Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla Liberta slabý a přebuzený zvuk.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: st červenec 26 2017, 15:22    Předmět: Citovat

Děkuji za trpělivost se mnou, tak v zapojeném stavu je to trošku lepší.

ECH 8 noha mám 110V mělo by být 0,28
ECH 9 noha mám -8V mělo by být 60V
EBF 6 noha mám 192V mělo by být 220v
ECL 2 noha mám 13,3V mělo by být 15V
ECL 6 noha mám 212 mělo by být 220V
ECL 7 noha mám 193 mělo by být 200V
ECL je jakš takš v toleranci takže problém bude ještě někde jinde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: st červenec 26 2017, 15:39    Předmět: Citovat

V tom, jaká napětí by kde měla být, máš nepořádek, ale naměřené hodnoty vypadají jakž takž věrohodně, jinak by rádio nehrálo vůbec.
Ale obávám se, že už těch zásahů moc k dispozici nemáš. Zvýšený brum spolu se sníženým napájecím napětím může způsobovat vadný filtrační kondenzátor C23/C24, popř. zhoršené vlastnosti selénového usměrňovače.
Řešit citlivost v tomto stadiu je ještě předčasné. Wink

p.s. Ještě změř napětí na C24 (výstup usměrňovač). Při napětí v síti 220V~ by mělo být +240V=, tzn. že při 230V~ úměrně víc.


Naposledy upravil masar dne st červenec 26 2017, 15:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: st červenec 26 2017, 15:49    Předmět: Citovat

Filtrační kondík jsem měřil, jedna polovina v pořádku druhá po smrti nahradil jsem 47uF/400V. Ten brum není nijak extrémní a myslím že po uzemnění rádia a vyšší hlasitosti nebude slyšet. Jen proč je tak nízká hlasitost?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: st červenec 26 2017, 16:10    Předmět: Citovat

Potom, co dostaneš napájecí napětí do patřičných mezí, lze bádat nad dalšími věcmi. Na citlivost přijímače mají vliv parametry všech elektronek a stav vstupních laděných obvodů a mezifrekvence. Ke slaďování jsou třeba jisté znalosti a zkušenosti a přichází v úvahu až tehdy, když jsou ostatní parametry v pořádku. Přijímač musí být funkční na všech vlnových rozsazích. Je třeba zkontrolovat, zda stupnice vlnových rozsahů odpovídá pozici přijímaných vysílačů. Informace o frekvencích je třeba dohledat na internetu. Pohledem na jádra laděných obvodů lze usoudit, jest-li byl přijímač v minulosti rozladěn neodbornými zásahy. Myši se jistě podepsaly také.
Ale dostatečný signál z antény je alfou a omegou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: st červenec 26 2017, 16:17    Předmět: Citovat

Všechny cívky jsou zakápnuté červeným voskem nikdo na ně nesahal. Anténu mám asi dva metry dvoulinky pokud se ještě dotknu konektoru antény stanice se trošku zesílí (tuším český rozhlas 2) Chytím i nějaké poláky (bydlím blízko hranic) Ale musím mít ucho na reproduktoru abych něco slyšel. pokud by dobře zesiloval výstupní signál musí řvát i různé rušení atd ale tady není skoro nic slyšet. na všech rozsazích je aspoň nějaké rušení slyšet i reguje na dotek na živý od grama ale moc potichu.
Nemůže být svod na mezi vinutími na tom výstupním transformátoru?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st červenec 26 2017, 16:49    Předmět: Citovat

Ověřoval jsi funkčnost toho blokovacího elytu C28, jak ti tu radil ok1hga? Přívody k výstupnímu trafu není vůbec potřeba odpojovat, k šasi je přece dobrý přístup i když je ve skříni...Při doteku k živému vstupu od grama to musí vrčet jak prase, jestli ne, je ještě někde chyba v nf. části. Nezapojil jsi špatně ty vývody od trafa?

Naposledy upravil elektrosvit dne st červenec 26 2017, 16:57, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: st červenec 26 2017, 16:54    Předmět: Citovat

Ano kontroloval jsem ho a pro jistotu i dvakrát měnil za jiný ale výsledek je pořád stejný. Šasi mám venku protože zespodu je jen malý otvor a já dělal více věcí (nová stínítko za stupnici, nové ladící lanko, nově nataženy vodiče od feritové antény). Myši se tam vyřádily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st červenec 26 2017, 17:34    Předmět: Citovat

Přívod výstupáku k anodě v zapnutém stavu neodpojovat! Je to hodně hloupý nápad. I když je v g2 vždy nějaký odpor, tak za tohoto stavu g2 převezme funkci anody a pokud se nerozžhaví a neuhoří, tak minimálně se zkroutí. ECL82 se i bez vnitřního zkratu začne chovat hodně podivně.
Nemám teď po ruce zapojení Liberty, ale jako mladej blbec jsem takhle ve stavěném zesilovači zničil dvě EL84 i přesto, že byly 100R/0,5W odpory v g2. Odpory sice začaly topit a čoudit, ale g2 byly holt rychlejší.

Paralelní kondenzátor 1k5 k primáru výstupáku, může to dělat i on.
Elektrolyt v katodě pentody ECL82 je v pořádku? Pokud dáš potenciometr hlasitosti zhruba doprostřed a dotkneš se běžce, bručí to hodně nahlas, nebo taky blbě a málo? Co při přepnutí na gramo - při odpojení kablíku přenosky totéž, bručí to při potenciometru naplno pořádně, nebo zkresleně a slabě?
A nakonec - zkoušel jsi jinou ECL82, nebo ji měřit?
Já tedy nevím, ale tyhle nf části s řadou ECL jsou jednoduchý jako slepičí žebřík, moc toho není, co by mohlo být vadné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st červenec 26 2017, 18:49    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Přívod výstupáku k anodě v zapnutém stavu neodpojovat! Je to hodně hloupý nápad. I když je v g2 vždy nějaký odpor, tak za tohoto stavu g2 převezme funkci anody a pokud se nerozžhaví a neuhoří, tak minimálně se zkroutí. ECL82 se i bez vnitřního zkratu začne chovat hodně podivně.

Leoši, on odpojil nejspíš cele trafo . . .
takže odpojil i vinutí, které je v katodě . . .
takže tam asi nic neuhořelo

on se omlouval, že nezná elektronky, ale mě to připadá že nezná ani Ohmův zákon a neumí číst schéma . . .
. . . tady nestačí jen vést za ruku . . .
. . . já to vzdávám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 27 2017, 10:02    Předmět: Citovat

Oba kondíky na výstupním trafu jsem vyměnil. Elit je dvakrát měněný pro jistotu, a gramo vstup brumí jen když je naplno hlasitost.
Pokud dám hlasitost naplno a dotknu se potenciometru hlasitosti tak žádný brum jen jemně lupe při doteku. Prostě to nezesiluje. Jinou lampu nemám a měřák na lampy taky ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: čt červenec 27 2017, 12:02    Předmět: Citovat

Píšeš, že gramo-vstup brumí, když je potenciometr naplno a potom, že jen jemně lupe, tak co je z toho pravda? Potenciometr je přece přímo spojen s gramovstupem (přes přepínač).
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 27 2017, 12:25    Předmět: Citovat

Aha takže opět změna, gramo brumělo ještě před výměnou R15 který byl přerušený Nyní se chová stejně jako když se dotknu potenciometru jen jemně lupe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt červenec 27 2017, 12:42    Předmět: Citovat

Něco jsi zřejmě zdrbal. Buď jsi nechtěně zaměnil přívody k výstupáku, nebo někde zkratoval signálovou cestu. Výměnou odporu R 15 to nemůže přestat bručet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: čt červenec 27 2017, 12:48    Předmět: Citovat

Ještě zkontroluj napětí na nožičce 9 ECL82. Jinak zkontroluj, jest-li nemá některý stíněný přívod k potenciometru, gramo-vstupu a od C19 k ECL82 zkrat živý-stínění (třeba od těch myší). Potom zkus vyměnit i C19.
Pokud to nepomůže, je chyba v zapojení nebo vadná ECL82.
Jest-li sedí schema se skutečností ale musíš zkontrolovat sám, to za tebe nikdo neudělá.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 27 2017, 12:57    Předmět: Citovat

C 19 jsem měnil hned ze startu, Než jsem odpájel vodiče pro výstupní trafo tak jsem si to nafotil a dvakrát kontroloval. Jdu měřit a kontrolovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund