Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Propojení Arduino s USB adaptérem
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st červen 07 2017, 22:59    Předmět: Propojení Arduino s USB adaptérem Citovat

Vážení, mám několik kousků Arduino Pro mini ATMEGA 328 5V/16 MHz. Chci je programovat přes Arduino sériový FTDI USB adaptér. Adaptér stačí jeden, v aplikaci potřeba není. Zatím mi dorazily jen Pro mini, USB adaptér ne, takže zatím nevím zapojení pinů sériovýho TTL portu.
Měl bych dotaz, jak řešíte dočasný propojení obou desek? Jsou odpovídající piny na obou deskách ve stejným pořadí, což by umožnilo propojení třeba řadovou lištou kontra dutinkama a nebo jsou signály cik-cak a musí se dělat kabelový různě překřížený propojení?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červen 08 2017, 0:11    Předmět: Citovat

Já mám třeba tuto dvojici (popis některých signálů RS232 na Arduinu není vidět, protože je zespodu). Na propojení je potřeba kablík. Konkrétně DTR je na převodníku těsně vedle Vcc signál CTS, ale na Arduinu je tam GND. Signály DTR, TXD, RXD a VCC jdou propojit přímo, ale zem musí na převodníku o jeden krok odskočit právě přes CTS.

Zatímco Arduino bude nejspíš standardizované, převodníky se mohou lišit.



pro_mini.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  pro_mini.jpg
 Velikost:  135.71 kB
 Staženo:  317 krát


usb_serial.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  usb_serial.jpg
 Velikost:  175.88 kB
 Staženo:  292 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt červen 08 2017, 0:22    Předmět: Citovat

Mě by měl přijít totok:


USB-seriak.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  USB-seriak.jpg
 Velikost:  60.89 kB
 Staženo:  322 krát


_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alzo



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: čt červen 08 2017, 5:40    Předmět: Citovat

třeba takto


schema.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema.png
 Velikost:  2.95 kB
 Staženo:  335 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt červen 08 2017, 13:17    Předmět: Citovat

Ja 5u cervenu dosku picham priamo do mini, akurat som vyhol pin cts na prevodniku aby nesiel do diery gnd. Inak ak napajkujes dutinky, vycviknes pin cts, tak luxusne nanunies ten cerveny prevodnik a porgramujes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červen 08 2017, 23:41    Předmět: Citovat

alzo << ten kondenzátor je zbytečný, Pro Mini má vlastní resetovací obvod připojený na DTR.


img.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  img.jpg
 Velikost:  34.67 kB
 Staženo:  351 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 7:41    Předmět: Citovat

Tak fotka za 1000 slov?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 10:01    Předmět: Citovat

Už mi dorazil zbytek a vidím, jak je to na převodníku zapojený. Teď ještě nalýzt nějakou optimální, co nejmenší dutinkovou lištu a hřeben správný rozteče.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červen 13 2017, 20:29    Předmět: Citovat

Připojil jsem samotnej USB převodník k PC. Hned se našel jako TFDI 232 a začal hledat ovladač na Windows Update. Našel a nainstaloval USB serial coverter a pak se hledal ještě USB serial port. To se ale nezdařilo.
Co dělám špatně? Musí být zároveň na TFDI 232 připojeno Mini pro nebo nemusí? A jakej driver pro ten USB serial port mám vlastně mám hledat?
Nemůže být problém že v tom samým PC mám CH340 pro čínskej Mega 2560 a originál pro UNO? Nemele se to nějak zároveň?


edit: Na čtvrtej pokus odinstalování driveru serial konvertoru a následné instalaci se najednou i USB port serial COM10 nainstaloval i s nepřipojeným Mega Pro. Proč až na počtvrtý nechápu.
Když jsem zkompiloval a poslal do TFDI programový data od jednoho projektu pro Mini, tak bylo vidět, že 10 x blikla zelená led na TFDI a IDE zahlásil:
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0xbb
Problém s přenosem dat na vývojovou desku (board). Na http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload naleznete další doporučení.

Předpokládám, že to je pouze nepřipojením Mini... Zítra zplodím propojovací kabel a budu to zkoumat dál.

V tom projektu je použitá Arduiňácká membránová klávesnice 4x4. Protože to je celkem drek, použil jsem jinou a potřebuju zkontrolovat jak se mají zapojit sloupce a řádky.

const byte ROWS = 4; //four rows
const byte COLS = 4; //four columns

char hexaKeys[ROWS][COLS] = {
{'1','2','3','A'},
{'4','5','6','B'},
{'7','8','9','C'},
{'*','0','#','D'}
};

byte rowPins[ROWS] = {9, 8, 7, 6}; //connect to the row pinouts of the keypad
byte colPins[COLS] = {5, 4, 3, 2}; //connect to the column pinouts of the keypad

Keypad keypad = Keypad( makeKeymap(hexaKeys), rowPins, colPins, ROWS, COLS);


Uvažuju správně, že sepnutí pinu na Mini 9 s 5 bude znak 1, 6 s 9 znak A,
6 s 2 znak D?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st červen 14 2017, 10:35    Předmět: Citovat

Pro znak 'A' by to mělo být 9 s 2.

Co se týče programování Arduina, tak by se převodník USB<->RS232 měl použít s bootloaderem. Samotný převodník není programátor s vlastnostmi STK500.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st červen 14 2017, 11:59    Předmět: Citovat

Propojil jsem FTDI232 s Pro Mini, udělal jsem to jako nastrkávací přes půl obyč DIL12 patice. S vyskřípnutým CTS. Program jsem zkoušel poslat z IDE do Pro Mini. Chodí to nějak na heslo, při každým pokusu o nahrnutí prográmku blikají na FTDI dvě zelený ledky ale jinou dobu. Přenos se povede tak 1x za 8-10 pokusů, jinak to končí chybou sériovýho přenosu. Dělají to dvě Pro Mini, takže v nich asi problém nebude. Co dělám špatně, že to jde jen občas? USB kabel je silnej pro USB HDD s pomocným napájecím štekrem, dýlka 80 cm, v něm to asi nebude. Když koukám na desku Pro Mini i FTDI nikde žádná pořádná filtrace. Nemůže být nějakej problém s proudovejma špičkama při "pečení" ATmega 328? Zkusím samostatný napájení Pro Mega 9V přes pin RAW.
Pokud to udělám, musí se přerušit propoj +5V mezi Pro Mini a FTDI a nebo nemusí?
Ale jinak to je v pohodě. Pokud se podaří nahrnout program do Pro Mini a připojím membránovku klávesnici tak v USB monitoru IDE chodí G-code sekvence naprosto v pořádku a pasují i s označením klávesnice.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st červen 14 2017, 16:53    Předmět: Citovat

Tak vše na dvě věci, na H a nic. Cry Problém s komunikací je furt i s jiným FTDI a jiným Pro Mini. Zkusil jsem přidat na napájení obou desek filtrační elyty 100M/16 a taky nic. Pokud napájím Pro Mini z pinu RAW a FTDI z USB, je to furt a stále stejný.
Ale vypozoroval jsem toto. Pokud je Pro Mini novej a tím asi prázdnej, jde na první dobrou. Jakmile v něm něco je, už ne. Naprogramování nějak souvisí s tím, do kdy podržím na Pro Mini tlačítko reset při odklapnutí "nahrát" v IDE. Není možný, že nějak blbě chodí kondíkovej reset na Pro Mega generovanej z signálu DTR z FTDI?
Měl jsem si blbec koupit Micro s USB, tahle pakárna by odpadla. Jenže nevím, jestli by to zvládl.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st červen 14 2017, 17:18    Předmět: Citovat

Pořiďte si nějaký normální programátor, třeba levný USBasp a obejdete se bez bootloaderů a převodníků.

Jinak - používal jsem čínský převodník s CH340 ve spojeni s ProMini podle obrázku v dřívějším příspěvku - a bez problému. Nové Arduino není prázdné, je v něm bootloader. Mačkat tlačítko RESET při programování nemá cenu. Zresetuje se to pomocí DTR. Funguje to tak, že po resetu bootloader nějakou dobu čeká, jestli se nezahájí programování a když ne, tak spustí naprogramovaný obsah.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: st červen 14 2017, 19:21    Předmět: Citovat

Aku dosku mas vybratu v arduine? Skusal si vybrat arduino nano? Daj si vlastnosti a zvol celkovy bypis programovania. Akou rychlostou ti to laduje data Bd?

Problem je ten ze tie cipy od cinana niesu FTDI ale nejake uP co sa tvaria ako ftdi. Ked som ich pouzil v programatore a programoval regulator kde bola pwm s 300V a 10A spickami tak to vseliako blblo a padala komunikacia. Pritom notas bol napajany z baterky a silova cast oddelena optoclenmi. Napajanie bolo spinanimi zdrojmi mozno ze v tom bol pes zakopany. Ale mam tie programatory 2 jeden s origo FTDI a ten beha a nepada.
Tak ze neviem ci uz tu dosku mas zakomponovanu niekde? A zapojenu.
Inak skus zmenit cislo com portu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st červen 14 2017, 19:39    Předmět: Citovat

Koukal jsem na ten USBasp a není mě jasný, kam se to na Mega Pro připojuje.
Ale říkám si, když šlo bez problému programovat Mega 2560 a Atmelem i číňanem převodníkem a to samý Uno, tak tady musí být něco špatně.
A taky jo, na pinu DTR se podle pickolapky s čítačem pulzů nic neděje, takže reset před programováním žádnej není a proto mi asi chodí ten ruční od tlačítka dohromady s nahraj. Jenže to dělají dva převodníky a tak to je nějaká společná vada. Otázka je, jestli to je HW problém na desce převodníku nebo chyba driveru... Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další) Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund