Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tuner PROXIMA 408 přeladění 87.5-108 Mhz
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12405

PříspěvekZaslal: po květen 29 2017, 21:44    Předmět: Citovat

kentan napsal(a):
masar napsal(a):
Ověřit to lze kontrolou fosc druhým přijímačem, jak už jsem uvedl výše.


Mohl bych se prosím zeptat, jak na to?...
Jakýkoliv (dobrý) přijímač VKV, umístěný v blízkosti měřeného přijímače, poslouží jako "monitor". Pokud ho naladíš např. na kmitočet 98,6MHz (nesmí tam být stanice), budeš slyšet jen šum, ale při naladění měřeného přijímače na kmitočet v okolí 87,9MHz (fosc=98,6MHz) tento šum zanikne. Pomalým přelaďováním obou přijímačů můžeš monitorovat plynulou změnu fosc. Pokud ladění prudce "uskočí", projeví se to ztrátou "příjmu ticha" i na monitorovacím přijímači.

Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: út květen 30 2017, 17:10    Předmět: Citovat

Vyzkouším, děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po duben 30 2018, 9:05    Předmět: Citovat

Má někdo osobní zkušenost s pseudokvadrofonii u tohoto přijímače?
Bylo to k něčemu? Zlepšil se prostorový efekt?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 30 2018, 9:43    Předmět: Citovat

Jak tady funguje pseudokvadro, máš přesně popsaný v servisu, je to poslední odstavec před popisem síťové napájecí části.
Na naprosto stejném "principu" funguje i pseudokvadro na legendárním TW40. Tam to Jiří Janda popsal trochu víc "vědecky", ne suše technicky jako v tomhle servisu a dodal k tomu i zdroj, odkud bylo opajcováno - od pánů Haflera s panem Gerzonem.
Výsledky jsou rozdílné a to paradoxně podle stáří a formátu původní stereofonní nahrávky. Čím je nahrávka modernější a obohacena o fázově deformované efektové signály, tím je to nepřirozenější.
Naopak starší nahrávky /mj. s plnou monofonní kompatibilitou/ a s bohatou, přitom ale přesnou lokalizací nástrojů, tím je poslech tohoto systému víc podobný alespoň SQ systému.
Problém je, kde dneska původní, originální a digitalizací fázově nedojebané nahrávky vzít, že..
Vůbec bych to nezkoušel třeba s čímkoli ve formátu mp3. Zkoušel jsem to už dávněji a s tracky se slušným bitratem - nebylo to k poslouchání, ať jsem s "přeslechovým" odporem čaroval sebevíc. Při reprodukci mp3 se ze zadních reproduktorů ozývají takové nepravidelné dozvukové "štěky". Byly to ty, které ještě komprimace považovala za relevantní informaci a v nahrávce zůstaly zachovány. Jinak ale zadní reproduktory většinou mlčí..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: út květen 01 2018, 9:30    Předmět: Citovat

Když jsem v 70tých letech Proximu zakoupil, tak jsem tehdejší novinku pseudokvadro samozřejmě vyzkoušel. Skončilo to jen u těch zkoušek, protože vzhledem k rozmístění repro jsem musel být v jednom bodu uprostřed místnosti, což mi nevyhovovalo. Jak bylo psáno výše, tak u některých skladeb byl prostorový efekt docela solidní jindy to za moc nestálo. Celkově jsem kvadro zavrhnul a více se k tomu již nevrátil. Když jsem si později sestavoval TW 40, tak už jsem tam prvky pro pseudokvadro ani nedával. I výrobce TW40 je v pozdějších sériích již neosazoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st květen 02 2018, 2:52    Předmět: Citovat

Osazoval, čtyři DIN reprozásuvky byly v zadním vinklu až do úplného konce výroby i do konce prodeje hotových jednotlivých dílů. Osazoval se tam i "přeslechový" odpor, ale prakticky jen málo lidí to používalo.
Ne proto, že by to bylo nezajímavé, to tenkrát a při tehdejších lepších zdrojích signálu vůbec ne, ale právě z těch důvodů, co popisuješ Ty.
Ne každý má v pokoji místo a taky v peněžence peníze na další dvě, aspoň dvoupásmové a trochu slušnější bedny. Nebyla totiž vůbec pravda, že "dozadu se dá dát cokoliv", minimálně aspoň trochu to muselo odpovídat osazením hlavním předním bednám. Zadní jen např. nemusely být třípásmové a tolik výkonné, jako přední.
Montovalo se to ještě i do prvních sérií TW140 Studio, kde bylo možný druhý pár, spínačem samostatně zapínaný, zapojit dvěma způsoby. Buď jako druhý pár, rovnocenný výkonem i pásmem prvnímu páru, nebo po otočení DIN reprovidlic jako pár, reprodukující rozdílové signály předního stereofonního páru. Další série už ale tuhle možnost neměly.
Ostatně dva plnohodnotné páry reprovýstupů se v místních podmínkách a u TW140 ukázalo jako velice problematické. Tady se na nějaké ohmy vždycky dost sralo a tak lidi běžně ty TW140 /a předtím TW120/ přetěžovali dvěma páry 4R beden. A když vypadly pojistky, daly se silnější..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 18:45    Předmět: Citovat

U přijímače Unitra Merkury DSH 303A je taky výstup "qvadrofonní"
Je to lepší než Proxima? Měl jste ho někdo možnost poslouchat?



qvadro.jpg
 Komentář:
 Velikost:  285.12 kB
 Zobrazeno:  140 krát

qvadro.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: st květen 23 2018, 20:56    Předmět: Citovat

Polské luxusní přijímače Radmor i Merkury mají pseudokvadro (nazývají to ambiofonie) řešeno zcela obdobně jako třeba náš Transiwatt TW40, anebo německá Proxima. Jediný rozdíl je v tom, že polské přístroje mají možnost regulace mezi předními a zadními repro proměnným odporem, kdežto v ostatních je vložen několikaohmový pevný odpor.
Takže výsledný efekt bude u Merkuryho zcela stejně špatný jako u ostatních a v dnešní době asi nemá smysl se pseudokvadrofonií zaobírat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2018, 16:21    Předmět: Citovat

Ano, asi máš pravdu. Ale zakaž zapřísáhlému "8mibiťákovi" hrabat
se v Didaktiku, nebo archeologovi v zemi Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2018, 19:22    Předmět: Citovat

Pro uspokojení zvědavosti se to samozřejmě může vyzkoušet i dnes pro vytvoření vlastního úsudku. To byl i popud proč jsem si pseudokvadro před těmi desítkami let na Proximě ověřil v praxi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2020, 14:18    Předmět: Citovat

Abych dodržoval vlákna, tak to oživím tady.
Ty tři kondíky jsem odstranil a jadýrkem (al) u oscilátorové cívky jsem vyšroubováváním posouval dolní konec. Ale zastavilo se to na 92.7 MHz
pak už další vyšroubovávání nepomohlo. (Horní konec stupnice mě netrápí, protože nad 103MHz žádná poslouchatelná stanice není) Asi budu muset sáhnout na tu cívku. A tady dotaz, můžu ten závit jenom sundat z kostřičky a nechat ho jen tak v prostoru, nebo musím opravdu ten Cu drát zkrátit a znovu připájet? Nějaká zkušenost z praxe. Dík radio Beat je u nás na 88MHz, to je někdy poslouchatelnéSmile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19494
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2020, 16:20    Předmět: Citovat

To bys měl mít poslední stanici na horním konci někde kolem dvou třetin stupnice. Nažeň tam místo hliníku feritové jádro, určitě najdeš nějaký VHF tuner z televize, ze kterého půjde použít. Uvidíš, jak to pojede dolů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2020, 18:36    Předmět: Citovat

Už jsem to zde psal na začátku vlákna, tak jen zopakuji, že po přeladění jsem měl pásmo CCIR celé a Proxima měla po přeladění docela solidní citlivost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2020, 21:08    Předmět: Citovat

Hill*** dílna televizi neviděla alespoň 15 let, ale určitě jadýrko najdu, mám z čeho vybírat. Jinak poslední stanici nahoře jsem naladil na 102,7 MHz. Ale asi to mám celé ještě špatně, nebo je závada i jinde, po zapnutí AFC se stereo ztratí a signál je slabší.
---Celé jsem to po "mechanické" generálce ustrojil (viz foto) ale přes víkend se tomu budu věnovat, a uvidíme;-)



proxima.jpg
 Komentář:
 Velikost:  82.63 kB
 Zobrazeno:  91 krát

proxima.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2020, 21:38    Předmět: Citovat

ronoda napsal(a):
Jinak poslední stanici nahoře jsem naladil na 102,7 MHz. Ale asi to mám celé ještě špatně, nebo je závada i jinde, po zapnutí AFC se stereo ztratí a signál je slabší.

a C124 jsi vyměnil ?
v OIRT verzi je 22p a na CCIR má být jen 10p !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund