Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj pro notebook, síťový kabel se 2 nebo 3 kolíky.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne červenec 16 2017, 19:20    Předmět: Zdroj pro notebook, síťový kabel se 2 nebo 3 kolíky. Citovat

Jaký je důvod, že některé zdroje pro notebook používají třívodičovou síťovou šňůru, a některé jen dvouvodičovou bez připojení na ochranný kolík.
Ochranný kolík u žádného zdroje s třívodičovou šňůrou, které jsem proměřil, není propojen s výstupním SS napětím. Žádný zdroj jsem neměl rozebraný abych se podíval, zda je ochranný kolík ve zdroji vůbec na něco připojen, třeba na na nějaké stínění kolem zdroje.
Je možné, že zdroje s třívodičovou šňůrou mají nižší vnější rušení. Naopak je možné, že konstrukce zdroje s dvouvodičovým kabelem má tak malé rušení, že spojení s ochranným kolíkem není potřebné. Také mne napadá, že ochrana není ve zdroji u třívodičového kabelu vůbec použitá, a jedná se jen mechanické provedení vstupní zásuvky pro kabel a tomu pak odpovídá použitý druh kabelu..
Lze ten rozdíl nějak odborně vysvětlit nebo zdůvodnit. Tuto otázku mi položil vnuk a já jsem s odpovědí "vyhořel".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne červenec 16 2017, 19:34    Předmět: Citovat

Zkoušel jsem již hledat podle různých klíčových slov v názvech tématu, ale zatím bezúspěšně. Jaký název mohlo mít to vlákno na toto téma?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2017, 10:02    Předmět: Citovat

Možná se pletu, ale žiju v přesvědčení, že když je to 3 žílový přívod s kolíkem, musí být vždy vodivé části přístupné dotyku (tedy kovový obal, konektor napájení atd.) spojeny s kolíkem, alespoň jsem se vždy s tím setkal - s jedinou výjimkou, byla to pájecí/odsávací pistole SC7000, kdy byl hrot spojen s PE uvnitř přes odpor - rozdělal jsem to, byl tam odpor asi 100K. Byl to originál, nikým neupravovaný, samozřejmě to revizák okamžitě vyřadil. Ostatní pistole byly OK.
Tehdy nám revizák taky vyřadil i trafopájky, u kterých byla původní popálená FLEX šnůra vyměněna za třížilovku s nezapojeným PE.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2017, 13:58    Předmět: Citovat

breta1 napsal(a):
...... 3 žílový přívod s kolíkem, musí být vždy vodivé části přístupné dotyku (tedy kovový obal, konektor napájení atd.) ...

Jenže zdroj pro notebook vždy vypadá jako spotřebič 2. třídy, tedy žádná vodivá neživá část není přístupná žádným nástrojem, a proto by měl stačit přívod dvoužilový bez ochranného vodiče. Také výstupní strana je od vstupu určitě bezpečně izolačně oddělená s dostatečnou napěťovou rezervou. Takže pokud je PE připojen na něco uvnitř, nemůže to být z důvodu ochrany před dotykem, ale z jiného důvdu jako rušení, stínění apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
666mb



Založen: Feb 23, 2014
Příspěvky: 68

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2017, 15:31    Předmět: Citovat

Důvod je ten, že dvouvodičové připojení se používá převážně u malých výkonu, třívodičové u výkonů větších.
U jednoho zdroje, konkrétně ASUS jsem viděl, že PE je připojeno na záporný pól notebooku.
Kolík, nebo-li ochranný vodič je připojen na vstupní filtr zdroje, kdy se přes PE a Cy kondenzátory zkratují vysokofrekvenční proudy, které jsou způsobeny parazitní kapacitou.
Parazitní kapacita vzniká v podstatě kdekoliv. Čím vyšší spínací frekvenci, tím samozřejmě protéká větší proud parazitní kapacitou, protože s vyšší frekvencí klesá kapacitance. Tento vysokofrekvenční proud je, v případě nepoužití Cy kondenzátorů, uzavřen přes zem, zdroj napětí (transformátor) a teče pracovními vodiči zpět do zdroje tohoto rušení. Tím ruší a zatěžuje celou cestu od distribučního tranformátoru až po zátěž, v tomto případě notebookový zdroj. U malých výkonu to nevadí, ovšem u větších může docházet k rušení, flikru, chybám s napájením, celkově k nefunkčnosti spínaného zdroje.
Krásně je to znázorněno na obrázkách.
To znamená, že jestli je použito dvouvodičové, nebo třívodičové zapojení záleží na normách, certifikačních metodikách, a v neposlední řadě i země původu, protože papír snese všechno.



2.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2.png
 Velikost:  26.5 kB
 Staženo:  141 krát


1.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  1.png
 Velikost:  16.34 kB
 Staženo:  110 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund