Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tuner PROXIMA 408 přeladění 87.5-108 Mhz
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2017, 20:51    Předmět: Tuner PROXIMA 408 přeladění 87.5-108 Mhz Citovat

Dobrý den, potřeboval bych poradit s přeladěním tohoto tuneru na novou normu fm. Oscilátor jsem zkoušel posunout úspěšně nad 100 Mhz, ale mám problém se šířkou pásma. Pořád je rozsah jen +- 8 Mhz. Zatím jsem do zapojení nechtěl zasahovat, než se zkusím zeptat odborníků. Pár typů úprav jsem našel, ale nejdřív bych se chtěl poradit. Děkuji

PS je to úlovek od popelnice Smile



Tuner.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Tuner.jpg
 Velikost:  287.07 kB
 Staženo:  404 krát


tuner 2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tuner 2.jpg
 Velikost:  288.07 kB
 Staženo:  323 krát


20170528_211903.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  20170528_211903.jpg
 Velikost:  287.49 kB
 Staženo:  356 krát


20170528_211741.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  20170528_211741.jpg
 Velikost:  286.19 kB
 Staženo:  347 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19497
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2017, 21:30    Předmět: Citovat

Když přelaďuješ jen cívkami, rozsah zvětšíš jen tolikrát, kolikrát zvedneš frekvenci oscilátoru ve stejné poloze ladicího kondíku.
Ten rozsah lasění je omezený paralelními kapacitami, těmi se musí začít. V první fázi obvykle není třeba ani na cívky sahat, to až budeš upřesňovat dolní konec stupnice. Tím zmenšením kapacit se totiž nejen posune dolní konec stupnice nahoru, ale hlavně se pásmo rozšíří na horním konci.
A teprve pak dojde na střídavé slaďování - cívkou na dolním konci rozsahu, kapacitním trimrem na horním.
Několikrát popsáno ve starších vláknech.
Porovnej si schémata tunerů Proximy pro obě normy, abys viděl, které součástky odpadají, a které mají jinou kapacitu.
Nepamatuju si, jestli původně Proxima pro NDR měla rozsah do 100 MHz nebo do 104 MHz, ale vzhledem k tom, že stejně máš jinou stupnici, která nebude dál sloužit, máš šanci tuner přeladit tak, aby chodil v celém rozsahu 87,5 až 108 MHz.



tuner_Proxima.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tuner_Proxima.png
 Velikost:  270.61 kB
 Staženo:  762 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2017, 21:36    Předmět: Citovat

Kdyby bylo potřeba, zde je servisní manuál se schématy všech verzí tunerů i s výkresy desek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2017, 22:22    Předmět: Citovat

jak psal Hill, začni demontáží paralelních kapacit . . .
C101, C107, C121 podle výše uvedeného schématu . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: po květen 29 2017, 8:36    Předmět: Citovat

Přelaďoval jsem to již před mnoha lety a také jsem pro změny použil schémata, která sem dal Hill. Jen si již nevzpomínám přesně, ale mám pocit, že jsem ještě ubral 1 závit z oscilátorové cívky. Po sladění bylo pak k poslechu celé pásmo až do 108MHz a rádio mělo velmi dobrou citlivost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19497
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 29 2017, 9:45    Předmět: Citovat

Ano, to by souhlasilo. I při zmenšení paralelní kapacity tak, aby rozsah přeladění oscilátoru byl fomax = 1,21*fomin, začínala stupnice někde na 79 MHz (a pochopitelně končila kolem 98 MHz),
Zkoušel jsem to posunout bez ubrání závitu pomocí hliníkového jádra, ale oscilátor už občas vysadil, tak musel ten závit pryč a původní jádro zpátky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: po květen 29 2017, 13:51    Předmět: Citovat

Děkuji mockrát všem za rady a servisní manuál. Rádio se povedlo, závit jsem neubíral, ale jadýrko je skoro venku. Citlivost je dostatečná. Řídil jsem se podle schémy od Hilla, krom demontáže C101, C107,C121, jsem měnil C118 za 27pF a C124 na 10pF. Zapoměl jsem na C112 měl by být 470pF místo 680. Ale asi to tolik navadí. Jenom když vytočim ,,stupnici,, pod 87.9Mhz nadoraz, přijde mi že to přeskočí na 108Mhz jakoby parazitně. Ale to už řešit nebudu, jsem rád, že to hraje Smile.

Ještě jednou díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19497
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 29 2017, 13:58    Předmět: Citovat

Podle čeho soudíš, že to "přeskočí" na 108 MHz? Máš to něčím změřené?
I když... vyloučené to není, stačí špatný spoj na oscilátorové sekci ladicího kondíku a, když se rotor opře o doraz, ztratí kontakt a objeví se tam sériová parazitní kapacita.
Ztráta kontaktu na kostru zrovna reálná není, jezdců je víc a, že by zrovna všechny ztratily kontakt, to se nestává.
Zkontroluj ještě desku na studeňáky a zlomené spoje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po květen 29 2017, 14:46    Předmět: Citovat

kentan napsal(a):
Jenom když vytočim ,,stupnici,, pod 87.9Mhz nadoraz, přijde mi že to přeskočí na 108Mhz jakoby parazitně.

. . . nezkratovává se ti ladičák v krajní poloze ?
to by pak mohlo udělat s přívody závit a ladit "bůh ví kde" . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: po květen 29 2017, 15:44    Předmět: Citovat

kentan napsal(a):
... Jenom když vytočim ,,stupnici,, pod 87.9Mhz nadoraz, přijde mi že to přeskočí na 108Mhz jakoby parazitně. ..
Může to být tzv. zrcadlový kmitočet. Při příjmu 87,9Mhz je fosc= 87,9+10,7=98,6Mhz. "Zrcadlový" kmitočet je pak 98,6+10,7= 109,3Mhz je blízko tomu tvému a pak mohou sehrát svou roli nepřesnost naladění mf, příp. vliv AFC.
Potlačit zrcadlový příjem by mělo správné naladění vstupních obvodů VKV jednotky, pronikat mohou jen silné signály...
Ověřit, že fosc na dolním dorazu nikam "nepřeskakuje" lze měřením jeho kmitočtu (v nouzi např. druhým VKV přijímačem).
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: po květen 29 2017, 15:53    Předmět: Citovat

Ano, mam tu jednoduchý FM transmiter. byl nastaven na 108Mhz. A při krajní poloze cca pod 79 - na konci stupnice to trochu ,,lupne,, a jde slyšet vysílaní ze 108 vypadá to trochu jako zkrat. Ono, měl jsem stim přeladěním docela problém, po úpravě byl pořád tuner necitlivý (skoro nereagoval na anténu). Pak jsem jentak náhodou pohnul keramickym kondenzátorem někde před oscilátorem (byl opřený o cívku) A ejhle najednou se to rozehrálo. Tak jsem trochu doladil cívky a varikapy na nízké a vysoké frekvenci a radši to složil dokuď to hraje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: po květen 29 2017, 16:27    Předmět: Citovat

Pokud to při ladění "lupne", je to typický projev parazitních oscilací na kmitočtu, které určují parazitní kapacity a indukčnosti a vazby k nim. Ověřit to lze kontrolou fosc druhým přijímačem, jak už jsem uvedl výše. Problém může např. způsobovat příliš velká zv kapacita a rozložení prvků.
Ale vypadá to, že další tvoje zásahy by mohly být kontraproduktivní.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: po květen 29 2017, 16:37    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Ověřit to lze kontrolou fosc druhým přijímačem, jak už jsem uvedl výše.


Mohl bych se prosím zeptat, jak na to?

Jinak, zapoměl jsem vyměnit tento kondenzátor:



tuner_proxima_411 značka.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tuner_proxima_411 značka.png
 Velikost:  266.91 kB
 Staženo:  407 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19497
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 29 2017, 18:14    Předmět: Citovat

Hodnota kondíku C112 asi nebude kritická, když se dělala i verze tuneru, kde byla kapacita 4n7. Především blokuje napájení emitoru směšovače, v prvních verzích tvořil s L104 sériový laděný obvod, který jednak zabraňoval zpětnému průniku mezifrekvenčního kmitočtu zpět na vstup, ale také na mf kmitočtu snížil impedanci v emitoru směšovače a zvýšil tak jeho směšovací strmost. Jenže to vyžadovalo pro každý C112 jinou L(Sp)104.
S tou původní kombinací to šlape, nech to tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po květen 29 2017, 20:20    Předmět: Citovat

Pokud osadíš správné kondy skoč si k někomu s GDO a máš to za minutku .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund