Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sklokeramická deska na klasickou vidlici do 220V
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DennyZuko



Založen: Jun 21, 2017
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st červen 21 2017, 21:56    Předmět: Sklokeramická deska na klasickou vidlici do 220V Citovat

Ahoj lidi. Ach jo, kde jen stručně začít...
Vím, fušovat do elektriky je to nejhorší, co člověk může vyvést. Nu, někdy ale, co zbývá. Obvolal jsem XY elektrikářů a nikdo nemá vůbec čas, takže...
Na stropních světlech asi není moc co zdupat, jiné kafo ale je varná deska.

Už mne doma (starý rodinný barák) rozčilovalo kvůli nedořešenosti z dávných let zpátky vařit na přenosných plotýnkáčích. Jsme stolaři. Jeden náš zákazník nechtěl z nějákých (záhadných) důvodů desku Bosch PKN 645F17 ( https://www.zbozi.cz/vyrobek/bosch-pkn-645f17/ ), tak nám ji odprodal za pakatel.
No.. A nenapadlo mě nic lepšího, než to přes U plátky (které tam byly) dle schématu zapojit na klasickou zásuvku. Už vím, že to takto nesmí být - sklokeramika přes běžný elektrokabel (jako je třeba na prodlužkách) na klasickou vidlici do zásuvky. Maximální odběr je 7500 Watt.. No dobře, jenže...
Asi tak 10 let jsme vařili na běžných plotýnkáčích a nebyl problém krom situace, kdy v kuchyni jela současně myčka, rychlovarná konvice a ještě i nějáký z vařičů. Koupil jsem si měřák a plotýnkáče žraly solidně, jedna velká plotýnka pěkných 2600 Watt. Stará rychlovarka 2500 Watt, nová 2000 Watt.. Vyhazuje to pak jistič, pokud vše najednou jede. "Letmým" pozorování soudím, že to jistič vyhodí, pokud odběr stoupne někde nad 6 000 Watt.
Vrátím se zpátky k nové sklokeramické desce. Když ji zapnu na delší dobu všechny plotýnky na max (včetně veškerých okruhů) tak jistě, vyhodí jistič. Jenže to je situace v podstatě vyloučená. Jen občas některá jede na max a nejčastěji se (logicky) vaří tak, že některá plotýnka jede na víc ale ostatní třeba jen zlehka. Takže odběr se z 98% drží pod 3000 Watt. Zatím nám jistič vyhodil jen jednou při tradičním souběhu myčky, rychlovarky a varné desky. Takže fungování teď maximální spokojenost.

Hlavní ale je, že se přecijenom aspon maličko zajímám o bezpečnost a celkově na netu jsem se dozvěděl, že takovéto zapojení varné desky asi může taky vést k tomu, že se budou přehřívat kabely (třeba i el. vedení ve zdi) a prý hrozí, že se až roztaví a trochu jsem znejistěl.. Pořád si ale říkám, že přece když máme tak slabý jistič, který to vyhazuje už někde při 6 kW, tak by takovéto riziko snad být nemělo ne ? Kabel od varné desky, co jsem si zkoušel vzít do ruky byl vždy zcela studený.

p.s.: Jasně, až si konečně "na svatýho dyndy" udělám čas vyrobit si novou kuchyň, nechal bych předělat i elektriku, tak jen doufám, že to alespoň ještě pár měsíců takhle vydrží ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5211
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 5:47    Předmět: Citovat

Mno, kdyz vis kdy a jak to nepouzivat tak to pouzivej tak aby to nepadalo, tzn nepretezuj rozvody. Dalsi a dulezita vec- zasuvkovy okruh, pokud nekdo nebyl prase tak je udelany na max 16A tj 3680W. Na tuhle hodnotu je stavena i zasuvka tak na to pri pouziti spotrebicu pamatuj! Jinak na tu predelavku kuchynskych rozvodu prijde velmi brzy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2122
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 6:16    Předmět: Citovat

Je slepou cestou se snažit si vše co potřebuji dělat sám. Je lepší máknout ve svém oboru nějakým tím přesčasem či nějakou zakázkou navíc a to čemu nerozumím si za takto navíc vydělané peníze nechat udělat. Tím se vyhnu mnoha problémům které si tímto přidělám.
Utvrdil jsem se v tom nejednou teď když přestavuji rodinný domek.

Upřímně u nováčka co nemá žádné příspěvky a ani nenapsal odkud je, je minimální šance že by někdo měl chuť zjistit odkud je aby mu mohl v případě že bydlí nedaleko pomoci a zajet k němu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
DennyZuko



Založen: Jun 21, 2017
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 8:01    Předmět: Citovat

Děkuji moc za odpovědi Smile.
Začnu ve zkratce a pak se, s dovolením, trošku víc rozepíšu Smile.

Jde mi aktuálně hlavně o "dočasnou" funkčnost. Pokud tedy jistič běžně bývá 3680 Watt, je mi to maličko divné. Ta elektroinstalace je stará tak 10-15 let (některé části baráku i se starou elektroinstalací jsou pak staré desítky let). Divné je to, že když zapnu všechny 4 plotýnky (což odhaduju někde na 5 - 5.5 kW) tak to i víc než minutu jede úplně v pohodě. Ještě jsem tedy nezkoušel to nechat běžet (jako jediný spotřebič) na "na plné kule" delší dobu, třeba 10 minut.

Zpátky k realitě ale - jestli tomu správně rozumím, tak když běžným, racionálním fungováním vím, že ta spotřeba varné desky z 99% nepřekročí 3000 Watt, tak by to teoreticky mohlo být v pořádku ? Když prostě "nebudu vyhazovat" jistič denodenně ale jako doposud, tak 3-4* do roka, když někdo zapomene na souběh spotřebičů, tak se snad ničeho nemusím bát ? Jen prostě doufám, že jak jsem kdesi četl o těch drátech ve zdech co se můžou roztavit, je snad jen extrémní případ, kdyby ta varná deska jela denodenně na 100% ne ?

Ono.. Z masivu (dub - který je jen tak mimochodem žáruvzdorný Wink ) jsem si vyrobil krásný kaslík pro tu varnou desku, takže teď mám tohle jako takový luxusní přenosný vařič, který můžu píchnout kam chci Rolling Eyes Very Happy (jasný, vím že to tak nemá být)

No... A teď tedy, s dovolením, bych rád povysvětloval co a jak, pokud je tedy zájem Smile .
Takže.. Jde o to, že bych se zde nikdy ani neobjevil, kdyby se nestalo, co se stalo.. Z několika důvodů došlo k tomu, že jsem se konečně rozhoupal a začal pracovat na rekonstrukci našeho rodiného domu. Máme rodinnou stolárnu, takže předpoklady celkem dobré Smile. Začalo mě štvát, že ve dvou místnostech už roky byly nefunkční stropní světla. Jistě, tady relativně bez problému, dva dráty a hotove, funguje. Menší problém byl jen u světla, který bylo udělaný tak, že tam byly 3 žárovky a dvojvypínač. Jeden zapl jednu žárovku a druhý zbylé dvě. Samozřejmě jsem tohle ani po dlouhý době různých kombinací do kupy nedal, takže jsem to zapojil normálně všechny tři žárovky na jednovypínač a basta. A pak se právě pustil i do té varné desky, která nám na půdě smrděla už víc jak rok.


A moje "elektrikaření" se stalo z prostého důvodu. Elektriku na dílně nám dělal jeden elektrikář se svýma lidma (podle referencí je to fakt borec a taky to tak vidím, ale taky je prý celkem drahý - to nejsem schopnej posoudit) kterýmu jsme volali jako první a nějak zkousli třeba i vyšší peníz. No jenže velmi rychlá, jasná odpověď - nemám a nebudu mít vůbec čas. Dal mi tip na jiného, ta samá odpověď, pátral jsem dál po známých, na netu atd.. No a hádejte. Nikdo nemá čas... Tak jsem se, bohužel, vztekl a pustil se do toho. Teď tak přemýšlím, jestli se nejít vyučit elektrikářem Confused . I když, abych dokreslil celý podivný kolorit, už teď vypadám jak samozvaný brouk pytlík Embarassed - mám bakaléře z ekonomie, řidičský průkaz na kamion včetně profesáku, svářečský průkaz 135 1.1. a 111 1.1 a k tomu máme právě tu rodinou stolárnu, takže celkem slušně umím všemožný věci jak z lamina tak masivu Laughing . No a když už fušuju do kde čeho, tak jsem se tak nějak rozhodl zafušovat i dé elektriky, bohužel Embarassed Laughing . Tedy asi toliko k vysvětlováním Smile .

Jinak, ani by mne nenapadlo, že bych se tady snad mohl dopátrat i nějaké konkrétní pomoci, za což bych byl neuvěřitelně vděčný. Jsem z Mořkova (to je u Nového Jičína) a pokud by tady i byl nějaký elektrikář, který by mi pak při kompletní rekonstrukci kuchyně a asi i některých dalších částí domu mohl ty věci udělat, byl bych neskonale vděčný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1413
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 10:28    Předmět: Citovat

No, napsal jsem do prohlížeče Google
"rekonstrukce elektroinstalací Nový Jičín"
a vyběhlo na mě hned několik nabídek firem, které se tím zabývají. Např.
https://www.firmy.cz/Remesla-a-sluzby/Remesla/Elektrikarstvi/kraj-moravskoslezsky/novy-jicin/4612-novy-jicin
Zkus si ty nabídky projít a pár firem a elektrikářů obvolat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DennyZuko



Založen: Jun 21, 2017
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 10:45    Předmět: Citovat

Děkuji za tip Smile. Je mi jasné, že to je teď to hlavní, zajistit si elektrikáře a udělat to po správnosti.
Tak nějak mne ale stejně pořád zajímá ta moje současná instalace, která už víc jak 2 týdny perfektně funguje.

Chvíli se mi honilo hlavou, že bych se zeptal na zkušenosti s něčím takovým ale pak jsem si vlastně uvědomil, že ty asi žádné nejsou, protože si to takhle nikde nikdo nelajzne udělat a asi teda hádám, že sem v tomhle místní "pionýr" a až sám uvidím Smile..

Tak snad jen ještě připomenutí a zpřesnění dotazu - do tý doby, než se mi sem podaří dostat elektrikáře, hlavní je, předpokládám, hlídat ten kabl od varný desky co mi jde do zásuvky ne ? - aby se nepřehříval, nikde nebylo vidět, že se třeba roztíká bužírka apod ale samotná zásuvka (a kably ve zdi) by vzhledem k "slaboučkému" jističi měly být jakš takš v pohodě ne ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DennyZuko



Založen: Jun 21, 2017
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 11:53    Předmět: Citovat

p.s.:

No, jo.. Ale ještě vlastně jeden dorbný problém.. Tak jak máme koncepci kuchyně a především historické (a funkční!!!) kachlové kamna, které v životě nebudeme bourat a všichni kdo to kdy vidí nás zapřisahají, ať to nebouráme, je to opravdu extrémně praktické a čas od času na nich děláme obrovské vaření tak zkrátka potřebujeme varnou desku (dříve plotýnkáče) vyprat někam pryč, jinak není k hnutí.. A kvůli oknu a dveřím jaksi s prostorem v kuchyni máme dost problém, takže se vymyslet v podstatě nic moc nedá. No zkrátka, to, že to teďka jen vytáhnu ze zásuvky a prsknu někam bokem je velmi žádoucí. Po správnosti totiž, co už vím, je elektrikářská instalace "napevno" a tak by se to nedalo snadno odnést někam pryč že Sad . Nebo je nějáká možnost, jak to udělat "po správnosti" snadno a rychle odpojitelné ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 15:45    Předmět: Citovat

Na tohle je výhoda, když je starej barák podsklepenej.

Je potřeba nová přípojka pro sporák? Provrtá se podlaha a v liště se to natáhne sklepem.

Je potřeba nová kanalizace či voda - opět šup s tím do sklepa hezky pod stropem.

Ucpou se trubky odpadu z kuchyně? To je mimochodem opravdu dar z nebes. Tak se prostě sundají a vymění za nové, protože pokud to někdo zkoušel čistit, tak ví, jakej je to zážitek...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7087
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 17:01    Předmět: Citovat

Ano, říkám tomu "technické patro".

DennyZuko napsal(a):
Ta elektroinstalace je stará tak 10-15 let (některé části baráku i se starou elektroinstalací jsou pak staré desítky let).
Pokud je ta zásuvka v kuchyni na drátech starých pouhých 15 let, pak se dá předpokládat, že jsou v celé délce z mědi o průřezu 1,5mm čtverečního.
Ujisti se o tom.

Zásuvky jsou obvykle zapojeny tak, že se přivede kabel do první zásuvky pod šroubky.
V ní se zpod dalších šroubků vede kabel do další zásuvky.
Atd, až k té poslední (smí jich být max. 10).
Když už musíš připojovat nějaký nenažraný spotřebič, je lepší zapojovat ho do té první v téhle řadě.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 17:26    Předmět: Citovat

Pokud nepřekročíš 16A, tedy 3680W, nemělo by se TEORETICKY nic stát. Prakticky je to ovšem horší, protože hodně záleží, jak to zmastíš. Možná už i samotná konstrukce v bukovém dřevu nemusí být košér. Co třeba větrání, max. bezpečná teplota dřeva, polití vodou (vyskipání), útok dítěte, atd. Připojení, průřez kabelu, přechodové odpory, stav zásuvky, zapojení ochranného vodiče, atd, zmastit se toho dá spousta a amatér se tomu většinou (téměř vždy) nevyhne. Pak jen záleží na souhře situací a štěstí nebo smůle. Celá odpovědnost je na zhotoviteli, i kdyby "výtvor" obsluhovala jiná osoba.
Jistič nemáš slaboučký, ale normální, je běžné, že jističe vypínají "později". To ovšem uživatele neopravňuje rozvod zneužívat a brát z něj víc, než na kolik je stavěn. Jinak samozřejmě riziko, obvykle stokrát nic, a pak najednou, když to nikdo nečeká a není na blízku...
Jinak existují 3f zásuvky, určitě by na toto šla použít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 17:55    Předmět: Citovat

DennyZuko napsal(a):
"Letmým" pozorování soudím, že to jistič vyhodí, pokud odběr stoupne někde nad 6 000 Watt.
Jednofázový odběr "nad" 6kW odpovídá proudu od 26A výš. Pokud příslušný jistič skutečně padá až nad 6kW tak pochybuju že je maximálně 16A/B. Buď má vyšší proudovou hodnotu, jinou vypínací charakteristiku nebo je vadný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 19:13    Předmět: Citovat

Možná je starý černý, třífázový a zapojený paralelně.

Jednofázový připojení podobné plotny je stejně šílenost, i když takový důchodce vařící na jedné plotně by s tím neměl problém.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 20:19    Předmět: Citovat

Každopádně ten jistič proti přetížení zřejmě nejistí a proti zkratu kdoví jestli.

Sporák je samozřejmě určen pro pevné připojení. Ale přes trojfázovou zásuvku jsem ho jednou připojený viděl v jedné restauraci. Takto měli připojeno i několik dalších spořebičů původně určených k pevné instalaci. Sporák nefungoval protože byl špatně zapojený a všechno to měli připojené v rozporu s normou čtyřvodičově.
Jednalo se sice o novou instalaci po výchozí revizi ale zřejmě šlo o dodatečný bastl protože žádný projektant to takto nemohl vyprojektovat. Revizní technik to jako zaměstnanec montážní firmy pustil bez závad ačkoliv u dvou spotřebičů byla fáze přímo na kostře plus další nedostatky - zřejmě to ani neviděl natož aby něco měřil.
Takže i tak to může vypadat když sporáky zapojuje firma a dodá to i s kulatým razítkem. Což teprv když se do toho pustí domácí kutil...

Jinak sporák jsem z nouze taky nějaký čas provozoval z jednofázové zásuvky, dá se na to omezení zvyknout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 20:21    Předmět: Citovat

Bydlím v bytě, do kterého se (předchůdce) stěhoval v r. 1969 (za 2 roky 50 let) - tehdy do novostavby. Já v něm bydlím od r. 87.
Přívod do bytu pouze jednofáze - hl. jistič 25A (v rozvaděči na chodbě). Pův. sporák (MORA 279, jen 3 ploténky) jsme před cca 15-ti lety vyměnili za MORA Clasic 3434 (sklokeramika 4 plotny + el. trouba, s grilem). Jistič je 20A, kabel ke sporáku Cu 3x4mm²-licna (pod omítkou). - přestože má nový sporák určitě větší příkon (7,5kW?), než měl původní (tak o 1kW míň?), tak se ještě ani jednou nestalo, aby vypadnul jistič. Taky ale určitě nikdy nejelo vše naplno - i když třeba i trouba + všechny plotýnky, ale ani ty nebyly všechny najednou na stupeň 6 (nejvyšší) - gril nepoužíváme vůbec.
Původní jištění celého bytu: 20A-sporák; 6A-světla a 10A-zásuvky (pro celý byt!). Zásuvkový okruh jsem (ve věnečku nad jističi) rozdělil na 2 okruhy: 10A - běžné zásuvky a oddělená větev 16A (přidán jistič! na 2 dvojzásuvky) - pračka a hol. strojek, či fén + µvlnka a 120l mrazák (3 šuplata) - hlídáme, aby se, pokud možno, nepoužívalo současně, už proto, že je tam jen pův. AGY-vodič Al 2x2,5mm². Ani tento ještě nevypadnul.

Ale používat sklokeramiku 6kW přes běžný zásuvkový okruh (16A max.) považuji za hazard.
Nehledě k tomu, že to chce stěhovat "jak kočka koťata" (a zapínat třeba do 5. zásuvky) - ta deska k tomu rozhodně určená není - kolik % dáváte, aby došlo k jejímu rozbití (a to ne upadnuvším hrncem na sklo) Question
A taky už proto, že autor vlákna DennyZuko má v těch zásuvkách doposud 220V (totální laik, co se se*re do elektriky) Shocked Laughing
Aby pak ta jeho elektroinstalace nedopadla třeba takto (ne-li hůř):



z_suvka-oho_el_-vyp_len_-krabice-c.1-05.02.2017_102.jpg
 Komentář:
Vyhořená zásuvka

Stáhnout
 Soubor:  z_suvka-oho_el_-vyp_len_-krabice-c.1-05.02.2017_102.jpg
 Velikost:  196.01 kB
 Staženo:  173 krát


_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 21:30    Předmět: Citovat

DenyZuko
Reálně - když bude silná přívodní šňůra, tak se spíš bude hřát zástrčka-zásuvka a jiná místa přechodových odporů - třeba krabice ve zdi.

Přenášení je tvůj boj, deska by měla mít pod sebou odvětrávací prostor, podle návodu se při přehřátí kvůli ochraně elektroniky vypne.

Zapojení lustru je http://www.moje-elektro.cz/vypinace-a-zasuvky-classic/16526-domovni-vypinac-lustrovy-c5-hnedy-ds-120-3-5.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund