Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Střidavý RC motor přes arduino.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 655
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: ne květen 07 2017, 6:27    Předmět: Střidavý RC motor přes arduino. Citovat

Zdravím.
By byl dotaz.

https://www.banggood.com/Racerstar-BR2212-930KV-2-4S-Brushless-Motor-For-RC-Airplane-p-1085485.html?rmmds=myorder

https://www.banggood.com/Wholesale-XXD-HW30A-30A-Brushless-Motor-ESC-For-Airplane-Quadcopter-p-50621.html?rmmds=detail-left-hotproducts

http://www.instructables.com/id/Interfacing-Brushless-DC-Motor-BLDC-With-Arduino/#step1

Jsme na to přidělali 20 cm plastovou vrtulí a ok.

Máme doma udělané s arduina takové vozítko co jezdí a vyhýbá se překážkám.
Chtěli jsme zkusit, zda ten motorek zvládne sekat trávu když ho přiděláme na to vozítko.
Na netu je par návodu na stavbu sekačky s arduina a pro pohon nože je také používají.
Třeba tu.
http://www.open-electronics.org/a-robotic-lawn-mowers-powered-by-solar-energy-with-an-arduino-heart/
Použity střidavý motor BMA20-22L
https://hobbyking.com/en_us/a20-22l-920kv-brushless-outrunner.html?___store=en_us


Vzali jsme 23 cm plochač 2 mm tlustý a 20 mm široku a přidělali místo vrtule.

Motor ho roztočil a po pul minutě se zastaví.
Zkoušeli jsme i měnit rychlost a furt to po pul minutě vypnulo.
Zkoušeli jsme to pul hodný a pak to arduino vzdalo a odporoučelo se do křemíkového nebe.

Kde muže byt problém?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne květen 07 2017, 9:27    Předmět: Citovat

V přehřátí - výkonový spínače se nadměrně ohřejou a jdou do kopru. Mezi motor a Hádrujýno zařaď modelářskej regulátor s příslušným chlazením a programem ovládej jen ten regec.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5669
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne květen 07 2017, 9:51    Předmět: Citovat

A taky ten motor se ti bude přehřívat, je konstruovaný pro vrtuli letadla a chlazený je proudem vzduchu od ní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 655
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: ne květen 07 2017, 10:32    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
V přehřátí - výkonový spínače se nadměrně ohřejou a jdou do kopru. Mezi motor a Hádrujýno zařaď modelářskej regulátor s příslušným chlazením a programem ovládej jen ten regec.

To je toto ne?
https://www.banggood.com/Wholesale-XXD-HW30A-30A-Brushless-Motor-ESC-For-Airplane-Quadcopter-p-50621.html?rmmds=detail-left-hotproducts

Nebo nějaký jiný nápad, co použít za motor.
U DC motoru mi všichni tvrdili, že dlouho nevydrží a odejdou uhlíky.
https://www.banggood.com/12-24V-Lathe-Press-Motor-with-Drill-Chuck-and-Mounting-Bracket-p-1022337.html?utm_source=youtube&utm_medium=UCZM2vsQp6xH1qmDCp8Ucwzg&utm_campaign=BG15520016&utm_content=linxiaojun
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 384

PříspěvekZaslal: ne květen 07 2017, 11:24    Předmět: Citovat

A proč chceš měnit motor když ti odešlo arduino? arduino můžeš zatížit maximálně 40mA a jestli se nepletu tak maximálně a pro všechny výstupy dohromady. Zkus pohledat informace o tom regulátoru kolik potřebuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne květen 07 2017, 11:58    Předmět: Citovat

Za ty prachy, když Ti ten DC motor vydrží 3 roky, tak je to v pohodě. Koupíš jich do zásoby víc. Lepší DC motory mají opravný sety (modeláři vědí)
DC motor se Ti umí rozbíhat i z totálního přetížení (buď se roztočí, nebo shoří). Tenhle stříďák, pokud se mu nepodaří rozeběhnout, tak jej v lepším případě regulátor odstaví. Rozběh od "nuly" umí jen motory ze senzory polohy rotoru.
Z praxe vím, že většina akuvrtaček odejde jinak, než tím, že selže vlastní motorek. Jinak je to ovšem, když ji do ruky dostane nějaký dobytek, co ji stále přetěžuje.
Zkrátka - Použití obyčejného motorku pro Tebe vyjde jednodušeji, než použití stříďáku. Mám totiž takový matný dojem, že ten driver (regulátor) se musí před použitím střídavýho motorku na ten motorek nastavit. (co jsem měl v rukách - pomocí zapínání napájení a povelovým signálem ze servoobvodu - odezva byla melodická, regulátor bzučel z motorkem)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 07 2017, 12:09    Předmět: Citovat

Regl potřebuje normálně TTL signál 1-2mS s opakováním cca 20mS. 1 ms je vypnuto a 2 a více ms plný otáčky. No a mezi 1-2 ms to reguluje plynule otáčky.
Jsou 2 možnosti.
- Pokud není na regulátu nastavenej nadproud, tak se přehřál a pokud nezabrala ani teplotní ochrama tak sfouknul.
- Pokud se přehřeje motor a to až do zčernání cívky, vetšinou stále běží naprázdno. Pokud zčernají cívky, je na 95% v kopru rotor s magnetama, přelezlo to Curieho bod. Dá se to poznat, motor pak točí asi o 1/3 otáček víc než dřív a nemá žádnej výkon.
U použití těhle leteckomodelářskách hejblat za jiným účelem než poletobání se musí vždy řešit odvod tepla z motoru a regulátoru, jinak to je vždy jen na pár minut.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 384

PříspěvekZaslal: ne květen 07 2017, 15:30    Předmět: Citovat

to Celeron: díky za objasnění, s tímhle nemám zkušenosti. Ale nevysvětluje to proč odešlo Arduino a ne regulátor (tedy jestli skutečně odešlo). Napadá mě jen jestli nemohly být nějak pochybně pospojované země - přeci jen ten motor má poměrně slušný odběr. A taky jsem sice nikde nenašel rozměry toho motorku ale 23cm dlouhej nůž to se mi zdá hodně mimo! Odvozuji velikost toho motorku jen z foto kde jsou motory s převodovkou pohánějící kola.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 07 2017, 17:52    Předmět: Citovat

Máš tam opravdu ten motor BR2212 930KV pro 3-4S? Víš, co znamenaj ty čísla?
930KV je 930 otáček na volt. A to 3-4S je počet sériových článků LiPol, kterejma se to může napájet. Takže maximálně 4 x 4,2V, což je 16,8V. A když to vynásobíš 930, tak to na čerstvě nabitý baterky točí 15600 otáček za minutu. Nevím sice, kolik točí sekačkový motory s kydlou velikosti co tam máš ty, ale rozhodně nebude stačit těch 100-150W co to má. A navíc, až chytneš v trávě klacek či kámen, tak se ten motor podělá, buď ulítne hřídelka, nebo se někde něco tím rázem urve.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 655
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: ne květen 07 2017, 17:56    Předmět: Citovat

Co to znamena BEC Power: 1.5A/5V ?
http://lightake.com/p/4PCS-XXD-HW30A-30A-Brushless-Motor-ESC-for-Airplane-Quadcopter_Y2718.html

Ten regulátora při připojení na 12V normálně zapípá tak by měl byt ok.
Arduina dojdou až příští týden, tak bych to ještě zkusil.
Co dat mezí arduino a ten regulátora, abych ho ochránil?
Stačí nějaký tranzistor?

Celeron - fakt tam mam ten BR2212 930KV pro 3-4S a vím co to znamena.
Napajím to 12V baterkou pro skutr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 07 2017, 18:45    Předmět: Citovat

No přávě Bec je nejspíš příčina, proč ti Arduino sfouklo. BEC dělá z baterky motoru 5V/1,5A pro napájení modelářskýho přijímače a serva. Pokud jsi napájel Arduino ještě odjinud, tak se tam mlely do sebe dvě napětí. Nevím, jak je to přesně udělaný, možná je v háji stabilizátor Arduina. Příště vytáhni z konektoru regulátoru červenej , což je výstup +5V BEC.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 655
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: ne květen 07 2017, 20:05    Předmět: Citovat

Jsem krmil arduino přímo s notasu přes USB.
Pokud ho budu nepájet s toho červeného, musel bych nějak pořešít připojený notas.
Raději bych arduino nepájel přes ten notas a pinem spínal nějaký tranzistor, který by spínal ten červený se žlutým.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 07 2017, 22:10    Předmět: Citovat

Nevím, co se dá "nepájet" z notebooku. Rolling Eyes Přečti si to po sobě, nedává to smysl.
Pokud chceš napájet Arduino z notebooku, tak musíš vytáhnout z třípinovýho konektoru regulátoru červenej drát (středovej). Zem Ardurina a regulátoru musíš mít spojenou a pulzy posílat přímo, žádnej tranzistor tam není potřeba. Jakej červenej a žlutej chceš spojovat mi není jasný, na regulátoru cos dal odkaz žádná žlutá není a červený jsou dvě, na každý jinej potenciál. Ten třípin je červená +, černá - a bílá pulzy.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 655
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 6:22    Předmět: Citovat

Nechápu.
Se mně děláš většího vola, než jsem. Very Happy
Jak potom nepájí arduino tady? Mam to zapojené stejně a do USB portu připojen notas.
http://www.instructables.com/id/Interfacing-Brushless-DC-Motor-BLDC-With-Arduino/#step1

Celeron napsal(a):
Zem Ardurina a regulátoru musíš mít spojenou

Hnědý drát s regulátoru je připojen na arduino pin GND, tak to je snad propojené?

Celeron napsal(a):
Jakej červenej a žlutej chceš spojovat mi není jasný, na regulátoru cos dal odkaz žádná žlutá není a červený jsou dvě, na každý jinej potenciál. Ten třípin je červená +, černá - a bílá pulzy.

Omlouvám se, jsem si nevšiml, že tam je bila.
Já na něm mam žlutou a tu je také.
http://www.instructables.com/id/Interfacing-Brushless-DC-Motor-BLDC-With-Arduino/#step1
Myslel jsem, že by se dal na arduino GND pin a ten pin 12 třeba nějaký rychlejší optočlen.
Na ty řídicí impulzy by se pak používalo těch 5V s regulátoru (červený drát).
Bylo by to úplně oddělené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 11:59    Předmět: Citovat

Nějak mi uniká, co vlastně řešíš. Jestli si chceš hrát a ovládat střídavej motor z Arduina, nebo z toho udělat sekačku. Pokud sekačku, tak na generování pulzů stačí jednoduchej bastl s NE555 a pár součástkama okolo.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další) Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund