Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nastavení gramofonu Daniel polské firmy Unitra

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jihra



Založen: Sep 20, 2004
Příspěvky: 33
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po říjen 02 2006, 21:26    Předmět: Nastavení gramofonu Daniel polské firmy Unitra Citovat

Zdravím všechny.
koupil jsem si z nostalgie stařičký (ale krásný a na svou dobu špičkový) gramofon Daniel polské firmy Unitra. Bohužel k němu nemám žádný návod. Potřebuji vědět, jak se nastavuje síla na hrot přenosky a antiskating. Poraďte někdo. Nebo prohrábněte šuplíky, jestli se Vám doma neválí návod k tomu gramci.
Dík za pomoc.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po říjen 02 2006, 23:22    Předmět: Citovat

Já mám takový pocit, že je ramínko klasicky velmi podobné ramínku Supraphon, čili vyvážení podle přenosky a antiskating od oka...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2006, 4:58    Předmět: Citovat

Jsou dvě možnosti, jak nastavit antiskating:
- ta první vyžaduje hladkou desku z vinylu, bez drážek - přenoska položená hrotem na tuto desku nesmí ujíždět ani ke středu, ani ven, a to pokud možno v celém rozsahu poloměrů záznamu LP desky.
- Druhou je pokládání hrotu do drážky na různých poloměrech a sledování, kam v přenosce hrot uhne. A nastavit tak, aby "se držel" uprostřed. Je to náročnější, protože to je špatně vidět, ale jde to i tak dost přesně.
Samozřejmě nastavení antiskatingu se mění se svislou silou na hrot, takže svislé vyvážení je nutné udělat jako první.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2006, 7:31    Předmět: Citovat

Ještě je poslední, velmi správná možnost, a to nastavení pomocí testovací desky, při správně nastaveném antiskatingu se myslím srovná úroveň intermodulačního signálu u obou kanálů na shodnou, ale ty desky má málokdo. Většinou zhruba platí, že stupnice antiskatingu je u gramofonů pro 1-3, vyjímečně 1-5g na hrotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jihra



Založen: Sep 20, 2004
Příspěvky: 33
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2006, 8:02    Předmět: Vyvážení přenosky a antiskating Citovat

Sendyx napsal(a):
Já mám takový pocit, že je ramínko klasicky velmi podobné ramínku Supraphon, čili vyvážení podle přenosky a antiskating od oka...

Problém je v tom, že u gramofonů je v návodu napsáno např. toto - vyvažte ramínko do "vodorovné" polohy a pak otáčejte závažím na konci ramínka, každá otáčka je 0,5 g přítlaku na hrot. Antiskating nastavte tak, že kolikrát jste otočili závažím, tak na tu "čárku" stupnice nsatavte antiskating. No jo, ale u jednoho gramce je jedna otáčka 0,5 g, u jiného třeba 1g, některý antiskating nemá stupnici atd. Tudíž návod z jednoho gramofonu nelze použít pro jiný gramofon.
Kdysi se dala koupit za směšné peníze "váha" na "vážení" přítlaku hrotu. Byl to kousek plechu - v podstatě dvojzvratná páka (dá se říct houpačka podepřená uprostřed) - na jeden konec se do důlku položila jehla a na druhý konec se pokládaly tehdy platné desetníky a pětníky. Desetník představoval 1g, pětník 0,5 g - a bylo to. Jednoduché a přesné. Bohužel dneska asi nic takového není. Nebo jo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2006, 8:18    Předmět: Citovat

1. není dneska problém koupit malou zlatnickou váhu, myslím, že nějaký pseudopřesný přístroj stojí cca 700Kč a váží to od pár mg
2. zručný technik si udělá pružinový siloměr (ocelový, dostatečně pružný drát je možné koupit jako modelářskou strunu na upoutance), ocejchuje (1ml vody=1gram, injekční stříkačka je v každé lékárně za pár korun a je to. Akorát mám pocit, že bude třeba zapojit technickou fantazii, která mladým, odchovaným plánkama z netu tak nějak chybí Sad
Onehdá se mne ptal jeden člověk, při pohledu na můj starý handmade RC generátor s podrobnou stupnicí a HOPT převodem "kdes vzal tu stupnici, že to tak sedí"....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2006, 8:28    Předmět: Citovat

Omlouvám se, Sendyx má pravdu, ale vycházím ze zkušeností podepřeného předpokladu, že se k speciální testovací desce každý nedostane.
A s tím vážením svislé síly na hrot i s tím RC generátorem má pravdu taky. Jestli je to tím, že spousta věcí je dnes snadněji dostupná nebo kalibrovatelná a národ bastlířský v hodinách fyziky nedával pozor... nebo se takové pokusy už ani nedělají?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2006, 8:32    Předmět: Citovat

Většinou zhruba sedí, že když se ramínko dováží na střed stupnice hmotnosti, odpovídá to středu stupnice antiskatingu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2006, 8:42    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Onehdá se mne ptal jeden člověk, při pohledu na můj starý handmade RC generátor s podrobnou stupnicí a HOPT převodem "kdes vzal tu stupnici, že to tak sedí"....

Doufám, žes odpověděl "přece vydražil na E-bay!" Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2006, 9:51    Předmět: Citovat

No fuj... ještě, že tehdy nebyl ani internet, natož e-bay. Ale lekl jsem se, než mi to došlo.
K hrdosti bastlíře přece patřilo říci "dostal jsem se k čítači a pár hodin jsem to podle něj kalibroval, zato ale se na to kdykoli můžu spolehnout..."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2006, 10:21    Předmět: Citovat

Jo, kde bych vzal tenkrát čítač ! ZX Spectrum, jednoduchý software a už to jelo, stupnice má šílený průběh, jak logaritmizovali v Tesle odporovou dráhu nátiskem, to je něco, dílky mají místy jen 1mm a jinde 5mm. Ale sedělo to +-2%, dokud se poťák neošoupal.
Někteří hlavně nemohli pochopit, že je to fakt kus plechu, polepený křídovým papírem a rysky trubičkovým perem, tuší, popis šablonou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2006, 11:47    Předmět: Citovat

Tak na to jsem kliku měl i neměl: tehdy se mi ani nezdálo o tom, že za 11 let vznikne gumák Spectrum. Tak jsem kalibroval pomocí piána, zkontrolovaného podle ladičky a1 (880Hz), a tří tranzistorových klopňáků k podělení kmitočtů nad 4kHz. A stupnici interpoloval podle tabulky kmitočtů temperovaného ladění. Ještě, že se mi podařilo všechny tři rozsahy nastavovat jedinou stupnicí.
Když jsem se o rok později dostal v práci v laborce k čítači, ani jsem nemusel moc dorovnávat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2006, 12:48    Předmět: Citovat

"Člověče drahá", vpadl mu do toho Robinson podrážděně, "tímhle jste mě jenom přesvědčil, že nemáte ani zdání, co to takový sud od dehtu vůbec je! Takhle v zimě, když vy jste se na noc zavřel do té své bedny jako v pokojíčku, já nemohl ani usnout, jak mi drkotaly zuby! Toho průvanu co jsem zkusil, jak mi tam foukalo tou dírou po zátce!"
"Průvanu!" ušklíbl se provokativně jeho společník. "Průvanu! Mně chcete povídat o průvanu! U té bedny, co o ní mluvím, bylo pryč celé jedno prkno, a ještě ke všemu na severní straně. Sedával jsem tam po večerech a studoval a sněhu mi tam vždycky naválo na půl metru! A přece jen, pane," pokračoval zjihle, "věřte si tomu nebo nevěřte, přece jen se vám klidně přiznám, že jsem v té staré bedně prožil ty nejkrásnější dny života. Jo, jo, ty staré zlaté časy!"

Tak nevím, ale řekl bych, že když nahradíme Jonese Hillem a Robinsona Sendyxem a sud piánem a bednu ZX Spectrem, jsme doma Very Happy Very Happy
Já se přiznám, že jsem svůj RC generátor cejchoval podle digitronového čítače a pana Lissaujouse v práci, neb i ten generátor tam vznikl, a za dva roky jsem se beztak dokopal k čítači s DDRáckými D147 a českými LQ410 Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2006, 13:06    Předmět: Citovat

Cože ? Sud od dehtu ? Takový luxus. To my bydleli ve zmuchlaných novinách uprostřed silnice a ráno vstávali ve 4 hodiny, než jelo první auto ! Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2006, 14:06    Předmět: Citovat

Teď jsem zvědav, jestli ty zmuchlané noviny někdo trumfne.
A jestli tu dořešíme vyvážení raménka přenosky a antiskating Very Happy

Poznámka: kdysi šlo i v zaměstnání současně pracovat pro firmu General Melouchs...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund