Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Indukční desky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 9:38    Předmět: Citovat

Este k tym indukcnym doskam. Raz som varil na nejakom smejde (tusim HYUNDAI?) a regulacia bola uplne na hovno - vypinanim a zapinanim plneho vykonu. Takze voda par sekund vrela, potom par sekund nie. Maju drahsie typy lepsiu regulaciu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4476
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 9:43    Předmět: Citovat

Asi to bude tím, že pro jídelny ty indukce s větším výkonem nejsou, jsou drahé, nemají pro ně rozvody nebo co já vím ještě. Plyn tu byl prostě dřív.
O tom jestli je plyn tak špatnej nebo není, na to mi stačí jeho účinnost při vaření. Polovina se ztratí na teplo v kuchyni a to není žádná výhra. Ani z hlediska peněz, pohody v kuchyni a mastnoty při spalování plynu a čištění těch plynových ploten.
S tím výpadkem je to pravda, to je asi jediná reálná nevýhoda. Ale zeptám se jinak, co jde jednodušeji opravit při nějakém velkém průšvihu, plynová nebo elektrická přípojka?
Znám lidi, co měli taky sklokeramiku a nemohli si jí vynachválit. Ovšem jen do doby, kdy si vyzkoušeli vaření na indukci. Jeden z nich si koupil kombinaci 2x sklokeramika a 2x indukce, co kdyby. A naučil jsem se několik nových sprostých slov, když mi líčil jak ho tahle volba mrzí, že nevzal komplet indukci rovnou. Laughing

rnbw
Sám jsi si odpověděl. U mé desky nevidím, že by nějak cyklovala. Jak je udělaná regulace nevím, ale uberu a "hřeje" míň, necykluje, alespoň ne viditelně.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 10:24    Předmět: Citovat

Ta Gorenje taky používá regulaci změnou střídy, jak popsal rnbw. Na jedničku jede s plným výkonem jen na okamžik a pak dlouho stojí. S každým vyšším číslem se délka zapnutí prodlužuje. Na "Turbo" pak běží s plným výkonem v kuse, po určité době se tato funkce sama zruší.

K provedení: Každá "plotna" tvoří samostatný celek obsahující výkonový měnič včetně budičů, řízení, ventilátoru... Každá má svůj mikrokontrolér. Na malé destičce jsou ovládací senzory, displeje, minutka...a další mikrokontrolér. Vzadu je pak deska s připojovací svorkovnicí, filtrem, relé a malým měničem sloužícím k napájení nevýkonových obvodů. Z jedné fáze je vždy napájena jedna malá a jedna velká "plotna". Na netu žádná schémata nejsou, vše v SMD, pro mě neopravitelné.

Kdybych si mohl vybrat, koupím klasický sporák Mora s litinovými plotnami, válcovými spínači bez jakékoli elektroniky. Z hlediska úspory energie by byl horší, ale nes*al by se. A když už, tak plotnu, těleso trouby, přepínač, termostat...vyměnit zvládnu. Plyn doma nemáme, na něm se vaří nejlíp. Ale zase blbě peče. Nejideálnější by byl sporák kombinovaný. A nebo elektrická trouba a plynová varná deska. Ale přece si domů nedám bombu jak v roce 1960.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 10:37    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Este k tym indukcnym doskam. Raz som varil na nejakom smejde (tusim HYUNDAI?) a regulacia bola uplne na hovno - vypinanim a zapinanim plneho vykonu. Takze voda par sekund vrela, potom par sekund nie. Maju drahsie typy lepsiu regulaciu?


Takú jednoplatňu Hnújdaj som onehdá kúpil pre moju polovičku, aby varila modernejšie. Tá mi ju za chvíľu vrátila s tým, že sa na tom nedá variť, lebo to striedavé varí/nevarí a smaží/nesmaží jej lezie na nervy. Tak Hnújdaj skončil u mňa v dielni, tavím na ňom prevažne vosk. Len sviňa niektoré nerezové nádoby menšieho obsahu mu nechutia, začne zohrievať, potom píska, že nemá hrniec, potom zasa hreje a tak dokola. Dokonalý polyšmejd. Shocked

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 10:44    Předmět: Citovat

elektrosvit napsal(a):
....Plyn doma nemáme, na něm se vaří nejlíp. Ale zase blbě peče. Nejideálnější by byl sporák kombinovaný. A nebo elektrická trouba a plynová varná deska. Ale přece si domů nedám bombu jak v roce 1960.

Ani bys ji domů dát neměl - leda tak do budky pod vokno na zahrádku, protože LPG uvnitř baráku, pokud tam je sebemenší podsklepení, ani uskladnit nesmíš (je těžší než vzduch a "teče dolů" = hromadí se v nejnižším místě, kde pak stačí maličkej iniciační podnět a následuje leteckej den...). U několika "lesních" restaurací už jsem ale viděl "za barákem" takový ty bílý ležatý válcový nádrže s nápisem "propan" - nevím jestli do toho dodávají jenom čistej propan, nebo obvyklou směs LPG - vozí to tam plynaři párkrát ročně ve velký cisterně místo aby museli po měsíci měnit kupu železa v podobě tlakovejch flašek ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 11:01    Předmět: Citovat

Tak to jsem nevěděl, díky. Každopádně u babičky to takhle je udělané už od 50. let. V chodbě je ve stěně vyhloubena taková nika s dřevěnými dvířky a v ní je láhev s cvrkem a hadicí. Ke sporáku do kuchyně pak vede kovová trubka. Je fakt, že ten barák není podsklepený. Ještě dřív ta bomba bývala na dvoře v dřevěné buňce pod oknem. Dodnes se na stěně zachovaly háčky na zavěšení a trubka. Prý když hodně mrzlo, plyn nefungoval. Proto se láhev přemístila dovnitř.

Myslíš takové ty bílé ležaté nádrže? Někde jsem zaslechl, že jsou na 4000 litrů. Ty zde bývaly u odchoven pro přitápění "bojlerům" Laughing dokud tam nebyl zaveden plyn. A bylo na nich nalepeno "LPG", to si pamatuju. Nahoře byla taková helmice, v ní byl zřejmě cvrk a vedla odtud trubka do budovy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 11:09    Předmět: Citovat

PB lahve můžou být umístěny přímo vedle spotřebiče, nebo dokonce přímo v něm...
(viz kamna Pohoda)

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 11:53    Předmět: Citovat

Můžou - ale ten spotřebič na to musí bejt zkonstruovanej a nesmí v takovým případě používat otevřenej plamen. Ty kamna "Pohoda" používají katalytický nepřímý bezplamenový "spalování" na kovokeramický vložce (která se tím ohřejvá a vyzařuje teplo v IR oblasti), zatímco kuchyňský spotřebiče musejí plyn kvůli požadovaným teplotám spalovat přímo.

2 elektrosvit - jo, ty bílý ležatý. A je jich několik velikostí, ne jen jedna. Na stránce Primagasu mají u těch velkoobjemovejch zásobníků uvedeno obojí - jak čistej propan, tak směs s butanem podle ročního období, takže záleží na objednávce, co si kdo poručí - případně na konkrétním dodavateli, co je schopnej dodat.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 12:00    Předmět: Citovat

Co si pamatuju u bejvalky, tak jsem tu varnou indukční desku zapojoval na dvě fáze, protože třetí jsem chtěl pro troubu (člověk nikdy neví, zda se to nepoužije někdy všechno dohromady). Ta Whirpoolka měla v případě provozu na dvě fáze nastavený režim, který omezoval celkovou spotřebu - tudíž při pokusu o plný chod všech 4 plotýnek se dvěma stejně za chvíli stáhnul výkon na polovičku. A co nejvíc opruzovalo, bylo dotykový ovládání - jednak otočení kolečkem je ttakový rychlejší (jedno jestli plyn, nebo elektrika), jednak ta deska dosti hlasitě protestovala v případě nevhodně odložené utěrky, protože čirou náhodou ležela na těch dotykových bodech (principiálně to fungovalo na principu reflexní IR závory). Každopádně, když jsme to tam budovali, ukecal jsem je, aby se tam zavedla plynová přípojka (topí se tam plynovým turbem) a kdyžtak se zapečetila ucpávkou - snad to někdy ocení. Mě už je to jedno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 12:15    Předmět: Citovat

Jo, to je správný - metan z nějaký vyhnívací nádrže si tam zavede majitel kdykoliv, i když civilizace a s ní levná silová elektrika půjde do kopru ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 13:22    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Můžou - ale ten spotřebič na to musí bejt zkonstruovanej a nesmí v takovým případě používat otevřenej plamen. ...

Můžu poprosit, v který normě tohle je? já to ve svých TPG nenašel...
dík

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 13:52    Předmět: Citovat

Osobne bych rekl, ze cim levnejsi, tim vic to bude odrbane. Levnejsi kondiky, tranzistory pojedou na hrane, mizerne sklo, nepojedou s nadobim s malym prumerem nebo z tenkeho plechu apod. To ze se indukce nepouziva v profi segmentu bych pricital zcasti konstrukcnim omezenim (nejde to udelat kovove) a zcasti kvuli cene https://www.gastromania.cz/profesionalni_elektricke_sporaky_700/sporak_stolni_s_indukcnim_ohrevem_4_varna_pole_rm_700_top_rm_gastro_pcit_-_78_et.html Ono je asi rozdil udelat desku ktera pojede par hodin tydne nebo od rana do vecera.

Osobne neznam nikoho kdo by z indukce presel na neco jineho. Hudrujou jen ti co ji nemaji Smile Jedine co by se dalo vytknout je to dotykove ovladani. Otazka je, jak vyresit ruzne casovace a podobne funkce. Ty ovladace zaberou misto kde jinak muze byt treba suplik (davat je nahoru je nesmysl). Taky se mrkni aby tech ovladacich prvku bylo co nejvic, neni nic horsiho kdyz musis prepinat mezi plotynkami kdyz chces pridat. Ja osobne mam na kazdou plotynku tlacitka na regulaci, casovac, tri rychle volby vykonu a booster. Ty lepsi maji dotykove displeje, muzes dat kastroly kamkoliv na plochu (nemaji klasicke 4 plotynky) apod. Jak velkym jsou tyto vychytavky prinosem, nedokazu posoudit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 20:42    Předmět: Citovat

Já naopak beru to dotykové ovládání jako výhodu - rovná plocha se dobře čistí. Mám na ovládání každé plotny solo senzor a zvykl sem s rychle.
Mám ACM 918 - jen se dívám do paragonu a cena 10k, tak sem se v ceně trošku spletl Smile Je bez rámku a na desku je to nalepeno, zatím sem neměl žádný průšvih s utečením něčeho, abych to proklínal. Regulace je dělaná nějakou PWM, takže při stupni 3/9 je vidět pár vteřin, kdy hřeje a pak že vynechá. Setrvačnost kastrolu pak pruměruje celkem úspěšně. Kdybych ji zkusil už dřív, určitě bych ji vyměnil už dávno.

Vím, že u některých desek se dá nastavit hodnoita jističe a ta potvora se pak hlídá celkovou spotřebu - chytré...

No OK s tím povrchem je asi pravda, že plast by to možná nedal, ale fakt bych neřekl, že je to sklo. Naopak na skokeramice sem viděl vypálený povrch - úplná nerovnost v místě spirály.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út květen 09 2017, 6:52    Předmět: Citovat

V mém případě jde jen o to, že žena chce 4 plotýnky i když jsem ji viděl vařit na třech asi tak 10x za posledních 30 let. Zároveň jde o to, že na levou část i na pravou část bude vždy jeden jistič 16 A a hlavní jistič je na 20 A. Tudíž není důležité mít celkem 7,5 kW na čtyřech plotýnkách, ale mít boost jen na předních a ty zadní mít doplňkově pro nějaké další ohřívání. Vařit se bude hlavně jen na těch předních, což se nesmí nahlas říkat. Wink
Jak jsem si prošel různé kombinace, tak nejdůležitější je ovládání, což znamená přímá volba 1 ze 4 plotýnek pro + a - na výkon a časování a zároveň ukazování stavu všech 4 plotýnek. A potom také uspořádání plotýnek, což je vlevo 18 cm (vpředu) a 18 cm (vzadu), vpravo vepředu 14,5 a vpravo vzadu 21 cm. Z toho vychází vzájemný podíl odběru plotýnek - když se pojede na velké vzadu, tak není potřebná používat malá vpředu a použije se spíše střední vlevo a obráceně. Dvě střední se buď budou používat zaráz nebo v kombinaci střední+malá nebo střední+velká. A jak jsem se díval, tak lepší deska s pojistkama 2 x 16 A než 3 x 16 A pro obyčejné jednofázové napětí a tu silnější bychom stejně nevyužili. Zatím se vaří na dvouplotýnkové a už se to naučila s tím, že už nechce smažit na výkonu 5 či 7, ale stačí 2 nebo 3. Wink
Jinak díky za různé připomínky, ostatní čtenáři se mají také nad čím zamyslet při výběru. Ten plyn prostě není lepší než indukce už jen proto, že indukce nepouští ty mastné páry do vzduch a na strop v kuchyni (ne, nejde o mastné páry z vaření, ale o ty z toho plynu) a potom z titulu ovládáni je lepší jakákoliv bezkontaktní indukce než kolečka od plynu asi jako elektrická a plynová trouba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út květen 09 2017, 7:30    Předmět: Citovat

Velke plotynky bych dal urcite dopredu. Ty zadni se pouzivaji jak pises jen malo a na nejake ohrivani. Booster jsem na nich nemel zaply snad nikdy. Jen je treba overit jestli na velke plotynce funguje i maly hrnec, u levnejsich desek s tim mohou byt problemy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 2 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund