Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Indukční vařič - úprava pro tavení kovů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2017, 7:21    Předmět: Citovat

Spíš bych se vydal cestou hořáku na plyn.Problém bude spíš s nádobou na tavení a ve spotřebě plynu.Se střednim hořákem a 10kg flaškama na nějaký okrasný blbinky odlitý z kovu to stačí.Pokud bych chtěl tavit barevnokovovej šrot do kostek,aby se líp skladoval,pak bude spotřeba plynu o hodně větší a nevyplatí se to.
BTW.Zkoušel jsem podle danykova návodu topný trafo z MOTu a dlouho nevydrželo(zatížený naplno asi hodinu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2017, 7:36    Předmět: Citovat

Tak to mě taky napadlo. Kdybych to chtěl valit do sběru dá se to rozpouštět v případě hliníku i měkkým dřevem.

Laughing "Proč dávat do sběrných surovín obrazek_cenzuram šikmoókym když si to můžu soustružit sám" Laughing https://www.youtube.com/watch?v=jFVMPJSXRI0

Pokud by ty odlitky vypadaly k světu přikupil bych si nějaký CNC.


Naposledy upravil Mira_A dne ne srpen 27 2017, 11:11, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2017, 8:40    Předmět: Citovat

Levněji než plyn, vychází pro tavení kovu hořák na naftu. Osobně používám elektřinu a odporovou pec, zdá se mi to přeci jenom jednoduší.
http://jova1.cz/dilna/odlevani/odlevani.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2017, 10:59    Předmět: Citovat

Přečetl jsem si co jsi napsal o tavení mosazi.
A právě tady má indukční ohřev velké výhody. Rovnoměrnost ohřevu.
Zinek pokud to obsahovalo bych předpokládal, že se dá vytěžit zvlášť.
Tj nastaví se to na teplotu tání zinku což je něco přes 420C. Odtěžit zinek a pak teprve zvednout teplotu. Teplota varu zinku je však 907C, což ten bordel mohl být něco jiného nebo značně nerovnoměrná teplota při tavení.

Právě to je to že chci zkusit i separovat kovy jestli je to reálné.
Třeba stříbrné kontakty na mosazi nebo mědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2017, 11:13    Předmět: Citovat

No tak o tom "oddělení " kovů teplotou si dovolím pochybovat. Vezmi si třeba rozpouštění měděného hrotu v pájce SnPb. Určitě tam ta teplota není tak vysoká, že by se tavila měď. Ostatně v roztaveném hliníku rozpouštím měď běžně pokud chci vytvořit něco jako dural a teplotu tavení mědi tam také nedosahuji. Po vychladnutí se mi nikdy nestalo, že by na dně ta měď pak zůstala Rolling Eyes

Naposledy upravil jova1 dne ne srpen 27 2017, 17:53, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2017, 11:51    Předmět: Citovat

To co píšeš se mi nějak nezdá.
Jasně zoxidovaná měď se v cínu rozpouští jako binec, ale to už není měď.
Kdybys ten cín roztavil, zbyde ti na dně struska a to je právě ta zhořelá tavenina tj. třeba zoxidovaná měď.

Hrot mikropájky je z mědi. Když je pokrytá kovem chránícím ji před oxidací nic se nerozpouští. Jakmile se ti ta vrchní ochranná vrstva naruší měď začne oxidovat a postupně i při 300C doslova shoří, ale je to černý bordel (oxid mědi).

Jinak ještě odporová pícka.
Z jakého kovu máš spirálu. Je něčím určitě chráněná. Kdyby nebyla, tak se ti to prostě přepálí při první tavbě. Většina kovů ze kterých se vyrábějí spirály těles oxiduje při vysokých teplotách.
Tyto kovy jsou výrazně dražší jak měď na indukční cívku. Takže se do budoucna jistě tavba v odporové pícce prodraží. Já vezmu kus měděného drátu a navinu si sám. Ty budeš kupovat tělesa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2017, 12:13    Předmět: Citovat

Neměl jsem na mysli hrot mikropájky, ale klasickou trafopájku kde se ten Cu drát rozpouští.
K tomu kovu spirály, asi si budeš muset něco nastudovat například o kanthalu a elektrických pecí všeobecně.
Dělej jak myslíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2017, 13:13    Předmět: C Citovat

Kde se rozpouští CU drát na trafopájce? Laughing Já myslím že dojde k přepálení oxidací drátu. V místě pájení (přepálení) je taky nejvyšší teplota. Nekonečný hrot je měděný hrot pokrytý drahým kovem který neoxiduje a odolává vyšším teplotám v mikronové vrstvičce. Kdyby se v něm měď rozpouštěla nemělo by to smyl.
Teplota uvnitř vodiče může v daném místě být vyšší jak 1000C
Trafopájka taky pracuje na principu indukčního ohřevu (závit na krátko).

Právě jsme u jádra pudla. Thantalů máš 7 druhů podle teplot a oxidace. Ty na vyšší teploty musí mít ochrannou dusíkovou atmosféru, proč asi.

Z vlastní zkušenosti vím, že topná tělesa odcházejí i po dvou letech a to při teplotách 200C (vnitřní teplota samozřejmě je o něco vyšší). Kdyby to bylo tak dokonalé, tak by ty tělesa vydržely 50 let.
Jinak těch odporových drátů co se používají do těles je daleko více.
Zatím ale ubohá životnost. Wink

Vraťme se, ale k věci. Chci předělat indukční vařič 230V 50Hz s max. odběrem cca 16A na idnukční pícku.
Brání tomu dvě věci. Detekce přítomnosti hrnce a je omezena teplota.

Chci indukční tavení a né odporovou pec nebo jiné nevhodné principy o kterých se můžeme dočíst na celém internetu, že už dávno zjistili jsou k ničemu jako např. použití hořáku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2017, 13:37    Předmět: Citovat

MiroA, máš to zafixováno opravdu špatně.
Po nějakých 45 letech používání trafačky už i já sám vím, že běžná, elektrovodná měď se v běžné PbSn pájce 40/60 rozpouští - a to dost rychle.
Někdy mi při intenzívní práci nevydrží smyčka ani půl dne. Šel jsem po tom, proč tomu tak je, už hodně dáávno - sere mě to jako každého, protože to zdržuje a kdo nemá upraveno uchycení smyčky, tak to ničí i závity v pásovině sekundáru.
V místě nejvyšší teploty /na hrotu-obloučku smyčky/ se měď rozpouštěním postupně a přesně uprostřed zeslabuje do dvou špiček, až se nakonec přepálí.
Je to dokonce jev s jistou akcelerací - čím zeslabenější je špička smyčky, tím rychleji se rozpouští, protože na špičce zeslabením roste teplota.
Lze tomu hodně zabránit používáním pájky s obsahem 2% dílů mědi, zpravidla je to 60Sn/38Pb/2Cu.
Přišli na to jinší borci, než jsme my Smile, chemici a to už velmi dávno.
Není to žádná oxidace, nemá to žádnou spojitost s tavidlem, ani jeho spálenými zbytky, u běžných pájek bez obsahu mědi ani příliš nezáleží na jejím přesném složení.
Tak si prosím čerstvě, či nedávno nabyté vědomosti drobet oprav.
Je to přesně, jak to trošku neobratně píše jova1.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1281

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2017, 13:46    Předmět: Citovat

Je to přesně tak, jak píše sinclair. Jen bych doplnil:
Podle Murphyho zákona ta smyčka odejde v okamžiku, kdy to nejméně chceme, např. při dokončování osazování DPS a už jsme žhaví zařízení vyzkoušet a podobně... Smile Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5155
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2017, 14:43    Předmět: Citovat

Míra to ví nejlíp.. Laughing Laughing
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12387

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2017, 14:44    Předmět: Citovat

JiriTom napsal(a):
...Podle Murphyho zákona ta smyčka odejde v okamžiku, kdy to nejméně chceme, např. při dokončování osazování DPS a už jsme žhaví zařízení vyzkoušet a podobně... Smile Smile
Tohle jsem Murphymu odpustil. Dokonce jsem si - po špatných zkušenostech - zvykl odkládat záměrně uvádění do chodu -
- úklidem pracoviště po dokončení pájení
- optickou kontrolou desky, předlohy a hodnot součástí
- naplánováním dalšího postupu u hrnku kafe
...a ono se to vyplácí. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2017, 14:56    Předmět: Citovat

Vraťme se k předělávání vařiče na indukční pícku prosím.
Jen zkoušel jsi narušit hrot mikropájky. Je pokrtyt jiným kovem vevnitř měděný. Ve chvíli kdy se kov oloupe začne nahřívaný konec černat a měď rychle odpadávat a po povrchu stále černat (oxid měďnatý).
Očko se přepálí i bez použití cínu a kde se teda rozpouští. Wink
Z pájky mi odkapával vždy jen cín. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5112
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2017, 15:03    Předmět: Citovat

Další cimrman? Rolling Eyes Mě se taky očko vždycky rozpustí a černé nebo zoxidované není nikdy. Tedy je, ty rovné části, kde se nepájí, ale tam se mi nepřerušilo nikdy Wink
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1281

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2017, 15:20    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
..............Tohle jsem Murphymu odpustil. Dokonce jsem si - po špatných zkušenostech - zvykl odkládat záměrně uvádění do chodu -
- úklidem pracoviště po dokončení pájení
- optickou kontrolou desky, předlohy a hodnot součástí
- naplánováním dalšího postupu u hrnku kafe
...a ono se to vyplácí. Wink

Naprostý souhlas a tuplovaně to platí při jakýchkoli opravách PC, NB, tabletu a nakonec u všeho... Smile

Sorry za OT, ale ono to k tomu rozpouštění kovů nakonec patří...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund