Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

tak...a Loděnice má štiku v rybníce
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 14:43    Předmět: Citovat

Co je to přiškrcená dynamika?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 15:01    Předmět: Citovat

microlan Že cítíš, že by to chtělo/mělo hrát víc, ale nehraje. Těžko se to popisuje. Ucho z přirozené zkušenosti čeká, že zvuk bude mít určitou gradaci, ale nemá. Něco jako když zvukové špičky ořežeš limitorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 15:55    Předmět: Citovat

Nehádejte se kuurva.
Celý problém byl v malé rezervě výkonu, to je celé. Ty tehdejší bedny mám ještě taky, je to 2xARZ669, 1xARE668 a 1xART481. Osmiohmové, nějakých 40L. Výhybka 6 a 12dB/okt jen kůli trafu ARTčka a pár odporů navíc. Ty trafa jsem předělával 3x, to co uveřejňoval HaZ, nebo Svoboda hrálo hrozně..
Abych slyšel to Watersovo mumlání si pod nosem a jemné vyhrávky, tak při dané citlivosti beden prostě musím jít se zesílením řetězu nahoru.
No a pak se jednoduše stalo, že to bleskem přešlo z mumlání do burácení a bylo i pouhým uchem slyšet, že těch cca 2x40W je prostě málo.
To je celý. Kdyby měl ten zesilovač o 3dB vyšší výkon, tak by to už možná uchem postřehnutelné nebylo. Byly to jen desky od PF a myslím ještě něco od Yes a Genesis, na jiných /hlavně s klasickým hardrockem/ se tohle nestávalo, protože hardrock má proti artrocku přirozenou dynamiku podstatně nižší. Mohly se tu sejít i dva faktory - jednak žánr jako takový a ještě navíc snaha hudebního režiséra podpořit daný žánr tím, že šli se záznamem až skoro k mechanickému limitu záznamu. Ten šum drážky v tichých pasážích je jasný, je všude a být tam principiálně musí. Je to mechanický záznam do hmoty, která má nějakou strukturu. Šum bude vylézat tím víc, čím výš sahá horní frekvenční mez přenosky, daná setrvačnými hmotami a tlumením systému.
Pokud dneska /i tehdy/ k témuž zesilovači připojím CD či cokoli jiného se záznamem, jehož uměle snížená dynamika nepřesahuje 10-15dB, problém není.
Ono se to moje podezření později i potvrdilo. Když jsem ty desky půjčoval kámošům, co měli sice dobré gramofony /třeba NZCčka čtyřková/, ale se slabými zesilovači, měli tentýž problém, který s -3dB výkonem oproti mému ještě víc vystoupil. Konstatování "doprdele to se skoro nedá nahrát na pásek" to jen potvrdilo. Tiché pasáže utopené v šumu pásu a silné za rohem, přebuzené.
Dneska už by si nikdo nedovolil takto nahrané desky, nebo obecně záznam s takovou přirozenou dynamikou prodávat.
Vícepásmovým kompresorem by to srovnali do 15-20dB dynamiky, aby se neřeklo, že je to stlačený jako 3dB pop a bylo by po ptákách.
Dnes se musí kompetentní lidé ohlížet na to, aby ten záznam byl reprodukovatelný jak na jezevčíku, tak na snobském HiFi a pokaždé to "nějak rozumně" hrálo...Tehdy se na to moc ohlížet asi nemuseli.
A prosím nepoužívat pokkurvený název "limitor" či "expandor"
Trhá to oči i uši a hrozí, že za to někomu virtuálně nakopu prdel.
Odjakživa a všude se těm střepům, co vykonávají tyhle činnosti, říká limiter či expader.
To jen pan inženýr Kubát lezl bolševikovi moc do řiti a myslel si, že to všecko musí být po vzoru "kompresor", nebo co.


Naposledy upravil sinclair dne út září 12 2017, 16:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 16:15    Předmět: Citovat

Milane, laickým pojmem "přiškrcená dynamika" může být myšlen stav, kdy se při velkém dynamickém rozsahu signálu a současně nedostatku rezervy výstupního napětí, začne sám koncový zesilovač chovat jako primitivní limiter, ovšem se všemi průvodními jevy. Limiter pochopitelně měnit tvar signálu nesmí, jen jeho úroveň, ale koncák zahnaný do limitace ano.
Tohle měl asi na mysli osmdesat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 18:35    Předmět: Citovat

No ale jak to souvisí s vinylem? K takovému stavu přece dojde i při buzení tónovým generátorem.

//nechme toho, asi vím o co vám jde
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 19:03    Předmět: Citovat

No souvisí to s mnou zmíněnými vinyly tak, že TEHDEJŠÍ vydání desek PF mělo z výroby dovolený takový dynamický rozsah, který by už dnes prostě nebyl možný. Technicky určitě ano, ostatně directcut desky měly dynamiku jako prase, ale bylo by to buď neprodejné, nebo by byla spousta stížností při přehrávání na sračkách s 2x5W ve třídě D Smile
Stručně : ty desky měly dovolen takový dynamický rozsah, že abych srozumitelně slyšel, co si Waters mrmlá, musel jsem to nutně hodně zesílit. Když pak vzápětí přišlo o 25-30dB silnější fortissimo, nějaký úder, nebo i silné plénum z kláves, tak zesilovač to už svým max. výstupním napětím nezvládl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st září 13 2017, 5:57    Předmět: Citovat

Kuva! Tolik dřiny. Nedalo mi to a dovlekl jsem do baráku zmíněné původní bedny, Sinclaira z dílny a do SL1210 jsem s třesoucíma se rukama znova nasadil V15 III. - tedy přesně tak, jak to bylo tehdy.
Ošetřil jsem zmíněné desky, resp. jen TheWall a pustil.
Je to úplně to samý, přesně tak jak jsem to popisoval a horší ještě o to, že už vím, čím to je způsobeno, vysloveně na to číhám a tak to slyším ještě líp. A bohužel vnímám ještě hůř.
Pak jsem pre out ze Sinclaira přepojil na pwr in zesíku, na který poslouchám normálně doteď - je to taky pěkně stará, ale skvělá koncepce, je to ideově staré zapojení "Tiger", jen kosmeticky upravený pro dva páry 2N6609/2N3773 RCA a i ostatní osazení je japonské, pro vyšší napětí. Nic vhodnějšího v TO3 a pro vyšší napětí v době výroby nebylo po ruce, ale předek konce je topologicky úplně stejný, dobře a akurátně kompenzovaný a řekl bych, že i SR to má podobný, jako Sinclair, jen logicky symetrický v obou půlvlnách.
Dává to asi tak 150W/8 a taky jako Sinclair, má tenhle můj potvorák v symetrickém zdroji čtyři US průmyslové šroubové kýble jako prase. Přepojil jsem bedny s tím, že o jejich osazení možná zčásti přijdu a pustil stejnou pasáž ze stejné desky při stejném nastavení relativní hlasitosti v té tiché pasáži, kde to bylo se Sinclairem nejhorší.
Barák se při následném ff zatřásl /ony 4 vyskozdvihové 8" už pohnou hodně vzduchem/ - a vida ho, zkreslení nikde, palba ve ff čistá jak lilium, akorát teda chudera V15 při tom hukotu i na 1210 přeskočila o drážku vedle. Nepostavil jsem totiž ty původní bedny na 3cm měkké rohože z jakési lisované pucvoly, na které stály kdysi, bylo to opatření proti vazbě na hloubkách a proti vibracím nábytku. Nebyly uskladněné ve zrovna přívětivém prostředí /bednám to bylo fuk/ a s chutí se do té bavlny či čeho pustily jakési breberky Smile, tak jsem je už dávno vyhodil.
Přidal jsem teda z původních 1,5g o gram víc a repete.
Už to nepřeskočilo, tatáž pasáž přehraná naprosto bez zkreslení, snést to ty bedny, šlo by to jistě ohulit ještě víc - jak už jsem psal, nechtěl jsem za každou cenu a nutně pokurrvit to původní osazení, ony se ARZ669 už dost blbě shánějí a o ART nemluvě. Bedny to kupodivu přežily - stejně je to úžasné, že do beden se "štítkovým" příkonem 10VA, ve špičce možná 20VA lze při jejich citlivosti okolo 90dB naprat takový výkon a mechanicky se nepoškodí, čekal jsem to horší. Myslím, že tehdy Tesla ty štítkové příkony měničů dost podsekávala, ale možná tím líp.
Výsledek jasný skoro předem - koncák s napájením ±70V /a s těmi kýbly to udrží i dost dlouho/ má prostě velkou rezervu výstupního napětí pro nezkreslený přenos většího dynamického rozsahu, přesně tak, jak jsem psal prve.
Nemá na to vliv ani koncepce toho kterého zesilovače.
Neměla na to vliv ani přenoska, ani zpětnovazební MM předzesilovač Sinclaira se 4xBC184/notabene napájený skoro 40V/, zásadní vliv má pouze malá/velká rezerva výkonu, jak už jsem to ostatně napsal.
Přes dvě hodiny práce, abych si potvrdil, co jsem věděl už dávno Smile
Desek s podobně udělanou dynamikou asi moc nebylo, řekl bych, že právě jen z oblasti artrocku a možná některé skvělé edice Supraphonu, třeba kolekce Má Vlast a pár dalších.

Na tomto místě by se slušelo vyseknout velkou poklonu panu Jiřímu Jandovi, který udělal pro popularizaci a rozvoj československého HiFi hrozně moc. Přitom měl, obrazně řečeno při konstrukci přístrojů k dispozici jen hovna, ze kterých ale dokázal uplést biče, se kterými se dalo v 99% i dobře zapráskat, aniž by to dotyčného osralo. Věřím, že lehčí a jednodušší žánry se i na TW30G, TW40B a podobně osazených bednách daly přehrávat dost slušně.
Původní schéma konce Tiger:



Super_Tiger.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Super_Tiger.pdf
 Velikost:  176.65 kB
 Staženo:  71 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: st září 13 2017, 7:01    Předmět: Citovat

Jo,... a s dobře zmástrovaným CD by to snad bylo jinak?

//Jinak rada, hraju na co mám, přece víš "jak" máš nastavený poťáky na zesilovači. Maximální vybuzení z gramofonu je nějak daný, a že místy neslyšíš tiché pasáže je buď na ušní, případně se odstěhovat z nádraží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st září 13 2017, 9:57    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

Dneska už by si nikdo nedovolil takto nahrané desky, nebo obecně záznam s takovou přirozenou dynamikou prodávat.
Vícepásmovým kompresorem by to srovnali do 15-20dB dynamiky, aby se neřeklo, že je to stlačený jako 3dB pop a bylo by po ptákách.
Dnes se musí kompetentní lidé ohlížet na to, aby ten záznam byl reprodukovatelný jak na jezevčíku...


Ano, a proto různí normalizátoři řekli Dost! Waters si nemá co mumlat 30 dB pod jmenovitou záznamovou úrovní, my mu to zatrhneme! Zakážeme Beatles, aby hráli pod -6 dB! Frank Sinatra už nesmí zpívat nejdřív potichu a pak hlasitěji a pak ještě hlasitěji!
Arogance téhle doby. Oni vědí, co je nejlepší. Co bude dál? Začnou přepisovat klasické knihy, aby neurážely moderního člověka? Nemá náhodou Mona Lisa nevýrazné nemoderní barvy? Neměli by ji překreslit?

V příloze je ukázka práce "mladé gardy" zvukařů - obrázek, jak se s "remasteringem" skladby Sluneční hrob, kde hrál na kytaru jeho slavnější otec, "popasoval" Radim Hladík jr., u nás i ve světě uznávaný a vyhledávaný zvukový mistr. Je to z CD reedice alba Meditace skupiny Blue Effect, kde Sluneční hrob je jakožto bonusová stopa.

sinclair napsal(a):

A prosím nepoužívat pokkurvený název "limitor" či "expandor"
Trhá to oči i uši a hrozí, že za to někomu virtuálně nakopu prdel.
Odjakživa a všude se těm střepům, co vykonávají tyhle činnosti, říká limiter či expader.
To jen pan inženýr Kubát lezl bolševikovi moc do řiti a myslel si, že to všecko musí být po vzoru "kompresor", nebo co.


Při vší úctě ke tvým zkušenostem, znalostem, moudrosti, odvedené práci, zasloužilému členství v ebastlírně si vyhrazuji právo říkat a psát limitor a expandor. Promiň.
Kubáta jsem rád čítával, ovlivnil mě tím, mně se to tak líbí, proto to používám. Nepřišlo mi, že byl nějak tendenční. Koneckonců používal i anglické pojmy jako mixink i různé slangové výrazy.

Jazyková vsuvka: činitelská přípona -er v anglosaských (hle, další bolševický termín) jazycích etymologicky vychází z latinského -or. Její ozvuk je koneckonců taky v české činitelské příponě -ař (-ář).
Takže záměna -er za -or je úplně v pohodě, vlastně je to návrat ke kořenům. Ani slovotvorně na tom není nic špatného.

Zase na druhou stranu jako ty nemám rád kapacitory a induktory, myslím, že ses někde na fóru kvůli tomu taky nakrnul.
Jo a irituje mě "vinyl" ve významu gramofonová deska, protože je to termín naprosto významově nesprávný. https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Ethenyl. Ale zadky kvůli tomu nikomu nerozkopávám, ani virtuálně.

Jinak, když tu byla řeč o bolševicích, za "komunistů" mi naopak přišlo, že byla vě větší péče o jazyk a o odborné názvosloví. Odborné knihy mluvily kvalitním jazykem. Rád čtu např. v knihách ze SNTL. Dnes je to hrozné. Jak tady na ebastlírně poznamenal jeden zakázaný člen, čeština rezignovala na jednoznačnost vyjadřování. Všude jazykové blitky, doslovné překlady z angličtiny, nejednoznačnost v terminologii, rozbředávání významů, neschopnost se přesně vyjádřit, neohrabaný, neobratný sloh. Dnešní "odborné" knihy jsou plné jazykové, terminologické a typografické žumpy, často jsou tam i faktické chyby.



Blue Effect - Sluneční hrob.jpg
 Komentář:
"Remástroval" Radim Hladík jr. Dobytek se nezapomněl na obalu uvést: Mastering: Radim Hladík jun. ve studiu Cox

Stáhnout
 Soubor:  Blue Effect - Sluneční hrob.jpg
 Velikost:  61.52 kB
 Staženo:  77 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: st září 13 2017, 10:09    Předmět: Citovat

osmdesat:

Number one

Tihle opičí geniové, to je tragédie, rozmazlení frackové, kterým rodičové prošlápli cestičku. Oni jen svoje chyby prohlásí za kreativitu a jedem!
Jediná šance: nekupovat tyto zmetky, jenže řekni to sebevědomýmu mlaďochovi, navíc se špunty v uších
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st září 13 2017, 10:25    Předmět: Citovat

Objavil som peknu databazu: http://dr.loudness-war.info
Dobre je si najst nejaku skupinu a potom si zoradit vysledky podla roku. Stare su zelene a nove znicene do cervena...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st září 13 2017, 10:26    Předmět: Citovat

microlan Je tu šance, že už se poučil, tohle CD je z roku 1996, to mu bylo 26. Tak snad už je to s ním teď lepší...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st září 13 2017, 18:30    Předmět: Citovat

Osmdesat napsal(a):

Při vší úctě ke tvým zkušenostem, znalostem, moudrosti, odvedené práci, zasloužilému členství v ebastlírně si vyhrazuji právo říkat a psát limitor a expandor. Promiň.

Piš si co chceš, ale překlad anglického limiter je česky omezovač.
Jenom tupý uživatel a úplný blb nereflektuje na připomínky okolí a používá nějaké patvary Rolling Eyes

ps. pod slovem "uživatel" si můžete představit jakýkoliv zakázaný výraz zdejšího textcenzora.

Latinsky bych použil spíše finite, nebo terminalis a potom by byl omezovač TERMINÁTOR Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund