Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak správně vynechat odrušovací kondenzátor u zahradních nůž
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st srpen 30 2017, 16:53    Předmět: Citovat

Nejlepší je to zkoušet přes žárovku libovolným, ale bezpečným napětím, nebo ohmetrem, či šlusmetrem. Pokud na to zapojuješ "pouze" voltmetr a to ještě při síťovém napájení, tak můžeš udělat spoustu chyb, který Tě dopletou. Voltmetr je příliš citlivý a může Ti při střídavým proudu mást indukcemi přes různý kapacitní svody. Každý spínač potřebuje jistou minimální zátěž, která při sepnutí čistí kontakty (pokud spínačem na 10A budeš spínat nějaký signálový cesty, brzo bude nespolehlivě spínat). Navíc díky tomu, že u Tebe funguje jakási obava, že uděláš zkrat, či že tě to nakope (Ta obava je ale zcela na místě a v pořádku), nemusíš na vývod dobře přiložit hrot a pak nastane omyl. Proto jsem psal výše něco o napětí, při kterým se v tom hrabat můžeš. Jinak žeš koupil zmetka, tak taky není vyloučený. Ale spíš prověř svorky (faston může být blbě zakrimpovanej, nebo vodič pod ním zoxidován do takové míry, že se z toho spoje stane polovodič Smile )
A navykni si - cokoliv koupíš (součástku), tak to přeměř ještě dřív, než to zamontuješ. Koncáky, spínače a pojistky vážně postačí ohmetrem.
EDIT: Lepší je vyměnit ty koncáky oba - zkratovací brzda jim dává pěkně zabrat


Naposledy upravil Artaban001 dne st srpen 30 2017, 16:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: st srpen 30 2017, 16:58    Předmět: Citovat

to máš asi divně...
přívod by měl být na COM (nebo něco podobnýho)
NC a NO by měly být výstupy
NO při stisku vede
NC je seplý při nestisknutém spínači
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
XerXesCZ



Založen: Aug 29, 2017
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2017, 15:30    Předmět: Citovat

Tak jsem to vyřešil, nicméně se mi stalo jiné neštěstí. Už je to vcelku docela trapné to tu i psát, ale myslím si že dle mých dotazů je naprosto jasné, že elektrika není můj obor, takže to ještě zkusím;

Jak jsme řešili ty nůžky, já je ještě jednou rozdělal, protože mě opožděně napadlo, že bych mohl vyměnit vazelínu pod řezací částí, nicméně jsem se dopustil zásadní chyby, že jsem nůžky nechal na dílně rozdělané přes noc a ráno šel do práce, a můj malý syn se mi na ně "podíval". Takže vytahal konektory od mikrospínačů. Já samozřejmě měl papír na kterém bylo vyznačeno kam co patří, ale s tím už jsem po úspěšném zapojení stihl udělat krátký proces.

Takže situace je asi taková, jsou tam dva mikrospínače. V současné době mám zapojený jeden a vše funguje, ale protože nůžky půjčuji sousedům a nerad bych aby někdo přišel k úhoně, rád bych zapojil i ten druhý pojistný. Nicméně mé varianty pořád shazují jistič pro zásuvku na které je nářadí připojení do sítě.

Vše vyobrazeno na fotkách. Kdyby byl ještě někdo schopen poradit jak zapojit mikrospínače tak, aby motor běžel jen když jsou stisknuté oba, a zároveň nespadl jistič, byl bych strašně moc rád :'(

Dodatek k fotkám, blíž k hornímu okraji fota je do motoru přivedena fáze, modrý kabel vedoucí od čokolády. Ten ani jinak zapojit nejde. Potom mám v motoru na druhém konci "nulu", která je na protějším konci rozdvojená a musí nějak přijít do obou spínačů. A dále pak vedou z motoru dva černé kabely s konektory.

Díky!



2017-08-31-16-25-40.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2017-08-31-16-25-40.jpg
 Velikost:  266.78 kB
 Staženo:  200 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8799
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2017, 19:03    Předmět: Citovat

XerXesCZ napsal(a):
Tak jsem to vyřešil, nicméně se mi stalo jiné neštěstí. Už je to vcelku docela trapné to tu i psát, ale myslím si že dle mých dotazů je naprosto jasné, že elektrika není můj obor, takže to ještě zkusím;
...
... nicméně jsem se dopustil zásadní chyby, že jsem nůžky nechal na dílně rozdělané přes noc a ráno šel do práce, a můj malý syn se mi na ně "podíval". Takže vytahal konektory od mikrospínačů. Já samozřejmě měl papír na kterém bylo vyznačeno kam co patří, ale s tím už jsem po úspěšném zapojení stihl udělat krátký proces.
...

To můžeš být ještě rád, že jsi dopadl jen takhle, taky jsi mohl mít třeba synka po smrti . . .

Silně jsi mně tímto připomněl mého souseda (ještě z paneláku, ze kterého jsem se odstěhoval v r. 1987) kde jsme spolu sousedili na patře. Taky měl synka, který byl jen o rok mladší, než ten můj - v té době ještě oba předškoláci - kamarádi.
Milý soused chtěl tomu svému synkovi vyrobit svépomocně stolní lampičku a co čert nechtěl, právě že v tom dětském pokoji. Věci k tomu potřebné byly tedy přístupné nejen jeho synkovi, ale i mému, který tam právě byl u nich na návštěvě (soused nebyl v té době doma).
Samozřejmě, že malí kluci nenechali dotyčný materiál bez povšimnutí - a nenapadlo je nic "rozumnějšího", než strčit přichystanou dvoumetrovou flexo-dvojlinku do zásuvky (tehdy ještě 220V). Její zakončení: oba konce odizolované a pocínované v délce cca 1cm Scared
Naštěstí oba konce o sebe "štrajchly" ještě dříve, než se jich některý z těch všetečků stačil dotknout - výsledkem rána a vyhozený až hl. jistič v rozvaděči na chodbě a oba kluci ještě chvíli "neviděli" (od toho "blesku").
Tady taky soused (mj. elektro-laik, zámečník) nedomyslel možné následky. Klidně jsme mohli některý (či oba dva) strojit klukovi(ům) pohřeb Evil or Very Mad

Nemáš na to kvalifikaci, tak se do toho nes*er - fušuj raději do řemesla vodařům, tam nanejvýš vyplavíš sousedy . . .

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12336

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2017, 20:51    Předmět: Citovat

A to se nemůžeš podívat na fotku, kterou jsi sem dal na začátku? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
XerXesCZ



Založen: Aug 29, 2017
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: pá září 01 2017, 9:27    Předmět: Citovat

To zase ne pánové, dílna je když tam nejsem kompletně odpojena od sítě hlavním spínačem, nerozsvítili byste tam ani světlo. Vím že si tam kluk chodí hrát takže v tomto ohledu nic nepodceňuji...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund