Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kontrolní kazeta

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: so září 09 2017, 21:16    Předmět: Kontrolní kazeta Citovat

Znáte někdo "Kontrolní kazetu" vydanou vydavatelstvím Ultraphon v roce 1992? Výrobcem by měla být firma LOGO Production.

Chci se jen zeptat, jestli se takové kazetě dá po těch letech věřit. Myslím tím hlavně nahrané úrovně signálů.

Trochu si hraji s SM261 a pokud ji nastavím podle servisního návodu, tak mi nesedí úrovně signálů z této kazety.

Jde mi hlavně o správné nastavení indikátorů vybuzení, aby ukazovaly opravdu správně a nebyla to jen blikátka.

No a u SM261 je "dolby značka" na úrovni -2 dB, jenže při přehrávání "dolby úrovně" z této kazety ukazují indikátory méně. Přitom při nastavení podle servisní dokumentace jsou nastavení dobře.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: so září 09 2017, 22:48    Předmět: Citovat

Magnetický záznam "není věčný", není nic mimořádného když se postupně zeslabí, lehce "překopíruje" do další vrstvy,...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne září 10 2017, 14:44    Předmět: Citovat

U kazet i běžných komerčních pásů tohle JE problém, úrovně se bohužel mění vlivem demagnetizace i na měřicích kmitočtech okolo 300Hz.
Těžko odhadovat, jaký pás byl pro plnění této "měřicí" kazety použit.
Mám dodnes pár měřicích kazet /po tolika letech už téměř nemají relevantní účel, snad až na informativní výšku hlavy a její kolmost/, které mají plněn velmi tlustý pás, prostor trnů je téměř plný a kazeta má přitom délku asi 2x10 min. Měřicí kazety pro CC systém jsou vždy dvě. Totéž u měřicích cívkových pásů, standardní běžná tloušťka byla 35um a víc, navíc byly používány jen některé šarže a speciálních polevů, stejně tak tomu bylo u 50um profi měřicích pásů pro 19-76 cm/s.
Měřicí kazety byly podle mé vlastní praxe vždy dvě - jedna tzv. úrovňová a druhá tzv. výškově-kolmostní. Ta druhá měla vždy použit tenčí materiál, z pochopitelných důvodů - aby materiál dobře a přesně přilnul k hlavě, hlavně na vysokých kmitočtech.
Měřicí pásek pro cívkové stroje byl ale vždycky jeden typ pro jednu rychlost. Vždy ale citelně tlustší, než pásy běžně používané v komerční praxi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2725
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: ne září 10 2017, 16:56    Předmět: Citovat

Zeslabení úrovně může být, ale zas nebude tak drastické, když je nahrávka na chromce. Na druhé straně při té velkovýrobě nevím...
Když jsem dával lepší hlavu(původní už nešla nastavit), tak jsem nastavoval na jedné kazetě nahrané na perfektním decku Akai. Takže moc úbytek signálu nepozoruju, protože jsem nahrával na stejném kazeťáku na stejnou hlavu a přehrával na druhé mechanice. Jenže potom jsem zjistil na půjčených originálkách hodně velké odchylky a to jak v úrovni signálu, tak i v kolmosti hlavy. To mně připomíná, že bych měl zas kazeťák "projet" po dlouhé době nečinnosti. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: ne září 10 2017, 17:19    Předmět: Citovat

Ono se ukazuje, že ta Kontrolní kazeta asi nebyla nic moc, nebo není nic moc. To už dneska asi těžko kdo posoudí. Na samotné kazetě je zmínka o tom, že to není měřící kazeta, ale jen kontrolní.

Při nastavení kolmosti podle této kazety to nějak hrálo. Při puštění muziky to hrálo blbě, chyběly výšky. Stačilo trochu hnout hlavou a rázem magič hraje jako zamlada a to tak, že moc hezky. Alespoň podle mých uší Smile Ačkoli uznávám, neslyším do 50 kHz jako někteří "hifisti".

Stejně ho budu muset ještě kuchnout, protože po sestavení a zapojení do sestavy přestala svítit jedna LEDka VU metru. Jako kdyby si nemohla odchod na věčnost rozmyslet o něco dříve. No stává se Very Happy

Takže díky za potvrzení mé domněnky, že úroveň může tak silně klesnout. Ačkoli tu mám kazety nahrávané před mnoha lety a ty hrají do dneška dobře. Některé jsou originálky, některé jsou nahrávané na "dvojčeti" v mládí. Podle měřáků SM261 totálně přebuzené (je to i trochu slyšet) ale hrají také. Jen ta Kontrolní kazeta je nějaká divná.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne září 10 2017, 17:32    Předmět: Citovat

Demagnetizace v celém ak. pásmu a u komerčních pásů je ale běžná věc.
Nejmíň se projevuje u tlustých pásů s tlustou mag. vrstvou - přesně jako jsou skutečné profi pásy třeba typu SPR50, LGR50P, LGR30P, PER525, PER555P, PEM468Pro, PEM469Pro a kupy dalších.
Všechno 50um pásy, vhodné jak pro každodenní profiprovoz, tak pro archivaci.
Já jsem získal z nejmenovaného archivu padesát 1000m krabic LGR50P, nahrané skutečně jen jednou v 80.letech, nepřehrávané, nestříhané, jen pravidelně kvůli prokopírování 1x ročně rychlopřetáčené.
Nahrávky na nich jsou v naprosto perfektním stavu /půlstopé stereo/ až do nejvyšších kmitočtů a i úrovňově sedí. Archivní pásy totiž často mají v krabici poznámky nejen o všech okolnostech záznamu, ale často mívají před záznamem pársekundový úsek referenční úrovně, u LGR50P je to vždy +1dB bez Dolby a +3dB s Dolby A.
Právě z této přiložené tabulky vím, jakou max. modulační úrovní a často i z jakého zdroje signálu /druh indikace/ byl původně pás nahrán, na jakém stroji. Na perfektně zcejchovaném meterbridgi pak vidím při přejezdu přes "písknutí" reference, o kolik se případně záznam pohnul.
U 50um archivních pásů ani o hovno, ale u pár LP pásů Ampex, které mají jen 30um a používaly se na archivaci dlouhých záznamů, je to u některých nahrávek až o 2dB. Na půlstopém stereu a rychlostech 19/38 je to zvlášť dobře poznat, protože se tam neprojevují žádné další, rušivé negativní jevy, běžné u komerčních dvoustopých a čtyřstopých záznamů na tenký pásek s tenkou mag. vrstvou a malou rychlostí.
A to nemám stroj žádný "zázrak", je to jen málo používaný a dobře seřízený Mechlabor STM610 s novými hlavami, už s modernějším LED počitadlem času, XLRky, hlasitým příposlechem a externě montovaným, ale orig maďarským LED meterbridgem, podle Maďarů je to tuším provedení STM610.10 či .11.
Měřáky se dají přepnout z režimu klasické studiové špičky do VU režimu - a tam je to krásně vidět v dlouhých forte "průměrná" úroveň a je možné ji srovnat se záznamy v "kartě", pokud není nahrána ref. úroveň už na začátku. Ta se ale nahrávala pravidelně jen na pásy, předávané výměnou či jinam, na archivních jsou jen na některých a víceméně ze zvyku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund