Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Skladování kanystru s benzínem
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: st červen 28 2017, 20:26    Předmět: Skladování kanystru s benzínem Citovat

Zdravím vespolek,

mám zase jednou jeden dotaz s výbušným potenciálem a tak chci předem poprosit, aby se případní diskutující nedali strhnout k zapálení nějakého flamewaru.

Hodilo a líbilo by se mi mít po ruce kanystr (jeden či dva) s benzínem do našeho modrého motorového vozidla. Jenže nastává problém s tím, kde je uložit. V bytě to není moc politicky průchodné. Garáž nemáme a balkon či lodžii také ne. Jako ideální místo se jeví sklep, ale je to několik ALE. A tím hlavním je to, že se to nesmí. Ačkoli, jak se to vezme.

Normy a požární předpisy říkají, že se benzín nesmí skladovat ve společných prostorách domu a v místnostech pod úrovní terénu. No a teďka ty otázky:

- je samostatný zděný sklep (ne kóje v paneláku) společný prostor domu?
- je sklep, jenž má okno a asi jedna třetina je nad úrovní terénu považovaný za místnost pod úrovní terénu?

Stejný dotaz položený našemu "suchému hasiči" a právníkovi mi dal dvě rozdílné odpovědi. Hasič říká, že to je sklep a benzín tam nesmí. Právník říká, že pokud je sklep z části nad zemí, tak to není místnost pod úrovní terénu a že pokud dám kanystr na polici tak, aby byl v úrovni okna, splním tím literu předpisu.

No a teďka jde o to, kdo má pravdu?

Případně mě napadají další otázky:

- skladujete si někdo doma nějakou, rozumnou, zásobu paliva? Do auta, sekačky, motorové pily... A jak to případně řešíte, pokud nemáte garáž či nějakou vhodnou kůlnu?

- Proč vlastně nesmí kanystr s benzínem do podzemí? Výpary jsou přece lehčí než vzduch, to se píše i v technickém listu, takže stoupají nahoru a pokud je odvětrání, připadá mi to zbytečné. Jistě, pokud to blafne, bude asi sranda, ale to bude stejně. A dost lidí, včetně mě, sice nemá ve sklepě kanystr s benzínem (na benzín dělaný), ale má tam různá ředila a barvy, často v obalech značně provizorních a množství větším, než obrovském. Já mám barvy v originál balení, ale kdyby začalo hořet, nemám ten pocit, že ty plechovky udrží oheň nějaké dlouho z dosahu obsahu, spíše naopak.

Takže když své otázky shrnu:

- smí se skladovat benzín ve sklepě, který je z části nad zemí?
- jak skladujete pohonné hmoty vy?
- jaká je reálně vyzkoušená doba skladování benzínu, ať již normálního nebo sto oktanového. Nechci ho skladovat roky a desetiletí, ale třeba přes zimu a tak.
- na webu se různě píše, že lepší benzíny nemají přídavek "ekosložky", jenže jinde, včetně stránek prodejců paliv, že dneska se dává "ekosložka" do všech paliv bez rozdílu a rozdíl mezi nimi je v tom, že někde se dává i líh a jinde ne a také že do nafty se dává jiné množství "ekosložky" než do benzínu. Má někdo ověřené informace o tom, jak to je skutečně?

Předem díky za podnětnou diskusi Smile

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st červen 28 2017, 20:36    Předmět: Citovat

Výpary nejsou lehčí vzduchu . Druhá věc je ta , že pokud by to mělo dosáhnout hodnoty zápalnosti , tak by tam běžný člověk nemohl dávno dýchat . Je to jen předpis , ale platí . Kdo se moc ptá , moc se dozví a kdo se bojí sere v síni . Je tzv. demokracie , jsi "svobodný" jedinec ...............
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: st červen 28 2017, 20:41    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Výpary nejsou lehčí vzduchu


Fakt ne? No tak to jednak vysvětluje ten zákaz a druhak žiji v omylu.

BOBOBO napsal(a):
Kdo se moc ptá , moc se dozví a kdo se bojí sere v síni.


