Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ochrana zesilovače KSD7251 (2 x 70W z EZK)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt září 07 2017, 18:19    Předmět: Citovat

Jo, to by odpovídalo Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so září 09 2017, 11:30    Předmět: Citovat

ZVUK2000 napsal(a):
sinclair napsal(a):

A zase jsme u toho - PSW se dávají, jak jsem měl možnost si mockrát všimnout, akorát do beden nejnižší kategorie spotřebky, prostě do sraček, na kterých je potřeba co nejvíc ušpórovat. Toho sis nevšiml?

Běžně ho vidím v bednách i nad 10 000Kč.


Však to odpovídá - nové tovární reprobedny za 10 000Kč/pár jsou prostě totální lowendová spotřební srágora bez ohledu na to co je na tom napsáno za značku. Ne, nejsem tak bohatý abych rozhazoval a dělal že 10 litrů pro mě není vůbec nic, to ani náhodou, ale také to neznamená že jsem jako technik slepý a jako uživatel hluchý. Za mě tam žádné polyswitche prostě nepatří a to ani do beden, ani do zesilovačů. V tomto případě jsem zastáncem tradičního řešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so září 09 2017, 14:15    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

Když bude kmitka výškáče zatěžovaná komprimovaným signálem /mp3/...

Co s tím má společného datová komrese ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Haldy



Založen: Mar 07, 2010
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: po září 11 2017, 22:25    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Před úpravami zesilovače a nákupem tranzistorů bych nejprve zkusil jako první tu kompenzaci v soustavách, případně zkusit použít soustavy jiné, jestli to zesilovač bude dělat i s nimi. Pokud opět bude vypínat, tak ve druhé fázi zkusit zmenšit emitoráky z 0,15R na 0,1R /třeba provizorním připojením paralelních odporů 0,39R/ a takto otestovat.
Kompenzace byla v hodně případech účinná. MKT kondík na 63V či na 100V s kapacitou 10uF není nijak extrémně drahý, lze jej složit třeba z pěti 2,2uF apod., přesná kapacita není až tak důležitá. Na zkoušku by mohl postačit třeba i novější typ zářivkového, kompenzačního MKP kondenzátoru 10-12uF/250V /nutno odštípnout připájený vybíjecí odpor a zkontrolovat kapacitu/.
Dotyčné darlingtony SanKen, mají-li za něco stát a nemají-li to být prachsprosté čínské pajcy, nemohou stát 4 USD/pár. Zvenčí budou potištěny precizně, ale uvnitř bude něco zcela jiného, obvykle nějaká hromadně vyráběná průmyslová struktura, pro audio se nehodící.
Tento pár 15A darlingů SanKen v opravdu dobrém, vyzkoušeném provedení prodává AME zde:

http://www.ame.cz/2SD2560-2SB1647-Sanken-par-pro-NF-vykonove-zesilovace-_d10875922_10699.aspx


Díky, vyzkouším a dám vědět. Dostanu se k tomu ale až příští týden.

PS: mám tam teď jednoduchou výhybku - viz. přiložený obrázek. Indukčnost cívky jsem neměl možnost změřit, ale mělo by to být hrubým výpočtem něco kolem 200uH. Tehdá jsem to počítal na 2kHz a navinul jsem to drátem o průměru 1mm.



zesilovac.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zesilovac.png
 Velikost:  1.3 kB
 Staženo:  135 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 9:01    Předmět: Citovat

Zkus tuhle. Je sice dělaná na přímé předchůdce těch repro co máš (které jsou-li v dobrém stavu hrají lépe) - ARN5604 starší verze s malým vrchlíkem a ARV161, ale nic bližšího pro tvou kombinaci není. Pro nenáročné použití je toto dostačující. Pro náročnější použití bys musel vyměnit alespoň výškáč za vhodný typ, na který je též odladěná výhybka.



Edit: Proč nefunguje vkládání obrázků odkazem když je tu na to tlačítko?
Edit2: Vyřešeno díky Rnbw. Díky!


Jinak info pro tápající nemající osaháno - ARV089 je téměř shodná s poslední verzí ARV161, jedná se v podstatě o přeznačený reproduktor. Bohužel je o něco horší. Totéž platí pro ARN5614 a ARN5604. Silně doporučuju zvážit možnost výměny toho výškáče za Monacor DT-300 ve zvukovodu WG-300. Na tuto kombinaci je odladěná kvalitní výhybka a je to hodně znát.


Naposledy upravil Thales dne út září 12 2017, 9:21, celkově upraveno 4 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33907
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 9:08    Předmět: Citovat

Nepaci sa mu znak &. Ak ho nahradis za %26, tak to funguje:
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31839
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 9:08    Předmět: Citovat

Nejdřív musíš "Vybrat přílohu" a jako druhej krok musíš kliknout na "Připojit soubor" - potom teprve na "Odeslat". Navíc soubor ve formátu .jpg nesmí mít víc jak 300kB, aby "prošel sejtem" = větší zdroják zablokuje.


ARN5604_&_ARV161_by_godz.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ARN5604_&_ARV161_by_godz.jpg
 Velikost:  21.72 kB
 Staženo:  177 krát


_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 9:17    Předmět: Citovat

Ekkare psal jsem odkazem, nikoliv přímým vložením přílohy. To je to tlačítko Img nahoře.

Rnbw - díky!

Doplněno info k repro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 14:24    Předmět: Citovat

Ta RC kompenzace u středobasů by byla opravdu vhodná jako první krok.
Dvoupásmová výhybka s kombinací 12 + 18dB/okt. se mi v HiFi praxi jeví, velmi mírně řečeno, jako poslechově problematická a bude velmi záviset jak na rozmístění měničů, tak na případném odlišném fázování od návrhu.
A to hlavně ve stereofonním páru. Tohle už mám za sebou taky a slibuju, že takový pčoviny už dělat nebudu. Už jsem na to dost velkej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 15:02    Předmět: Citovat

V čem konkrétně se ti jeví jako problematická? Zcela libovolná topologie výhybky je závislá na rozmístění měničů a s tím související fázování tak v čem vidíš nevýhodu zrovna u tohoto? Že to neodladíš generátorem od ucha? To ani běžné dvoupásmo 12/12dB.

Obecně v kombinaci 12+18dB není žádný problém pokud se použije tak jak má, nevidím tedy důvod to nazývat píčovinou.

Konkrétně tuto výhybku navrhoval jako minimalistickou variantu Godz jestli dobře pamatuju pro ARS9204. Upravily se jich takto mnoho desítek jen ty o kterých vím (častou obětí se stávají i 1PF06733). Za celou dobu vím jen o jednom člověku, kterému se úprava poslechově nelíbila. Netvrdím že ze z těch beden pak stane kdoví co, to rozhodně ne, ale hraje to znatelně lépe než libovolná jiná dvoupásmovka od Tesly s origo výhybkou a to právě zejména ve stereu, kde se posun vpřed projeví mnohem více než u mono signálu. Asi by to mohlo hrát i lépe, ale to už se autorovi vzhledem ke kvalitě použitých měničů asi nechtělo. Sám řekl že udělal jen nezbytné minimum pro to aby to alespoň trochu fungovalo. Že umí udělat i více a že mu to hraje dobře (s jinými reproduktory) si mohli poslechnout návštěvníci minulého ročníku výstavy Audio-video show (nástupce Highend Praha). Myslím že se se svými výtvory rozhodně neměl za co stydět, zvláště přihlédneme-li k ceně (natož když člověk ví co v tom bylo za repráky).

Že se z toho výškáče dá vytřískat ještě víc jsem si osobně ověřil při návrhu nové výhybky do 1PF06708, kde jsem po prvním zapojení fakt čuměl jak péro z gauče protože tohle jsem od papírového ARVčka fakt nečekal. Nikdy bych neřekl že tohle umí. Akorát je pak výšková sekce složitější než celá výhybka na tohle malé dvoupásmo, takže naprosto chápu že se do více než minimalismu autorovi nechtělo.

Co se impedance týče tak schválně se podívám do archivu, někde bych tam měl mít měření impedanční křivky tato upravených beden jestli v ní uvidíš nějaký problém.

Takže Sinclaire vážně - buď konkrétní ať to můžeme probrat (je-li co) a nezabředáváme do neurčitých řečí.


EDIT:
1.) Nerad bych aby předchozí znělo nějak agresivně, jen bych rád aby se diskutovalo nad technickým problémem, který se dá reálně popsat a dojít k nějakému závěru a neříkat jen že je něco blbost a nepokusit se to podpořit nějakým hmatatelným argumentem

2) Tak měření nemám, v záloze není a PC na kterém mám měření je momentálně nefunkční (odešla základní deska, už je vyměněná ale systém neběží) tak až ho rozchodím tak sem zpětně dodám tu impedanci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 16:37    Předmět: Citovat

Pamatuju se, že se tu původně diskutovalo o vypínání nadproudovky dotyčného zesilovače a já mám oprávněné podezření, že je to víc, než čím jiným, způsobeno impedančkou těch původních beden.
Proto v předchozím příspěvku píšu hlavně o tom, že kompenzační RC člen by byl v tomto případě nanejvýš vhodný, protože už se to víckrát osvědčilo. Řešíme tady vypínání konců, kterým Ty až tolik nerozumíš, zato jsi ale přispěchal se schématem výhybky /co si o ní myslím, není v tomto momentu až tak důležité/, která se impedančně bude imho chovat ještě hůře, než původní zapojení s kompenzací. Dodal jsi ji bez dalších detailů, jako třeba impedančky, v tomto případě nadmíru důležitější, než co jiného, bez konkrétního rozmístění měničů a ani litráže či úprav vnitřku bedny, ve které to možná bylo kdysi měřeno. A nanejvýš vhodná kompenzace, o které píšu jako o prvním a základním opatření, které by mohlo pomoct, tam samozřejmě není.
Takže by se dalo sááhodlouze diskutovat o skutečném přínosu toho, co tu kdo postuje a píše, kdo píše k tématu, kdo mimo a co jsou domněnky.

Znovu opakuju, že tu řešíme vypínání konců nadproudem a i Tobě by mohlo už konečně dojít, že to nejspíš bude z impedančních důvodů - ten konec bohužel nemá mozek, jenom tupě reaguje na nadproud, způsobený poklesem impedance a který by mohl poškodit koncové tranzistory, pracující už i tak za hranou svých možností.

Majitel myslím nemá v úmyslu ani měnit reproduktory, ani nakupovat drahé MKP kondy velkých kapacit a skládat je do přesných hodnot 15,6uF, ani překopávat výhybku.
Majiteli vypíná konec nadproudem a ptal se, co s tím.
Zkouším poradit, protože už jsem se s tím víckrát potkal.
Chápeš, Thalete?

EDIT:
Kromě toho, Thalete - zrovna s Tebou já nic zásadního probírat nehodlám. Nacházíš se ve vláknu, které založil někdo jiný s problémem a žádá o radu, jak jej odstranit.
Pokud cítíš nutkavou potřebu něco probírat, založ si na podobné, nebo libovolné téma vlastní vlákno a tam můžeme probrat to, co si jeden i druhý myslíme, že je potřebné probrat.
Jsi tu registrovaný stejně jako já a máš stejná práva.
Ale i povinnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 19:32    Předmět: Citovat

Proč jsou svitky ve čtvrtek levné a pondělí drahé?
Proč je ve čtvrtek skládání pěti kondů v pohodě a v pondělí ze dvou ne?

sinclair napsal(a):
MKT kondík na 63V či na 100V s kapacitou 10uF není nijak extrémně drahý, lze jej složit třeba z pěti 2,2uF apod., přesná kapacita není až tak důležitá. Na zkoušku by mohl postačit třeba i novější typ zářivkového, kompenzačního MKP kondenzátoru 10-12uF/250V


sinclair napsal(a):

Majitel myslím nemá v úmyslu ani měnit reproduktory, ani nakupovat drahé MKP kondy velkých kapacit a skládat je do přesných hodnot 15,6uF, ani překopávat výhybku.



K výměně reproduktorů jsem neřekl ani slovo, o MKP kondech také ne.

Reagoval jsem pouze na to, co jsi psal. Jsme ve veřejném vláknu a jelikož nemluvím od tématu (jak dále vysvětlím), tak bys už po těch letech na internetu měl být srozuměn s tím, že na to co napíšeš může někdo reagovat. Je jedno zda zakladatel vlákna či někdo jiný má-li k tomu co říci.

Teď proč je co píšu k věci:
Ano uznávám sice že o zesilovačích toho víš více, to ti nikdo neupírá, jen jsem si říkal že když už ho navádíš k tomu, aby si koupil podle tebe drahé (nebo levné?) svitkové kondenzátory a k tomu nějaký ten odpůrek, tak by k tomu mohl přihodit ještě pár součástek k tomu a mohl by mít z naprosto zmršených beden bedny alespoň trochu funkční a to i bez nutnosti nějakých kompenzací. Dále jsem to nerozebíral, nevěděl jsem zda to pro zakladatele bude zajímavé a nechtěl jsem ho hned zahlcovat elaboráty a offtopicy, na to jsou experti jiní byť to myslí dobře.

Že by se to chovalo nějak výrazně hůře z měření neplyne, zato z opakované zkušenosti mé i cizích plyne, že takto upravené bedny nebyl problém provozovat s konkrétně zde probíraným zesilovačem (respektive s jeho prakticky identickým dvojčetem KSD8251 s napájením kolem 27V) bylo-li vše v pořádku.

To mi připomíná že jsem tu nečetl jakým napětím a z čeho je ten zesilovač napájen, ani tu nejsou fotky aby se dal vyloučit případný jiný vliv (stačí koncáky připojit delšími dráty na chladič a už může být veselo). To bych zkontroloval jako první spolu s tím jestli sedí alespoň stejnosměrně impedance (respektive odpor) beden a není tam třeba podpálená cívka (speciálně ten ARV089 se sériovou kapacitou 15uF se divím že ještě žije), mechanicky závislý zkrat nebo tak něco.

Impedančku jsem slíbil dodat, není na ní nic špatného (měřil jsem jí, jen jí v tento okamžik nemám po ruce - dodám brzy, klidně pro porovnání se současnou situací nebo s tebou navrhovanou kompenzací) a nemyslím si že by takto jednoduchá výhybka měla představovat problém i pro podprůměrný zesilovač. Spíš tam bude něco blbě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4016
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: čt září 14 2017, 11:56    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Ale nemel blbosti prosímtě.
Před 15 lety PSW ještě vůbec nebyly běžná záležitost.

Nemelu blbosti. Např. tady je schéma z Nouzového zvukového systému 100V od Monacoru. Přímo z rokun 2002 Laughing



100v MONACOR.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  100v MONACOR.jpg
 Velikost:  76.29 kB
 Staženo:  170 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33907
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt září 14 2017, 13:31    Předmět: Citovat

Aj na zakladnych doskach PC sa to pouziva davno (uz v minulom tisicroci) - na istenie USB portov (a dalsich, kde je vyvedene napajanie - GAME, PS/2).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá září 15 2017, 9:24    Předmět: Citovat

>ZVUK2000
Nemá tady ten polyswitch zamýšlenou trošku jinou funkci než ochranu reproduktoru proti špičkám?

>rnbw
Je to možné, ale já měnil na základních deskách docela dost pojistných odporů, které se prostě přerušily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund