Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Předělání pojistek na jističe
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
impedance



Založen: Feb 14, 2012
Příspěvky: 273

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 10:00    Předmět: Předělání pojistek na jističe Citovat

Zdravím,

Nemám moc zkušeností s předěláváním rozváděčů a tak bych se chtěl poradit, jak předělat rozváděč u známého, který chce vyházet pojistky protože už ho nebaví je zašívat Laughing .
Zajímalo by mě:

1) Můžu s čistým svědomím předělat jen levou stanu a tu zaplombovanou nechat jak je?
2) Je tu nějaká universální náhrada za tu šedou desku na které jsou pojistky? Nebo stačí jističe s deklama? Rozměr je 490x490.
3) Je problém to dřevěné ohraničení okolo? Dá se s tím něco dělat bez sekání do zdí?
4) Fíčko je tam jedno hlavní 100mA, předpokládám na koupelnu musí být 30mA?
5) Když mám venkovní obvody, musí chráněny taky max 30mA např: vedení na el. otvírání brány?
6) Je na něco takového nutný Projekt/revize? pokud ano, udělá to revizi bez projektu?

Na mou obranu, už půl roku mu říkám ať mu to udělá někdo jiný, ale nikdo v okolí nemá prostě čas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 10:57    Předmět: Citovat

Především jde o to, jestli se tomu dá říkat výměna jisticích prvků nebo výroba nové rozvodnice. Na to druhé zjevně nemáš oprávnění, jinak bys se neptal. Rozvodnice se podle zákona 22/97 pokládá za výrobek a vzato do důsledků si bez zvláštního oprávnění nesmíš ani sám sestavit rozvodnici ze stavebnice běžně prodávané (na to se často kašle, ani ne tak úmyslně, jako z neznalosti, potíže vznikají až když revizák začne požadovat štítek a papíry na rozvaděč).
Ale řekněme, že jde o tu první variantu:
lze-li ponechat zaplombovanou desku v zaplombovaném stavu během předělávky té přístrojové desky, můžeš ji předělat. Ale je to na hraně, protože patrně nechceš nebo nemůžeš použít tu původní desku, a nové desky se vzhledově budou na první pohled lišit od elektroměrové. Na druhou stranu, když to pak nějaký revizák podepíše, dělej, jak umíš, a potřebné se rychle douč.
Hladkou přístrojovou desku z premixu seženeš nanejvýše v rozměru 450x225 mm, tak budeš muset asi použít dvě. Na ně lze namontovat DIN lišty a nacvakat na ně jističe i chránič a na ně dekly. Venkovní zásuvky i koupelna a kuchyň můžou být rozjištěné až za společným chráničem 30 mA.
Ten milion ostatních věcí jistě znáš, když se do toho chceš pustit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 13:03    Předmět: Citovat

Než jsem dopsal odpověď na zavádějící příspěvek, moderátor ho odsunul. Přesto si myslím, že to sem patří:
Vývoj šroubovacích jističů STOTZ (náhrady za šroubovací pojistky) se zastavil někdy počátkem šedesátých let, v Evropě jejich rychlost odpovídá spíše charakteristice jištění motoru s lehkým rozběhem (C), než charakteristice vedení (B), a někteří prodejci, například REV, to i přiznávají. Přestože na jističi je uvedená charakteristika L (odpovídající našemu B), jde o jističe pomalejší, většinou za hranicí tolerance.
Podstatná je i jejich zástavbová výška - má-li rozvodnice dvířka, kterým pojistkové hlavice nevadily, obvykle na tyto jističe nejdou zavřít.
Renomované firmy, jako ABB, Schrack, K&M a podobné je v nabídce nemají, tuzemští prodejci také ne. Seženou se jen v německých obchodních domech se stavebninami typu Bauhaus, Baumaxx, OBI a podobných. Co znamená značka CE na některých z nich, zůstává otázkou, jejich výrobce totiž v Evropě není, jakkoli značka CE platí i pro nás. Její pravost nemám jak ověřit, prostě tam je. Mimochodem - proto se v Německu neprodávají ani v zásilkovém prodeji, možný je jen osobní odběr. Možná si z toho někdo udělal kšeft na ebay, v seriózním zásilkovém obchodě nejsou.
Naše předpisy tyto jističe neřeší a netroufám si hádat, jak by se k jejich nálezu postavil vyšetřovatel v případě požáru či úrazu, potažmo pojišťovna. Samozřejmě, podepíše-li revizní technik, že jejich použití je bezpečné, padne to na něj, jinak se půjde po tom, kdo je tam našrouboval místo pojistek.
O opravování pojistek jsem jako v tomto vláknu nikdy nečetl, to je vysloveně zakázané.
Ne, že bych byl přítelem modernizace za každou cenu, zkušenost ukazuje, že v některých případech je zařízení čtyřicet let staré spolehlivější, než nové. V tomto případě bych ale dal vždy přednost rekonstrukci před flikováním.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 13:33    Předmět: Citovat

Mohu potvrdit. Ve staré instalaci byly tři tyto jističe u motorové zásuvky, kam se připojovala pila nebo šroťák. Pamatuji si, že při přetížení vybavil nadřazený jistič v rozváděči, tyto nikdy. Instalaci jsem dávno sundal, dva tyto jističe zbyly na památku. Vyráběly se i u nás- je na nich logo se dvěma trojúhelníčky. Dnes bych je do ničeho nepoužil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
impedance



Založen: Feb 14, 2012
Příspěvky: 273

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 13:43    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):

lze-li ponechat zaplombovanou desku v zaplombovaném stavu během předělávky té přístrojové desky, můžeš ji předělat. Ale je to na hraně, protože patrně nechceš nebo nemůžeš použít tu původní desku, a nové desky se vzhledově budou na první pohled lišit od elektroměrové.

