Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vzorečky - toroidní trafo
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pirat077



Založen: May 02, 2014
Příspěvky: 324

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2017, 21:25    Předmět: Citovat

On přímo potřebuje pulzy až do velikosti 160V !

Konstantu 4 nechám, efektivní hodnoty tam byly nedopatřením. Přidám pár závitů a dostanu se na sycení 0,4T, čímž jsem z nejhoršího venku (ikdyž to není ideál)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2017, 21:50    Předmět: Citovat

Já si myslím, že konstanta 4 tam nemá co dělat, prostě se jádro sytí 25us v jedné polaritě, tak t1 má být 25us a ne 6,25us. Kondenzátor pouze zajistí, že se v mezeře to jádro odsytí na nulu, ale nikdy se nebude sytit do opačné polarity, je to jednočinný měnič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pirat077



Založen: May 02, 2014
Příspěvky: 324

PříspěvekZaslal: út červenec 04 2017, 17:44    Předmět: Citovat

A teď zbývá poslední nezodpovězená otázka:

Jak určit potřebnou indukčnost??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: út červenec 04 2017, 19:16    Předmět: Citovat

Už jsem ti to tu psal:

L = N² µ₀ µ_r*S_jádra/l_siločáry

nebo

L = N² Al
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pirat077



Založen: May 02, 2014
Příspěvky: 324

PříspěvekZaslal: út červenec 04 2017, 20:28    Předmět: Citovat

To ale asi pořád není odpověď na mou otázku
Myslím to takhle:

Namotal jsem FT50-77, poměrově sedí vstupní a výstupní napětí, má to 10:100 závitům a nějakou indukčnost (cca 7mH na sekundáru)

Namotal jsem T50-26, poměrově to sedí (cca 40:400), ale nefunguje to (viz osciloskop)

Oboje má nějakou indukčnost, kterou vypočítám podle vzorce. Druhá možnost je ale nefunkční. A o to tady jde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: út červenec 04 2017, 22:10    Předmět: Citovat

Mně vychází v prvním případě 11 mH pro 100 závitů. U druhého jádra mi vychází pro dosažení stejné indukčnosti 580 závitů- jak už jsem ti psal výše, druhé jádro potřebuje 5,77 ≈ 5,8 krát více závitů než první pro dosažení stejné indukčnosti. Takže pak vychází poměr 58:580.

Nevím, proč řešíš indukčnost sekundární. Důležitá je primární indukčnost, ta zajišťuje magnetizaci. Jedná se transformátor napětí- je napájen z napěťového zdroje. Sekundární indukčnost zajišťuje magnetizaci u transformátorů proudu- napájených z proudových zdrojů.

Sekundární indukčností L₂ a činitelem vazby k je u transformátoru napětí určena rozptylová indukčnost:

L_výst = L₂ (1-k²)

Čím lepší je vazba mezi primárem a sekundárem, tím vyšší je číslo k (u ideálního transformátoru k = 1) a tím menší je rozptylová indukčnost. Proto ti psal microlan o těch 0,999. Pokud bude vazba špatná, rozptylová indukčnost bude narůstat a napěťový úbytek na ní rovněž. Zároveň začne přestávat platit, že poměr napětí odpovídá poměru počtu závitů. Ve skutečnosti zde totiž figuruje i zmiňovaný činitel vazby:

U₂/U₁ = k√(L₂/L₁) = k√((N₂² Al) /(N₁² Al)) = k√(N₂² /N₁²) = k(N₂/N₁) ≈ N₂/N₁

Aby byl činitel vazby co nejvyšší, musí být primární i sekundární vinutí rovnoměrně rozprostřeno po celém obvodu toroidu. Obvodový model transformátoru napětí. Snad ti to aspoň trochu pomůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pirat077



Založen: May 02, 2014
Příspěvky: 324

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2017, 8:37    Předmět: Citovat

já tomu všemu rozumím, ale:

Kdybychom teď zapomněli na to, co mám vyzkoušené: ¨
Kde vezmu minimální indukčnost primáru (a minimální počet závitů) pro to, aby to fungovalo??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2017, 8:46    Předmět: Citovat

Vzorec pro minimální počet závitů tu snad máš (N = U*t1/(S*Bmax)) a jak z počtu závitů vypočítat indukčnost snad taky (L = N² Al), tak co pořád řešíš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pirat077



Založen: May 02, 2014
Příspěvky: 324

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2017, 9:31    Předmět: Citovat

jenže minimální počet závitů je jedna věc, ale minimální indukčnost věc druhá.
Aspoň podle mojich pokusů!

Myslel jsem si, že má indukčnost ještě nějakou podmínku /minimální hodnotu, která není vypočítané počtem závitů.

Podle těch vzorců by vždycky byla minimální indukčnost daná indukčností jednoho závitu ! (samozřejmě by pak hodně poklesl činitel vazby)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2017, 10:38    Předmět: Citovat

Ano, když navineš na toroid jeden závit, tak dosáhneš skutečně nejmenší možné indukčnosti dané jen materiálem a rozměry toroidu- konstantou Al.

Ale, když dosadíš jeden závit do prvního vztahu, který ti napsala lesana, vyjde obrovská B_max.

Minimální počet závitů je zkrátka dán zvolenou hodnotou B_max. Když jich bude méně, materiál se bude přesycovat. Když jich bude více, indukce bude menší než zvolená. To není škodlivý stav, magnetický obvod bude jen méně využit.

A pro daný materiál a rozměry jádra pak vychází při minimálním počtu závitů minimální indukčnost. Když se budeš snažit tuto indukčnost zmenšit ubráním počtu závitů, začneš mít problém s přesycováním, viz předchozí odstavec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2017, 16:35    Předmět: Citovat

Simulátor LTspiceXII má hysterezní model indukčnosti, tak proč to nezkusit. Použil jsem jádro FT50-77 a jen primární vinutí se 7, 10 a 13 závity.

Z dolního grafu hned plyne, že čas na připojení napětí 25 µs je nepoužitelný, proud se (naštěstí) jen omezí reálným odporem v obvodu. Horní graf je prvotní část hysterezní smyčky, je stejná pro libovolné závity, protože je to MATERIÁLOVÁ záležitost. Ta se neřídí žádnými konstantami v rovnicích.



P077.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P077.png
 Velikost:  68.82 kB
 Staženo:  110 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2017, 17:37    Předmět: Citovat

Takže podle té simulace je jádro FT50-77 použitelné do něco málo přes 300mT, to je nějakých 90 závitů na primáru.

Docela by mě zajímalo, jak vypadá napětí na primáru a sekundáru při té "funkční" variantě se 7 závity. Ne ta chlupatá čára na 3. stránce vlákna, ale pěkně zvětšený jeden puls, s časovkou 5us/ dílek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pirat077



Založen: May 02, 2014
Příspěvky: 324

PříspěvekZaslal: pá červenec 07 2017, 15:46    Předmět: Citovat

microlan napsal(a):
Protože s 26-kou to nemá dostatečnou indukčnost



Tak znova:
Jaká je minimální indukčnost pro to, aby to fungovalo?!?

(odpověď, že je to dáno indukčností jednoho závitu na primáru mě neuspokojí, protože to zdaleka nemůže být pravda)

Přiznávám, že to moje "funkční" řešení nemá na výstupu krásný obdélníky. Ale nějak to funguje. každopádně to chci udělat líp.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá červenec 07 2017, 19:00    Předmět: Citovat

Z Bernardova horního grafu vidíš, že jádro je použitelné tak do 0,3 T. Lesana ti spočítala, že je potřeba 90 primárních závitů. Já bych dal pro jistotu 100. S 90 závity vychází minimální indukčnost asi 9 mH, se 100 těch 11 mH. Na sekundár pak budeš muset narvat 1000 závitů, to by se mi tedy na toroid motat nechtělo.

A když namotáš na toroid (i na jiná jádra) jeden závit, pak bude indukčnost nejmenší možná, protože L = 1² Al = Al. A Al závisí jen na materiálu a rozměrech. Dále už jde indukčnost snížit jen rozříznutím toroidu na dvě půlky a zvětšováním vzduchové mezery...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: pá červenec 07 2017, 19:38    Předmět: Citovat

Minimální indukčnost, aby fungovalo trafo, je dána minimálním počtem závitů vypočteným ze známého vzorce. Minimální indukčnost, aby fungoval celý měnič, je dána tím, co utáhne budič trafa. Malá indukčnost znamená velký magnetizační proud a pokud ho budič nezvládne dodat, nebude to fungovat. Takže když použiješ jádro s menším Al, potřebuješ budič trafa, který dodá do trafa větší magnetizační proud, než který potřebuje jádro s velkým Al.
Špičkovou hodnotu magnetizačního proudu při tom jednom osamoceném pulsu spočteš:
Im = U * t1 / L
Takže když je dána doba t1 a napětí U a znáš maximální proud, jaký dodá budič, pak si můžeš spočítat, jakou minimální indukčnost potřebuješ. Nebo obráceně, ze známé indukčnosti spočítat jaký potřebuješ dodat proud pro magnetizaci trafa.
A to je jen magnetizační proud, je potřeba přičíst k němu i proud dodávaný do zátěže (přepočtený převodem na primár). A na ten proud samozřejmě dimenzovat průřez vinutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 6 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund