddělovák k tomuto použití, tak přivinout nějakých pár desítek závitů pro 12V není zas takový problém ani v domácích podmínkách - možná i bez rozebírání trafa, pokud je v "okně plechů" dost místa. Ten CuL vodič nebude muset mít extra velký průřez.
Pro začátek se tam snaž dostat nějakých 10 záv a změř na nich napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rtg5273



Založen: Jan 24, 2006
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: pá září 22 2017, 23:24    Předmět: Citovat

zítra projdu dílnu, ale na 99% to trafo mám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: so září 23 2017, 6:52    Předmět: Citovat

No to by bylo super, kdybys to trafo nasel.
Ja to KO trafo stejne rozeberu a spocitam zavity. Podle Murphyho zakonu je na primaru v haji ten vyvod, ktery je dale od povrchu trafa.
Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: so září 23 2017, 9:01    Předmět: Citovat

Nejsou ve schematu D3 a D4 nakreslený obráceně? Anoda je na šroubu. Je poblíž tyristoru, který má taky anodu na šroubu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: so září 23 2017, 9:08    Předmět: Citovat

Ano, jsou obráceně.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: so září 23 2017, 9:30    Předmět: Citovat

Jj, jsou obráceně. Večer to opravím.

PF

Edit:
Tak opraveno a překresleno.
Odmotal jsem TR1, je to trafo s jádrem 20x25mm, primár je 1756z o průměru 0,22mm, sekundár pro astabil je 166z o pr. 0,28mm a sekundár pro VN puls je 1065z o pr. 0,22mm. Při napětí 220V na primáru to je 21V pro astabil a 133V pro VN puls.

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rtg5273



Založen: Jan 24, 2006
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: st září 27 2017, 7:07    Předmět: Citovat

Ahoj, jak jsem ti psal v SZ. Toto jsem vyhrabal, klidně daruji.


IMG_20170924_232338.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20170924_232338.jpg
 Velikost:  224.06 kB
 Staženo:  208 krát


IMG_20170924_232347.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20170924_232347.jpg
 Velikost:  159.95 kB
 Staženo:  183 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: st září 27 2017, 15:05    Předmět: Citovat

Díky za snahu a hledání. To Tvoje trafo má taky 3 vinutí (primár, sekundár pro generátor (cca 12-20V) a sekundár pro VN puls (cca 130V))? Pokud by to trafo mělo 3 vinutí, tak bych to zkusil.

Já už jsem posháněl provizorní trafa - jedno právě na 12V a dvě na 24V, zapojím je jak tady někdo radil "antisériově" a budu je krmit z autotrafa, abych na konci dosáhl mnou vypočítaných asi 130V a uvidím, jaké rány to bude dávat. Soused má naštěstí nějakou zkoušečku.

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st září 27 2017, 17:03    Předmět: Citovat

V mnoha případech takto "proti sobě" zapojené, shodné transformátorky nefungují úplně dle představ, resp. nedovolí v praxi takový odběr proudu, kolik by teoreticky umožnily dotyčné transformátorky.
Pro tento konkrétní účel by asi byly vhodnější transformátorky s pokud možno co nejvyšším "malým" napětím.
A pokud nejde jenom o hračku a budeš to zařízení potom chtít využívat k účelu, pro který bylo vyrobeno /tedy zdroj ohradníku/, nebylo by lepší nechat např. v Tronicu vyrobit jedno kvalitní trafo, s příslušnými 4kV izolacemi i napětími?
Podle Tvého popisu původních vinutí i velikosti by to vyšlo tak do 250,-Kč, víc asi ne. A hlavně při 100% bezpečnosti.
Hlavně ať Tě proboha nenapadne vyřazovat omezovací odporovou kaskádu či tak něco. Energie je v těch kýblech fůra a vn trafo taky není nejmenší..
Už by to pak mohlo zasmrádnout pěkným úrazem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: čt listopad 16 2017, 21:21    Předmět: Citovat

Tak ohradník už funguje, nechal jsem vyrobit nové trafo (z holického BVElektroniku se oni neozvali, z pražského PS Elektronicu se ozvali asi za 14 dní, takže nakonec je tam nový toroid za 470 Kč z heřmanoměstecké JKEltry - v nabídce byli bleskoví, s výrobou také a mám to z práce asi 10km).

Ta dvě trafa antiparalelně jsem myslel opravdu jen na vyzkoušení, jaké napětí asi tak má být na sekundárech (hlavně na tom, co krmí VN trafo). Takže jsem si hezky od 130V měřil napětí na C a testoval VN na výstupu. Nakonec jsem nechal na trafu vyrobit napětí 21V a 133V + 4 další vinutí po 20V. Sousedovi jsem to zapojil na 133V a kdyby to bylo málo, není problém přidat.

Dostal jsem na opravu další ohradník, a to typ PAN30 (DZS004), výrobce JZD Rozvoj Libuň/Rovensko pod Troskami. Schéma přikládám, je to velmi podobné ohradníku z Uhlířských Janovic. Problém byl v tom, že - opět po bouřce - byl ohradník velmi slabý. Příčina "slaboty" byla v proražených všech diodách 1N4007 na sekundáru. Po výměně diod a jednoho C (prasklý TC181) je to OK.

Petr



Ohradík-02a.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Ohradík-02a.pdf
 Velikost:  155.15 kB
 Staženo:  938 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Karel777



Založen: May 23, 2019
Příspěvky: 3
Bydliště: Tábor

PříspěvekZaslal: pá květen 06 2022, 19:39    Předmět: Citovat

Moc díky za schema ohradníku. Já měl problém s výstupním napětím. Místo výstupu cca 6KV byly jen 2KV. Zkrátím popis hledání závady. Nakonec proražené všechny diody v ochranném obvodu na výstupu. Asi na poli zásahem blesku v okolí vedení.
9ks 1N4007 (KY132/1000) ve zkratu, rezistory ok. Zajímavé bylo, že kondíky zelené v plastu v multivibrátoru spouštějící tyristor byly stále i po 35 letech OK.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.27 sekund