Je to tak, zaplombovaná je strana jen vpravo.
Jestli to chápu dobře, když bych nechal stávající desku, dal tam moderní jističe a prouďák byl, tam kde má být. Neměl by být žádný problém?

Deska se měnit nemusí, jen v ní budou díry po předchozích strojcích.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 14:23    Předmět: Citovat

Ty pojistky nabízí i Conrad,ale ta cena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 14:55    Předmět: Citovat

Stav starých instalací se posuzuje podle norem platných v době uvedení do provozu. Podobné předělávky u většiny revizních techniků projdou, protože jde obvykle o zlepšení původního stavu. Úprava samozřejmě musí být z hlediska provedení a minimálně původních předpisů akceptovatelná.
Staré zařízení je často bez výchozí revize a jakékoliv dokumentace, takže původní stav a dobu kdy ke změně došlo nelze prokázat. Taky záleží jestli je instalace vůbec schopná obstát v revizi jako celek.

Zásah do plombované části je obvykle potřeba jenom v případě, že není osazen hlavní jistič před elektroměrem, výměny desky nebo jiných zásahů. V tom případě požaduje dodavatel automaticky revizi, ale dá se to obejít i bez...
Často je ale výhodnější vyměnit kompletně celý rozvaděč, nové přístroje se musí pořídit stejně takže investice není o moc větší. Nebo výměnu nechat až do rekonstrukce, protože do budoucna je obvykle nutné počítat s oddělením bytové části od měření, což je větší a nákladnější zásah do instalace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vasekpetr1



Založen: Jun 20, 2005
Příspěvky: 853
Bydliště: Hospoda u Třebíče

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 15:18    Předmět: Citovat

citace:
Deska se měnit nemusí, jen v ní budou díry po předchozích strojcích.

Ta původní deska bude mít asi trochu problém co se týče nesnadné hořlavosti, protože je to nejspíš ten lisovaný starý pertinax. Asi bych koupil ve velkoskladu elektro lignátovou desku, zařízl podle potřebného rozměru v rozvaděči, osadil DIN lištou a nové přístroje zapojil na ně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 15:27    Předmět: Citovat

impedance napsal(a):
...Deska se měnit nemusí, jen v ní budou díry po předchozích strojcích.

Lze-li většinu děr schovat za jističe, asi bych také s výměnou desky váhal. Ale, jde-li o černou desku, či dokonce desku pertinaxovou, vyměnil bych ji ze dvě šedé.
Souhlasím ale s Achabem, do úprav bych se pustil tak, aby později nebyl problém s přemístěním měření někam na přístupnější místo, kam můžou pracovníci distribuce. A rozvodnici s rozjištěním zase na místo přístupné zevnitř budovy, ať se kvůli shozenému jističi nemusí ven.
A ten 30 mA chránič to chce tak jako tak, alespoň pro vývody do koupelny, kuchyně a venkovní. Chránič 100 mA samozřejmě před ním ponechat - je to slušně účinná prevence před požárem, o uhelnatění izolace ví jako první, ale z hlediska úrazu nestačí, 100 mA je příliš velký proud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 15:51    Předmět: Citovat

Přístrojové desky jsou údajně šedé takže zřejmě jde o Premix. Jiné ostatně ani nejsou současně povolené. Nadbytečné otvory nesmí nepřípustně snižovat krytí a omezovat montáž. U plombovaných desek nesmí umožnit nedovolenou manipulaci.
Pro přístroje se často používaly i elektroměrové 45×45cm, zbylé větší otvory se v případě potřeby překryly páskem novoduru a revizí to prošlo. U rozvrtané staré desky lze pásek využít třeba k nalepení popisů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vasekpetr1



Založen: Jun 20, 2005
Příspěvky: 853
Bydliště: Hospoda u Třebíče

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 16:08    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Přístrojové desky jsou údajně šedé takže zřejmě jde o Premix. Jiné ostatně ani nejsou současně povolené. ...


Myslíš, že toto by neprošlo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 16:28    Předmět: Citovat

Desky CEMVIN se používají hlavně jako tepelně izolující nehořlavý podklad. Pro přístroje jsou určeny pouze desky Premix. U elektroměrů je dodavatelé jako alternativu vyžadují výlučně. Rozvaděče se samozřejmě vyrábí i z jiných materiálů a plastů, ale ty jsou na dané použití otestovány a schváleny.
Dřevěné skříně starých rozvaděčů by teoreticky taky měly být vyloženy nehořlavým materiálem, znám RT co to píšou jako závadu (nebo spíš doporučení). U starých zařízení se to ovšem většinou přehlíží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
impedance



Založen: Feb 14, 2012
Příspěvky: 273

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 17:07    Předmět: Citovat

jsem vůl pánové, z nějakého důvodu se mi nenahrál na bastlírnu v prvním příspěvku obrázek a nevšiml jsem si toho.
tady tedy je, je to šedá deska, ale materiál neodhadnu.

edit: jinak je to venku u vchodu, takže pro Eoňáky přístup ok.
Jinak na zaplombované straně je hlavní jistič 3f 32A, prouďák těch 100mA, hodiny a HDO.


Naposledy upravil impedance dne so srpen 19 2017, 17:12, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 17:09    Předmět: Citovat

Obě desky jsou elektroměrové Premix 45×45cm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milin



Založen: Sep 23, 2005
Příspěvky: 754
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 19:57    Předmět: Citovat

Taky jsem takový rozvaděč předělával a DISTRIBUTOR POŽADOVAL vnitřní stěny rozvaděče obložit plechem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund