Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nefunkční subwoofer Caliber BCT 20A
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cikan



Založen: Sep 20, 2004
Příspěvky: 327
Bydliště: Böhmische Trübau

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2017, 13:12    Předmět: Nefunkční subwoofer Caliber BCT 20A Citovat

zdravím all,
dostal jsem na opravu nehrající subwoofer do auta Caliber BCT 20A. Potřeboval bych celkové schéma nebo SM k tomuto krámu z NL nebo
alespoň nějaké info k modulu.
Zatím jsem zjistil následující :
Celkový odběr po zapnutí asi 150 mA (připojeno ze zdroje 12V na svorky BATT a ON).
Jako koncový zesilovač je použit stereo monolit Toshiba TA8220H (2x30W), reproduktor má 2 cívky. Signál z generátoru vidím osciloskopem na první polovině IC1 (JRC 4558) a za poťákem GAIN. Dál by měl signál jít na modul (aktivní crossover 80 až 120 Hz - 12 dB/oct), potom na druhou polovinu IC1 a následně na vstupy TA8220H. V zapojení jsou ještě použity 2 tranzistory (zatím jsem nesledoval k čemu jsou) a 9V stabilizátor. Za poťákem už signál nikde není (zkoušel jsem různé frekvence i úrovně). Z reproduktoru se občas ozve silný výstřelový šum nebo se celý zesilovač chová jako by byl někde "studeňák", poklepový je hlavně modul. Ale signál ze vstupu na výstup neproleze. Na 90 % typuji problém v modulu.
Při vypájeném modulu koncový zesilovač s reproduktorem fungují (zkoušel jsem jen na brum. napětí). Při opakovém zapnutí/vypnutí subwooferu je někdy konec potichu (nefunguje) - odběr cca 100 mA nebo zafunguje některá z pojistek TA8220H.
Kdyby nebyl použit zmíněný modul neznámého původu (ale diskrétní zapojení) byla by identifikace závady jednodušší.
Modul je černá, neoznačená, plastová krabička 35x17x24 mm. Má 8 + 1 vývodů (rozteč 2,5 mm), identifikovatelné jsou 3 odpory a pravděpodobně nějaký IC v pouzdru SIP. Zbytek je bohužel zalitý epoxidem. Kuchat modul, se mi zatím moc nechce, počkám, jestli někdo poradí. Třeba už se někdo s tímto výtvorem popral.
Jinak oprava vůbec nespěchá, takže preventivně objednám z Číny 2 koncáky (2 dolary) - v AME jsou za 274 Kč. A zkusím vyměnit IC1 i IC2 (TA...)
[/b]



BCT 20A zepředu.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  BCT 20A zepředu.jpg
 Velikost:  291.49 kB
 Staženo:  102 krát


BCT 20A zezadu.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  BCT 20A zezadu.jpg
 Velikost:  282.84 kB
 Staženo:  109 krát


BCT 20A DPS - spoje.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  BCT 20A DPS - spoje.jpg
 Velikost:  290.76 kB
 Staženo:  155 krát


BCT 20A DPS - souč.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  BCT 20A DPS - souč.jpg
 Velikost:  278.72 kB
 Staženo:  176 krát


BCT 20A modul.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  BCT 20A modul.jpg
 Velikost:  278.43 kB
 Staženo:  137 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2017, 15:51    Předmět: Citovat

Pokud nemáš signál za poťákem, a navíc ti ale občas zaregauje na poklep, tak bych tipnmul třeba zlomenou dráhu v tom poťáku, nebo zlomenou desku u něj.
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cikan



Založen: Sep 20, 2004
Příspěvky: 327
Bydliště: Böhmische Trübau

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2017, 18:20    Předmět: Citovat

ahoj Michale,
psal jsem, že za poťákem GAIN signál je (nenaměřím signál až kolem modulu, zkrat na modulu není - ale těžko odhadovat proč není signál, schéma nemaje). Spoje jsem měřil ohmmetrem a opticky kontroloval jako první...
Nevím, co konstruktéra vedlo k tomu, aby tam nacpal nějaký blbý modul, navíc nijak označený. Jestli kvůli neopravitelnosti, jako např. moduly v EQ
DN 360 od Klark-Teknik (taky je tam operák s pár odpory a nikdo pořádně nezná zapojení kvůli případné náhradě).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12325
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2017, 18:56    Předmět: Citovat

Omyl, ty gyrátormoduly v KT už máme zmáknuté dávno, a myslím, že jejich schéma se dá i vygooglit.

Pravděpodobně je ten zalitý modul v háji, dost častá vada podobných bazmeků v epoxidu. Doporučuji rozkreslit zapojení kolem, poté vařící vodu a rýpat a rozebrat.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cikan



Založen: Sep 20, 2004
Příspěvky: 327
Bydliště: Böhmische Trübau

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2017, 19:00    Předmět: Citovat

to Sendyx,
můžeš pls poslat schéma modulu od KT (pokud je to tajné do SZ), já jsem zatím schéma nenašel, jen zmíňku v nějaké diskusi, že je tam operák a myslím 8 odporů? Dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2017, 19:16    Předmět: Citovat

Bohouš Ti poradí ... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12325
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2017, 19:28    Předmět: Citovat

Momentálně poslat nemohu - jednak je to kolegova práce (zahučelo v tom asi 15 hodin) a bez jeho souhlasu nic nelze, a za druhé to je stejně v datech v Ranger Schematicu, které nemám v čem otevřít.

Schéma na webu někde je, ale bez hodnot součástek.

BTW, Harman zatím náhradní moduly dodává, i když vypadají trochu jinak, než ty staré.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cikan



Založen: Sep 20, 2004
Příspěvky: 327
Bydliště: Böhmische Trübau

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2017, 20:13    Předmět: Citovat

to Sendyx dík,
schéma KTR008A nehoří (vadný EQ DN 360 už je dávno pryč), ale občas tento EQ používám, tak by se hodilo být připraven. Chápu, každý si chrání svoje know-how (není vhodné za každou cenu pomáhat nějakému hňupovi). Tak se pls optej. Schéma dvojitého operáku se dá nakreslit i ručně.

Když se vrátím k subwooferu a jak inteligentně rozporcovat modul zalitý epoxidem. Amatérsky to není ono - kdysi jsem se snažil rozdělávat VN násobiče (kvůli VN diodám a kondíkům) nebo zapalování k sekačkám a úspěšnost byla asi 50 % (ale časově hodně nevýhodné). To když jsem v mládí dělal ve vývoji HIO a potřeboval jsem zjistit, proč odcházejí oddělovací členy (nevím již přesně typ - možná WDD 006), hoši z chemické laborky odstranili chemicky fludizační hmotu, kterou byly HIO zapoudřeny tak, že byly obvody ve stavu jako před fluidizací. To byli šikulové ....


Naposledy upravil cikan dne út červenec 18 2017, 14:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2017, 20:26    Předmět: Citovat

Teda Karle , jestli není jednodušší tam dát vyrobenou DP . I na drátech .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cikan



Založen: Sep 20, 2004
Příspěvky: 327
Bydliště: Böhmische Trübau

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2017, 20:37    Předmět: Citovat

Asi jj, ale blbiny, to je moje parketa (a opravy s pomocí SM nebo schémat pomalu a v klidu) ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cikan



Založen: Sep 20, 2004
Příspěvky: 327
Bydliště: Böhmische Trübau

PříspěvekZaslal: pá červenec 21 2017, 11:40    Předmět: Citovat

Tak jsem ten zázrak oživil (zbastlil). Prvotní problém byl opravdu v modulu. Po odříznutí části, kryjící spoje, jsem musel kompletně celý modul přepájet, aby začal fungovat. Modul jsem do základní desky musel připájet šikmo, aby
spolehlivě kontaktoval s deskou (nějaký mamlas při výrobě příliš zkrátil vývody). Podobný problém s krátkými vývody byl i s 1 elytem a znovu připájet jsem musel i koncový IC2 (byl připájený šikmo - na jedné straně držel jen silou vůle). Namaloval jsem šmírák (ze strany spojů) k modulu, kdyby to někdo v budoucnu potřeboval - NJM4580L nemusí být správně (IC v pouzdru SIP8), ani hodnoty kondíků (R budou OK). Původně jsem chtěl modul strčit do trouby a rozpitvat, ale když se rozběhnul ...
Ještě drobnost k IC3, TR1 a TR2. Ovládací REM napětí (+12V) přes D3 a R32 napájí IC3 (78L09 - zem od stabilizátoru jde přes D4). Následně, TR2 je zdrojem Ucc/2 pro operáky a za TR1 jsou asi 4V pro POWER-ON konce IC2.
Jinak, osazení desky je provedeno hodně ledabyle. Od firmy z NL bych očekával lepší provedení.



modul šmírák.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  modul šmírák.jpg
 Velikost:  285.42 kB
 Staženo:  168 krát


DPS - bastl modul.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DPS - bastl modul.jpg
 Velikost:  289.93 kB
 Staženo:  128 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá červenec 21 2017, 13:37    Předmět: Citovat

Dobrá práce.
Ale jinak nechci brát iluze- firma z NL si tohle nechá vyrobit ve stejné Číně, tak jako firma z F, B, E, GB, USA, CZ, SK....
Včera jsem známýmu opravoval kazeťák Philips, tak šíleně špatně zapájené součástky nebyly ani v jezevčících Internacional.
A přitom je Philips taky NL firma Very Happy

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cikan



Založen: Sep 20, 2004
Příspěvky: 327
Bydliště: Böhmische Trübau

PříspěvekZaslal: so červenec 22 2017, 11:19    Předmět: Citovat

to gyrátor KTR008A:
schéma (2x LM4741 + 12 odporů včetně hodnot) je na fóru prosoundwebu.
Ozvali se mi 2 zvukaři (NZL a CHN) s různými vylepšeními pro DN-360.
Např. šumící gyrátory rozdělají a přečipují (TL074S) nebo celý EQ předělají
(napájení +/- 24V a osadí OPA2604) ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so červenec 22 2017, 11:54    Předmět: Citovat

Tak jsi ho sem mohl šoupnout . A proč nepoužívat české pásmový filtr .......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cikan



Založen: Sep 20, 2004
Příspěvky: 327
Bydliště: Böhmische Trübau

PříspěvekZaslal: so červenec 22 2017, 12:06    Předmět: Citovat

jj, mohu. Předtím jsem se nechal inspirovat Sendyxem (chytrého stačí jen nakopnout). KTR008A je k mání asi za 30 dolarů na "ebay.com".
Jinak, gyrátor je dvojbran, transformující imitanci na opačnou (např. z C dělá L) ... Moc mi to ke schémátku nesedí ...



DN360 gyrator module.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DN360 gyrator module.jpg
 Velikost:  276.94 kB
 Staženo:  181 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund