Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

odstředivý spínač el.motoru (spojka) VYŘEŠENO !

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: čt září 21 2017, 10:44    Předmět: odstředivý spínač el.motoru (spojka) VYŘEŠENO ! Citovat

Zdravím. Tímto prosím, zda někdo z vás doma nemá a mohl by postrádat z vraku elektromotoru MEZ Mohelnice Typ 3APJC 90L-4 (220V / 0,75 kW/ 1410 ot./min ) průměr hřídele 24. mm. onu odstředivou spojku,která rozpíná kontakt rozběhového vinutí výše jmenovaného motoru. Motor je od domácí vodárny,klasika. Ilustrační obrázek z přílohy má jen jiné přední víko.Já mám jen patky. Měla by mít označení OV2 . Spínač jsem sehnal nový jen ta "odstředivka" mi chybí k dokončení repase. Předem děkuji,Miloš.

Včerejší návštěva sběrny se vyplatila a nálezem totožného motoru se vyřešila poptávka po spojce-odstředivce. Dohledáno.



odtředívý spínač.jpg
 Komentář:
 Velikost:  3.14 kB
 Zobrazeno:  794 krát

odtředívý spínač.jpg



mez-3apjc90l-4.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  mez-3apjc90l-4.jpg
 Velikost:  55.26 kB
 Staženo:  130 krát



Naposledy upravil milous2 dne pá říjen 27 2017, 8:57, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt září 21 2017, 20:25    Předmět: Citovat

Zkus se zeptat v nějaké solidnější opravně-navijárně, mohli by mít díly i na starší motory přímo od MEZu. Případě zkusit přímo MEZ, ale těžko říct jaká je šance na úspěch.
Například na poptávku běžně nedostupných dílů čerpadel ze Sigmy ani neodpověděli, ale autorizovaný servis je dodal do týdne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: pá září 22 2017, 8:19    Předmět: Citovat

to Achab: Díky za radu. Právě v takové opravně jsem sehnal ten nový "rozpínač ",ale tu odstředivku neměl.Nebo se mu ji nechtělo hledat / demontovat ? Ono je to přeci jen historie. Poptávka platí do odvolání,děkuji za shlédnutí,Miloš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so září 23 2017, 14:30    Předmět: Citovat

Taky je možnost kondenzátor odpojovat pomocí proudového, nebo časového relé. Ovšem je to dražší a pracnější řešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: so září 23 2017, 17:52    Předmět: Citovat

A nějaký odkaz na takové řešení bych někde našel ? Popřípadě schema ? Vyrábí se něco v profi provedení ? Kdyby to čerpadlo mělo sloužit někde na studni k zalévání zahrádky,tak by to šlo řešit asi i ručním kontaktem,ale ve sklepě to nepřipadá v úvahu. Děkuji za námět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so září 23 2017, 21:13    Předmět: Citovat

Odkaz na vhodné proudové relé se mi nedaří najít, některé se totiž blíží ceně motoru. Některá levnější relé jako například PRI-51 nemusí být pro tento účel vhodná. Zmíněné PRI-51 má nežádoucí zpoždění od 0,5 sec - pomocná fáze musí být sepnuta okamžitě. Taky výstupní kontakt je pro kategorii zátěže AC1 (převážně činná). Není jisté jestli by nedošlo ke spečení, v tom případě by kontakt musel spínat další pomocné relé.

Princip nastíním jenom zkráceně, nemám teď čas to kreslit. Aplikace různých relé jde nakonec odvodit podle manuálů jednotlivých typů.

Přes měřící vstup proudového relé prochází hlavní fáze motoru, pomocná fáze je zapojena přes spínací kontakt. Relé zvýšeným proudem při zapnutí motoru přitáhne a připojí kondenzátor. Po rozběhu proud poklesne a relé kondenzátor odpojí. Nastavení by mělo být s přiměřenou rezervou nad hodnotou provozního proudu. Vlastní provozní napájení relé 230V může být přímo z přívodu motoru (pokud reaguje na napájecí napětí bez zpoždění).

V případě použití časového relé se zpožděným přítahem je ovládací cívka (vstup) zapojena paralelně k napájení motoru, pomocná fáze přes rozpínací kontakt. Relé po nastaveném čase sepne a rozpínací kontakt odpojí kondenzátor. Časový rozsah relé musí umožnit dostatečně jemné a stabilní nastavení, tedy maximum nejvýš do řádu sekund.

Pomocný obvod pak musí být umístěn poblíž motoru ve vhodném krytí, kabel do motoru čtyřžilový. Pokud to má být podle všech předpisů, je otázka, jestli radši nesehnat nebo nechat vyrobit ten původní spínací mechanismus. Smile


Naposledy upravil Achab dne ne září 24 2017, 12:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 11:07    Předmět: Citovat

To zní tak složitě už jen když to tu čtu ! Opravdu bude asi jednodušší až se to někde objeví. Ta opravna motorů v Kolíně je mi známa o jiné nemám tušení. To je tak,když není přítomen motorový proud. Děkuju za nastínění funkce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 12:27    Předmět: Citovat

U jednoho podobného motoru jsem řešil závadu nesehatelného startovacího spínače tak, že jsem přebastlil desku termostatu s OZ zapojeným jako komparátor (kterých jsem měl několik z bůhvíčeho) na primitivní časové relé. Přesné zapojení ale už nevím, pamatuju si jenom, že NTC tam už nebyl a zasahoval jsem jen do obvodu okolo potenciometru na invertovaném vsetupu OZ. nejspíš jsem upravil hodnoty nějakých odporů a hlavně jsem někam přidal kondenzátor, aby se po připojení napájecího napětí rozumě opozdilo sepnutí relé - čas šel nastavovat potenciometrem a sedělo to docela dobře, testoval jsem to hodně dlouho a nejspíš to někde funguje doteď - u sebe to už nemám. Šlo o robot Eta 022.


039203.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  039203.jpg
 Velikost:  19.88 kB
 Staženo:  107 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne září 24 2017, 15:01    Předmět: Citovat

Schéma k rozběhu pomocí relé.
Samostatný jistič ovládání F je možné vynechat, pokud pro tuto funkci vyhovuje předřazené jištění motoru.



Rozběh jednofázového motoru.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Rozběh jednofázového motoru.png
 Velikost:  14.56 kB
 Staženo:  115 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 7:14    Předmět: Citovat

Děkuji za příklady zapojení náhradního řešení. Jen mám obavy,že kontakty relátek by asi neměly dlouhou životnost? Při simulaci ručního rozpojení origo kontaktu zahoří pěkný oblouk na onom kontaktu. Asi věděli proč ho ukrýt do plastového krytu. Jiskérka k jiskérce,dmýchání,dmýchání a už to chytá,že vážení přátelé Laughing Jak to kdysi říkal L.Sobota v nějaké scénce.
Seno/sláma se naštěstí do sklepů nedává.Nevím jak by to dopadlo Laughing
Dohledání výrobce nebo jiný servis el.motorů bude jistější cesta ? Takové " vrakoviště " el.motorů někde vyslidit,ale kde? Nezahlédnul ho někdo z vás někde ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 10:34    Předmět: Citovat

Jak jsem psal, pokud kontakty nejsou dimenzovány pro danou zátěž, je nutné použít další pomocné relé (miniaturní stykač) v kategorii AC3, AC4. Nebo elektronický bezkontaktní spínač. Ovšem každé náhradní řešení je složitější a dražší než původní spínač.
Zkus se napřed zeptat přímo v MEZu, dělají i servis. Ten díl jde jistě i vyrobit, je třeba mít vzorek nebo výkres. Ale určitě by to vyšlo dráž než originál ze sériové výroby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 11:23    Předmět: Citovat

Ja resil relatkem rozbeh elektricke retezove pily 2.2kW. Dal jsem tam casovac a obycejne cinske 10A relatko a s zivotnosti neni problem. Vydrzi to cca 4x dele nez originalni vypinac s mechanickym zpozdovacem a kdyz rele odejde, vymenim ho za dvacku narozdil od vypinace ktery st0ji 1500,- Ale zase tady kdyz rele odejde, obsluha to hned vidi a nic zavazneho se nestane.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 12:43    Předmět: Citovat

termit256 napsal:
" Ale zase tady kdyz rele odejde, obsluha to hned vidi a nic zavazneho se nestane. "
No právě ! Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 15:59    Předmět: Citovat

S počtem prvků se pravděpodobnost poruchy samozřejmě zvyšuje. Při závadě relé pomocnou fázi buď nesepne, motor se neroztočí a je přetíženo hlavní vinutí, nebo naopak nevypne a může shořet rozběhové vinutí. Ale závada je možná i u mechanického spínače. Motor by proto měl mít předřazenou vhodnou nadproudovou ochranu, která při přetížení vypne v dostatečně krátkém čase.

V některých případech (hlavně u motorů malého výkonu) při použití běžných jistících prvků na principu bimetalu, může být optimální nastavení ochrany problematické. Někdy reaguje pozdě a vinutí může být "načaté," při nižším nastavení pak vypíná i při provozním proudu. Použití elektronického jistícího relé se u malého motoru obvykle nevyplatí, cena se může blížit hodnotě motoru, nebo ji i převyšuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund