Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dvojitý regulovatelný zdroj
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
termixnator



Založen: Oct 17, 2009
Příspěvky: 94
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 26 2017, 19:56    Předmět: Dvojitý regulovatelný zdroj Citovat

Ahoj chtěl jsem se zeptat jaké má výhody/nevýhody mít dvě trafa ve zdroji (mám připravené dvě 24V 5A pro každou větev) jako největší nevýhodu vidím ve váze a velikosti a zdá se mi celkem škoda ho takhle vyplejtvat Very Happy

Trafa dávají při 225V, na sekundáru 25,15v AC a na prázdno po vyfiltrování 34,35V DC no dozvěděl jsem se, že pro samotný regulovatelný zdroj není tak velké napětí vhodné, tak by mě zajímalo na kolik ho snížit, abych se při regulaci dostal k 30V na výstupu (primár má podle štítku 950z 0.5drátem a Sekundár 106z 2.0drátem) asi budu odmotávat sekundár až napětí bude takové jaké by mělo být.

Objednal jsem dvě stavebnice z číny protože za tu cenu neudělám ani desku, když počítám chemii.
https://www.aliexpress.com/item/New-DC-Regulated-Power-Supply-DIY-Kit-Continuously-Adjustable-Short-Circuit-Current-Limiting-Protection-DIY-Kit/32793454477.html
zdroj je regulovatelný od 2mA po 3A no rád bych to rozšířil na 5A a nevím jak vypočítat výkonový odpor, co jsem v diskuzi vyčetl tak pro 6A je to 0,2R a pro 3A je to 0,47R nechci tam dávat nějakou hodnotu od oka mezi 0,2R a 0,47R ale chtěl bych zjistit jak se to dá vypočítat Smile do budoucna se to bude hodit Smile

Co jsem koukal na parametry tak by ten proud snad mělo vše vydržet až na usměrňovacích diody (místo kterých dám rovnou asi můstek) a toho výkonového odporu na kterém vzniká úbytek napětí.

Jako poslední věc bych potřeboval poradit nějaký OZ a odpor pro měření proudu ideálně nějaké ověřené schéma (plánuju zobrazení napětí a proudu na LCD) co mi bylo řečeno tak hotový modul od čonga není moc přesný.
https://www.aliexpress.com/item/Hot-Sale-New-20A-Range-ACS712-Current-Sensor-Module/32315366181.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po červen 26 2017, 20:31    Předmět: Citovat

Malinko přitlač a je to .
http://www.ebay.com/itm/DC-32V5A-LED-Adjustable-Constant-Voltage-Current-Regulated-Power-Supply-Module-/142145265650?epid=1593042787&hash=item2118849ff2:g:dZkAAOSw~oFXGJVy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8975
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po červen 26 2017, 20:43    Předmět: Citovat

Kondenzátor Nichoncon Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: po červen 26 2017, 20:54    Předmět: Citovat

termixnator napsal(a):
...Trafa dávají při 225V, na sekundáru 25,15v AC a na prázdno po vyfiltrování 34,35V DC no dozvěděl jsem se, že pro samotný regulovatelný zdroj není tak velké napětí vhodné, tak by mě zajímalo na kolik ho snížit, abych se při regulaci dostal k 30V na výstupu (primár má podle štítku 950z 0.5drátem a Sekundár 106z 2.0drátem) asi budu odmotávat sekundár až napětí bude takové jaké by mělo být...
Pokud chceš mít na výstupu zdroje 30V, nemůžeš ubírat závity. Při proudu 3A půjde napětí dolů a na regulačním tranzistoru musí nějaké napětí "zůstat".
Jinak schema a "tuning" této stavebnice je tady.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termixnator



Založen: Oct 17, 2009
Příspěvky: 94
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 26 2017, 21:06    Předmět: Citovat

BOBOBO už mám na cestě ty co jsem postoval Smile + bych i tak do toho tvého nešel. (ty sedmisegmentovky a tlačítka se mi na tom nelíbí, mě by stačily i ty max 3A, ale rád bych využil maximální potenciál traf).

masar díky za odkaz ani jsem nevěděl, že je to klon tak známého zdroje Smile kamarád ho stavěl jako ročníkovou práci a je s ním spokojený do teď Smile mrknu na to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
omegatv



Založen: Feb 08, 2006
Příspěvky: 401
Bydliště: Okr.Prešov

PříspěvekZaslal: út červen 27 2017, 6:43    Předmět: Citovat

Zdravim ,ja uz mam tento zroj v troch kusoch vyrobeny pred 25 rokmi.Bol uverejneny v casopise uz neviem nazov no bola to nejaka firma z Ostravy.Tam to bolo v češtine bol tam aj plosak.je to uplne totozne, az na ten plosak.
_________________
...Laco...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5156
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: út červen 27 2017, 8:57    Předmět: Citovat

Elektroinzert od Galuszky Wink Laughing .
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termixnator



Založen: Oct 17, 2009
Příspěvky: 94
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út červen 27 2017, 14:59    Předmět: Citovat

Tak trafa bych měl tyto + chladiče na fotce. Ty chladiče jsou celkem masivní tak snad budou dobře pasivně chladit, přidám i větrák akorát ty žebra jsou celkem špatně postavené tak to nebude úplně ideální. Nejhorší bude asi sehnat krabici. Kdyby měl někdo zájem tak tráfka klidně vyměním za jedno 2x24V (rád ušetřím místo a váhu).

Rád bych na výstup použil KD502 myslíte, že bude jeden stačit na jeden kanál při max 5A? Nebo je lepši navrtat chladič a na každý kanál použít dva?



19551688_2197055950520823_1130486869_o.jpg
 Komentář:
Trafa a chladiče

Stáhnout
 Soubor:  19551688_2197055950520823_1130486869_o.jpg
 Velikost:  255.13 kB
 Staženo:  174 krát


19549404_2197056990520719_1109726228_o.jpg
 Komentář:
Chladiče

Stáhnout
 Soubor:  19549404_2197056990520719_1109726228_o.jpg
 Velikost:  295.68 kB
 Staženo:  175 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5651
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: út červen 27 2017, 15:22    Předmět: Citovat

Nemůžeš mít zdroj na 30V když máš trafo na 24V. Tedy můžeš, ale to napětí ti bude se zátěží (i poměrně malou) klesat a bude dost zvlněné. Z těchto traf můžeš postavit zdroj do 20-21V.
Na ty pidi chladiče zapomeň, dej tam kostky z CPU PC i s větrákem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termixnator



Založen: Oct 17, 2009
Příspěvky: 94
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út červen 27 2017, 15:47    Předmět: Citovat

Trafa dávají při 225V, na sekundáru 25,15v AC a na prázdno po vyfiltrování 34,35V DC, co jsem se dozvěděl tak hranice je pro ten zdroj 36DC (všude na internetu z toho při 24v AC těch 30V po usměrnění tahají. Tak kde je problém respektivě jak z něj těch 30V dostat?

Chladiče jsou celkem dost masivní chladily roky pasivně KDčka ve zdrojích (asi se to z fotky nedá poznat, ale je to poctivej kus hliníku). Řekl bych, že cokoli z PC natrhnou s přehledem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31793
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út červen 27 2017, 17:29    Předmět: Citovat

Prostě těch 30V na výstupu z toho s takovým trafem dostaneš, ale ne v plným zatížení. Dejme tomu 1A jo, ale už při 1,5A to na těch 30V bude mít problémy vylízt a při 2A na výstupu už z toho nedostaneš ani těch 30V.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termixnator



Založen: Oct 17, 2009
Příspěvky: 94
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út červen 27 2017, 20:31    Předmět: Citovat

OK tak zpět k otázkám Smile

1) má smysl přenastavovat zdroj na 5A když i tak bude mít s 3A na 30V problém?

2) pokud přenastavovat tak na kolik A rovnou 5 nebo jen 4? a když tak jakým odporem mě vychází při 0R47 je max. proud 4A a 0,33Ω/10W při 5A

3) OZ zdroje jsou prý na max 36V a zdroj při 225V na sekundáru dává na prázdno po filtraci a usměrnění 34,35V DC tak měl bych odmotávat nějký ten závit nebo to nechat tak jak to je a doufat, že to nikdy těch 36V nedosáhne?

4) Výkonový tranzistor bych rád použil KD502 akorát nevím jestli kvůli tomu
výkonu použít jeden nebo 2 kusy paralelně zapojené.

5)ako poslední věc bych potřeboval poradit nějaký OZ a odpor pro měření proudu ideálně nějaké ověřené schéma (plánuju zobrazení napětí a proudu na LCD) co mi bylo řečeno tak hotový modul od čonga není moc přesný.
https://www.aliexpress.com/item/Hot-Sale-New-20A-Range-ACS712-Current-Sensor-Module/32315366181.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: út červen 27 2017, 22:08    Předmět: Citovat

termixnator napsal(a):
OK tak zpět k otázkám Smile
1)
2)
3)
4)
5)

ad1) To je spíše otázka pro tebe.
ad2) Volba je opět na tobě a výpočet najdeš v odkaze, který jsem ti dal.
ad3) Už jsem ti odpověděl, že odmotáním závitů ztratíš zcela schopnost pracovat při 30V, která je i tak omezená. Napětí 36V je limitováno použitými OZ. V odkaze jsou preferovány OZ, schopné provozu s napájecím napětím +22V/-22V, t.j. 44V.
ad4) Při proudu 3A je ztráta přes 100W a to je úkol minimálně pro dvě KD-čka
ad5) Hotového modulu (i od "čonga") bych se nebál, nevyrábí se jenom jeden typ (opět viz zmiňovaný odkaz)...
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: st červen 28 2017, 8:49    Předmět: Citovat

masar napsal(a):

ad4) Při proudu 3A je ztráta přes 100W a to je úkol minimálně pro dvě KD-čka

Možná by to zvládlo i to jedno KD. Má ztrátový výkon max. 150W (za ideálních podmínek).
Ale záleží jak dobře jej budeš chladit.
...
Radši tam dej ty dvě.

_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12325
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st červen 28 2017, 9:17    Předmět: Citovat

A co tak rezerva na zkrat a vypnutí při plném ohřevu a plném proudu?
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund