Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač s tranzistorem

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zeratul



Založen: Apr 20, 2015
Příspěvky: 86

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 22:23    Předmět: Zesilovač s tranzistorem Citovat

Ahoj jsem asi už úplně blbej. Celý den hledám po netu, jak funguje základní zapojení tranzistoru se společným emitorem a jak spočítat okolní součástky. Nikde jsem nenašel úplně explicitní polopatické vysvětlení pro méně talentované, jako jsem já.

Potřeboval bych zesílit generátor sinusového signálu, který má na výstupu okolo 300mVef a krmit s ním střídavý klakson, který má odběr 12V a 1A.
Jako zdroj můžu požít například 12V/5A pulsní zdroj, nebo 18V/2,5A pulsní zdroj.



Tak nějak chápu, že tranzistor má proudové zesílení H21e a maximální proud, který může protékat kolektorem.
Taky chápu, že odporem R1 nastavím pracovní bod tranzistoru, aby byl napůl otevřený. Potom si nastavím zhruba polovinu napětí zdroje pomocí rezistoru R3, aby se mohla amplituda rozmáchnout nahoru i dolů. Nevím ale jak spočítat R2 a R4. R4 je prý nějaká tepelná ochrana tranzistoru, což je tak všechno co jsem o tom dohledal na netu. Pak milion z kontextu vytrhnutých vzorečku, které nevím jak použít a ani proč to tak funguje.

Tranzistor jsem zatím používal jen jako spínač, podle tohoto návodu: http://robodoupe.cz/2012/tranzistor-jako-spinac/ , kde autor na příkladu postupně a explicitně vysvětluje, jak se rozhodl kterou součástku zvolit. To je úplně super. Už jsem podle toho nějaké spínače zapojil a i sám spočítal, které fungují. Zesilovač ale nedávám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 22:44    Předmět: Citovat

Sorry, ale pokud jako RL chceš dosadit klakson, tohle zapojení je krajně nevhodný, hodící se jako předzesilovač signálu, rozhodně ne jako výkonovej budič, kterej bude topit jako Prague Pride, ale stejně z daleka nedosáhneš toho, čeho chceš dosáhnout.
Klakson jistě nebude trvat na sinusovým průběhu, ani na kdovíjaký frekvenční stabilitě, stačí obdélník, kterej Ti jistě bude známej, a kterým budeš budit H-můstek. Účinnost bude mnohem vyšší, celý to pojede ve spínacím režimu. Akorát potřebuješ budící obdélníkovej signál neinvertovanej a invertovanej.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 23:46    Předmět: Citovat

Co si představit pod pojmem střídavý klakson?
_________________
Exclamation Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zeratul



Založen: Apr 20, 2015
Příspěvky: 86

PříspěvekZaslal: so červen 10 2017, 0:09    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zeratul



Založen: Apr 20, 2015
Příspěvky: 86

PříspěvekZaslal: so červen 10 2017, 0:13    Předmět: Citovat

MetalGod napsal(a):
Sorry, ale pokud jako RL chceš dosadit klakson, tohle zapojení je krajně nevhodný, hodící se jako předzesilovač signálu, rozhodně ne jako výkonovej budič, kterej bude topit jako Prague Pride, ale stejně z daleka nedosáhneš toho, čeho chceš dosáhnout.
Klakson jistě nebude trvat na sinusovým průběhu, ani na kdovíjaký frekvenční stabilitě, stačí obdélník, kterej Ti jistě bude známej, a kterým budeš budit H-můstek. Účinnost bude mnohem vyšší, celý to pojede ve spínacím režimu. Akorát potřebuješ budící obdélníkovej signál neinvertovanej a invertovanej.


Díky,
mě se zdálo divné, že mi tam vycházely 6 ohmové odpory Smile

Ten signál, opravdu nemusí být čistý.

Já si spíš myslel, že se na tom příkladu zas něco přiučím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19553
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červen 10 2017, 6:56    Předmět: Citovat

Právě, že tu mícháš dvě věci dohromady.
Klakson má výrazný zvuk proto, že membrána naráží na nějaký doraz, ten mu dává ten těžko přeslechnutelný zvuk. Ale k tomu samozřejmě musí membrána mít takový zdvih, aby na ten doraz narážela, jinak bude jen poměrně tiše a nevýrazně bečet. Nejměnší proud, při kterém má ten klakson svůj smysl, se sice dá nastavit dorazovým šroubkem, ale pod 1 A už to moc nejde, lépe je o něco víc. Při 12 V střídavých odebírá takový klakson proud mezi 1 A a 1,5 A.
Na mopedech je napájený přes tlačítko přímo z vinutí světelné cívky alternátoru, jeho vlastnosti jsou totiž také závislé na frekvenci střídavého proudu, tedy na otáčkách, proto nejde napsat jednoznačně "tolik a tolik do něj musíš nacpat, aby spolehlivě řval".

Na stejnosměrné napájení se dělají jiné houkačky, mají Wagnerovo kladívko jako přerušovač a můžeš je napájet přímo z akumulátoru. Ale zase počítej s průměrným odběrem nad 1,6 A při 12 V (případně u šestivoltového nejméně 3 A, pokud je to pro malý motocykl, autohoukačky běžně berou kolem 10 A i víc). Zato je můžeš spínat pouhým tlačítkem nebo výkonovým tranzistorem. Bez generátoru, pochopitelně, protože kmitají samy.

Zesilovač, který jsi tu nakreslil, v případě takového spotřebiče je naprosto k ničemu, neuživí ho.
Především střídavé napětí 12 V se uvádí jako efektivní hodnota. To, co "tahá za membránu houkačky" je ale okamžitá hodnota a ta dosahuje napětí od -17 do +17 V!! Čili ani jednoduchý přerušovač s jedním tranzistorem nemusí vždy předpisově troubit, protože bude z baterky spínat jen těch 12 V, a rozkmit membrány bude 2,8 krát menší.
Ještě by se dal použít můstkový zesilovač, třeba ze staršího autorádia, protože ten by do toho klaksonu dokázal alespoň 12 W dát, kdybys jeho vstup tím generátorem přiměřeně přebudil, aby na výstupu chodil "od dorazu k dorazu".
Píšu o starším zesilovači proto, že už mnoho let mají některé můstkové koncáky pro autorádia ochranu proti přebuzení a nedovolí hlasitost překročit. Musel bys použít takový, který k tomu omezení hlasitosti potřebuje vnější zapojení, třeba TDA7240.
Ale můstkové zapojení má jednu záludnost - žádný z výstupů takového zesilovače nesmíš spojit s kostrou, což je u klaksonů, které mají vyvedený jen jeden pól, potíž: druhý pól s kostrou spojený je. Musel bys celou houkačku připevnit na kostru mopedu či kola spolehlivě izolovaným držákem, jinak se ze zesilovače rychle začoudí. Ono se sice v katalogu píše, že mají všechny možné ochrany proti zkratu výstupu mezi sebou, na kostri i na napájení, ale už jsem jich v těch rádiích měnil dost na to, abych mohl potvrdit, že to prostě ta ochrana pokaždé nestihne. A bez ochrany? To se prostě musí stihnout...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zeratul



Založen: Apr 20, 2015
Příspěvky: 86

PříspěvekZaslal: so červen 10 2017, 7:55    Předmět: Citovat

Dekuju za popis klaksonu a priblizeni problemu Smile

Ja jsem puvodne myslel ze spojim dohromady dve veci.
1. Potrebuju vyzkouset klakson ze funguje jeste driv, nez ho budu instalovat na motorku. Je to stara motorka, ktera nema baterku a rozvod je stridavy. Motorku ted nemam u sebe a klakson potrebuju vyzkouset v domacich podminkach. Az budu mit motorku u sebe, potrebuju mit jistotu ze klakson namontuju a bude fungovat na prvni dobrou.

2. Vyrobit si vykonny (laboratorni) zdroj signalu, na kterem budu moct udavat velikost amplitudy, a maximalni proud.
Vyuziti by bylo treba v buzeni koncovych zesilovacu a nebo i toho klaksonu napriklad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19553
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červen 10 2017, 9:25    Předmět: Citovat

Na vyzkoušení klaksonu ti stačí přece normální trafo alespoň 30 VA (radši víc) se sekundárem 12 V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zeratul



Založen: Apr 20, 2015
Příspěvky: 86

PříspěvekZaslal: so červen 10 2017, 11:39    Předmět: Citovat

Vyzkoušeno Smile
Skoro jsem ohluchl.

Rozebral jsem reprobedny od PC a uvnitř byl transformátor 2x13,5V 2200mA,
tak jsem to připojil k jedné větvi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund