Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tuner PROXIMA 408 přeladění 87.5-108 Mhz
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2020, 23:18    Předmět: Citovat

Když se ti to po zapnutí AFC zhorší, tak ses naladil na zrcadovou frekvenci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
svmbass



Založen: Aug 04, 2007
Příspěvky: 157
Bydliště: Val. Klobouky

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2020, 12:23    Předmět: Citovat

V mém případě jsem rádio Proxima koupil v roce 1973 nebo 1974. Už přesně nevím, byl jsem v učení a za těžce našetřené peníze toto rádio pořídil. Pamatuji se na cenu 3200 Kčs.
Proximu letaletoucí nepoužívám, je stále funkční, ovšem odloženo v depozitu. V pozdějších letech jsem koupil Tuner 3606A Hifi a jiné.
Nyní pročítám tento link o snadné možnosti přeladění VKV pásma na CCIR. Jen tak z nostalgie bych se do toho pustil.
A nyní mám dotaz;
Pro výměnu malých kapacit jste VKV modul z šasi vymontovali? Musím se přiznat, že rozhodit trajektorii převodů s lankem si tedy netroufám…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2020, 14:17    Předmět: Citovat

Ne, nebylo třeba. Kondíky navíc jsem štípačkama přepůlil (zničil)
a ty půlky od desky odskřípnul, tam kde to tak nešlo jsem je prostě pomalým ohýbáním vlevo vpravo ulomil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: so prosinec 05 2020, 13:12    Předmět: Citovat

Hifista, Hill, ok1hga ***opravdu jsem byl někde jinde. Podle DGS ze starého radia jsem to nakonec naladil. AFC maká jak má. Nakonec tam zůstalo hliníkové jádro a je zašroubované poměrně hluboho (5mm od horní hrany) A C124 jsem nakonec neměnil.
Dostal jsem se na rozsah 87,8 až 105,7 MHz takže skoro celé pásmo. Přes svůj věk to hraje opravdu příjemně.
Ten vršek stupnice mi nechybí. Díky za rady;-)



Dstupnice.jpg
 Komentář:
 Velikost:  85.2 kB
 Zobrazeno:  121 krát

Dstupnice.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: út prosinec 22 2020, 17:50    Předmět: Citovat

Toto vlákno mě inspirovalo k přeladění Sound solo, maje schéma a na na vebu se dala taky najít verze s CCIR, tak porovnáním po výněně asi 8 kondíků a nasledujícím doladění,radio hraje velmi dobře i citlivost není špatná a poslouží
polovičce při žehlení. Pokud bude třeba schémata,zašlu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19490
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út prosinec 22 2020, 19:45    Předmět: Citovat

Díky za nabídku, může se hodit, až zase přestanou být schémata dostupná na webu. Elektrotanya.com si s duševním vlastnictvím moc starosti nedělá, gfgf.org si zatím prosadil, že bude spravovat schémata historických kousků, ale to neznamená, že to zase někdo nenapadne, jako Raupenhaus. Snad jen na rm.org by to mohlo zůstat, protože to není zadarmo.
Ale ani to není záruka, že je to navždy.
Tak si zatím ta schémátka ulož, aspoň v takovém případě budeme vědět, kam na ně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2020, 12:59    Předmět: Citovat

CCIR verzi mám staženou z Elektrotanya a OIRT verzi měla majitelka založenou i se záručákem. Very Happy
Jenom se nenechat vyvézt z míry DDR značením keramik na VKV jednotce, kde např 47K je 47pF



kond_k_206.jpg
 Komentář:
 Velikost:  88.14 kB
 Zobrazeno:  65 krát

kond_k_206.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2020, 15:27    Předmět: Citovat

Bílí heterácký bastlíři vědí, že je to tolerance, taky že podobně velký /47k či 47n/ by mohl být jenom kondík ze Supermitu, který ale tady ale nemá co pohledávat. Sorry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2020, 17:10    Předmět: Citovat

Ivane, nepsal jsem to proto, aby se na to muselo odpovídat, jen info, nepochybuju, že to jako bývalý profík znáš, ale EB čtou i tací, co se nenarodili jako my, v 50-60-tých letech.
A ten kondík na fotce je vf , C108 vypájený ze vstupu toho tuneru, i když podle velikostí by to klidně mohlo vypadat jako 47nF blokovací.
Asi není mnoho těch, aby věděli jak značili dederoni ker. kondíky.
Obecně se asi stavění vf věcí, až tak moc lidu běžně nezabývá, spíš použití s moduly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
svmbass



Založen: Aug 04, 2007
Příspěvky: 157
Bydliště: Val. Klobouky

PříspěvekZaslal: po prosinec 28 2020, 14:27    Předmět: Citovat

Během vánočních svátků jsem se pustil do přeladění tuneru rádia Proxima, pro CCIR pásmo.
Dle návodu a rad vycvakl malé kapacity i jiné obměnil na zbylé přívody.
Hliníkové, šroubovací jadýrka v cívkách jsem nakonec ponechal, ikdyž jsem laboroval i s identickými šroubovacími feritovými jadýrky. Do cívek jsem nijak nezasahoval. S tím bude pravděpodobně spojena určitá míra kompromisu s přesunem komplet CCIR pásma, zejména co se týká vyrovnané selektivity jednotlivých stanic. Kapacitním trimrem C122 v obvodu tranzistoru T103 lze posunout celé pásmo nahoru nebo dolů. Nyní je pásmo zhruba nastaveno na dvě nejsilnější stanice v krajích pásma, tj. na spodní hranici rádio Čas a na opačné hranici stanice Proglas. Samozřejmě v místě mého příjmu. Za těmito stanicemi jsou ještě dvě, tři další, čili dá se říci optimální řešení.
Má to jeden háček;
Někde vprostřed stupnice se nachází stanice např. slovenské Radio FM, které již nemá tak dobrou selektivitu příjmu. Posune-li se pásmo trimrem C122 více k nižším kmitočtům, skvěle zaberou kapacitní trimry C108 a zejména C102, kdy lze Radio FM doladit k výborné selektivitě s příjmem stereo téměř bez šumu. Anténu na střeše nemám již mnoho let, kdy uhnila, upadla. Pro občasné spuštění mých analogových rádií mám pouze na záclonové garnýži připevněný dipól s anténním předzesilovačem, to samé v dílně.



No nic, je to jen taková nostalgie, více systematicky se do přijímače hrabat nebudu, stejně je to pro pásmo VKV takové „poslední zvonění“ s postupem digitalizace…
Ale je to krásné, ke starým, dobrým analogovým rádiím mám kladný vztah. Koncem 70-tých let jsem byl na vojně radista u PVOS – blahé paměti ještě s Morse, radiostanice R4, Molybden, Amur…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19490
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po prosinec 28 2020, 15:27    Předmět: Citovat

svmbass napsal(a):
...Kapacitním trimrem C122 v obvodu tranzistoru T103 lze posunout celé pásmo nahoru nebo dolů... ...no nic, je to jen taková nostalgie, stejně je to pro pásmo VKV takové „poslední zvonění“ s postupem digitalizace…
Ale je to krásné, ke starým, dobrým analogovým rádiím mám kladný vztah...

To by chtělo upřesnění: Jádrem cívky Sp107 posouváš celé pásmo, ale tak, že horní přijímaná frekvence bude 1,245x vyšší, než dolní. Jestli na dolním konci stupnice zachytíš stanici na 87,5 MHz a na horním více, než 108 MHz, musíš zvýšit kapacitu C122. Tém se horní přijímaná frekvence sníží, dolní konec stupnice se posune jen mírně, znovu doladíš změnou Sp107, tím opět odjede hodní konec stupnice, znovu doladíš kapacitou C122. Ty kroky se budou zmenšovat, až to bude ono. A pak už jen při přájmu stanice v okolí 95 MHz naladíš macimum pomocí špulek Sp102 a Sp103, kolem 106 MHz pak nastavíš madimum pomocí C102 a C108. I tento postup několikrát uopakuješ, až to konečně bude ono.

A využití těch krásných, mnohdy dost vymakaných, analogových FM tunerů po vypnutí analogu? My, nostalgici je odmítneme vyhodit, ale máme jen dvě možnosti: využít z nich jen zesilovače a přes ně honit nějaký DAB+ tuner (ještě jsem neobjecil žádný, který by mimo sluchátkový výstup měl zvuk aspoň akceptovatelný - pro případné tipy je tu samostatné vlákno, nedávejte je, prosím, sem), nebo honem poshánět FM transmittery a z toho sluchátkového výstupu DAB přijímače modulovat. Ale i to je tak dobré pro muzejní předvádění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12040
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po prosinec 28 2020, 15:38    Předmět: Citovat

svmbass napsal(a):
Koncem 70-tých let jsem byl na vojně radista u PVOS – blahé paměti ještě s Morse, radiostanice R4, Molybden, Amur…

. . . já tam byl na začátku let 80tých, ale R-4 byl jen přijímač.
Celá sestava se jmenovala RM-31M Třinec . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
svmbass



Založen: Aug 04, 2007
Příspěvky: 157
Bydliště: Val. Klobouky

PříspěvekZaslal: po prosinec 28 2020, 20:26    Předmět: Citovat

Děkuji Hille za upozornění. Jak píšeš, tak nějak jsem postupoval, akorát nepopisoval všechny nuance laborování do detailu. Čtyři, pět dnů jsem chodil do dílny k přijímači a postupně dolaďoval k optimu. Ono na druhém anténním dipólu v pokoji (o 6m výše) rádio hraje lépe včetně stanice Radio FM.


R4 je přijímač, jistěže, to víme všichni;
Já tedy byl radistou (VÚ Kralovice), který polohy cílů tzv. „vozduchy“ pohybující se za západní hranicí přijímal. Na „sále“, v místnost za pátrači, jsme měli tři přijímače R4. Na jednom jsem lapal Morse, na druhém jsem pravidelně ladil rádio Luxembourg, když byl „Artuš Nedvězí“. To byl zákaz vysílání Morse, pokud létal nad západní hranicí špionážní letoun U2 ve výšce 21km.
Ruský přijímač Molybden byl výborný. Pokud byl mizerný signál např. vlivem počasí, byl problém přijímat vozduchy na R4. Přijímač Molybden byl citlivější, jakostnější filtr i záznějový oscilátor. Dalo se vyselektovat téměř nemožné.
Pokud si vybavím v paměti, dali nám tento přijímač na sál ze zrušeného kompletu radiostanice R-118. Místo radiostanice R-118 byla za kasárnami instalována nová sestava R-140.

..a radista jsem byl celkem schopný, ke konci vojny uši vytříbené. Zpětně jsem dokázal zapsat 25 znaků. Jistěže, měl jsem představu, do kterého čtverce na planžetu ono radarem sledované letadlo letí…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tarsan



Založen: Nov 19, 2022
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 19:09    Předmět: Citovat

Dobrý den, prosím velké Guru o radu, jaký nebo kolik je klidový proud NF zesilovače u RFT Proxima 422, není někde návod jak se nastavuje a kolik, předem moc děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12040
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 20:44    Předmět: Citovat

Tarsan napsal(a):
u RFT Proxima 422, není někde návod jak se nastavuje a kolik

celý český servisní návod je tady
a na obrázku je detail postupu . . .
download



Proxima servisni manual.jpg
 Komentář:
 Velikost:  235.54 kB
 Zobrazeno:  88 krát

Proxima servisni manual.jpg



stereo-Proxima.jpg
 Komentář:
pro všechny tyto typy
 Velikost:  22.41 kB
 Zobrazeno:  47 krát

stereo-Proxima.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.27 sekund