No to sice jo a nebydlet v bytovém domě, tak je mi to jedno. Jenže je tu více lidí, zvědavé sousedky (a to tak, že velmi) a ještě ke všemu část SDH Smile

BOBOBO napsal(a):
Je tzv. demokracie , jsi "svobodný" jedinec


To sice ano, ale vraždit se také zatím ještě nesmí. Ačkoli by to u značné části populace byl spíše záslužný a ne trestný čin Wink Nicméně, prozatím se prosím držme naivní představy, že by se předpis měl dodržet. Alespoň rámcově Smile

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: st červen 28 2017, 21:00    Předmět: Citovat

No záleží hodně na ostatních co v domě bydlí. Máme také mopedy,babetty ve sklepě a najdou se dva ,tři komu to vadí a zatím to neřešíme. Jinak podle domovního řádu to tam nesmí být. Pokud to není cítit tak na to nikdo nepřijde, nesmíš přelívat ve sklepě . Na balkon by mě to ani nenapadlo dávat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: st červen 28 2017, 21:14    Předmět: Citovat

doktor365 napsal(a):
Jinak podle domovního řádu to tam nesmí být.


Vidíš a norma dovoluje mít ve sklepě vozidlo s motorem do objemu 50 ccm. Ale pokud to zakazuje domovní řád, je to věc jiná.

Tak balkon asi není ideální, ale je to takový kompromis. Sklep mi připadá ideální, moc se tam nechodí, je tam chladno a je to blízko k autu, když bude potřeba. Ale zase se to nesmí podle předpisů.

Jinak to asi dopadne tak, že tam ten kanystr normálně dám a bude. Ale možná existuje nějaké opravdu elegantní a správné řešení, které mě teďka nenapadá.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: st červen 28 2017, 21:16    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Výpary nejsou lehčí vzduchu..
Nedávno o tom byla v TV zpráva. když se benzín naleje na dřevo, aby lépe chytlo, tak se rychle odpařuje, výpary se šíří při zemi a když někdo chce to dřevo zapálit, tak chytnou ty výpary a tomu, kdo to zapaluje ohoří nohy.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: st červen 28 2017, 21:16    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Výpary nejsou lehčí vzduchu.


Tak si tak říkám, pokud jsou benzínové výpady těžší než vzduch, tak jak to, že se smí parkovat v podzemí? Auta na propan-butan tam nesmí proto, že plyn je těžší než vzduch a tak by se v případě netěsností nádrže někde mohl hromadit a pak by to mohlo řachnout.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: st červen 28 2017, 21:44    Předmět: Citovat

Výpary benzínu i nafty jsou skutečně trochu těžší, než vzduch, každý si to může zjistit v příslušných tabulkách. Propan i butan jsou ale i ve formě výparů tak těžké, že se hromadí i v prohlubních podlahy, i když je tam necítíme. Snadno pak nastane tak vysoká koncentrace, že může dojít při zapálení k výbuchu. Benzín sám o sobě moc dobře nehoří, musí se napřed odpařit. I tak musí mít docela vysokou koncentraci, aby aspoň chytil plamenem. Exploze výparů benzínu vyžaduje tedy dostatečně vysokou koncentraci a dostatečně vysokou teplotu - opět viz příslušné třeba hasičské tabulky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 622
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: čt červen 29 2017, 8:08    Předmět: Citovat

Podíval bych se na to z jiného pohledu. Zvolili jsme si zákonodárce, kteří nám z benzínu udělali podivnou kapalinu, co po pár měsících už není palivem. Takže mít někde plnej kanystr je nerozumné. Biosložka tu kapalinu v kanystru natolik degraduje, že je to pak dobrý tak na mytí šroubků.

Samozřejmě pokud se ti povede koupit palivo bez biosložky, je moje poznámka bezpředmětná.

Zároveň ale netuším, k čemu je dobré mít doma kanystr s benzínem do auta. Když benzínka je na každém rohu a navíc jsou otevřené nonstop?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4033

PříspěvekZaslal: čt červen 29 2017, 8:31    Předmět: Citovat

Na dvě první otázky v úvodu dává odpověď Prohlášení vlastníka. (Pro ty kdo neví, to je dokument, který definuje co je v domě co a čí, uložený na Katastru a každému volně dostupný). Prohlášení vlastníka definuje společné prostory a také označuje nadzemní a podzemní podlaží.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ST78



Založen: Nov 16, 2009
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: čt červen 29 2017, 8:32    Předmět: Citovat

Jenom drobné technické upřesnění:
1) Benzínové páry jsou těžší než vzduch (a také težší než je např. P-B). Při zjišťování, zda je plyn těžší nebo lehčí než vzduch není nic složitého. Stačí se podívat na molekuly jednotlivých plynů. N2 nebo O2 mají na první pohled menší molární hmotnost (28 resp 32) proti např. oktanu C8H18 (asi 114). Oktan jsem zde jenom odhadl jako středního zástupce uhlovodíků v benzínové směsi.
2) Benzín bouchá velmi dobře a k explozi mu stačí už cca 1% par ve vzduchu (tj. 99% čistý vzduch a 1% par benzínu = výbušná směs). Další plyny jako např. vodík, metan, P-B mají vyšší hranici pro vytvoření výbušné směsi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt červen 29 2017, 15:33    Předmět: Citovat

Jenomže v 1% benzínových výparů velmi silně ucítíš , ale i vyšší PB nemusíš .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1766
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: čt červen 29 2017, 15:54    Předmět: Citovat

Ten PB je plyn třeba jen zkapalněný. Při netěsnosti zplynuje a uniká. Benzín je za normálního okolního tlaku tekutý. Toho bych se nebál. Jen nevýhoda benzínu že stárne a jen do obyčejné sekačky se nedoporučuje benzín starší dvou týdnů. Proč potřebuješ takovou zásobu? Něco se chystá?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: čt červen 29 2017, 16:56    Předmět: Citovat

Díky za všechny odpovědi.

Jestli se něco chystá, to nevím. Bydlíme na vesnici a čas od času se hodí mít zásobu nějaké strategické věci. Proto mám ve sklepě několik kanystrů čisté vody, doma nějaké konzervy a sušené potraviny, malý elektrický olejový radiátor, nějaké lampičky na baterie... zatím skoro na všechno postupně došlo, když rázem netekla voda, nebo tekla nepitelná, když večer vypadne elektřina, když se zkazí nějaké jídlo a je potřeba to nějak zachránit a tak podobně. Časem chci i nějaký měnič pro nouzové napájení nějakých spotřebičů, jako třeba kotle na topení a TUV. Občas tu bývá v zimě docela kosa a výpadky elektřiny nejsou tak nezvyklý jev jako dole ve městě.

Proto si říkám, že i ten benzín by se mohl hodit. Ať již pro nějakou mimořádnost, nebo jako zásoba na situaci, kdy potřebuji nutně někam jet a momentálně není dostatek oběživa na to jet auto napojit k pumpě. A zrovna tak už oba bráchové několikrát volali SOS tátovi s tím, že někde uvázli a došel jim benzín, nebo nafta, do jejich aut. Příště budou určitě volat mě, protože teďka už mám auto, a tak budu moci sbalit kanystr a jet jim na pomoc. S naftou ne, ta by se musela koupit, ale s benzínem by to bylo jednodušší a nebylo by potřeba jet nejprve do města k pumpě a pak někam za nimi. Pro vlastní SOS situace mám malý kanystřík s pěti litry přímo v autě.

Netěsnost na PB zařízení je docela silně cítit, připadá mi, že o dost více než netěsnost na benzínovém zařízení. PB bomby ve sklepě být nesmí a já tomu i celkem rozumím a proto je tam nemám. Mám na ně místo doma a tady nijak nevadí ani nepřekáží a jim nevadí vyšší teplota, která u nás doma občas je. Hlavně teďka v létě. Jsou to dvě takové malé bombičky. Ty bomby nemám jen jako nouzovku, ale hlavně jako zdroj plynu pro hořák/svářečku při kutění. Kanystr s benzínem je větší, těžší a někdy umí pěkně smrdět. Navíc mu vysoká teplota nesvědčí a z mě dostupných míst ke skladování je ten sklep nejlepší, ale naráží to na dosud platnou legislativu, kterou se snažím ctít. Ale není to dogma, když si to tak vyhodnocuji, tomu kanystru v tom sklepě bude asi nejlépe. Jen ho tam nesmí vidět velice zvědavá sousedka drbna Smile

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt červen 29 2017, 17:03    Předmět: Citovat

Taková otázka by mě ani nenapadla. Mám kovový, asi 20l kanistr a už léta ho nepoužívám. Pak mám tři plastové pětilitrové, z toho používám jeden jako zásobu do sekačky a motorovky. Protože se to z kanistru blbě nalívá, mám benzín ještě obvykle do motorovky (namíchaný s olejem) a do sekačky (nalitý jen tak) přelitý do litrové plastové nadobky od motorového oleje. Skladuju to ve sklepě nebo na chodbě, obojí dobře větrané, a nic necítím. Co se skladovatelnosti týče, kdysi jsem do toho přes zimu lil nějaký stabilizátor. Teď už asi dva roky ne. Momentálně mám benzín koupený někdy na podzim. Sekačka na to normálně jede a motorovka tak dva měsíce zpět taky jela.
Edit: Bydlím v rod. domku, takže nějaké drbny mi můžou být ukradené. Bydlet v bytě - nechal bych to asi v kufru auta. Jenže zas - ty dnešní motorové nákupní vozíky... To bude smrdět v celém "autě". No, není nad Š120. Dnešní komerční výtvory se ani k tomu skladování benzínu nehodí... Holt, doba, no...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund