Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přepínání Y/D - je nutný časovač mezi přepnutím?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2647

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2017, 19:52    Předmět: Přepínání Y/D - je nutný časovač mezi přepnutím? Citovat

Nazdar všem.

Kámoš má kompresor Orlík 2píst s motorem 7,5kW, zapojený do D na 3x400V. Sice ne vždy, ale často mu motor při zapnutí vyhazuje hlavní dílnový jistič 3x25A/B. Jinou charakteristiku mu ČEZ nepovolí, softstartér či měnič je drahý a jelikož je motor určen pro běh do D na 380V, tak je možné udělat automatický přepínač Y/D. Schémat je na webu dost, to není problém. Takže sepnu Y, odčasuji pár vteřin, vypnu Y a zapnu D.
Ale - na webu jsem četl, že je potřeba nejdříve vypnout Y a za pár desetin vteřiny zapnout D. Máte s tím někdo zkušenosti? Elektrické blokování stykačů pro Y a D budu v zapojení mít, ale nejsem si jist, zdali to takto stačí.

Děkuji za Vaše názory a rady.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2017, 20:05    Předmět: Citovat

Pokud prepinani udelas pres pomocne kontakty jak se to normalne dela, nevidim v tom zadny problem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2017, 20:21    Předmět: Citovat

Stykač pro D musí být blokokovaný přes pomocný kontakt stykače Y aby nedošlo ke zkratu kdyby se stykač Y opozdil při odpadu nebo zůstal "viset." Na originál schématu to jistě bude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12456

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2017, 21:00    Předmět: Citovat

Používá se i mechanické blokování. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2017, 21:06    Předmět: Citovat

Na obrázku je příklad zapojení přepínání Y/D, ale mohou být i mírně odlišné varianty.

Po sepnutí tlačítka SB2 sepne stykač KM1, KM3 a současně je přivedeno napětí na časové relé se zpožděným přítahem KT1 – motor běží do hvězdy (Y). Po uplynutí nastaveného času na relé KT1 odpadne stykač KM3 a zároveň sepne stykač KM2 – motor běží do trojúhelníka (D).

EDIT: chybné zapojení ovládacího obvodu, opravené zapojení v příspěvku od elektrosvit. Původní ponecháno pro souvislost vlákna.



Přepínání Y-D.jpg
 Komentář:
Chybné zapojení ovládacího obvodu

Stáhnout
 Soubor:  Přepínání Y-D.jpg
 Velikost:  62.86 kB
 Staženo:  234 krát



Naposledy upravil Achab dne po červen 05 2017, 10:04, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2017, 21:28    Předmět: Citovat

Je večer a možná už špatně vidím, ale já to vidím jinak:

- stisknutím tlačítka SB2 přitáhne stykač KM1
- začne měřit relé KT1 a přes doteky KM1 se přivede napětí na motor
- přes dotek KM1 přitáhne KM3 a zároveň i KM2
- dotek KM3 rozpojí obvod KM2 a ten odpadne
- dotek KM3 překlene tlačítko v obvodu KT1 a to časuje i po uvolnění tlačítka
- když dočasuje KT1 přeruší obvod KM1 a tím pádem odpadne i KM3 a obvod je v základním stavu.

Takže buď mi něco uniká, nebo je v tom schématu chyba, případně má dělat něco jiného, než se tu říká.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2647

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2017, 21:50    Předmět: Citovat

Já jsem chtěl použít zapojení "Zapojení časovaného přepnutí hvězha a trojúhelník časovačem OMRON" z těchto stránek: http://www.drdys.estranky.cz/clanky/rozvody-elektro/stykacove-zapojeni.html
Všechno je mi jasné, ale:
není možné, že při přepnutí z Y do D už budu mít spojeny pomocné kontakty stykače pro Y (tj. ty, které mi blokují stykač D při sepnutém stykači Y) - tudíž už mi bude spínat stykač pro D, ale ještě budu mít stále spojeny silové kontakty stykače pro Y a teď k nim přiskočí silové kontakty pro D?
Já bych potřeboval, aby pomocné kontakty stykače pro Y spínaly až tehdy, když jsou spolehlivě rozpojeny silové kontakty stykače pro Y.
No asi budu muset zkusit stykač pomalu sepnout a měřit, jak na tom kontakty jsou.

Taky jsem to schéma nepochopil. Doběhnutím času relé KT1 odpadne KM1 - to by asi nemělo. A navíc KM1 je blokované při sepnutém KM2, což je taky chyba. Vypadá to, že schéma je od Eatonu z těchto stránek http://archiv.eatonelektrotechnika.cz/priruckazapojeni/motor040.html (je tam i popis funkce). Ono to časové relé totiž asi nebude obyčejné relé (..."Po uplynutí nastaveného přepínacího času rozepne K1/17–18 obvod Q13. Po 50 ms se prostřednictvím K1/17-28 uzavře proudový okruh Q15."). Takže Eaton oprvdu přepíná mezi Y a D tak, že zapne Y, počká na rozběh, vypne Y, počká 50ms a zapne D.

Takové to normální zapojení Eatonu pro rozběh Y/D bez 50ms je zde: http://archiv.eatonelektrotechnika.cz/priruckazapojeni/motor041.html



Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2017, 22:45    Předmět: Citovat

Pro cirkulárku 5.5kW mám na chatě rozběh udělaný s časovačem a pouze jedním stykačem, tedy přepnutí je rychlostí přepnutí stykače. 25A jistič bez problémů drží i s puštěným vařičem na jedné fázi. Byl jsem v minulosti zde na fóru za toto řešení sepsut, že mi mezi kontakty blafne oblouk, zatím se tak nestalo. Použitý stykač je ale nějaký tuším bulharsý verk poněkud větších rozměrů tak možná absence problémů s obloukem je právě díky těm dostatečně velkým vzdálenostem mazi kontakty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2017, 22:57    Předmět: Citovat

Já nevím, na co takový složitosti, na 7,5KW stačí vačkovej přepínač 0-Y-D z Obzoru Zlín, třeba typ VSR20-9551 . Zapneš Y, počkáš až se motor roztočí a přepneš na D. Žádný vopičárny s blokováním, kdy se motor roztočí na maximum slyšíš a přepnutí taky minimální pauzu mezi Y a D zaručí.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2017, 23:23    Předmět: Citovat

to Celeron: Pokud to má zapínat automaticky třeba přes tlakový spínač tak jsou stykače potřeba.

Jinak v tom schématu co jsem stáhl z webu i legendou jsou skutečně chyby - takto by to nefungovalo.

Zítra se podívám po schématu se standardním ověřeným zapojením pokud nebude někdo rychlejší. Tohle mě připadá že kreslil narychlo nějaký studentík.

to petrfilipi: jak jsem psal výš tak některá zapojení mohou být odlišná. Ve tvém odkazu jsou například stykače pro Y a D zapojeny až za prvním stykačem který připojuje celek k síti. Ovládání může být přizpůsobeno pro časové relé se zpožděným přítahem, nebo zpožděným odpadem, případně pro nějaký multifunkční časovač apod.


Naposledy upravil Achab dne ne červen 04 2017, 23:26, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2017, 23:25    Předmět: Citovat

Správné zapojení stykačů. Ale nejlepší je podle mě ta verze, kde by SB2 zapnul KM3, ten by si zapnul KM1. KM1 by si překlenul SB2 a dalším kontaktem zapnul KT. KT by pak vypnul KM3 a ten by svým odpadnutím sepnul KM2. KM2 by sepnutím vypnul KT. V době sepnutí KM3 je KM2 blokován.

Ale dal bych tam válcový spínač a hotovo, v JZD se takto zapínal ventilátor u čističky desítky let.

EDIT: Při automatickém rozběhu pomocí tlakového spínače válcový spínač použít nelze, to je fakt. Tahle možnost mě nenapadla.

EDIT2: Jestli jsem něco nepřehlédl, tak další schéma by mělo být v pořádku. Na našem ústavu se dokonce na uvedenou problematiku dělají bakalářky.



Stykače Y-D.gif
 Komentář:
Patří k obrázku od Achaba.

Stáhnout
 Soubor:  Stykače Y-D.gif
 Velikost:  2.87 kB
 Staženo:  221 krát


Přepínání Y-D.jpg
 Komentář:
Tohle schéma by mělo být v pořádku.

Stáhnout
 Soubor:  Přepínání Y-D.jpg
 Velikost:  39.92 kB
 Staženo:  273 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po červen 05 2017, 5:57    Předmět: Citovat

Misto casoveho relatka se pouziva zpozdeny pomocny kontakt jako napr tento http://www.tme.eu/cz/details/ladr2/stykace-dodatecne-prislusenstvi/schneider-electric/
Mel jsem obavy o zivotnost protoze je to mech. soucastka, ale neni s tim vetsi problem. Vydrzi to zhruba zhruba stejne jako ten stykac na kterem je to nacvaknute. Zapojeni se tak trochu zjednodusi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 05 2017, 7:04    Předmět: Citovat

To petrfilipi: trochu odbočím. Co jsem měl s orlíkem zkušenosti, byl problém se zpětnou klapkou, kdy se nevypustil vzduch, tedy spíš byl vracen přes netěsnou klapku do kompresoru a pak při rozběhu to motor neutáhnul a vypadával jistič. Další problém také byl, když se jedna fáze, díky špatnému kontaktu stykače nedostala naplno do motoru. Tak, jestli není problém někde v tomto.
_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po červen 05 2017, 7:14    Předmět: Citovat

Odlehcovaci ventil jsem taky uz sai 2x menil. Poznas to tak, ze pokud dojede kompresor na plny tlak a vypne, slysitelne zasyci jak ventil vypusti tlak z valcu.

Ale tech 7,5kW je na prime spousteni uz dost na hrane, takze jestli mas jistice na doraz, muze spoustec pomoct.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: po červen 05 2017, 8:41    Předmět: Citovat

Y/D nemusíš řešit. Ten kompresor se na Y neroztočí na potřebné otáčky k přepnutí.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund