Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bezdrátové ovládání světel
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2017, 17:28    Předmět: Citovat

Taky jsem předpokládal že jde o jednotlivé přístroje, doplněné v každé místnosti k běžnému světelnému rozvodu 230V. Pokud se má všechno natahat samostaně do rozvaděče, tak to bude kabelů jak v elektrárně.

Podobným způsobem to dělali soudruzi v NDR - všechna světla spínaná přes samostatná relé v rozvaděči napětím 12V. V tomto případě by to mělo výhodu snadného přepojení na 230V bez většího sekání, až majitele ta elektronika přestane bavit. Ovšem předpokládá to ty zmíněné rezervní přívody k vypínačům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3284

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2017, 17:49    Předmět: Citovat

Na 12V rozvodu bude z bytu slušnej "karavan" Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
godzilak



Založen: Aug 08, 2017
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2017, 18:58    Předmět: Citovat

Tak já to napíšu ještě jednou. Přišlo mi že jsem to napsal celkem rozumně, ale budiž Smile

Místnosti 104-110 není třeba řešit, tam budou bud světla na čidla, nebo na klasické vypínače, víceméně si s tím poradím...
Jde mi o místnosti 101,102 a 103, tam chceme udělat :

místnost 101 rozdělit na dvě sekce kuchyně a obývací pokoj v každé samostatně ovládané světla
čili budou čtyři sekce ovládané DO https://www.lxf.cz/rf-led-ovladac-pro-dim1-4-kanaly a nástěnnými DO https://www.lxf.cz/led-ovladac-stmivac-dim1-na-nastenny

světla bud https://www.lxf.cz/v-tac-led-panel-vt-1807-sq-18w-225mm nebo https://www.lxf.cz/v-tac-led-panel-vt-2407-sq-24w-300mm tohle jsou lepší panely s napětím 63-75V (podle driveru) , ty 12V jsem se dočetl mívají dost problémy s problikáváním a jiné technické nedostatky, tak bych je vyloučil...

Na každou sekci bych chtěl dát jeden https://www.lxf.cz/dim1-t400w-triakovy-stmivac a od něj natáhnout kabel pro 4-8 těch panelů.

Mě šlo právě o to udělat to komfortní na ovládání a co nejjednodušší na instalaci. Takhle jak to mám vymyšlené by měl stačit na každý okruh natáhnout jen jeden kabel od rozvaděče do toho triaku a od triaku by vedl taky jen jeden kabel +- někam do středu té sekce, kde bych ho rozdělil na 4-8 kabelů (podle počtu LED panelů v sekci) a natáhnul je do stmívatelných driverů https://www.lxf.cz/v-tac-stmivatelny-zdroj-pro-24w-led-panel 1 driver na panel. Z nějakého důvodu, který mi uniká nelze dát třeba 100-200W zdroj pro celou sekci , ale musí se použít pro každé světlo samostatný.
Na ten triak se jen napárují DO a mělo by to fungovat. Taková je alespoň moje teorie.
Odpadá sekání do stěn a tahání kilometrů zbytečných kabelů, všechno by bylo vlastně na jediném kabelu, schované pod sádrokartonem.
Zdroje jsou hned u světla, tudíž stačí vyndat panel vycvaknout zdroj a dát jiný, oprava na minutu, případně výměna celého panelu taky nezabere víc času jak výměna klasické žárovky. Triak jak tu někdo psal by se dal dát do rozvaděče, nebo někam k němu, případně pod některých z LED panelů přímo do sekce, tam už by výměna zabrala o něco víc, je třeba vypnout pojistky vyšroubovat kabely ze svorkovnice a přepojit + napárovat DO, počítám tak 10-15 minut.Ale jinak by instalace měla být podstatně jednodušší než tahat kabely k vypínačům. Na chodbě je třeba plánováno se šesti vypínači, což samo o sobě absolutně netuším jak udělat a hlavně to bude šíleně kabelů a zbytečné sekání do zdi.

Jde mi o to jestli to jde tak snadno udělat? Někdo tu totiž něco psal o nějakých stíněných kabelech a nějakém odrušení nebo něco takového a to už nevím ani co má být....

No snad se už chápeme... Smile



dům3.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  dům3.JPG
 Velikost:  258.58 kB
 Staženo:  133 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2017, 20:17    Předmět: Citovat

Tak vidíš, proč do toho firmy nejdou. Tady se ti to spousta lidí snaží vysvětlit a popsat problémy kolem toho. Prostě jedna věc je tvá představa jak bys to chtěl a na druhé straně je spousta věcí, které nejsou tak jednoduché jak by se na první pohled zdálo. Kdyby do toho nějaká firma šla, určitě by projekt stál také balík, pak samotná realizace, aby to bylo podle norem. Protože instalace bude potřebovat nejakou revizní zprávu.
_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2017, 20:46    Předmět: Citovat

A tu revizní zprávu ti revizák legálně bez dokumentace ( projektu ) neudělá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
godzilak



Založen: Aug 08, 2017
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2017, 20:58    Předmět: Citovat

No ale zatím jsem neslyšel nějaký přesný důvod toho proč to nejde, respektivě jak to udělat jinak Smile

Ve finále to můžeme zkolaudovat nějak a pak předělat podle představ, když bude nejhůř... Ale to bych dělal nerad.
Radši bych slyšel v čem je problém a proč to nejde tak jak chci, případně tedy jak to udělat jinak.
Ty věci se přece normálně prodávají, mají nějaké certifikace, tak to musí jít zapojit. Nebudu tam přece dávat neověřené věci objednané z aliexpressu, ale výrobky koupené u nás i když jsou tedy taky z číny, ale to je vedlejší Very Happy

Navíc jsem neříkal že to musí stát nějakou částku, víceméně neřeším jestli ta realizace osvětlení bude stát 50k nebo 150k jde mi o to udělat to osvětlení tak, aby fungovalo jak to mám vymyšlené. Ale žádná z firem neudělala ani cenovou nabídku... možná zkusím ještě někam napsat a připíšu jim že výsledná cena není podstatná, to by už někoho mohlo donutit se tím alespon zabývat Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt srpen 10 2017, 14:19    Předmět: Citovat

Podle popisu se komponenty připojují ke světelnému rozvodu 230V v místnosti, takže do rozvaděče se nic samostatně netahá. Společný zdroj pro více svítidel zřejmě nelze použít hlavně proto, že stmívatelné typy výrobce dodává pouze do 45W. Samostatné zdroje při použití více stmívačů taky umožňují ovládat svítidla jednotlivě. Jestli je možné připojit více svítidel aspoň do výkonu zdroje, se zeptej přímo dodavatele. S dodavatelem je nakonec vhodné konzultovat i další nejasnosti, zvlášť pokud jde o větší investici.

Čili pro každý samostatně ovládaný obvod svítidel je vhodné instalovat rozvodnou krabici s přívodem 230V (případně vývodem dál), z ní vývod ke stmívatelnému zdroji svítidla. Dále vývod ke stmívači nebo čidlu, případně další vývod ke spínači (funkční nebo rezerva).
Vzhledem k většímu počtu vodičů je vhodnější použít větší typ KO97 apod, nebo podle okolností více krabic.

Stmívač DIM1-T400W umožňuje místní spínání. Tlačítko se sice použít nemusí, ale rozhodně bych tam vývod preventivně dal pro případ předělávky na klasiku. Jak jsem psal výše, tak aspoň do zavíčkované krabice, kabel s rezervou vodičů nebo trubka. Tento stmívač je vhodné umístit do samostatné krabice.
Nástěnný ovladač - stmívač DIM1-NA je vhodné namontovat přímo na místo vypínače, za který pak jde v případě potřeby vyměnit. Pokud je montován jinde, měla by se rezerva pro vypínač udělat zvlášť.
Detektor přítomnosti 07WH by měl mít rozhodně předřazený klasický spínač - při otevřených dveřích může čidlo reagovat na procházející osoby, nebo třeba i domácí zvířata což může být nežádoucí. Tuto okolnost uvádí i výrobce.

Při uvedeném způsobu by zůstala zachovaná možnost přepojení na klasiku. Komponenty samozřejmě umožňují přímé zapojení v sérii přívod - stmívač - zdroj, ale případná předělávka pak nemusí být bez majzlu a kladiva možná.
Předělávka může být časem potřebná třeba i v jedné místnosti. Předpokládá to ovšem zmíněné rezervní přívody k vypínačům (pokud již nejsou instalovány a funkčně využity). V případě kabelu musí být dostatečný počet vodičů podle konkrétní situace. Nefunkční rezerva může být i prázdná trubka pod omítkou bez krabice - ta se dá přidělat s minimálním zásahem do omítek.
Kde se dá předpokládat ovládání z více míst by pak muselo být více vývodů, s dostatečným počtem vodičů pro přepínače nebo rezerva pro impulsní relé. T tohoto hlediska je vhodnější trubka - lze dodatečně zatáhnout potřebný počet vodičů a ve správných barvách. Pokud je u funkčně instalovaných obvodů nutné použít více krabic, lze trubku doporučit i mezi nimi, případně k dalším přístrojům. Lze tak minimalizovat počet kabelů a spojů, zjednoduší se případné úpravy.
Pokud jsou zdroje svítidel v podhledech, měl by kabel pro případ předělávky mít i ochranný vodič a rezervu v délce, aby šel vyvést ze stropu.

V revizi při jinak správném provedení instalace nevidím problém, protože je to klasická elektrika se schválenými komponenty. Z hlediska rušení by teoreticky měly vyhovovat - aspoň nové. Otázka je co bude až v tom někde rupne kondezátor...
Jinak s těmito typy a ve větším množství v jedné instalaci nemám zkušenost, obyčejně bývá nanejvýš jeden stmívač v obýváku. I ten někdy dokáže zarušit celé okolí, šmejdovní typy ani nemusí být vadné. Doma bych takové výmysly nechtěl ani náhodou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
godzilak



Založen: Aug 08, 2017
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: čt srpen 10 2017, 19:51    Předmět: Citovat

Berme v potaz že se jedná o novostavbu kde nikde žádná elektřina natažená není... Tudíž jsem to myslel tak že se natáhne jeden kabel na místnost od rozvaděče.
Oslovil jsem sedm firem, kterým jsem poslal celkem obsáhlý popis toho co chceme, čtyři firmy ani neodepsali a se třemi jsem prohodil asi dva maily a pak už neodepsali, z toho jedna psala že to předají jejich technikovi, ale neozvali se také... Dost problém se s někým na něčem domluvit, když o tu práci nikdo nestojí Very Happy


Chápu že takto se to dělá normálně, ale já bych to měl rád udělané pouze bezdrátově, nechci do toho motat žádné vypínače, ani zbytečné kabely navíc. Neplánujeme v budoucnu změnu. A i kdyby jsme se k ní někdy za dvacet let rozhodli není problém přes půdu natahat jakoukoli kabeláž a těch pár drážek pak vysekat.
Co se pohybového čidla týká , tak to chceme taky bez vypínačů, přijde mi jako nesmysl dávat vypínač na automatické světlo. Dveře zavíráme a v bytě se domácí zvířata pohybovat nebudou, tudíž v tom problém nevidím.

Já s tím také zkušenost nemám, ale v dnešní době je stmívání světel a DO už snad standart ne ? Už před pěti lety se naše firma stěhovala do nových prostor a všechny světla v budově jsou stmívatelné (přes vypínače), ve většině kanceláří jsou DO na světla, klimatizace, okna, žaluzie a já nevím co ještě, ale většina funkcí je dálkově ovládatelných( víceméně ani nevím o nějakých opravách, myslím že je to prakticky bezproblémové)... V novostavbách bytových jednotek jsem také poměrně často narazil na DO světla...
Nemusí se ta instalace do domu dělat pomocí tohohle, ale prakticky nic jiného jsem nenašel, prodává to skoro každá firma co se zabývá instalací LED osvětlení. Buď toto a nebo už pak jen různé levnější systémy, ale ty se dají sehnat i v číně za třetinu ceny a většinu z nich jsem už testoval (většina je funkční, ale není to až na vyjímky úplně ideální). Kdyby se dalo sehnat něco lepšího rád bych do toho investoval, ale jaksi jsem nikde nedokázal najít zajímavý komplexní systém, který by tyto funkce nabízel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladodyno



Založen: Feb 25, 2010
Příspěvky: 725
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

PříspěvekZaslal: čt srpen 10 2017, 20:02    Předmět: Citovat

No, ja ak by som bol firma tiež sa do toho nehrniem. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
godzilak



Založen: Aug 08, 2017
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: čt srpen 10 2017, 20:05    Předmět: Citovat

Co už by pak chtěli za kšefty... ? Very Happy My jsme ochotni si to zaplatit, minimálně to u nich koupit a když to nepůjde jinak, udělám si to sám.... Pro ně je to přeci poměrně solidní kšeft, jen materiál vyjde minimálně na +- 70-80k , při běžné marži prodejce je to solidní bakšiš ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá srpen 11 2017, 10:56    Předmět: Citovat

godzilak napsal(a):
Tudíž jsem to myslel tak že se natáhne jeden kabel na místnost od rozvaděče.
To je v tomto případě zbytečné, stačí připojit na běžný světelný obvod. Je to jenom jiný způsob ovládání - místo vypínačů stmívač nebo čidlo, nanejvýš s jiným umístěním. Pokud tam nedáš rezervy pro vypínače tak tam nebudou, ale na základní světelné instalaci se tím moc nemění.

Pouhé naistalování příslušných komponent není nic složitého, měl by to zvládnout každý elektrikář. Ty firmy taky možná nepochopily co přesně chceš, měls to nastínit jako běžnou elektroinstalaci s částečnou dodávkou vlastního materiálu, případně jednat osobně. Pokud se jim to jeví jako potencionálně problémová zakázka, tak ji nemusí vzít vůbec nebo jenom podle projektu. U zadání běžné instalace se domluvíš na místě s elektrikářem.
Na různé "firmy" pozor - kolikrát jsou to jenom "tahači drátů" nebo třeba i jeden živnostník nevalné kvalifikace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
godzilak



Založen: Aug 08, 2017
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: pá srpen 11 2017, 11:27    Předmět: Citovat

Tak ona to až tak běžná instalace co se kabelů tyká není, ale zkusím jim to trochu lépe podat, snad se nějak domluvíme Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: pá srpen 11 2017, 11:35    Předmět: Citovat

Já osobně bych do toho taky nešel, ne z důvodu nějaké složitosti instalace, ale protože nikdo neví co to může "vyvádět" a pak trávit spoustu času dolaďováním a dohledáváním případných (a u tohohle i celkem pravděpodobných) problémů ... To ne
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá srpen 11 2017, 13:00    Předmět: Citovat

godzilak napsal(a):
Tak ona to až tak běžná instalace co se kabelů tyká není...
Do rozvodné krabice jsou zapojeny:

Běžná instalace .... přívod - (odvod) - svítidlo - vypínač
S čidlem ................ přívod - (odvod) - svítidlo se zdrojem - čidlo (případně plus vypínač)
Se stmívačem ....... přívod - (odvod) - svítidlo se zdrojem - stmívač (případně plus tlačítko)

Z hlediska instalace tam podstatný rozdíl není, nanejvýš v umístění stmívače / čidla, počtu a barev vodičů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 622
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: pá srpen 11 2017, 14:24    Předmět: Citovat

Já ti prozradím, proč se do toho nikomu nechce:
1) nemáš projekt. Tedy není vůbec jasné, co vlastně chceš (to je obvykle ta nejsložitější část).
2) chceš věci, které nejsou úplně standartní. Příklad: jsem elektroinženýr, ale spárovat dva bezdrátové moduly od ABB podle návodu mi trvalo přes dvě hodiny (nejasně napsaný návod). Kdo by to zaplatil elektrikářovi?
3) Chceš "nestandartní" řešení bez zálohy v podobě možnosti to někdy bezbolestně předělat na klasiku. Příklad: jak dlouho vydží baterka ve vysílači a je nutné to potom párovat? Kdyby jednou ročně bylo potřeba vyndat panel z podhledu a na štaflích to tam párovat, tak bych si jako řemeslník hodil mašli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund