Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava DYNACO FM3 - elektronka 6AT8A
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
FandaNew



Založen: Jun 09, 2017
Příspěvky: 59
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 14:01    Předmět: Oprava DYNACO FM3 - elektronka 6AT8A Citovat

Dobrý den všem,
jsem trošku nadšenec do elektronkových konstrukcí (ale čistý amatér, navíc ne moc zkušený), a tak jsem investoval do nákupu nefunkčního amerického tuneru Dynaco FM3 (v Googlu mnoho odkazů, např.: http://www.usaudiomart.com/details/649160636-dynaco-fm3-fm-tube-tuner-with-dynaco-mullard-and-other-original-tubes/images/855405/ ).
Při oživování jsem zjistil, že je problém s oscilátorem a je pravděpodobně vadná elektronka 6AT8A, která nemá žádný ekvivalent, alespoň o něm nevím. Nemáte ji náhodou někdo? Rád ji koupím nebo vyměním.
(Prosím, neraďte mi Ebay, tam sice k mání je i za docela rozumné peníze, ale poštovné je strašlivé, protože jsou všechny v USA).

Jinak uvítám kontakt či zkušenost s kýmkoliv, kdo Dynaco má.
Díky za Re!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 15:00    Předmět: Citovat

Máš k tomu schema ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 15:28    Předmět: Citovat

Zdar, 6AT8A je trioda-pentoda, takže hledat bys měl mezi elektronkami ECLxx.
Datasheet 6AT8A je tady:
http://www.nj7p.org/Tubes/PDFs/Frank/137-Sylvania/6AT8.pdf
Postahuj si datasheety ECL82, ECL84, ECL86 případně ještě dalších a porovněj s postnutým datasheetem 6AT8A, která bude nejlépe vyhovovat. Výhoda těch ECL je sehnatelnost a přijatelná cena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3496
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 15:39    Předmět: Citovat

Jediná rozumně dostupná podobná elka je ECF82. Má však jinak zapojenou patici a spojenou G3 s katodou pentody.
Mám obavy, že ECL nevyhoví, protože původní elka měla pentodovou část použitou jako vf směšovač. Chtělo by to schema, nebo vyfotit.
Případně zkusit znásilnit heptodovou část ECH81 na funkci pentody. Ale zapojení padice je také jiné a jsou uvnitř nějaké propojky.

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich


Naposledy upravil Eleman dne pá červen 09 2017, 16:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MATYCH



Založen: Feb 16, 2006
Příspěvky: 608

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 16:00    Předmět: Citovat

https://elektrotanya.com/dynaco_fm-3_assembly_manual.pdf/download.html
je jich tam více
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 17:43    Předmět: Citovat

To XCFko by šlo , katoda je stejně uzemněná .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FandaNew



Založen: Jun 09, 2017
Příspěvky: 59
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so červen 10 2017, 6:06    Předmět: Citovat

Dobrý den,
díky všem za rady.
Schéma připojuji, je docela čitelné.
Jen pro orientaci - před tím, než jsem se rozhodl Dynaco koupit, tak jsem probádal strašně zdrojů, co by tak pro mne bylo vhodné a to Dynaco mi pro relativního začátečníka přišlo jako nejzajímavější, protože bylo prodáváno také jako stavebnice, takže evidentně jednodušší a snadno rozebiratelná konstrukce. Proto je také k mání na webu mnoho odkazů včetně manuálu na sestavení (viz MATYCH - moc děkuji za snahu!).
Co mne dostalo je to, že dokonce nějaký (snad Korejec) udělal pro Dynaco nové plošňáky (viz. http://timf.net/?mid=As&page=2&document_srl=1269 ), což jsem do budoucna uvažoval taky.Chtěl bych mu napsat, ale rozsypaný čaj neumím a on anglicky asi také ne...... Ale to zatím neřeším, napřed to musí hrát Smile .
Teď k k té 6AT8A.
Náhrady jsem už hledal, paticově nic nesedí, co se týče vnitřního propojení elektronek - to jsem zatím moc neporovnával, protože jsem chtěl zachovat pokud možno původní stav. Možná by se náhrada dala vyřešit tak, že bych udělal mezipatici pro nějakou jinou elektronku ale nejsem si jist, jak by se to chovalo při kmitočtech kolem 100Mhz.
V každém případě moc děkuji ELemanovi a Bobobo za tip na ECF 82. Při prvním hledání náhrad mi vycházela jako nejpodobnější, ale jistotu jsem vůbec neměl. Navíc ji mám (dokonce NOS), takže ji při nejhorším zkusím.
Ale ještě chvilku zkusím shánět originál.
V každém případě díky za další rady a přeji pohodový víkend!



DynacoFM3schematic.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DynacoFM3schematic.JPG
 Velikost:  189.25 kB
 Staženo:  350 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3496
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: so červen 10 2017, 9:44    Předmět: Citovat

FandaNew napsal(a):
...ale nejsem si jist, jak by se to chovalo při kmitočtech kolem 100Mhz...

PCF82 (ECF82 s jiným žh. napětím/proudem) se používala v kanálových voličích jako oscilátor/směšovač i ve III. TV pásmu. Problémy s kmitočtem bych tady nehledal. Jen v souvislosti s možnými jinými vnitřními kapacitami ECF82 bude možná potřeba doladit vstupní obvod směšovače a oscilátor.
Chce to prostě vyrobit mezikus s co nejkratšími spoji a zkusit.
Pokud nechceš výhledově zachovat originalitu, možná bych ve finále upravil zapojení patice - tam už je třeba ale brát ohled na vf.

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FandaNew



Založen: Jun 09, 2017
Příspěvky: 59
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so červen 10 2017, 14:34    Předmět: Citovat

Zkusim ten mezikus zbastlit a uvidím, jak dopadnu.
Určitě dám vědět!
Díky za vše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so červen 10 2017, 17:34    Předmět: Citovat

Zdar, musím napravit včerejší příspěvek. ECF82 bude ta pravá náhrada. Zapojení vstupního dílu PC-7 silně připomíná tunery elektronkových televizorů, které bývaly osazeny ECC84 a ECF82. Výrobě nějakých mezikusů bych se však vyhnul - znatelně zhorší vf vlastnosti. Schválně se podívej na ECF82 jak má krátké přívody k elektrodám, aby měly co nejmenší indukčnost. Přepojení na patici je vhodnější. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FandaNew



Založen: Jun 09, 2017
Příspěvky: 59
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne červen 11 2017, 23:20    Předmět: Citovat

Díky moc.
Zkusím to, ale nebude to jednoduché, je to na plošňáku, budu to muset promyslet tak, abych ho moc nepoškodil.
Ale třeba se zadaří.
Ještě stále rozhazuji sítě na všechny strany, jestli nenarazím někde na originál.
Když to neklapne, tak to přestavím na tu ECF.
Dám vědět, jak jsem dopadl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5151
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: po červen 12 2017, 21:07    Předmět: Citovat

FandaNew napsal(a):
Dobrý den všem,
jsem trošku nadšenec do elektronkových konstrukcí (ale čistý amatér, navíc ne moc zkušený), a tak jsem investoval do nákupu nefunkčního amerického tuneru Dynaco FM3 (v Googlu mnoho odkazů, např.: http://www.usaudiomart.com/details/649160636-dynaco-fm3-fm-tube-tuner-with-dynaco-mullard-and-other-original-tubes/images/855405/ ).
Při oživování jsem zjistil, že je problém s oscilátorem a je pravděpodobně vadná elektronka 6AT8A, která nemá žádný ekvivalent, alespoň o něm nevím. Nemáte ji náhodou někdo? Rád ji koupím nebo vyměním.
(Prosím, neraďte mi Ebay, tam sice k mání je i za docela rozumné peníze, ale poštovné je strašlivé, protože jsou všechny v USA).

Jinak uvítám kontakt či zkušenost s kýmkoliv, kdo Dynaco má.
Díky za Re!

http://www.ebay.com/itm/6at8a-GE-Tube-NIB/192198301258?_trksid=p2047675.c100623.m-1&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D2%26asc%3D41376%26meid%3D75df6c29839946b2a054b1ab74fc0f4b%26pid%3D100623%26rk%3D4%26rkt%3D6%26sd%3D262584017001Tohle se ti zdá drahý? Laughing Doprava se dá vyřešit celkem elegantně a levněji než u ostatních nabídek. Je to skoro u všeho, že neví co za to. Ale i ta cena je většinou někde úplně jinde. Pokud je to ale věc co nemá náhradu, tak ji buď potřebuješ a chceš, nebo máš smolíka. Wink

_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FandaNew



Založen: Jun 09, 2017
Příspěvky: 59
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út červen 13 2017, 7:10    Předmět: Citovat

Jj, tohle jsem viděl, super cena, ale už mám zkušenost, že ta domluva dopravy bývá někdy komplikovaná a na dlouhé lokte, tak jsem to zatím nezkoušel. Myslím, že i další nabídky jsou snesitelné 3$ apod., ale to poštovné 500Kč a více je dost darda. Na straně druhé by ta elektronka vyšla na cca 600Kč, což za některé elektonky není cena neobvyklá .
Teď mám ale naději, kamarád má kamaráda v Německu, který je elektronkový bastlíř a nadšenec, snad o nějakých 6AT8A ví.
V každém případě dík a přeji pohodový den.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: st červen 14 2017, 10:05    Předmět: Citovat

Pěkná mašinka, to jsi pořídil na ebay? Smile

Mimochodem, dole pod tou nabídkou elektronky na ebay někdo, kdo koupil píše:

,,This tube is a known problem child in the Dynaco FM-3 tuner and mine was no exception. Installed, fired up and enjoying a magical transformation in this very musical and pleasing vintage (ca.1962) tuner."

Very Happy

_________________
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět Coool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FandaNew



Založen: Jun 09, 2017
Příspěvky: 59
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st červen 14 2017, 10:23    Předmět: Citovat

Jj, ebay a ze států a dražba!
Ale nakonec cena příjemná - cca 75$, ale doprava 110$ !!!!
Ale musím říct, že to přišlo přesně v popisovaném stavu (pěkný stav, ale nehraje) a vypadá to, že kromě vstupního dílu bude zbytek funkční - pár pokusů s přiblížením antény k cívce oscilátoru a dá se něco naladit, takže hlavně mf dobrá. Možná problém se stereodekodérem, dělá si co chce, ale to bude radostné bádání, neb kromě magického oka EMM801 se všechny ostatní elektronky dají sehnat, některé i mám.
Jo - ten text - dobrý, autor je , zdá se, poeta Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund